Sportas

2018.09.03 14:03

Naujas „Rytas“: 40 minučių pažintis su Vilniaus klubu

Atsinaujinęs Vilniaus „Rytas“ pravėrė savo stovyklos palapinę tik išskirtinei publikai. Dainius Adomaitis namuose surengė vienintelę repeticiją, kurią „Ryto“ arenoje galėjo pamatyti tik sezono narysčių turėtojai. 15min pasakoja, ką per tą 40 minučių pažintį pamatė sekmadienio vakarą.

Sekmadienio pavakarę parkavimo aikštelė prie „Siemens“ arenos buvo pakankamai užsipildžiusi. Bet ne dėl „Vichy“ vandens pramogų parko lankytojų. Tai buvo vilniečiai, nekantravę pirmą kartą pamatyti savo mylimą komandą atsinaujinusiomis spalvomis.

Tokią išskirtinę galimybę turėjo „Ryto“ sezono narysčių turėtojai. Juos į areną pritraukė naujas komandos įvaizdis, naujas treneris, penki nauji žaidėjai ir krepšinio ilgesys.

Sirgaliai net atsistoję pasitiko komandą per „Ryto“ pristatymą. Jie garsiausiai plojo naujiems Vilniaus ekipos žaidėjams.

„Rytas“! „Rytas“! – skandavo maždaug pusantro tūkstančio aistruolių, savo gausiu apsilankymu maloniai nustebinusių net „Ryto“ organizacijos narius.

Tai nebuvo įprastos krepšinio rungtynės „Ryto“ arenoje.

Pirmiausia, dėl to, kad mačas neplanuotai užtruko beveik 140 minučių. Paprastai draugiškos rungtynės kartais sužaidžiamos ir per pusantros valandos, bet šįkart streikavo „Ryto“ arenos švieslentė ir garso sistema, dėl kurios gedimų pusantro kėlinio žaidėjai rungtyniavo nematydami rezultato ir atakai skirto laiko.

Kitokia buvo ir rungtynių atmosfera.

Didžiausiomis ovacijomis aistruoliai sutikdavo komandos senbuvius. Ypač garsių plojimų sulaukė Deividas Sirvydis bei Margiris Normantas, pasirodę ant parketo po keitimo.

Žiūrovai itin aktyviai reagavo į kovingus ir gražius „Ryto“ žaidimo epizodus. Vilniečių krepšininkai atrodė lyg išbadėję krepšinio – lipo per galvas, griuvo ant žemės dėl kiekvieno kamuolio ir kūrė gražius epizodus, kuriems tik trūko daugiau žaidimo praktikos ir geresnio užbaigimo.

Visas „Ryto“ krepšininkų pastangas vėliau žiūrovai įvertindavo plojimais. Atrodo, jų širdis jau per pirmąsias 24 pažinties minutes pavergė Dominique`o Suttono jėga, energija ir pokštai.

Tai buvo dar tik antrosios draugiškos rungtynės, tad jose akivaizdžiai matėsi kampuoti „Ryto“ žaidimo momentai. Natūralu, kad įsibėgėjant pasiruošimui, o vėliau – ir sezonui, tie kampai bus apšlifuoti.

Iš vienerių rungtynių neverta daryti apibendrintų išvadų apie krepšininkus ir žaidimą. Bet kadangi rungtynės buvo atviros tik sezono narysčių turėtojų akims, 24sek dalijasi „Ryto“ pergalės prieš VEF 40 minučių įspūdžiais 97:80.

Penketai

„Rytas“ startavo su Mattu Farrellu, DJ Seeley, Arnu Butkevičiumi, Dominique`u Suttonu bei Martynu Echodu. Tačiau būtent starto metu VEF pabėgo į priekį 16:8 ir tritaškiais baudė šeimininkų komandą.

Vilniečių žaidėjai atrodė kiek apspangę nuo žiūrovų ir vėlavo gynyboje dengiant latvių tritaškius.

