Sportas

2018.12.12 17:18

Šių metų Sporto kino festivalis kvietė integruotis ir integruoti

LRT.lt2018.12.12 17:18

Gruodžio 6 – 9 dienomis trijuose didžiausiuose Lietuvos miestuose visi norintys galėjo sudalyvauti jau antrus metus kino teatrus aplankančiame Sporto kino festivalyje. Šeši ilgo metro bei vienuolika trumpo metro filmų šiais metais aplankė ne tik Vilnių ir Kauną, bet ir Klaipėdos miestą, rašoma pranešime spaudai.

Tokio pobūdžio kino festivaliui startą davė prieš keturis metus Vilniaus universiteto Sveikatos ir sporto centro suorganizuoti Sporto kino vakarai, kurie Lietuvos tautinio olimpinio komiteto pagalba praėjusiais metais tapo Sporto kino festivaliu, o jo seansai vyksta šalies kino teatruose. Šiais metais festivalio organizatoriai ragino pažvelgti į sportą kaip vienijančią, įtraukiančią priemonę, skatinančią kovoti su bet kokios formos diskriminacija ar nelygybe. Festivalio metu parodyti filmai bei įvykusios diskusijos po peržiūrų palietė tokias temas kaip lyčių nelygybė, rasizmas, pabėgėlių problema, tautinė diskriminacija ir negalią turinčių žmonių įtraukimas. Filmais visuomenei norėta parodyti, jog sportas nėra tik varžybos ar treniruoklių salė; sportas, tai vienas iš būdų, kovoti su išvardintomis problemomis ir diskriminacijomis, priemonė kurti teisingesnį rytojų visiems.

Šių metu festivalyje filmų seansai baigėsi ir ašaromis, ir plojimais, ir susimąsčiusiomis nuotaikomis, ir pakylėtomis emocijomis. Pusantro tūkstančio žiūrovų per keturias dienas pamatė specialiai festivaliui atrinktus filmus bei sudalyvavo išskirtinėse ir unikaliose diskusijose ar pokalbiuose su festivalio kviestiniais svečiais: Lietuvos paraolimpiečiais, neįgaliųjų sporto centrų specialistais, filmų kūrėjais ir režisieriais, valstybinio sektoriaus atstovais, treneriais, dirbančiais su negalią turinčiais atletais, įvairių sporto šakų sportininkais ir kt.

Vilniuje tarp veiklų po filmų seansų išsiskyrė smagus ir nuoširdus Ernesto Česonio (kandidato į 2020 m. Tokijo paralimpines žaidynes) bei sporto žurnalisto Manto Stankevičiaus pokalbis, akcijos „Teisė judėti“ pristatymas ir asociacijos „Savarankiškas gyvenimas“ narės Jurgitos Paulavičiūtės įžvalgos, pokalbiai su filmų „Tikrai šypsena“ bei „Sara Kovotoja“ kūrėjais ir režisieriais.

Kaune išskirtiniais pokalbiais džiugino paralimpiečiai, lengvaatletis Tomas Kairys, golbolistai Genrik Pavliukianec ir Marius Zibolis, plaukikas Mindaugas Dvylaitis, savo įžvalgomis dalinosi specialistai Vaida Pokvytytė (Kauno neįgaliųjų rekreacijos ir sporto klubo „RSK“ prezidentė), Birutė Statkevičienė (plaukimo trenerė, dirbanti su aklais ir sunkiai reginčiais plaukikais), doc. dr. Diana Rėklaitienė (l.e.p. Lietuvos sporto universiteto rektorė), dr. Vidas Gružas (l.e.p. Lietuvos sporto universiteto plėtros ir sporto prorektorius) bei to paties universiteto lektorius Saulius Kavaliauskas, sinchroninio plaukimo trenerė Austina Kasperavičiūtė.

Klaipėdoje žiūrovus festivalis džiugino pirmą kartą. Be filmų peržiūrų pajūrio gyventojams buvo siūlomos tokios veiklos kaip Lietuvos boksininkės, daugkartinės čempionės Austėjos Aučiūtės bokso pradžiamokslis ar Jungtinių Amerikos Valstijų atstovų diskusija. Festivalis nepaliko abejingų ir šiame mieste.

Šių metu Sporto kino festivalio desertu būtų galima vadinti festivalio rėmuose organizuotą trumpametražių filmų kūrimo konkursą „Sport Shorts“ bei jo dalyvių, kūrybinių grupių sukurtus trumpametražius filmus. Juose buvo paliestos diskriminacijos, negalią turinčių žmonių inkliuzijos temos, darbai stebino savo originalumu ir pateikimu. Vilniuje buvo surengta diskusija tarp konkurso dalyvių, kurią moderavo atlikėjas, kinui neabejingas Vilius Alesius, o paskutinę festivalio dieną buvo apdovanotas konkurso nugalėtojas – tiek vertinimo komisijos, tiek visų trijų miestų žiūrovų favoritas, sporto žurnalistas Mantas Stankevičius ir jo kūrinys „Ernis“, pasakojantis apie futbolininko, užsidegusio triatlono idėja, Ernesto Česonio gyvenimą. Mantas buvo apdovanotas specialiai Lietuvos tautinio olimpinio komiteto įsteigtu piniginiu prizu.

„Sporto kino festivalis 2018“ darkart įrodė, jog tokio pobūdžio festivaliai yra reikalingi visuomenei šviesti bei labai laukiami žiūrovų tarpe. Tiek filmai, tiek diskusijos nepaliko abejingų, o trumpametražių filmų konkursas tik patvirtino, jog turime gabių ir originalią mintį turinčių kino kūrėjų, rašoma pranešime spaudai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.