Sportas

2018.11.29 09:39

„Žalgiris“ stringa Eurolygoje – ar jau verta jaudintis?

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.11.29 09:39

Vos trys pergalės Eurolygoje po devynių turų ir atitolimas nuo bilietą į atkrintamąsias varžybas garantuojančio aštuntuko. Prabėgus jau trečdaliui reguliariojo sezono tokioje padėtyje atsidūrusio „Žalgirio“ galimybėmis pakartoti pernykštę sėkmę krepšinio ekspertai tiki, tačiau vieningai sutaria, kad reikia išspręsti ne vieną problemą.

Varžovai į „Žalgirį“ žvelgia kitaip

Dešimtoje svarbiausio Europos klubinio krepšinio vietoje esantys kauniečiai nuo 8-oje vietoje esančio Pirėjo „Olympiacos“ atsilieka jau dvejomis pergalėmis. Po praėjusio sezono sėkmės, kai „žaliai balti“ prasimušė į Eurolygos finalinį ketvertą ir nors pralaimėjo pusfinalyje Stambulo „Fenerbahce“ ekipai, tačiau mažajame finale visgi sumušė CSKA, ganėtinai pasikeitė daugkartinių Lietuvos čempionų sudėtis. Jei dar prieš sezoną ant kaklų kabinami medaliai ir skiriamas žiniasklaidos dėmesys, tai taip pat gali kartais pakišti koją.

Štai ir pirmosios turnyro rungtynės su Vitorijos „Basconia“ namuose spalio viduryje. Pilnutėlė namų arena, kurioje praėjusį sezoną į Eurolygos dvikovas vidutiniškai rikdavosi net 13 560 žiūrovų, panašu, kai kuriems žaidėjams padarė meškos paslaugą.

„Namie galbūt kai kurie žaidėjai perdega savo sirgalių akivaizdoje. Prisiminkime užpraėjusį sezoną, kai „Žalgiris“ daugiau pergalių pasiekė svečiuose. (...) Dabar varžovai su dviguba energija žaidžia prieš „Žalgirį“ – finalinio ketverto komandą. Praėjusį sezoną galbūt kai kurie varžovai neįvertino. (...) Taip pat labai dažnai klysta. Rungtynėse su „Chimki“ padarė net 21-ą klaidą, nes aklai bandė įvykdyti derinį, o varžovai išsistudijavę žaidimą, perdavimo trajektorijas. Galbūt daugiau improvizuoti reikėtų, galbūt daugiau kūrybos pasitelkti, – LRT.lt „Žalgirio“ pralaimėjimų priežastis vardina krepšinio ekspertas, komentatorius Vaidas Čeponis.

V. Čeponis, BNS nuotr.

Jam antrina ir Šarūnas Sakalauskas. Anot jo, nugalėti „Žalgirį“ tapo jau ir prestižo reikalu, tad nieko keisto, kad visos varžovės į pergalę kabinasi nagais ir dantimis. Tačiau jis įžvelgia ir kitą problemą – komandos komplektaciją ir dėl to atsirandantį nesusižaidimą, mat vasarą lagaminus susikrovė ir iš Kauno patraukė vieni pagrindinių istorinio pasiekimo kalvių – taikliai ir iš toli šaudęs Kevinas Pangosas bei gynyboje aršiai darbavęsi Vasilije Micičius ir Axelis Toupane`as.

„Žalgirio“ trūkumas – naujai sukomplektuota komanda. Tačiau toks modelis taikomas metai iš metų. Biudžetas apsprendžia komandos komplektavimo formulę. (...) Pagrindinis skirtumas yra tas, kad stipriausios Eurolygos komandos nepakeičia komandos branduolio – ateina 2–3 žaidėjai, kuriais reikia užpildyti atsiradusius trūkumus. CSKA kažko trūko, tai ji pakeitė Leo Westermanną geresniu. O jis grįžo į „Žalgirį“ ir yra vienas pagrindinių žaidėjų. Laimėti prieš komandas, kurios visai kitaip komplektuojamos, yra labai sunku“, – mano Š. Sakalauskas.

Š. Sakalauskas, M. Dauginio/15min.lt nuotr.

Situacija turnyrinėje lentelėje atspindi ir tai, kad per vasarą ne viena tiesioginė varžovė itin sustiprėjo. Pavyzdžiui, praėjusiame sezone tik 13 vieta turėjusią tenkintis „Barceloną“ papildė tokie žaidėjai kaip Kyle`as Kuričius, K. Pangosas, Chrisas Singletonas, o dabar Katalonijos ekipa žengia jau šeštoje vietoje. Nemenkai pasistiprino Stambulo „Efes“ ir „Basconia“, o „Olympiacos“ po praėjusio sezono nesėkmės atkrintamosiose varžybose pasikvietė pripažintą strategą Davidą Blattą.

D. Blattas, SIPA/Scanpix nuotr.

Primiršti ginklai

Kauno ekipa tapo ir savotišku žaidėjų tramplinu į kur kas finansiškai stipresnes ekipas, nes išlaikyti juos laikinojoje Lietuvos sostinėje itin sunku. Ypač kai „Žalgirio“ 9 mln. eurų biudžetas yra vienas mažiausių Eurolygoje, o varžovės operuoja ir dvigubai ar trigubai svaresniais pinigų kapšais. Tačiau ginklų, kuriais dar galima nustebinti, panašu, atrasti įmanoma.

„Man praėjusio sezono „Žalgirio“ sudėtis labiau patiko, nes tai buvo labiau besiginanti ir atletiškesnė komanda. (...) Trūksta vieno kito snaiperio – niekas negali atstoti K. Pangoso, kas šiek tiek jaučiasi. Nate`as Woltersas pelno daug taškų (vid. – 14,7 tšk.), bet jo tritaškių taiklumas nesiekia 30 proc. (...) O „Žalgiriui“ reikėtų daugiau tritaškių įmesti, nes varžovai susispaudę baudos aikštelėje, kadangi „Žalgiris“ daugiausiai žaidžia per priekinės linijos žaidėjus, per aukštaūgius.

Vidutinių nuotolių metikai galėtų daugiau atakuoti iš toli. Kad ir Edgaras Ulanovas. (...) Galbūt galima išnaudoti kitus ginklus. Tarkim Thomas Walkupas yra veržlus žaidėjas, gali prasiveržimais griauti varžovų gynybą. Kaip ir Derrickas Waltonas. Bet jie labiau atlieka pagalbines funkcijas ir jiems labiau skiriamos užduotys gynyboje“, – apie galimus proveržio scenarijus kalba V. Čeponis.

N. Woltersas, E. Blaževič/LRT.lt nuotr.

O iki jo bei apčiuopiamų rezultatų pritrūkdavo ne tiek ir daug – vos kartą žalgiriečiai šiame Eurolygos sezono pralaimėjo dviženkliu skirtumu, o paskutinėse trejose rungtynėse nusileista vos keliais taškais – „Barcelona“ laimėjo vos trijų taškų persvara, Maskvos CSKA – dviejų, o „Chimki“ – vos tašku. Paskutinėje dvikovoje didžiausiu galvos skausmu mūsiškių gynybai tapo žaidimo ritmą pajutęs Aleksejus Švedas. Jis pirmoje rungtynių pusėje atakavo labai netaikliai, tačiau antrojoje įsivažiavo bei į „Žalgirio“ krepšį įmetė net 25 taškus.

„Chimki“ žaidė labai greitą krepšinį, nes turi A. Švedą, kurio dalis metimų yra tiesiog nedengiami – gali įmesti ir per rankas, ir iš labai toli, ir po driblingo. Tai Labai atletiška komanda – 7 amerikiečiai. Sakyčiau, pritrūko ir jėgų kai kuriems „Žalgirio“ žaidėjams“, – paskutinio pralaimėjimo priežasčių ieško V. Čeponis.

Vieno visą komandą sunkiais epizodais galinčio „patempti“ žaidėjo svarbą pabrėžia ir Š. Sakalauskas. Ypač kai varžovai gali jau nuspėti, ką veiksi aikštelėje.

„Manyčiau, kad varžovai labai atidžiai išanalizuoja „Žalgirio“ galimybes. Jam būtų daug lengviau eiti tuo keliu, kai turėtų vieną ar du super žaidėjus, kurie gali nulemti rungtynių baigtį. Matėme, ką A. Švedas išdarinėjo paskutinėse varžybose. Arba žaidžiant su CSKA kokius Sergio Rodriguezas fantastinius metimus atliko. Turint tokio kalibro žaidėjus, kai tave išskaito, tada didelė galimybė, kad toks žaidėjas įmes“, – LRT.lt pasakoja Š. Sakalauskas.

A. Švedas, BNS nuotr.

Ar verta jaudintis?

Žalgiriečių laukia dar 21-erios reguliariojo sezono rungtynės, tad pašnekovai sutaria, kad nerimo ženklų įžvelginėti nereikėtų. Nebent nepasisektų ir šįkart Kaune – „Žalgiris“ namų arenoje šį sezoną dar neiškovojo nė vienos pergalės.

„Nerimo šiek tiek atsirado, nes kai kurios komandos atitrūko keliomis pergalėmis. (...) Tačiau dar ilgas kelias. Galbūt pasiteisins tas planas remtis priekine linija, nes nugara į krepšį gerai žaidžia tiek Brandonas Daviesas (vid. – 14,4 tšk.), tiek Antanas Kavaliauskas, tiek Edgaras Ulanovas, tiek Paulius Jankūnas. Praėjusį sezoną šis ginklas veikė, bet šiemet kol kas stringa. Galutines išvadas daryti yra anksti“, – LRT.lt teigia V. Čeponis.

E. Ulanovas, E. Blaževič/LRT.lt nuotr.

Be to, žalgiriečiai jau žaidė jau su penkiomis pirmojo aštuntuko komandomis. Tad V. Čeponiui pritaria ir Š. Sakalauskas, kurio nuomone, „Žalgiris“ visgi turi vidinių resursų.

„Šiek tiek trūksta laiko susižaidimui. Šioje sudėtyje yra gabių žaidėjų, kurie galėtų „patraukti“ į priekį komandą“, – teigia krepšinio specialistas. 

Anot jo, ketvirtadienį pergalė itin svarbi ne tik komandos situacijai turnyrinėje lentelėje, bet ir krepšininkų psichologinei būsenai. Tačiau bus itin sunku. Toli gražu ne pagrindinius žaidėjus rinktinei tarptautinių rungtynių langui paaukojusi komanda į Lietuvą atvyksta kone stipriausios sudėties ir, lyginant su praėjusiu sezonu, labai pasikeitusi.

„Olimpia“ kur kas stipresnė nei praėjusiame sezone. Lyderiai – Artūras Gudaitis, Nemanja Nedovičius, Mike`as Jamesas. Pastarasis yra vienas individualiai stipriausių Eurolygos žaidėjų, kuriam suteikiama daug laisvės, erdvės. Komanda propaguoja greitą žaidimą, puolimas dažnai grindžiamas atakomis vienas prieš vieną, turi ilgą atsarginių suolą, gerų metikų. Tai nuotaikos komanda, ir kai ji pajaučia ritmą, labai sunku juos sustabdyti. Taip kad tikrai bus sunku. „Žalgiris“ mėgins pasinaudoti tuo, kad Milano ekipoje lėtoki vidurio puolėjai – A. Gudaitis ir Kalebas Tarczewskis, stengsis „Žalgiris“ uždaryti baudos aikštelę. Kauniečiai taktiškai turėtų pranokti priešininkus. Tikiu, kad „Žalgiris“ laimės, o pergalės itin reikia psichologiškai“, – apie varžovus atsiliepia V. Čeponis.

A. Gudaitis, LaPresse/Scanpix nuotr.

Š. Sakalausko nuomone, susitiks dvi panašaus lygios komandos, tad rungtynių baigties prognozuoti praktiškai neįmanoma. Rungtynių pradžia – ketvirtadienį, 19.44 val.