Naujienų srautas

Sportas2018.09.09 19:36

Lietuviai pradeda kovas irklavimo čempionate: iššūkis karščiu ir planas B

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.09.09 19:36

Sekmadienį Bulgarijos mieste Plovdive prasidedantį pasaulio irklavimo čempionatą Lietuvos rinktinė pasitinka kepinant ne tik didžiulei kaitrai, bet ir, lyginant su rugpjūtį įvykusiomis Europos pirmenybėmis, sumažėjusia sudėtimi. Tačiau Senojo žemyno pirmenybėse ant apdovanojimų pakylos lipę atletai be kovos nepasiduos ir šįkart.

Varginanti kaitra

Rugpjūčio 2–5 dienomis Glazge vykusiame Europos irklavimo čempionate dalyvavo net 12 Lietuvos irkluotojų – 5 įgulos. Gausus buvo ne tik atletų desantas, bet ir apdovanojimų kraitis – iš Škotijos parsivežti trys medalių komplektai: sidabro medaliais pasidabino keturvietės valties irkluotojai Dovydas Nemeravičius, Saulius Ritter, Rolandas Maščinskas ir Aurimas Adomavičius; šios prabos medaliu džiaugėsi ir vienviečių valčių rungtyje varžęsis Mindaugas Griškonis; bronzą iškovojo Milda Valčiukaitė ir Ieva Adomavičiūtė.

Tad nemenkos viltys dedamos ir į jau šį savaitgalį prasidedantį pasaulio irklavimo čempionatą, tačiau, anot Lietuvos irklavimo federacijos vadovės Ingos Daukantienės, iššūkiu gali tapti ne tik įtemptas tvarkaraštis, bet ir Bulgariją šiuo metu kepinantis karštis – šią Pietų Europos šalį vargina net iki 34 laipsnių pakylanti temperatūra.

„Žinant Plovdivo trasą ir Bulgarijos klimatą, nustebtume, jei atšaltų, tad karštiems orams esame pasiruošę ir nusiteikę. Gal mums tai bus naudinga prieš 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes, per kurias taip pat vyraus aukšta temperatūra, bet bus didesnė drėgmė. Turime kūnus ruošti, treniruoti, žiūrėti, kaip kiekvienas reaguoja sportininkas, pasidaryti išvadas kitiems metams“, – teigia pašnekovė.

Susitraukusi sudėtis

Į Bulgariją išvyko kiek kuklesnė rinktinė nei matėme Škotijoje. Nors prie komandos prisijungė parolimpietis Augustas Navickas, tačiau vietos rinktinėje neliko vyrų keturvietei be vairininko – Povilui Stankūnui, Giedriui Bieliauskui, Mantui Juškevičiui ir Sauliui Iloniui, kuri Europos pirmenybėse liko B finalo dugne. Anot I. Daukantienės, ši įgula ruošiama startams ateityje.

„Paruošti įgulą trunka mažiausiai 7 metus ar net daugiau. Aišku, dirbant su ja vos trejus metus turėti jaunimo čempiono titulą ir pasaulyje 7-ą vietą yra geras rezultatas, bet nereikėtų perspausti mūsų sportininkų. Neaišku ir tai, kiek jie norės sportuoti, kaip jie atlaikys psichologiškai, tad reikėtų daryti mažesnius žingsnelius. (...) Europos čempionate pamatėme, kad dar anksti, dar jie nėra pajėgūs kovoti su daug stipresniais sportininkais“, – sprendimą paaiškino pašnekovė ir užsiminė, kad ši įgula galėtų būti rimta kandidatė į medalius 2024 metų olimpinėse žaidynėse Paryžiuje.

„Facebook“ nuotr.

Rinktinės sudėtyje nebus ir iš 25-erių vilniečio Dominyko Jančionio ir metais vyresnio Žygimanto Gališanskio sudarytos dvivietės, nors oficialioje rinktinės paraiškoje jų pavardės ir pasirodė.

„Apsidrausdami įtraukėme ją į paraišką, tačiau paaiškėjo, kad sportininkų fizinis pasirengimas nėra toks, kad leistume jiems startuoti. Visgi tai yra dideli pinigai. (...) Paraiškos buvo teikiamos anksčiau nei mes buvome viską įvertinę“, – situaciją apibendrino Lietuvos irklavimo federacijos vadovė.

Nors Bulgarija pagal pragyvenimo lygį atsilieka nuo Jungtinės Karalystės, tačiau, lyginant su Europos čempionatu, pasiruošimas šįkart kainuoja brangiau dėl išsitęsusios treniruočių stovyklos.

„Pasaulio čempionatas išskirtinis tuo, kad vyksta 10 dienų, o prieš tai – adaptacinė stovykla. Tai susideda į labai didelę sumą, nes startai vyksta kas antrą dieną, tad reikia pasverti, ar verta tuos sportininkus vežti“, – priežastis įvardija pašnekovė.

Traumos ir atsarginis sportininkas

Visgi vienas šios, į sudėtį pirma įtrauktos, bet vėliau išbrauktos įgulos narių – D. Jančionis – į Bulgariją išvyko. Jis dalyvaus kaip atsarginis sportininkas, kuris galėtų pakeisti kurį nors irkluotoją vyrų porinėje keturvietėje. Joje irkluos Dovydas Nemeravičius, Saulius Ritteris, Rolandas Maščinskas ir Aurimas Adomavičius, kurie Glazge iškovojo sidabro medalius. Tokio plano buvo imtasi atsižvelgiant į galimus nuostolius.

„Esame turėję tokią patirtį, kai iškritus vienam įgulos nariui pasaulio čempionate nestartavo kiti trys. Todėl manome, kad atsarginis turėtų būti, nes viskas labai brangiai kainuoja ir nieko negali prognozuoti“, – mano pašnekovė.

D. Jančionis kartu su D. Nemeravičiumi, M. Džiaugiu ir A. Adomavičiumi kartu irklavo Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, Reuters/Scanpix nuotr.

O ši įgula yra krečiama permainų. Praėjusiais metais ji tapo Europos ir pasaulio čempione, bet tuomet įguloje vietoj S. Ritterio startavo Martynas Džiaugys, kuris šiemet vykstančias varžybas praleidžia dėl traumos.

„Kitąmet – atranka į olimpines žaidynes pasaulio čempionato Austrijoje metu. Šiemet – eilinis pasaulio čempionatas, tad rizikuoti sportininko sveikata nėra reikalo. Skatiname Martyną išgyti pilnai, pasikonsultavę su gydytojais nusprendėme, kad jam dar per anksti sportuoti“, – situaciją apibendrina I. Daukantienė. 

Senos pažintys

Tačiau įgulos naujokas S. Ritteris čia nesijaučia svetimas – jis keturvietėje sutiko ir pažįstamą R. Maščinską, su kuriuo 2011 ir 2014 m. triumfavo Europos čempionatuose, o 2013 ir 2015 m. laimėjo sidabro medalius pasaulio pirmenybėse. Tačiau išgijus M. Džiaugiui, panašu, jis turėtų vėl prisijungti prie įgulos, o jį pavaduojantis S. Ritteris ieškotis porininko – visgi jo geriausi rezultatai buvo pasiekti būtent dvivietėje. 30-metis 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse su Mindaugu Griškoniu iškovojo sidabro medalius. Pastarasis sportininkas šiemet kovos vienviečių klasėje, kurioje šiemet Glazge pasidabino sidabro apdovanojimu. Kalbant apie pasaulio čempionatus, sportininkas 2015 metais džiaugėsi bronzos apdovanojimu.

„Mindaugas yra pajėgus kovoti dėl aukščiausių vietų, bet viskas priklausys nuo jo nusiteikimo, kokį uždavinį išsikels, kaip sukovos su oro sąlygomis, kaip jausis, kaip adaptuosis“, – daugybės kintamųjų buvimą pabrėžė I. Daukantienė.

M. Griškonis (kairėje) ir S. Ritter, Reuters/Scanpix nuotr.

Vienviečių klasėje varžysis ir Lina Šaltytė-Masilionė, kuri šiemet Glazge užėmė 7-ą vietą. 31-erių sportininkė dalyvavo 2016 metų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse (14 vieta) bei 2015 m. Europos čempionate liko per žingsnį nuo apdovanojimų pakylos.

Medalių tikimasi iš moterų porinės dvivietės – Mildos Valčiukaitės ir Ievos Adomavičiūtės, kurios rugpjūtį buvo netoli aukščiausios prabos apdovanojimų, tačiau turėjo džiaugtis bronza. O šis duetas išties stiprus. M. Valčiukaitė yra Europos bei pasaulio pirmenybių čempionė, 2016 m Rio de Žaneiro vasaros olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtoja.

M. Valčiukaitė, BNS nuotr.

I. Adomavičiūtė – Europos jaunių čempionė, 2015 ir 2016 metų pasaulio jaunimo (iki 23 metų) irklavimo pirmenybių čempionė, irklavimo treniruokliais pasaulio rekordininkė.

„Merginos progresuoja. Europos čempionate buvo kova tarp 1 ir 3 vietų – sportininkes skyrė šimtosios sekundės dalys. Jos labai nusivylusios ir nusiteikusios labai kovingai, bet pamatysime, ar užteks jėgų, sveikatos, psichologinio pasirengimo. Šis startas bus sunkesnis nei Europos čempionate“, – teigė I. Daukantienė.

Ar Lietuvos sportininkams pavyks pasidabinti medaliais, paaiškės jau kitą savaitę. Jų kovas tiesiogiai transliuos LRT.

Transliacijų tvarkaraštis:

Rusgsėjo 15 d., šeštadienis – 12 val. Pusfinaliai ir finalai. LRT KULTŪRA ir naujienų portalas LRT.lt

Rugsėjo 16 d., sekmadienis – 12 val. Pusfinaliai ir finalai. LRT KULTŪRA ir naujienų portalas LRT.lt

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi