Naujienų srautas

Sportas2018.12.18 15:15

Dviračiu nuo kalno lakstantis 16-metis taikosi į profesionalų gretas

LRT.lt 2018.12.18 15:15

16-metis Rokas Sviderskis adrenalino ieško kitur nei nemažai jo bendraamžių. Kaunietis užsiima ekstremalia, mūsų šalyje nedaug kam pažįstama sporto šaka –  kalnų dviračių greituoju leidimuosi. Tik pernai ja pradėjęs užsiimti vaikinas tapo šalies čempionu ir po sėkmingų metų tarptautinėje arenoje jau taikosi į profesionalesnį lygį, rašoma pranešime spaudai.

Kalnų dviračių sporte kone populiariausia yra kroso disciplina, kuri yra įtraukta į olimpinių žaidynių programą. Tačiau yra ir kitų. Viena ekstremaliausių ir pavojingiausių – greitojo leidimosi (downhill, sutrumpintai DH).

Šių varžybų čempionatus jau trečius metus organizuoja ir Lietuvos dviračių sporto federacija.

16-metis šalies DH čempionas R. Sviderskis siekia laimėjimų tarptautinėje arenoje ir šiemet ne kartą kopė ant podiumų jaunimo varžybose.

Dalyvauti greitojo leidimosi varžybose jis pradėjo tik praėjusiais metais. Vaikinas pirmuoju sportu pasirinko futbolą, penktoje klasėje taip pat pradėjo lankyti lengvąją atletiką. DH sportu jis susidomėjo prieš ketverius metus, kai pažiūrėti į varžybas nuvežė automobilių sporto entuziastas Dainius Sviderskis. Ekstremalesni pojūčiai patraukė vaikiną, nors traumų tikimybė taip pat padidėjo.

„Jaučiu tą potraukį adrenalinui. Su tėčiu ralyje važiavau šturmano kėdėje, senelis irgi važiuodavo ralyje, – atskleidė R. Sviderskis. – Tik ralyje drąsiau važiuoti, nes ten daugiau apsaugos lankų. DH dviračiuose yra medis, akmuo, aštrūs kelmai. Čia gauni daugiau adrenalino.“

Pasak Roko, DH disciplinoje, kad gauni trasą, kurioje turi greičiau nusileisti nuo taško A  iki taško B, ir dažniausiai tam būna vienintelis važiavimas. Sportininkai trasoje turi galimybę pasitreniruoti, įsiminti trasą.

„Varžybose važiuoji pagal atmintį, nes būna dideli greičiai. Turi tris dienas treniruočių. Vieną pilną, kitą dieną apie 4 valandas, tada – atranka, o kitą dieną – vėl 4 valandos. Ir laukia vienintelis važiavimas – viskas arba nieko“, – teigia greitojo leidimosi entuziastas.

Stop kadras

DH varžyboms skirtas dviratis atrodo masyvus, turi du amortizatorius – vieną priekyje, kitą gale, o dviratininkams reikia nemažai apsaugų.

„Mano dviratis turi sugerti labai stiprius smūgius. Jis sveria kažkur 17,5 kg. Su plentiniu dviračiu būtų sunku išsilaikyti, padangos per siauros, – ypatumus aiškina dviratininkas – Stengiesi naudoti kiek gali maksimaliai apsaugų. Kelių, alkūnių, nugaros, krūtinės pečių, galima ir kaklo. Privaloma dėtis pirštines, akinius ir, žinoma, šalmą.“

R. Sviderskis ne tik važinėja nuo kalnų, bet ir neapleidžia lengvosios atletikos. Žiemos metu vaikinas daugiau užsiima bėgimu, dalyvauja lengvosios atletikos 1,5 km ir 800 metrų bėgimo varžybose. „Bėgime raumenų grupė dirba kiek skirtingai, bet stengiamės su treneriu derintis. Žiemą daugiau treniruojuosi bėgti. Vasarą labiau dirbame ties raumenimis. DH dviračiuose labiau reikalinga sprogstama jėga, minti daug nereikia, labiau reikia raumenų ištvermės“, – aiškina vaikinas.

Sėkmingi pasirodymai tarptautinėse DH varžybose R. Sviderskį įkvėpė siekti aukštesnių tikslų: „Yra planas gauti licenciją, kur suteikia pasaulio čempionatą ir šokti į profesionalų lygį. Kitais metais važiuosiu Europos taurėje. Kiek finansai leis, bent pora kartų sieksiu dalyvauti ir pasaulio čempionato varžybose.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi