Naujienų srautas

Sportas2018.11.12 16:59

Grėsmė plaukimo žvaigždėms – virš revoliucinių lenktynių kabo sankcijos

Geriausi pasaulio plaukikai žengia į frontą, kuris primena nesibaigiančius krepšinio mūšius tarp FIBA ir Eurolygos.

Danas Rapšys gavo viliojantį kvietimą.

Geriausias Lietuvos plaukikas kviečiamas į varžybas Turine, kur jam siūlomas apčiuopiamas atlygis, ne taip dažnai pasitaikantis šios sporto šakos lenktynėse.

Tačiau yra problema – išniręs Turino baseine šių metų Europos vicečempionas gali būti nubaustas metų arba dvejų diskvalifikacija, kaip ir kitos Italijoje besiruošiančios startuoti plaukimo žvaigždės.

Kuriama plaukimo Eurolyga

Tokiose kelių dienų plaukimo varžybose pernai Italijoje startavo Rūta Meilutytė.

Šiemet Turino baseinas tiesio švies nuo plaukimo žvaigždžių i naujai įkurta Tarptautinė plaukimo lyga (ISL) užsimojo įkurti elitines plaukimo klubų varžybas.

Siekiama sukurti aštuonis tarptautinius plaukimo klubus, kuriems atstovautų po 12 plaukikų ir po 12 plaukikių.

„Tai varžybos, kuriose plaukikai gauna papildomą progą pasirodyti ir užsidirbti. Įsivaizduokite, jei futbolininkai žaistų tik pasaulio čempionate, bet neturėtų progų atstovauti klubams. Dabar vyksta pirmieji bandymai, kad padėtis keistųsi plaukime“, – aiškino Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis.

FINA konkurentų nenori

Tačiau naujai lygai nepritaria Tarptautinė plaukimo federacija (FINA), pati rengianti pasaulio taurės etapus.

Danas Rapšys, AFP/Scanpix nuotr.

FINA jau padidino premijas plaukikams savo varžybose, kurios pastaruoju metu nebuvo itin populiarios – kai kurie pasaulio taurės etapai nesutraukdavo elitinių atletų, kiti – vykdavo neparankiu metu.

Nepaisant to, FINA įspėjo visas nacionalines federacijas, kad nepripažįsta naujos plaukimo klubų sistemos.

Bet Lietuvos plaukimo federacija kol kas nesiruošia statyti barjerų savo plaukikų laisvam pasirinkimui. „Mes nei draudžiame, nei agituojame“, – teisę spręsti patiems plaukikams linkęs palikti E. Vaitkaitis.

Varžybos Turine gruodžio 20–21 dienomis nesikerta su federacijos planais, nes vyks jau po pasaulio pirmenybių 25 metrų baseine Kinijoje gruodžio viduryje.

Be to, gautas paaiškinimas, kad varžybas rengs Italijos plaukimo federacija.

Jai vadovauja Paolo Barrelli, pernai pralaimėjęs rinkiminę kovą dėl FINA prezidento posto Julio Maglione.

Varžybas finansuoja „Energy Standart Group“, vadovaujama Konstantino Grigorišino.

Iš Zaporožės kilęs milijardierius užsiima energetikos verslu ir sugeba veikti sutardamas ir su Ukraina, ir su Kremliumi. K. Grigorišino asmenybę supa daug paslapčių, bet plaukikai pernelyg retai sutinka tokių turtingų rėmėjų ir pernelyg pasiilgęs permainų, kad stabdytų save.

„Nepaisant antraščių apie oligarchą, mūsų plaukikams pasirodymas tokiose varžybose būtų naudingas, – jie ne taip dažnai gauna proga startuoti tarp ryškiausių žvaigždžių, o tokia patirtis labai reikalinga“, – kalbėjo E. Vaitkaitis.

Pavojus kitiems svarbiems startams

Gali būti, kad kvietimo į varžybas Turine sulauks ir kiti Lietuvos plaukikai.

Kol kas išdalinta pirmoji kvietimų banga geriausiems plaukikams, bet dalis jų veikiausiai atsisakys. Kalifornijoje besitreniruojanti R. Meilutytė turbūt būtų startavusi šiame klubų turnyre, jei jis būtų vykęs Los Andžele, kaip iš pradžių buvo planuota. Bet į Italiją ji tikriausiai nekeliaus.

Rūta Meilutytė, AFP/Scanpix nuotr.

Jei atsisakys daugiau tituluotų atletų, realu, kad kvietimų gali sulaukti kiti Lietuvos rinktinės elitiniai plaukikai, tokie kaip Andrius Šidlauskas, Simonis Bilis ar Giedrius Titenis.

Tada ir jų lauktų rimtas galvosūkis.

FINA jau įspėjo sportininkus, kad jie gali būti nubausti diskvalifikacijomis dėl dalyvavimo nepripažintose varžybose.

Tarptautinės plaukimo federacijos įstatuose yra numatytas punktas skirti nuo vienerių metų iki dvejų diskvalifikaciją, priminė insidethegames.biz.

Trumpesnė bausmė galėtų užtverti kelią į kitų metų pasaulio čempionatą Pietų Korėjoje, o maksimali bausmė grėstų ir pasirodymui Tokijo olimpinėse žaidynėse.

Plaukimo žvaigždės pasirengusios revoliucijai

Tačiau ne visi bijo FINA.

Apie 70 elitinių plaukikų pakviesta prieš Kalėdas pasivaržyti Turine, o kai kurie jų jau išreiškė paramą naujam komerciniam renginiui.

„Aš tikiu šia kryptimi, mūsų sportui tai reikalinga, – BBC sakė daugkartinis olimpinis čempionas ir pasaulio rekordininkas plaukiant krūtine britas Adamas Peaty. – Ruošiuosi varžytis Turine. Noriu parodyti savo paramą.“

Apie savo dalyvavimą jau patvirtino ir Sarah Sjostrom, Chadas le Closas, Katinka Hosszu, Tomas Shieldsas, Benas Praudas, Federcia Pellegrini, Laszlo Csehas ir kitos žvaigždės.

Elektroniniu laišku apie savo dalyvavimą yra patvirtinęs ir D. Rapšys.

„Manau, kad tai labiau išpūstas burbulas. Niekas sportininkams neskirtų diskvalifikacijos, nebent varžybų rengėjams, – sakė šiuo metu Ispanijos aukštikalnėse pasaulio pirmenybėms besirengiantis Lietuvos plaukikas. – Negi FINA diskvalifikuotų 70 geriausių pasaulio plaukikų? Kas tada plauktų varžybose?“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi