Sportas

2018.11.14 09:08

Kalgario gyventojai referendume nepritarė miesto siekiui rengti 2026-ųjų olimpiadą

BNS2018.11.14 09:08

Kalgario gyventojai antradienį referendume nepritarė šio Kanados miesto siekiui rengti 2026-ųjų žiemos olimpines žaidynes, rodo pirmieji balsavimo rezultatai.

Kalgario miesto paskelbti neoficialūs rezultatai rodo, kad 56,4 proc. iš 304 774 savo nuomonę išsakiusių gyventojų nepritarė idėjai mieste rengti olimpiadą.

Referendumas įvyko po įnirtingos kampanijos, per kurią olimpiados šalininkams nepavyko įtikinti gyventojų, kad miestas turėtų tam skirti 390 mln. Kanados dolerių (262 mln. eurų).

Albertos provincijos vadovybė buvo perspėjusi, kad atšauks 700 mln. Kanados dolerių (470 mln. eurų) finansavimo įsipareigojimus, jei Kalgario gyventojai balsuos prieš olimpiadą.

Už Kalgario siekį organizuoti žaidynes atsakingi pareigūnai sakė, kad olimpiados sugrąžinimas į šį miestą paskatintų jo ekonomiką ir suteiktų progą pabūti pasaulio dėmesio centre.

Tačiau oponentai abejojo prognozėmis dėl pajamų iš žaidynių ir baiminosi didžiulio sąskaitos viršijimo, didesnių nuosavybės mokesčių ir mažesnio finansavimo kitiems municipaliniams projektams.

Kalgaris, kuris labai priklauso nuo naftos sektoriaus, pastaruoju metu patyrė ekonominių sunkumų, nes Kanados naftos kainos buvo mažos, o naftotiekių, užtikrinančių galimybes patekti į naujas užsienio rinkas, statybos vėlavo.

Klausimas dėl to, ar rengti olimpiadą, miestui ramybės nedavė pastaruosius dvejus metus.

Neigiamas Kalgario visuomenės atsakymas taip pat atspindi pasaulinę pastarųjų metų tendenciją atsisakyti žaidynių.

Iš varžybų dėl teisės surengti 2026 metų olimpiadą jau anksčiau pasitraukė Šveicarijos miestas Sionas ir Austrijos miestas Gracas, priežastimi nurodydami arba visuomenės, arba politinės paramos trūkumą.

Keli kiti miestai dėl visuomenės nepritarimo taip pat pasitraukė iš varžybų dėl teisės rengti 2022 metų žiemos olimpiadą.

Pasitraukus Kalgariui, 2026-ųjų žiemos olimpiadą pretenduos rengti tik Milanas ir Stokholmas. Kuriame iš šių miestų įvyks olimpiada, bus paskelbta birželio mėnesį Lozanoje Šveicarijoje.

Prieš balsavimą Kalgario meras Naheedas Nenshi ragino gyventojus paremti olimpiados paraišką ir sakė, kad miestas gaus 10 kartų daugiau investicijų – maždaug 4 mlrd. Kanados dolerių (2,69 mlrd. eurų) – nei skirs savo pinigų.

„Aš balsuoju „Taip“, nes tikiu, kad Kalgaris gali surengti švariausias, išlaidų atžvilgiu efektyviausias žaidynes per visą istoriją. Svajokime drąsiai ir balsuokime „Taip“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė meras.

Interviu laikraščiui „The Globe and Mail“ N. Nenshi neteikė didelės reikšmės nuogąstavimams dėl galimo sąskaitos viršijimo ir sakė, kad miesto pasiūlymas prireikus galėtų lengvai būti sumažintas apkarpant kaštus, nes planuojama pastatyti tik du naujus objektus ir atnaujinti 11 jau esamų objektų.

Tačiau paraiškos šalininkai susidūrė su gerai organizuota ir neatremiama „Ne“ kampanija.

Nepritarimą taip pat reiškė vietos žiniasklaida. Laikraštis „Calgary Sun“ paraišką rengti olimpiadą pavadino nevykusiu bandymu pakartoti šiame mieste surengtos 1988 metų olimpiados sėkmę.

„Mes mielai prisimename 1988-uosius, bet suprantame, kad tai buvo ypatingas laiko momentas, kurio niekada nebus galima pakartoti, – teigė laikraštis. – Bandyti atkurti magiškus prisiminimus yra kvaila.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.