Naujienų srautas

Sportas2018.11.23 12:46

Į Belgradą besižvalgantys rumunai mintyse jau ir pačiame čempionate – tik visai kitokiame vaidmenyje

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.11.23 12:46

UEFA Tautų lygoje – lemiamų dvikovų metas. C diviziono 4 grupės paskutinėse rungtynėse Cosmino Contros auklėtiniai Podgoricoje susirems su Juodkalnijos komanda. Pergalės bet kokia kaina siekianti šio 42-ejų metų specialisto vadovaujama komanda dar turi galimybes užimti pirmą vietą šioje grupėje ir taip pratęsti kovas dėl vietos Europos čempionate, kuris už mažiau nei dviejų metų vyks savame kieme. Tačiau rumunai šiuo atveju jau nebe savo likimo kalviai, mat itin daug kas priklauso ir nuo lietuvių – mūsiškiai Belgrade turi atimti taškus iš serbų.

Prieš daugiau kaip 18 metų kartu su legendiniu Gheorghe`u Hagi, ilgamečiu Milano „Inter“ gynėju Cristianu Chivu, „Wolfsburg“ saugu Dorinelio Munteanu, vienu iš rezultatyviausių rinktinės žaidėjų Adrianu Mutu, ir „Barcelona“ klubui atstovavusiu Gheorghe`u Popescu vienoje aikštėje vietą Europos čempionate besidalinęs C. Contra šįkart link Senojo žemyno pirmenybių žvalgosi jau nuo šoninės linijos. Nerimastingai ramentais prie aikštės mojuojantis strategas vyriausiojo rinktinės trenerio vaidmenyje – jau pora metų.

Iš viso „trispalvių“ marškinėlius 73 kartus vilkėjęs strategas 2000 metų turnyre su bendražygiais nukeliavo iki ketvirtfinalio ir tik ten pralaimėjo į finalą iškopusiems italams. Kartų krizę išgyvenusi rinktinė kovas tiek 2008 metų, tiek 2016 metų Europos čempionatuose baigė jau po grupių etapo. Dabar minimalus planas – bent jau sudalyvauti svarbiausiame futbolo turnyre Europoje.

O tai ypač svarbu, kai patys rumunai į 2020 metų turnyrą žvelgia pro padidinamąjį stiklą – minint šio turnyro 60-metį nuspręsta turnyrą rengti ne vienoje šalyje, o net 12-oje skirtingų Europos miestų. Vienas jų – Bukareštas.

Kai viename miesto gale miesto lankytojus žavi antras pagal dydį pasaulyje administracinis pastatas – 84 metrų aukščio ir 240 metrų ilgio parlamento pastatas, tai patraukus didžiule alėja link kito miesto galo – 54 tūkst. vietų Nacionalinė arena. 2011 metais iškilęs ir apie 260 milijonų eurų kainavęs statinys jau po metų priėmė Europos lygos finalą, o dabar rengiasi į svečius pakviesti ir stipriausias Europos rinktines. Saugiausiu mieste, kuris ne kartą smarkiai nukentėjo nuo žemės drebėjimų, laikomas pastatas priims tris grupės rungtynes ir vieną šešiolikfinalio susitikimą.

SIPA/Scanpix nuotr.

Vietiniai, nors gana skeptiškai vertina nacionalinės ekipos šansus prasibrauti į šį turnyrą, tačiau į ateitį žvelgia pozityviai. Rungtynėse su Lietuvos komanda Ploještyje komandoje pasirodė net trys į 2019 metų Europos U-21 čempionatą prasibrovusios komandos atstovai – Ianis Hagi ir Alexandru Cicaldau į aikštę žengė po keitimo, o George`as Puscas rungtyniavo nuo pat susitikimo pradžios ir kalė pirmą įvartį į mūsiškių vartus.

„Mes esame labai optimistiški dėl patekimo į čempionatą, nes nacionalinė komanda yra kartų kaitoje. Nauja karta beldžia į sėkmės duris. Pažvelgus į U-21 rinktinę, ir pažvelgus į komandą, kuri žaidė paskutines rungtynes, tai žaidėjai iš U-21 rinktinės puikiai pasirodė A komandoje“, – apie rinktinės perspektyvas kalba čempionato organizavimu besirūpinantis EURO 2020 Rumunijos organizacinio komiteto vadovas Florinas Sari.

Pro šalies futbolo federacijos pastato langus į Nacionalinę areną žvelgiantis pašnekovas mano, kad būtent turnyrui reikalingos infrastruktūros pagerinimas padės ir pačiam ne pačius geriausius laikus išgyvenančiam šalies futbolui. O valdžios finansinė injekcija – nemaža. Vyriausybė įsipareigojo skirti 120 milijonų eurų keturių stadionų Bukarešte  – „Steaua“, „Rapid“, „Dinamo“ ir regbio „Arcul de Triumf“ namų aikščių atnaujinimui. Taip pat šio miesto centrą su jo šiaurėje esančiu oro uostu turėtų sujungti geležinkelio linija, kas taip pat kainuos nemažus pinigus.

Tai išties nemažos investicijos vienai skurdžiausių Europos Sąjungos valstybių. Tačiau, anot pašnekovo, šios investicijos turėtų atsipirkti su kaupu.

„Daug svarbiau nei skaičiai – rezultatas. Skaičiuojant tik tai, kiek kas kainavo, pamirštami pliusai. A – galimybė priimti svarbius įvykius. Pavyzdžiui, U-21, U-19, merginų turnyrus. Dėl transporto – infrastruktūros gerinimas padės žmonėms patogiau iš oro uosto pasiekti miesto centrą, pagerins atvykusių patirtį. (...) Iš Prancūzijos rengto EURO 2016 čempionato gautos pamokos rodo, kad po trejų metų bendruomenės gavo naudos iš šio turnyro. Aš esu įsitikinęs, kad žmonės palaikys šį čempionatą“, – apie turnyro pliusus pasakoja F. Sari, paminėdamas ir tai, kad pasitempti turėtų ir 20–25 tūkst. sirgalių iš svetur vienu metu ketinantis priimti apgyvendinimo sektorius.

Tačiau čempionato nuotaikomis, panašu gyvena tik į Vakarų Europos sostines besilygiuojantis bei sparčiai augantis Bukareštas. Pavyzdžiui, vos 60 kilometrų nuo šalies sostinės nutolęs Ploještis, kur lietuviai žaidė paskutines Tautų lygos rungtynes, atrodo itin skurdžiai ir vienintelis miesto stadionas išsiskiria iš pilkos masės, į kurią pakliūni vos išlipęs iš lėtai link šio miesto dardančio traukinio.

Ploješčio stadionas, A. Šarkūno/LRT.lt nuotr.

Europos čempionato metu kylanti euforija, anot pašnekovo, padės ir regionams. Ypač, kai jiems dabar skiriama nemažai dėmesio – apie 20 proc. viso federacijos biudžeto išleidžiama su jaunimu susijusioms programoms, kurios turėtų padėti susimąstyti ne tik vangiai į stadionus traukiantiems sirgaliams bei išspręsti dar vieną šalies futbolo skaudulį – iš šio sporto išmesti futbolo chuliganų keliamus neramumus. Nors vietiniai, palyginus su tokiomis šalimis kaip Rusija, Lenkija ar Serbija, atrodo kaip vaikai prieš suaugusiuosius, tačiau dėl jų rasistinio ir ksenofobinio elgesio, link aikštės skrendančių fajerių dvi Tautų lygos rungtynes rumunai turėjo žaisti tuščiame stadione.

„Sakyčiau, kad receptas situacijos pasikeitimui yra: A – naudoti futbolą kaip švietimo įrankį kovojant su diskriminacija, rasizmu ir neapykanta. B – duoti reikiamus įrankius organizatoriams ir teisėtvarkai, kad jie apgintų sirgalius nuo tokio sirgalių elgesio. (...) Rumunijos futbolo federacija pradėjo 11 naujų turnyrų įvairaus amžiaus ir socialinių grupių vaikams. Vienas paskutinių turnyrų – tarp kaimuose gyvenančių vaikų. Tokių programų nauda, su visuotiniu įsitraukimu, taip pat pagerins sirgalių požiūrį. Vienintelis faktorius, kurio reikia – laikas. Reikia laiko žmonių auklėjimui. Bet kai žmonės pamatys futbole džiaugsmą ir emocijas, spaus chuliganus leisti jiems džiaugtis šiuo sportu“, – teigia F. Sari.

Pokyčius neabejotinai paskatintų ir Rumunijos rinktinės pergalės Tautų lygoje. Tačiau bent jau kol kas tai ne tik C. Contros rankose. Edgaro Jankausko komanda Belgrade privalo sužaisti bent jau lygiosiomis.

„Partizan“ stadionas, A. Šarkūno/LRT.lt nuotr.

Ar tai pavyks – jau nuo 21.30 val. per LRT.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi