Sportas

2018.09.06 15:52

Prie starto linijos: kam ir kodėl buvo sukurta Tautų lyga

15min.lt2018.09.06 15:52

Naujos futbolo varžybos startuoja ketvirtadienį Europoje, o tai gera proga prisiminti kam ir kodėl buvo sugalvota Tautų lyga. Visas šio turnyro rungtynes tiesiogiai transliuos LRT.

Startas atneša būrį intrigų: Vokietija žais su pasaulio čempione Prancūzija ketvirtadienį, Anglija kovos su Ispanija šeštadienį, Portugalija rungtyniaus su Italija pirmadienį. Lietuvos futbolininkai naują turnyrą pradės penktadienį Vilniuje maču su Serbija.

Iš viso 55 Europos komandos, padalintos į mažas grupes ir suskirstytos pagal pajėgumą į keturis divizionus, pradeda turnyrą, kurio čempionas paaiškės 2019 metų birželį.

Be to, diviziono nugalėtojai kops aukštyn, silpniausi kris žemyn, o viena iš futbolo mažylių valstybių pateks į 2020 metų Europos čempionatą.

Dėl Tautų lygos ir tradicinė Europos pirmenybių atranka prasidės ne rugsėjį, o tik kitų metų kovo mėnesį.

UEFA tiki, kad visos federacijos gaus kažką, kas joms patiks. Elitinės komandos nori žaisti tarpusavyje, vidutinės ekipos nori kažką laimėti, o silpnesnių šalių rinktinės turi vilti patekti į Europos pirmenybes.

Pasaulio čempionė Prancūzijos rinktinė rengiasi Tautų lygos turnyro startui, SIPA/„Scanpix“ nuotr.

Kas ta Tautų lyga?

55 komandos žais A, B, C ir D divizionuose pagal pajėgumą nuo ketvirtadienio iki lapkričio. Mini finalo ketvertas bus surengtas birželį 2019 metais A diviziono grupių nugalėtojams. Tuo tarpu visų keturių divizionų nugalėtojai iškovos teisę žaisti 2020 metų Europos čempionate.

Ši detalė ypač svarbi mažesnėms Europos futbolo šalims. Lietuva vilčių neturi daug, nes žais trečiajame pagal pajėgumą C divizione, bet štai D divizione viena iš tokių komandų, kaip Baltarusija, Azerbaidžanas ar Liuksemburgas, gali patekti į 2020 metų Europos čempionatą.

Kam tai sukurta?

Tik keliems žmonėms rūpi draugiškos rungtynės, o iš tiesų jos neįdomios niekam, – taip pareiškė tuometinis UEFA prezidentas Michelis Platini, pristatydamas Tautų lygą 2014 metų kovą.

Michelis Platini, Reuters/Scanpix nuotr.

Kita priežastis – toks formatas turėtų būti tinkamas verslui.

„Šios rungtynės pritaikytos visoms rinkoms“, – teigė UEFA rinkodaros direktorius Guy-Laurent`as Epsteinas.

UEFA tikisi, kad grupių nugalėtojams kopiant aukštyn, o silpniausioms komandoms krentant, keturių divizionų lyga išlaikys dinamiką iki paskutinio turo.

Grupių etapas

Iš trijų arba keturių komandų sudarytų grupių rinktinės žais namie ir išvykoje.

A ir B divizionų komandos į grupes padalytos po tris – taip jos sužais mažiau rungtynių Tautų lygoje, bet liks laiko surengti komerciškai naudingas draugiškas rungtynes su tokiomis komandomis, kaip Brazilija ar Argentina.

Žemesnio reitingo komandos C ir D divizionuose paskirstytos po keturias į grupes.

Finalo ketvertas

A diviziono keturių grupių nugalėtojai iškops į finalo ketverto turnyrą, kuriame paaiškės Tautų lygos čempionas.

Finalo turnyro, kuris vyks birželio 5-9 dienomis, šeimininkė bus ta, kuri laimės Italijos-Lenkijos-Portugalijos grupę.

Atranka į 2020 metų Europos čempionatą

Tautų lyga nustūmė 2020 metų Europos pirmenybių atranką į 2019 metus, o burtai bus ištraukti gruodžio 2 dieną Dubline.

Europos pirmenybių atranka bus žaidžiama nuo kitų metų kovo iki lapkričio. Tada po dvi geriausias grupių komandas pateks į „Euro 2020“. Likusios keturios vietos 24 komandų Europos čempionate paliktos komandoms, kurios iškovos teisę ten žaisti per Tautų lygos atkrintamąsias varžybas.

„Euro 2020“ atkrintamosios varžybos

2020 metų kovo mėnesį kiekvienas Tautų lygos divizionas sudarys keturių komandų atkrintamąsias varžybas, kurių nugalėtojai iškops į „Euro 2020“.

Atkrintamosios bus surengtos toms komandoms, kurios neiškovos tiesioginių bilietų į 2020 metų Europos pirmenybes per jų atranką.

Tad atkrintamosiose varžybose žais Tautų lygos grupių nugalėtojai, arba komandos, kurios grupėse išsirikiavo po jų.

Gali būti, kad Tautų lygos A diviziono komandas pakeis B diviziono ekipos, nes dauguma elitinių rinktinių pateks į Europos čempionatą per jo atranką.

„Euro 2020“ finalinio etapo burtai bus traukiami balandį, likus vos kelioms savaitėms iki pirmenybių pradžios Romoje.

Pasaulio čempionė Prancūzijos rinktinė rengiasi Tautų lygos turnyro startui, SIPA/Scanpix nuotr.

Potencialūs pralaimėtojai

Elitiniai Europos klubai, kurie nenoriai išleidžia savo žvaigždes į nacionalinių rinktinių draugiškus mačus, nėra patenkinti sutankintu tarptautinių varžybų tvarkaraščiu.

Net jei nacionalinės komandos netrokš žūtbūt laimėti Tautų lygos, dar labiau jos nenorės iškristi žemyn, tad ir stipriausios rinktinės turėtų remtis geriausiais žaidėjais.

Tautų lyga kiek sujauks ir Brazilijos, Argentinos ir kitų ne Europos šalių komandų planus, nes joms bus sunkiau surengti komerciškai pelningas draugiškas rungtynes, ypač 2019 metais.

Visas Tautų lygos rungtynes tiesiogiai transliuos LRT.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.