Jei atvirai, smagiausiai atrodė penketas su Mindaugu Girdžiūnu, Margiriu Normantu, Deividu Sirvydžiu, Eimantu Bendžiumi ir Evaldu Kairiu. Būtent jis dar pirmojo kėlinio pabaigoje neigiamą 8 taškų skirtumą pavertė 1 taško pranašumu.

Šie vyrukai žaidė greičiau ir agresyviau nei apsnūdęs starto penketas, išgaudė VEF snaiperius ir kontroliavo žaidimo tempą.

Antrajame kėlinyje sužibėjo aukštas penketas su Dominique`u Suttonu bei Eimantu Bendžiumi puolėjų grandyje, šalia rungtyniaujant Martynui Echodui, DJ Seeley bei Mattui Farrellui.

D. Suttonas su E. Bendžiumi smagiai keitėsi dengiamaisiais, o centimetrų pritrūkę latviai atsimušė į tvirtą „Ryto“ gynybą. Būtent šiam penketui būnant aikštėje, Vilniaus klubas susikrovė 16 taškų persvarą (40:24). Tą atkarpą ypač agresyviai ir efektyviai žaidė D.Suttonas, savo greičiu, ilgomis rankomis ir agresija varęs į neviltį net ir vikrius VEF gynėjus.

Įdomiausias rungtynių žaidėjas

Be abejo, tai buvo Dominique`as Suttonas. Žmogus, nuo kurio prasidės visi susistumdymai.

31-erių amerikietis tryško energija. Momentais, jis iškrapštydavo kamuolius iš gynėjų rankų (3 per. kam.) ir vėliau juos be problemų lenkdavo greitajame puolime. Jis kaip koks grobuonis prarydavo visą varžovo pasitikėjimą.

D. Suttonas žaidė taip fiziškai, kad VEF žaidėjai dažnai tik pražangomis sustabdydavo amerikiečio siūbavimus baudos aikštelėje. Jį jau kaip kokį jautį priešininkai trankydavo ant plonos nesportinės pražangos linijos.

Kiekvienas varžovų atkovotas kamuolys puolime po „Ryto“ krepšiu jam yra asmeninis pralaimėjimas. Nors nėra pats aukščiausias (196 cm), dažnai būtent jo ranka išlįsdavo aukščiausiai viso rankų miško ir bent pamušdavo kamuolį komandos draugams.

Tiesa, kai po krepšiu sutikdavo stipresnį varžovą, technikos trūkumas neleisdavo jam susikurti progų, tad išpuoliai dažnai baigdavosi neužtikrintais metimais, kaip kad sykį paleidžiant „floaterį“ į lentos apačią. Koridorių įridenti kamuoliui į krepšį dažnai skinasi alkūnėmis, kurios varo į neviltį pražangos šaukiančius priešininkus.

Rungtynių pabaigoje taip atsipalaidavo, kad žaisdamas su žiūrovais ir darydamas prisitraukimus ant lanko, pametė koncentraciją ir pražiopsojo porą taškais pasibaigusių situacijų.

Bet akivaizdu, kad šis žvėris bus vienas įdomiausių „Ryto“ krepšininkų. D. Adomaičiui svarbiausia bus jį suvaldyti.

DJ Seeley, BNS nuotr.

Amerikietis paliko žaidėjo, kuris gali pranykti aikštėje, įspūdį. DJ Seeley akivaizdžiai reikėjo pajusti rungtynių ritmą, ką jis galiausiai padarė tik baigiantis susitikimui.

Iki tol lengvai besiblaškęs po aikštę lyg kokia dvasia, būtent ketvirtajame kėlinyje DJ Seeley ir išnaudojo savo progas metimams (4/4 dvit.), ir efektyviai nusimetinėjo kamuolį komandos draugams (5 rez. perd.), taip inicijuodamas lemtingą ketvirtojo kėlinio 15 taškų šturmą (14 tšk., 19 naud.).

Aišku, DJ Seeley dar pasieks savo formą, tačiau 28 metų amerikiečio „Ryto“ schemose laukia atsakingos užduotys, todėl kaip potencialus komandos lyderis, gynėjas neturės teisės pranykti tarp devynių kitų žaidėjų.

Mattas Farrellas, BNS nuotr.

Gynyboje amerikietis buvo kibus kaip koks nuo grandinės paleistas kiemsargis, nervindamas varžovus kabinantis jiems į kamuolį.

Taip pat sužavėjo jo aštrumas – po staigių prasiveržimų M. Farrellas labai gražiai įmesdavo kamuolį centrams, kuriems belikdavo užbaigti ataką tiksliu metimu.

Tiesa, centimetrų (185 cm) ir svorio (79 kg) trūkumas jautėsi situacijose, kuriose taškus buvo galima pasiekti tik per kontaktą. M. Farrellas turi neblogą pirmą žingsnį ir aštrų prasiveržimą, bet arčiau krepšio jį labai riboja sudėjimas – daugumoje situacijų su kontaktu M. Farrellas nebegalėdavo įridenti taškų. Tai taps minusu ir gynyboje, kuriuo bandys pasinaudoti varžovai.

M. Farrellas turi aiškius trūkumus ir pirmasis sezonas Europoje jam greičiausiai bus nelengvas. Bet svarbu, kad D.Adomaitis treniruotėse mato spartų jo progresą.

Vidurio puolėjai, kurie taps neblogais du prieš du ginklais.

Jie puikiai gaudo įžaidėjų perdavimus ir turi neblogą užbaigimą judesyje. Martynas Echodas ypač sužavėjo savo tikslumu, į krepšį siųsdamas ir puskablius, ir metimus iš po krepšio (4/5 dvit.).

Atrodo, M. Echodas puikiai jaučia riešą ir būdamas arčiau lanko gali įridenti bet kokį kamuolį (11 tšk.). Jis taip pat pasijungia į greitas atakas ir nebijo krauti iš viršaus su varžovo kontaktu.

E. Kairiui būdavo sunkiau situacijose, kuriose jam tekdavo įveikti priešininko gynybą vienas prieš vieną. Labiausiai tai tiek jam, tiek M. Echodui pasireiškė gynyboje.

VEF centras Steve`as Zackas ne sykį būtent jėga pralaužė „Ryto“ priekinę liniją, tad tai nejučia sufleravo, ar M. Echodas ir E. Kairys bus pajėgūs sezono metu susitvarkyti su „Žalgirio“ vidurio puolėjais ar oponentais Europos taurės turnyre.

Į akis dar krito situacijose, kuriose E. Kairys tapdavo kamuolio skirstytoju – bent 4 kartus tai pasibaigė klaida.

Bet D. Adomaitis šiuos du centrus išnaudos kaip gerus du prieš du partnerius. Jiems tik svarbiausia su žaidimo praktika išgryninti sprendimų priėmimą: tiek puolime, tiek gynyboje.

Mindaugas Girdžiūnas, BNS nuotr.

Mindaugas buvo toks, kokį mes jį įpratę matyti – šaltakraujis. Jis ramiu veidu įleido 4 tritaškius iš 6 ir įžiebdavo spurtus. M. Girdžiūno +/ – rodiklis buvo geriausias ant parketo (+28).

Gynėjas neblogai skirstė kamuolį (5 rez. perd.), o strigo nebent bandydamas susikurti progas arčiau krepšio. Ten jam dažnai pristigdavo greičio ir atletiškumo – pataikė tik 1 dvitaškį iš 4.

Į akis dar krito pora skubotų sprendimų puolime, bet M. Girdžiūnui tai buvo neblogas mačas (14 tšk.).

Eimantas Bendžius, BNS nuotr.

Dar vienas žaidėjas, kuris paliko mažai klaustukų: 15 taškų, 6 atkovoti kamuoliai ir 20 naudingumo balų per 20 minučių – tai buvo rezultatyviausias ir naudingiausias „Ryto“ žaidėjas.

Galėjo turėti dar geresnę statistikos eilutę, jei ne pramesti tritaškiai iš neblogų padėčių (1/4 trit.).

Žmogus, kuriam rungtynės akivaizdžiai nepasisekė.

Per 20 minučių puolėjas prametė visus 3 metimus, o jam būnant aikštėje, VEF įmetė 15 taškų daugiau nei „Rytas“.

Arnas prastai skaitė situacijas, stigo ryžtingumo ir technikos užbaigiant atakas, atrodė, visai ne savas. Blaškęsis puolime, A. Butkevičius net nebegalėjo susitelkti savo užduotims gynyboje, kur jį sykį išmaudė VEF gynėjas.

Bet panašiau, kad tai buvo juoda A. Butkevičiaus diena, o ne būsima žaidimo tendencija. Kitos rungtynės jam bus tikrai geresnės.

Jaunimas

Keista, kad geriausią įspūdį paliko Margirio Normanto žaidimas, nors 21-erių gynėjas aikštę paliko be taškų.

Būtent jis savo energija puolime ir gynyboje prisidėjo prie iniciatyvą sugrąžinusio spurto pirmojo kėlinio pabaigoje. Jis žaidė fiziškai, lipo ant lentos, smagiai užsuko greitą puolimą ir neblogai žiūrėjosi šalia Mindaugo Girdžiūno.

Matydamas varžovą su kamuoliu ant žemės, Margiris griuvo ant žemės ir taip laimėjo ginčą. Pirmas lėkė sugriebti kamuolio puolime, šokdamas ir per varžovų priekinės linijos galvas.

Tik M. Normantui labiausiai trūksta metimo ir ginklų puolime arsenalo. VEF ramiai palikdavo gynėją laisvą prie perimetro, o prasiveržimai virto bevaisiais dėl prasto užbaigimo.

Pirmoji rungtynių pusė buvo geresnė nei antroji – po pertraukos pasipylė sprendimų priėmimo klaidos.

D. Sirvydis užbaigė rungtynes su nebloga statistikos eilute – per nepilnas 16 minučių atkovojo 3 kamuolius puolime, pelnė 7 taškus, o jam būnant aikštėje „Rytas“ įmetė 22 taškais daugiau nei VEF.

Tačiau šie skaičiai gražesni, nei viskas atrodė iš tikrųjų. Į akis krito D. Sirvydžio brokas gynyboje ir sprendimų priėmimo klaidos puolime. Bet viskas natūralu – šiam smagiai aikštėje besižiūrinčiam vaikiui dar tik 18-a.

Marekas Blaževičius savo 17-ąjį gimtadienį pažymėjo 2 taškais nuo baudų metimo linijos, bet ir jo Aisčio Pilausko žaidimą vertinti pernelyg sunku – jaunimo programos nariai pasirodė ant parketo tik baigiantis mačui.

Kas toliau?

D. Adomaičio „Rytas“ prasidės nuo agresyvios gynybos, bet 40 minučių pažintis su naujuoju Vilniaus klubu dar toli gražu neatskleidžia viso kito sezono komandos paveikslo. Jame tiesiog dar per daug trūkstamų detalių.

„Rytas“ su VEF rungtyniavo be pagrindinio įžaidėjo Chriso Kramerio, kuris suteiks visai kitokių spalvų komandos žaidimui, ypač gynybai gynėjų grandyje.

Gynybos klaustukus vidurio puolėjo pozicijoje turėtų atsakymais paversti naujas pirkinys po krepšiu.

Be galo įdomu, kaip žaidimą gali paįvairinti numatomas naujas žmogus 2-3 pozicijoje. Neaišku, kiek tam finansiškai pajėgus, bet „Rytui“ praverstų ryškus lyderis, puolime galintis imtis lemiamos atakos.

„Rytas“ turi įdomių naujų veidų, bet dar atrodo neišbaigtas. Reikės tikrai daugiau nei 40 minučių pažinties, kad galėtume aiškiau suvokti šios komandos galimybes.

D. Adomaičio projektavimo darbai dar tik įsibėgėja.