Sportas

2018.12.01 17:35

Penktojo Čempionų lygos turo akcentai: bėgantis M. Sissoko, Jose namas, Carlo taupumas ir kiti

Aivaras Dočkus, LRT.lt 2018.12.01 17:35

Po priešpaskutinio penktojo UEFA Čempionų lygos grupių etapo turo paaiškėjo 12 klubų, kurie pateko į aštuntfinalį. Dėl keturių paskutinių kelialapių į kitą stipriausio Europos klubinio futbolo turnyro etapą liko kovoti net septynios komandos: Milano „Inter“, „Liverpool“, „Lyon“, „Napoli“, Londono „Tottenham Hotspur“, Paryžiaus „Saint-Germain“ ir Donecko „Šakhtar“. Mažiau nei pusė šių Europos futbolo sunkiasvorių prisijungs prie jau lengviau atsikvėpusių Amsterdamo „Ajax“, Miuncheno „Bayern“, Turino „Juventus“, Madrido „Atletico“, Dortmundo „Borussia“, „Manchester City“, „Barcelona“, „Roma“, Madrido „Real“, „Manchester United“, „Porto“, Gelzenkircheno „Schalke“. Tačiau prieš sužinant galutinį šešioliktuką dar sugrįžkime į penktąjį turą ir atidžiau patyrinėkime įdomiausius įvykius.

1. Vokiškas mūšis Paryžiuje. Dviejų agresyvaus „geggenpresingo“ – kontrspaudimo galiūnų Thomaso Tuchelio ir Jurgeno Kloppo dvikovą laimėjo tas, kuris nebeturėjo kur trauktis ir parengė drąsų planą „va bank“ – viskas, arba nieko – 2:1. Bet pirmiausia Paryžiaus „Saint-Germain“ strategas pasirūpino saugikliais. Didžiąją dalį sezono rinkęsis taktines schemas su trimis gynėjais ir laviravęs tarp sistemų 3-4-2-1 bei 3-5-2, T. Tuchelis prieš mobilią ir itin grėsmingą „Liverpool“ puolimo trijulę pastatė keturių gynėjų liniją, prie kurių dažnai pačiame aikštės viduryje prisijungdavo saugų grandyje rungtyniavęs Marquinhosas. Krašto gynėjai Juanas Bernatas ir Thilo Kehreris kilo į viršų, o krašto saugai Angelis Di Maria ir Neymaras stengėsi „neprisirišti“ prie šoninių linijų ir žaisti kuo arčiau vidurio. Šis taktinis sumanymas leido apraizgyti „Liverpool“ saugų trijulę savotiška lipnia aštuonių žaidėjų juosta, varžančia staigius perėjimus iš gynybos į puolimą.

Viena svarbiausių figūrų buvo „PSG“ vidurio saugas Marco Verratti, atlikęs iš karto du vaidmenis viename – ir atraminio „registos“ ir atakuojančio „trequartistos“. Šiokia tokia laisvė negrįžti atgal buvo suteikta puolėjui Edinsonui Cavani, o greitaeigis Kylianas Mbappe gynybos fazėje skubėjo padėti M. Verratti. Klasikinę taktinę schemą 4-4-2 žaidžiant su beveik nekintančia „Liverpool“ sistema 4-3-3 T. Tucheliui tikriausiai padiktavo taip išsidėsčiusio „Napoli“ pergalė prieš J. Kloppo auklėtinius.

AFP/Scanpix nuotr.

Pirmosios penkiolika minučių buvo tobula beprotybė, kurioje beveik visas dvikovas laimėjo „PSG“, o įvarčiais virto šeimininkų nudaigoti „antrieji“ kamuoliai. Svečius iš Anglijos pražudė nepasiteisinęs sprendimas likti lengvai nuspėjamoje komforto zonoje. Dešiniame gynybos krašte žaidęs Joe Gomezas neapkrovė erzinančiais reidais J. Bernato, kaip tai galėjo padaryti Trentas-Alexanderis Arnoldas. Taip pat J. Kloppas nesiryžo sujaukti vidurio ir priekinių trijulių nestandartiniais žaidėjų pasirinkimais. Aišku, suveikė ir čempionatuose paliekami skirtingi energijos kiekiai. „PSG“ Prancūzijoje gali leisti sau pasivaikščioti su atsarginiais žaidėjais.

2. Bėk, Sissoko, bėk… Lemiamas veiksnys penktajame UEFA Čempionų lygos ture buvo greitis. Futbolininkų mąstymo, sprendimų priėmimo ir atsidengimo laisvose erdvėse, pirmojo lietimo, perdavimų, driblingo greitis. Nugalėjo greitos ir įsiutusios komandos. Turboreaktyvinė Neymaro ir K. Mbappe „sienelė“ pusę „Liverpool“ žaidėjų pavertė praeityje užstrigusiais keliautojais laiku. Plikagalvis Miuncheno „Bayern“ Kalėdų senelis Arjenas Robbenas savo stebuklinga kairiąja koja dukart paliko Lisabonos „Benfica“ žaidėjų girliandas po penkis stypsoti įvarčių pašonėje (5:1). Kai „Tottenham Hotspur“ saugas Moussa Sissoko pradėjo savo spurtą dešiniuoju kraštu, vienas anglų sporto televizijos komentatorius neištvėręs suriko: „Bėk, Sissoko, bėk!“. Sissoko nuskuodė ir po kelių akimirkų Christianas Eriksenas nukreipė kamuolį į Milano „Inter“ vartų tinklą. Įvartis galėjo kristi gerokai anksčiau – italų klubo futbolininkai ne vienoje situacijoje nespėjo paskui Harry Kane` ą, kuris iš puolėjo pozicijos klaidinamai greitai „nusileisdavo“ į atakuojančio saugo veiklos teritoriją (1:0).

M. Sissoko, SIPA/Scanpix nuotr.

Vis dėlto, kolektyviniais greičio čempionais penktajame ture tapo trenerio Bruno Genesio idėjomis kaip išsprūsti iš „Manchester City“ spaudimo įelektrintas Liono „Olympique“ jaunimėlis. Kertinės figūros, niekais pavertusios Pepo Guardiolos kariaunos pastangas, pašėlusį tempą diktavę vidurio saugai Houssemas Aouaras ir Tanguy NDombele. „Manchester City“ spaudimas virto Liono „Olympique“ privalumu. Išvengęs skystokų spustelėjimų Aouaro-Ndombele duetas greitu „žaidimo skaitymu“ – pozicijų keitimu, judėjimu ir perdavimais į priekį – siuntė penkis komandos draugus, kurie išnirdavo prieš keturis varžovų gynėjus. Memphis Depay`us asistavo, o Maxwelas Cornet kaire koja kūrė futbolo poeziją. P. Guardiola atsakė veidrodinio efekto sprendimu – perrikiavo pradinę schemą 4-3-3 į Liono klubo naudotą 3-4-3. „Manchester City“ išsigelbėjo...standartinėmis situacijomis, o geriausiu jų gretose buvo vidurio gynėjas Aymericas Laporte, gelbėjęs ir prie savų, ir prie svetimų vartų. Tai pasako viską. (2:2).

3. Išmintingas Carlo taupumas. Po nulinių lygiųjų „Serie A“ čempionate su absoliučia lygos autsaidere – „Chievo“ ekipa „Napoli“ vairininkas Carlo Ancelotti švystelėjo komentarą „katastrofa“. Tyliosios lyderystės šalininkas nebuvo iki sielos gelmių nuoširdus. Rezultatas prastas, bet patyręs gudrusis lapinas puikiai suprato, jog geriau žaisti įjungus žaidėjų ir energijos taupymo režimą, negu prarasti taškus su Belgrado „Crvena Zvezda“. „Scudetto“ vėl nuobodžiai laimės „Juventus“, o Čempionų lygoje „Napoli“ dar pakariaus. Pasak C. Ancelotti, ūžiantis „Anfield“ stadionas jį gąsdina mažiau negu viešnagė Bergamo „Atalantos“ tvirtovėje. 3:1.

C. Ancelotti, AFP/Scanpix nuotr.

4. Magnetiška puolimo romantika. Turino „Juventus“ šiame sezone dar nė sykio nedemonstravo įspūdingo fejerverkų futbolo. Titaniškai galinga nuobodybė. Tik tiek – kaip ir kiek reikia. Kontrolinių rungtynių ciklas iki lemtingos atkarpos pavasarį, o Cristiano Ronaldo ir Mario Mandžukičiaus duetas tviska broliška romantika. Plika akimi matyti, jog gimsta išskirtinis ryšys – instinktyviai jaučia ir papildo vienas kitą. Keičiasi vaidmenimis pagal situaciją. Belieka spėlioti, ar Karimas Benzema pavydi. Santūrūs komplimentai pagaliau gana solidžiai atrodžiusiai „Valencia“ ekipai – galbūt raktelis pasisuks ir susiderinę sraigtai ims suktis. 1:0.

5. Tūkstantis ir vienas perdavimas. Tiek jų atliko Dortmundo „Borussia“ dvikovoje su „Brugge“ (0:0) klubu. Antras geriausias rezultatas moderniosios Čempionų lygos istorijoje – po „Manchester City“ 1059-ių perdavimų rungtynėse su „Basel“ praėjusių metų kovą. Bet „BVB“ kamuolio valdymo zigzagai išsirutuliojo vos į du smūgius, aptikusius vartų plotą. Nė vieno įvarčio. Ir, ko gero, antroji vieta grupėje, nes Madrido „Atletico“ su beveik dvigubai mažiau perdavimų visas problemas su „Monaco“ išsprendė per pirmąjį pusvalandį. 2:0.

AFP/Scanpix nuotr.

6. Mauricio Pochettino keitimai. Išskyrus nežymius nesklandumus Milano „Inter“ prieš Londono „Tottenham Hotspur“ patikimai gynėsi. Vidurio gynėjų duetas Milanas Škrniaras ir Stefanas de Vrij likvidavo retai įsižiebdavusias pusliepsnes. Likus pusvalandžiui į aikštę žengė Heung-Min Sonas, o po aštuonių minučių Christianas Eriksenas. „Tottenham“ žaidime atsivėrė papildomi plaučiai. Netrukus M. Sissoko pasileido bėgti...

Džedajiški Pochettino didžėjavimo rungtynių ritmu gebėjimai atnešė įvartį, tris taškus ir galimybę pakovoti dėl aštuntfinalio.

7. Kroatiškas „Bayern“ skilimas. „Benfica“ skerdynės Miunchene šešių senosios gvardijos maištininkų grupę turėtų įtikinti baigti sukilimą prieš Niko Kovačo diegiamas naujoves. Sistema su vienu atraminiu saugu 4-1-4-1 idealiai veikė, o du sukilėlių lyderiai A. Robbenas ir Franckas Ribery jos malonumus patyrė suvarpydami portugalų klubo vartus. Bet susiskaldymo chaosas virš Miuncheno „Bayern“ taip lengvai neišsisklaidys. Senbūviams neįtinka permainos žaidime, o jaunimo flangas – Serge`as Gnabry, Renato Sanchesas ir Leonas Goretzka palaiko vyriausiąjį trenerį. N. Kovačui patinka restauruoti taktikos labirintus (tyrinėjant jo schemų raizgalynes Frankfurto „Eintracht“ klube futbolo apžvalgininkams atšimpa smegenys) ir dirbti su jaunimu. „Bayern“ „veteranai“ valdžios svertų neatiduos, o panašus N. Kovačo konfliktas su „senukais“ Kroatijos rinktinėje baigėsi jo išėjimu.

N. Kovačas, Reuters/Scanpix nuotr.

8. „Barcelonos“ gynybos problemos. Leonelio Messio magija šešių oponentų apsuptyje vėl sugrąžino kalbas apie jo nežemišką prigimtį. Pastaruoju metu „Barcą“ gelbsti ufonautas iš Argentinos arba Ousmane`as Dembele. Vidines „blaugrana“ taisykles laužantis vaikis, vėluojantis į treniruotes, šlamščiantis nesveiką maistą, o naktis leidžiantis su mylima „PlayStation“ konsole. Gelbėtojas kitoje aikštės pusėje – vartininkas Marcas Andre Ter-Stegenas. Dvikova su Eindhoveno „PSV“ (2:1) eilinį sykį apnuogino didžiąją „Barcelonos“ bėdą – perėjimą (arba sugrįžimą) iš puolimo į gynybą. Traumuotą Samuelį Umtiti gynybos viduryje keičiantis Clementas Lenglet nėra Achilo kulnas. Kaip ir dešiniojo gynėjo pozicijoje žaidžiantys Nelsonas Semedo arba Sergi Roberto. Problema yra kolektyvinė. Vengdamas varžovų kontratakų, mūšyje su Madrido „Atletico“ strategas Ernesto Valverde nusprendė kovoti be tikrųjų krašto saugų ir „įšaldė“ rungtynes iki Diego Costos įvarčio. Barselonoje sklinda gandai, jog E. Valverdei atsisakius schemos 4-3-3, kiekvieną kartą laukia rimtas pokalbis su klubo vadovybe. Negalima iš turistų „Camp Nou“ stadione atimti komandos prekinio ženklo.

9. Keisti dalykai. Jei „Roma“ krašto saugas Cengizas Underas iš kelių metrų nebūtų prašovęs pro tuščius vartus, Madrido „Realui“ galėjo būti riesta (2:0). Sąlyginai. Jei devyni čekai ir du slovakai Pilzeno „Viktoria“ sudėtyje – patirties išmintimi ir aikštės vidurio kontrole antrame kėlinyje Maskvoje nebūtų suvystę CSKA (2:1), apie rungtynes Romoje galbūt rašytume kitaip.

SIPA/Scanpix nuotr.

Dar prieš teisėjo įžanginį švilpuką abi komandos atsidūrė aštunfinalyje. Jei Isco nebūtų susipykęs su treneriu Santiago Solari, pažintį su 23-ejų metų talentinguoju saugu Marcosu Llorente tektų atidėti neribotam laikui. Ir tik laikas bei trenerio pasitikėjimas parodys, ar tai nebuvo vieno pasirodymo blykstelėjimas. „Romos“ „jaunimo rinktinė“ – Justinas Kluivertas, Patrikas Schickas, Nicolo Zaniolo, Ante Čoričius, Bryanas Cristante ir C. Underas – vėl priminė, kad tai labiau ateities komanda.

10. Šampanas be šampano. Fejerverkai be fejerverkų. Paskutiniosios penkerios Sinsheimo „Hoffenheim“ rungtynės baigėsi tokiais rezultatais – 2:3, 3:3, 2:1, 2:2, 4:1. „Šampaninis“ futbolas, kurį dievina neutralūs žiūrovai. Nesibaigiantys sugrįžimų arba praradimų trileriai ir lygiosios/pergalės/pralaimėjimai per pridėtą laiką. Praėjusiame Čempionų lygos ture išgelbėjo Pavelas Kaderabekas. Šiame – į nokautą pasiuntė Donecko „Šachtar“ brazilas Taisonas (2:3). Nuo tokių šampano purslų treneriui Julianui Nagelsmannui smarkiai skauda galvą. Žygis Europoje praktiškai baigtas. Pusė žaidėjų traumuota. Bet tobulėjimas per karčias patirtis – užtikrintas.

SIPA/Scanpix nuotr.

Ko gero, nykiausia grupių etapo komanda – Atėnų „AEK“. Pasigedusi savo ekipos futbolo fejerverkų, chuliganiškoji „AEK“ sirgalių dalis griebėsi Molotovo kokteilių. Pralaimėta Amsterdamo „Ajax“ komandai 0:2. Belieka aimanuoti, jog atrankoje šios ekipos nepavyko įveikti Glazgo „Celtic“ klubui. Škotai kautųsi Čempionų lygoje, o Marijampolės „Sūduvai“ Europos lygos atrankoje būtų atitekę graikai.

11. Namas, kurio nepastato Jose. Kino provokacijų meistras Larsas von Trieras pristato naują savo tvarinį „Namas, kurį pastatė Džekas“, o milijonų puolamas futbolo pasaulio von Trieras iš Portugalijos vėl nepalieka abejingų savo reakcijomis ir emocijomis. Vienus žeidžia Jose Mourinho atvirai prieš kameras išreiškiamas nusivylimas Marcuso Rashfordo nerealizuota šimtatūkstantprocentine proga. Kitus erzina kovos menų veiksmai, palydėję paskutiniaisiais bandymais pralaužtą Berno „Young Boys“ gynybą (1:0). Trečius – ironiškų frazių siuntinukai jo darbo metodų mylėtojams. Bet Jose yra Jose. „Manchester United“ žinojo, ką gauna. J. Mourinho komandą stato jam būdingu stiliumi. Jis yra AntiGuardiola. Galbūt dėl to, kad kadaise jo išsvajotą vietą „Barcelonoje“ užėmė Pepas. O galbūt todėl, jog nenori kopijuoti niekieno braižo. Tik savo. Futbolo von Trieras. Bet „Manchester United“ gerbėjams neverta baimintis, kad Mourinho ardo klubą. Net jei atrodo, jog griauna, Jose iš tiesų stato. Kai visai nesiseka, įsijungia nuostabiai nugara į vartus žaidžiantis „planas F“. Dabar ir su Dievo ranka.