Naujienų srautas

Sportas2018.11.05 14:13

Žiūrovų gausos neatlaikė salės durys

Per keletą metų mokinių sukurtas krepšinio projektas išsivystė iki viso regiono gimnazistus vienijančios „Juventus“ lygos.

Spalio viduryje startavo septintasis „Juventus“ krepšinio lygos sezonas. Jame varžosi 30 komandų.

Prisimindamas pirmuosius projekto metus „Juventus“ krepšinio lygos (JKL) įkūrėjas ir prezidentas Paulius Čyvas pasakojo, kad mokydamasis Utenos Adolfo Šapokos gimnazijoje aktyviai dalyvavo organizuojant jaunimo renginius ir veiklas, lankė dainavimo užsiėmimus ir, nors aktyviai nesportavo, tačiau po pamokų su draugais užsukdavo į mokyklos sporto salę pamėtyti kamuolį į krepšį. „Pradėjo darytis nuobodu – tie patys veidai, tas pats žaidimas, norėjosi pritraukti naujų žmonių, – prisiminė jis. – Buvome prisižiūrėję NBA, LKL, nusprendėme kažką panašaus suorganizuoti mūsų mokykloje. Tuo metu augo socialinių tinklų populiarumas, supratome, kad galime juos išnaudoti jaunimo telkimui, projekto viešinimui ir viską padaryti nemokamai, be tinklapių ar brangių platformų.“ 

Pirmaisiais metais projektas buvo pavadintas AŠGKL (A. Šapokos gimnazijos krepšinio lyga), jame dalyvavo 12 komandų nuo pirmos iki ketvirtos gimnazijos klasių. Moksleivių aktyvumas buvo didžiulis – kiekviena klasė į varžybas delegavo savo komandą, o jas palaikydavo aistringi sirgaliai, auklėję ir varžovus, ir teisėjus. Susidomėjimas augo, klasės krepšininkų ateidavo palaikyti merginos nešinos plakatais ir kita pasigaminta atributika. Jau pirmaisiais metais projektas tiksliai atkartojo profesionalių lygų formatą: buvo ne tik sukurti nuostatai, tvarkaraščiai, vedama statistika, bet ir suorganizuotas pats masiškiausias gimnazijos sporto salėje kada nors vykęs renginys – „Visos žvaigždės“, kurio metu išlūžo dalyvių nesutalpinusios salės durys. 

Po puikiai pasisekusio pirmojo sezono buvo nuspręsta projektą tęsti, o sulaukus pageidavimo iš kitų miesto gimnazistų – plėsti dalyvių skaičių. Lygą globoti ėmė krepšinio klubas „Juventus“ ir ji buvo pavadinta „Juventus“ krepšinio lyga. Profesionalūs krepšininkai dalyvauja jaunimo lygos renginiuose, burtų traukimo ceremonijose.

Varžyboms išsiplėtus visose Utenos miesto gimnazijose pagrindiniai renginiai vyko Utenos DSC arenoje, buvo sukurta internetinė svetainė, kurioje skelbiami rungtynių tvarkaraščiai, rezultatai, komandų sudėtys ir naujienos.

Dar po metų – 2014-2015 m. sezono starte JKL išplito į Utenos, Molėtų, Zarasų, Ignalinos, Anykščių rajonus ir Visagino miestą, vėliau prisijungė Ukmergė, Kupiškis, Rokiškis, Švenčionys, šiuo metu projektas jau vienija per 400 žaidėjų, atstovaujančių 9 rajonų komandoms. Ekipos suskirstomos į divizionus, pirmojo etapo rungtynės vyksta mokyklose, kurių komandos vieno rato principu žaidžia tarpusavyje. Antrojo etapo metu rungtynės vyksta rajone, dviem ratais – vienos namuose, kitos – išvykoje, laimėjusios komandos iškovoja teisę žaisti JKL trečiame etape, kuriame vyksta rungtynės tarp rajonų mokyklų ekipų. Po šio etapo turnyrinėje lentelėje išsidėsčiusios komandos sužaidžia atkrintamąsia rungtynes, o nugalėtojus išsiaiškina pusfinalių ir finalų rungtynėse.

Į pusfinalius nepatekusios komandos varžosi Mažosios taurės turnyre, kuris vyksta kartu su finalinio ketverto rungtynėmis. 

Lygiagrečiai su vaikinų turnyru 2016 m. buvo pradėtas rengti ir merginų lygos turnyras „Merginų taurė“, kuriame dalyvauja komandos iš Utenos, Anykščių, Molėtų. 

P. Čyvas akcentavo, kad nuo pat jo įkūrimo į projektą įsitraukė ne tik sportuojantys ar organizacinių gebėjimų nestokojantys mokiniai, tačiau tie, kurie domėjosi grafiniu dizainu ar fotografija – gimnazistai viską kūrė savo jėgomis. Varžyboms teisėjaudavo taip pat mokiniai, o komandų treneriais tapo mokytojai. Vieno jų garbei net buvo pavadinta komanda „Antano ūsai“ – šiai komandai vadovavo ūsus nešiojęs A. Šapokos gimnazijos kūno kultūros mokytojas Antanas Matulis. Kai kurie pavadinimai yra paveldimi iš kartos į kartą, kiti – keičiasi, keičiantis žaidėjams. 

„Šio projekto tikslas nėra auginti profesionalius krepšininkus, tie, kurie savo ateitį sieja su krepšiniu, važiuoja į šalies krepšinio mokyklas. Mes siekiame telkti jaunus žmones, palaikyti jų užimtumą, skatinti saviraišką ir iniciatyvumą, – aiškino P. Čyvas. – Tarkime, aš gal ir nelabai moku žaisti krepšinį, tačiau turiu kitų talentų – JKL yra puiki galimybė juos atskleisti. Todėl kasmet kviečiame prie mūsų prisijungti savanorius“.

Baigęs gimnaziją P. Čyvas studijavo sporto vadybą Anglijoje, bet, kaip pats juokėsi, viena koja buvo užsienyje, kita – Utenoje. JKL buvo viena iš pagrindinių priežasčių neleidusių jam atitrūkti nuo Lietuvos ir po studijų sugrąžinusių į gimtąjį miestą. „Išvažiuodamas buvau ramus, nes čia liko iniciatyvaus jaunimo, turėjau daug rankų, kurioms galėjau perduoti savo darbus. Ir dabar turime šaunią komandą, besidalinančią atsakomybėmis, darbais ir veiklos sritimis“, – komandinio darbo svarbą pabrėžė jis.

„Visos žvaigždės“ – kone labiausiai laukiamas lygos renginys, kuriame vyksta snaiperių, įgūdžių, „dėjimo į krepšį“ konkursai, rungtynės tarp JKL rinktinės ir „Juventus“ komandos žaidėjų, o šventinėje programoje koncertuoja jaunimo muzikos „perliukai“, kurių pasirodymus apipavidalina šviesų instaliacija. Pernai žiūrovus linksmino atlikėja Beatrich, užpernai – Monikue. Kasmet renginys sutraukia pilną areną žiūrovų, jame, nešini prizais, apsilanko Lietuvos tautinio olimpinio komiteto, Lietuvos krepšinio federacijos, savivaldybių atstovai, lygos rėmėjai ir globėjai.

„Smagu, kad šią iniciatyvą ir projektą palaiko ne tik mokyklų bendruomenės, bet ir verslininkai, savivaldybės. Rėmėjų dėka galime ne tik vystyti projektą, organizuoti masinius renginius, aprūpinti komandas, bet ir skatinti savanorius“, – pasakojo P. Čyvas. JKL visus joje dalyvaujančių komandų žaidėjus aprūpina aprangomis, apmoka organizacines išlaidas, nugalėtojus apdovanoja prizais, kelionėmis – lygos čempionai jau lankėsi Vengrijoje, Vokietijoje, Kroatijoje. Nuo praėjusių metų stipriausiųjų komandų mokyklos apdovanojamos sporto inventoriumi, o savanoriams organizuojamos išvykos į Kauno „Žalgirio“, Karaliaus Mindaugo taurės rungtynes ir kitos kelionės. Savanoriai skatinami ir tik jiems skirtomis šventėmis, kalėdiniais vakarėliais, be to – savanoriaudami jie įgyja anksčiau neturėtų įgūdžių, nes mokosi vienas iš kito ir dalinasi žiniomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi