Sportas

2018.12.02 18:05

Lietuvos futbolo rinktinė sužinojo savo varžovus atrankoje į „Euro 2020“ – į Vilnių atvyks C. Ronaldo

LRT.lt2018.12.02 18:05

Sekmadienį Dubline (Airija) ištraukti 2020 m. Europos čempionato atrankos burtai, kurie suskirstė 55-ias nacionalines komandas į 10 grupių. Lietuvos futbolo rinktinė pateko į B grupę kartu su dabartine Europos čempione Portugalija, Ukraina, Serbija ir Liuksemburgu. Tai reiškia, kad ant dirbtinės LFF stadiono vejos greičiausiai išbėgs ir ne kartą geriausiu pasaulio futbolininku pripažintas Cristiano Ronaldo.

25 UEFA asociacijos narės padalytos į penkias grupes (A–E) po penkias rinktines, o likusios 30 – į penkias grupes (F–J) po šešias rinktines.

Po praėjusią savaitę pasibaigusio UEFA Tautų lygos turnyro, atsižvelgiant į parodytus rezultatus, komandos buvo suskirstytos į septynis krepšelius. Lietuvos rinktinė pateko į ketvirtą pagal pajėgumą krepšelį su Vengrijos, Rumunijos, Graikijos, Albanijos, Juodkalnijos, Kipro, Estijos ir Gruzijos komandomis.

Burtų krepšeliai:

UEFA Tautų lygos: Šveicarija, Portugalija, Olandija, Anglija.

Pirmas krepšelis: Belgija, Prancūzija, Ispanija, Italija, Kroatija, Lenkija

Antras krepšelis: Vokietija, Islandija, Bosnija ir Hercegovina, Ukraina, Danija, Švedija, Rusija, Austrija, Velsas, Čekija

Trečias krepšelis: Slovakija, Turkija, Airija, Šiaurės Airija, Škotija, Norvegija, Serbija, Suomija, Bulgarija, Izraelis

Ketvirtas krepšelis: Vengrija, Rumunija, Graikija, Albanija, Juodkalnija, Kipras, Estija, Slovėnija, Lietuva, Gruzija.

Penktas krepšelis: Makedonija, Kosovas, Baltarusija, Liuksemburgas, Armėnija, Azerbaidžanas, Kazachstanas, Moldova, Gibraltaras, Farerų salos.

Šeštas krepšelis: Latvija, Lichtenšteinas, Andora, Malta, San Marinas.

Tautų lygos A diviziono grupių nugalėtojai Olandija, Anglija, Portugalija ir Šveicarija pateko į atskirą krepšelį ir žais grupėse po penkias komandas, jog turėtų laisvas datas Tautų lygos finalinėse varžybose birželį.

Dėl sudėtingų oro sąlygų žiemą ir rizikos, jog rungtynės gali būti nesužaistos ar neužbaigtos, pagal UEFA taisykles į vieną grupę negalėjo patekti daugiau nei dvi iš toliau išvardytų komandų: Baltarusija, Estija, Farerų salos, Suomija, Islandija, Latvija, Lietuva, Norvegija, Rusija ir Ukraina. Tikėtina, kad Lietuvos rinktinė nežais rungtynių namuose kovo ir lapkričio mėnesiais. Rungtynių kalendorius bus paskelbtas artimiausiu metu.

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Tomas Danilevičius po burtų ceremonijos įvertino varžovus.

„Burtai mus suvedė su stipriomis rinktinėmis. Trys iš jų – Portugalija, Ukraina ir Serbija – šio sezono Tautų lygos grupėse iškovojo pirmąsias vietas. Neabejotinai, didelis įvykis bus pirmas istorijoje Portugalijos rinktinės vizitas Lietuvoje, tikėkimės, su vienu geriausių pasaulio futbolininkų Cristiano Ronaldo priešaky. Su Serbija žaidėme dar visai neseniai ir žinome, kokia tai pajėgi komanda. Faktas, kad Ukraina žaidė paskutiniuose dviejuose Europos čempionatuose, parodo, jog ji priklauso žemyno geriausiems. Tuo tarpu Liuksemburgą reikia vertinti taip pat labai rimtai, tai pastaraisiais metais gerokai patobulėjusi rinktinė, o ir mums dvikovos su jais nebuvo lengvos“, – LFF pranešime spaudai cituojamas T. Danilevičius.

Stipriausia grupės komanda – Portugalija (FIFA reitingas – 6). Fernando Santoso vadovaujami portugalai nustebino Europą ir 2016 metais tapo Europos čempionato nugalėtojais. 2004 metais Portugalija žaidė liko antroje vietoje, o dar tris kartus buvo patekusi į pusfinalį. Rezultatyviausias rinktinės visų laikų futbolininkas –  Cristiano Ronaldo (85 įvarčiai). 

Su Portugalija mūsiškiai žaidė vos dukart ir abu kartus pralaimėjo didžiuliais įvarčių skirtumais – 2000 metais draugiškose rungtynėse pralaimėta 1:5, o po ketverių metų taip pat draugiškose rungtynėse pralaimėta 1:4. Kur kas geresnis pergalių ir pralaimėjimų santykis dvikovose su Ukraina – dvi pergalės, vienerios lygiosios ir penki pralaimėjimai. 2007 metais vykusiose pergalingose Europos čempionato atrankos rungtynėse Kaune (2:0) vieną iš dviejų įvarčių varžovams įmušė dabartinis LFF prezidentas T. Danilevičius.

UEFA nuotr.

Su serbais buvo žaista net 9 kartus, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Beje, serbai šiemet žaidė ir Rusijoje vykusiame pasaulio futbolo čempionate, tačiau patyrė du pralaimėjimus ir pasirodymą turnyre baigė jau po grupių etapo. Galiausiai, Tautų lygos turnyre rugsėjo pradžioje buvo pralaimėta namuose 0:1, o atsakomosiose rungtynėse net 1:4.

T. Danilevičius taip pat įmušė pergalingą įvartį vienose iš dviejų tarpusavio draugiškų rungtynių su Liuksemburgu (FIFA reitingas – 119 ). Su Liuksemburgo nacionaline rinktine buvo žaista vos du kartus – pasidalinta po pergale: 2009 metais nugalėta 1:0, o 2013 metais patirtas pralaimėjimas 1:2. Nors Liuksemburgo rinktinė nėra pasiekusi pagrindinių pasaulio ir Europos čempionatų grupių etapų, šalies čempionas „Dudelange“ klubas šiais metais tapo pirmąja istorijoje Liuksemburgo komanda, patekusi į UEFA Europos lygos grupių etapą.

Reuters/Scanpix nuotr.

Europos čempionato atrankos grupių etapas prasidės 2019 metų kovo mėnesį ir pasibaigs lapkritį. Pirmas dvi vietas grupėse užėmusios komandos pateks į pagrindinį Europos čempionato turnyrą. 2020 metų kovo mėnesį vyks atkrintamosios varžybos, kuriose dalyvaus UEFA Tautų lygoje savo divizionų grupėse nugalėjusios rinktinės.

Tuo atveju, jei šios rinktinės atrankoje iškovos tiesioginį kelialapį į pagrindinį turnyrą, galimybė atkrintamosiose varžybose atiteks grupėje žemiau likusiai komandai.

2020 metų Europos čempionatas bus ypatingas tuo, kad vyks 12 miestų dvylikoje valstybių nuo birželio 12 d. iki liepos 12 d. Tačiau šalių šeimininkių rinktinėms tai negarantuoja vietos pagrindiniame turnyre. Beje, dvi šalys organizatorės negali būti suvestos į vieną atrankos grupę.

2020 m. Europos čempionato šalys šeimininkės: Azerbaidžanas, Danija, Anglija, Vokietija, Vengrija, Italija, Olandija, Airija, Rumunija, Rusija, Škotija, Ispanija.

Pusfinalio ir finalo rungtynės bus žaidžiamos Londono „Wembley“ stadione.

Visas rinktinės dvikovas tiesiogiai transliuos LRT.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt