Naujienų srautas

Sportas2018.10.23 17:39

Neįgalieji džiaugiasi: pinigų bus daugiau, bet dar nežino, kaip juos pasiims

Lietuvos paralimpinis komitetas trina rankomis – Seime priimtas naujas Kūno kultūros ir sporto įstatymas žada neįgaliųjų sportui didesnius pinigus, tačiau organizacijos vadovas Mindaugas Bilius pripažįsta – dar neaišku, kaip juos pasiimti.

Anksčiau 1 procentas lėšų, surinktų iš alkoholio ir tabako akcizo, buvo skiriama sportui. Dabar, priėmus naują tvarką, šis procentas palaipsniui didės. Suma gali siekti 12 milijonų eurų, o vėliau, anot M. Biliaus, didėti ir iki 18 milijonų eurų.

Nutarta, kad bent 10 procentų šių pinigų privalės būti nukreipta neįgaliųjų sportui, skatinant negalią turinčių žmonių fizinį aktyvumą.

Štai kitais metais vien neįgaliesiems bus atriekta 1,3 milijono eurų. Šie pinigai bus padalinti aukšto meistriškumo sportininkams, sporto inventoriui, trenerių kvalifikacijos kėlimui.

Bet yra vienas „bet“. Į šiuos pinigus galės pretenduoti visi, bent kiek susiję su neįgaliųjų fiziniu aktyvumu. M. Bilius baiminasi, kad prie pinigų aruodo sugužės net ir tie, kurie neįgaliųjų užimtumu rūpinasi minimaliai.

Ko reikėtų imtis, kad 1,3 milijono eurų būtų nukreipti tikslingai – M. Bilius sako nežinąs.

„Reikia, kad susirinktų daug galvų ir jos priimtų sprendimą“, - žiniasklaidos atstovams antradienio rytą kalbėjo paralimpinio komiteto prezidentas.

M. Biliaus teigimu, Lietuvoje yra apie 245 tūkstančiai neįgaliųjų, tačiau tik 500-600 jų sportuoja.

Tad tikslas aiškus – pritraukti žmones su negalia į sportą. Paralimpinis komitetas mano, kad šiam tikslui įgyvendinti labiausiai reikia trenerių, kurių nėra daug.

Beje, neįgalieji, pasiekę geresnius rezultatus, yra skatinami stipendijomis, kurios gali siekti ir 874 eurus per mėnesį. Būtent tiek gauna pats M. Bilius, tapęs paralimpiniu čempionu 2016-ųjų Rio de Žaneiro žaidynėse.

Pats iš sporto pasitraukęs M. Bilius prisiminė, kai teko vykti į savo pirmas neįgaliųjų varžybas Čekijoje. Tada jis su kitais negalią turinčiais atletais nuo Kauno dardėjo autobusiuku, o atvykus anksčiau teko dar ir susimokėti už vieną nakvynę viešbutyje.

Kai būsimas paralimpinis čempionas vyko į Rio de Žaneiro žaidynes, jis paprašė naujos avalynės rutulio stūmimui, tačiau vėliau batelius teko pirkti iš savų lėšų. Būtent šioje rungtyje jis ir tapo nugalėtoju.

Bet, M. Biliaus teigimu, dabar žmonių mąstymas ir požiūris į neįgaliuosius keičiasi. Tai, pasak paralimpinio komiteto prezidento, rodo ir naujas įstatymas, dėl kurio ankstesnės versijos jis pats šiaušėsi dar prieš metus, bet dabar jau džiaugiasi padarytomis korekcijomis, žmonių supratingumu ir atskirties tarp sveikųjų ir neįgaliųjų mažėjimu.

Kai įsigalios naujoji tvarka, rentą gaus ne tik paralimpinis čempionas, kaip buvo anksčiau, bet ir antrosios vietos laimėtojas.

Anksčiau rentą gaunantis žmogus galėjo dirbti tik sporto srityje, pagal naująją tvarką jis galės dirbti ir kitokį darbą.

Taip pat pasikeitė ir premijavimo tvarka – anksčiau premijas gavo medalius paralimpinėse žaidynėse laimėję sportininkai, o nuo šiol piniginę papildys ir ketvirtąją vietą užėmęs neįgalus atletas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi