Naujienų srautas

Sportas2018.08.11 17:19

JAV teismas herbicido byloje vėžiu sergančiam ieškovui priteisė 290 mln. JAV dolerių

BNS 2018.08.11 17:19

Kalifornijos prisiekusiųjų teismas chemikalų milžinei „Monsanto“ liepė sumokėti beveik 290 mln. JAV dolerių už tai, kad įmonė mirtina liga sergančio sporto aikštelės prižiūrėtojo nesugebėjo įspėti, jog herbicidas „Roundup“ gali sukelti vėžį.

Prisiekusieji vienbalsiai nusprendė, kad „Monsanto“ veikė „piktybiškai“ ir kad jos gaminamas chemikalas „Roundup“ bei profesiniam naudojimui skirta šio herbicido versija „RangerPro“ „gerokai“ prisidėjo prie Dewayne Johnsono mirtinos ligos.

„Monsanto“ žada skųsti šį sprendimą.

Po aštuonias savaites trukusio proceso San Francisko prisiekusiųjų teismas „Monsanto“ liepė sumokėti 250 mln. JAV dolerių žalos atlyginimą ir papildomą kompensaciją ir taip pat atlyginti kitas išlaidas. Bendra suma sudaro beveik 290 mln. JAV dolerių.

Kalifornijoje gyvenantis D. Johnsonas, kuriam 2014 metais buvo diagnozuota ne Hodžkino limfoma, teismui pareiškė, jog dirbdamas vienoje Kalifornijos mokykloje ne kartą naudojo profesionaliam naudojimui skirtą „Roundup“ versiją.

„Noriu iš visos širdies padėkoti visiems prisiekusiesiems“, – po nuosprendžio paskelbimo pareiškė 46 metų amžiaus D. Johnsonas.

„Džiaugiuosi, jog esu čia; priežastis yra kur kas svarbesnė negu aš. Tikiuosi, šis reikalas sulauks būtino dėmesio“, – pridūrė jis.

Klausydamasis nuosprendžio, D. Johnsonas vos tramdė ašaras, o vėliau, susitikęs su prisiekusiaisiais, visgi apsiverkė, kaip ir kai kurie žiuri nariai.

Ieškovui atstovavę teisininkai rėmėsi 2015 metais Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros padaryta išvada, kad glifosatas – pagrindinis „Roundup“ ingredientas – yra galbūt kancerogeninis. Vėliau šį chemikalą prie galbūt kancerogeninių medžiagų priskyrė ir Kalifornijos valstija.

„Monsanto“ viceprezidentui Scottui Partridge teismo sprendimas nepadarė įspūdžio.

„Prisiekusieji viską neteisingai suprato“, – pareiškė jis reporteriams.

„Užjaučiame poną Johnsoną ir jo šeimą“, – pareiškė „Monsanto“, bet pažadėjo apskųsti sprendimą ir „toliau aktyviai ginti šį produktą, kuris saugiai naudojamas jau 40 metų ir tebėra svarbi, veiksminga ir saugi priemonė, kuria naudojasi ūkininkai ir kiti žmonės“.

Tuo tarpu D. Johnsono advokatas Brentas Wisneris pažymėjo, jog sprendimas „rodo, kad yra itin daug įrodymų“, kad šis produktas kelia grėsmę.

„Kai esi teisus, iš tiesų lengva laimėti“, – pareiškė jis.

D. Johnsono pareikštas ieškinys buvo pirmasis, kuriame šis herbicidas buvo įvardytas kaip vėžio priežastis, tačiau stebėtojai sako, jog dabar, kai „Monsanto“ pralaimėjo šią bylą, įmonė, kurią neseniai įsigijo Vokietijos „Bayer“, gali sulaukti tūkstančių naujų ieškinių.

„Roundup“ yra vienas pagrindinių „Monsanto“ produktų. Įmonė herbicidą pradėjo gaminti 1976 metais, o netrukus po to pradėjo genetiškai modifikuoti augalus ir kai kuriuos iš jų pavertė atspariais šiam chemikalui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi