Sportas

2018.08.08 13:28

Nepaisydama kritikos Rusija rengia pasaulinę futbolo šventę

BNS2018.08.08 13:28

Rusijoje ketvirtadienį prasideda pasaulio futbolo čempionatas – mėnuo, vainikuojantis ne vienus metus trukusius pasirengimus, aptemdytus diplomatinių skandalų.

Po atidarymo ceremonijos, kurioje dalyvaus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Rusijos rinktinė visiškai atnaujintame Maskvos Lužnikų stadione, talpinančiame 80 tūkst. žiūrovų, susigrums su Saudo Arabijos komanda.

Brazilija čempionės titulą yra laimėjusi rekordinius penkis kartus, o titulą šiemet ginsianti Vokietija pasaulio čempionatą yra laimėjusi keturis kartus ir viliasi po šiemetinio finalo liepos 15 dieną Lužnikuose susilyginti su brazilais.

Rengiantis čempionatui romantikos buvo nedaug, nes nuodugniai buvo narstomos Rusijos problemos, nuo rasizmo ir chuliganizmo iki užsienio politikos, labai prieštaraujančios Vakarų politikai.

Didžioji Britanija ir kai kurios Rytų Europos valstybės, dar nepamiršusios Maskvos valdymo sovietiniais laikais, bandė organizuoti diplomatinį boikotą dėl buvusio rusų šnipo apnuodijimo Anglijoje.

Į čempionatą neatvyks nei britų karališkosios šeimos, nei vyriausybės nariai, bet pastangos dėl platesnio masto boikoto nedavė rezultatų.

Organizatoriai Rusijoje tikisi, kad pirmąsias čempionato rungtynes stebės daugiau kaip 20 valstybių vadovų.

Rusija svarbiausiam savo renginiui po 1980 metų Maskvos vasaros olimpiados skiria daugiau kaip 11 mlrd. eurų.

Skelbiama, kad daugelis iš 11 miestų, kuruose vyks čempionato rungtynės, pirmą kartą per kelis dešimtmečius sulaukė kosmetinio remonto. Tokie miestai kaip Saranskas buvo apsnūdę užkampiai griūvančiais pastatais, kol pasaulio čempionato statybininkai juos atnaujino.

Čempionatas taip pat suteikia V. Putinui progą pavaizduoti Rusiją kaip pasaulinę žaidėją, kuri yra priimama ir gerbiama, nors nesutaria su Jungtinėmis Valstijomis.

Maskvos karinė parama Basharo al-Assado režimui Sirijoje ir įtariamas kišimasis į 2016 metų JAV prezidento rinkimus Donaldo Trumpo naudai tik dar labiau komplikavo didžiausią nuo Šaltojo karo laikų jos nesantaiką su Vakarais. 

Rasizmas ir riaušės

Rusiją bėdos persekiojo ne tik elitiniame geopolitikos pasaulyje.

Incidentas per 2016 metų Europos čempionatą Prancūzijoje, kai beveik 200 rusų smarkiai sumušė anglų sirgalius, pasirengimą pasaulio čempionatui temdė taip pat kaip ir visi diplomatiniai ginčai.

Rusijos stadionuose daug metų viešpatavo neonacių chuliganai, organizuojantys masines muštynes ir skanduojantys rasistinius įžeidimus žaidėjams.

Su diskriminacija Europos futbole kovojantis tinklas „Fare“ teigė, kad Rusijos futbolo federacija dar labiau komplikuoja padėtį bausdama sureagavusius į rasistinius įžeidinėjimus ir „ignoruodama kaltininkus“.

Saugumo tarnybos uždarė arba užregistravo šimtus chuliganų, kad jie negalėtų gadinti Rusijos įvaizdžio.

Gąsdinimo taktika veikė. Kai kurie futbolo gaujų nariai sakė, kad nenorėdami arešto čempionatui prasidėjus pasitrauks.

Rusija atsisakė išduoti bilietus beveik 500 sirgalių, įtariamų ryšiais su nusikalstamu futbolo pasauliu. Anglija privertė daugiau kaip tūkstantį žinomų chuliganų atiduoti savo pasus.

Svajonių sudėtis 

Vis dėl to nuo tos akimirkos, kai prasidės Rusijos ir Saudo Arabijos – silpniausiomis laikomų čempionato komandų – dvikova, dėmesys nukryps į aikštes.

Brazilija į kovos lauką žengs sekmadienį ir žais su Šveicarija. Vokiečių tą pačią dieną laukia pirmosios rungtynės su Meksika.

Pirmąją dramos dozę čempionatas jau gavo: 2010 metų čempionė Ispanija vos dvi dienos prieš penktadienį numatytas rungtynes su Portugalija atleido trenerį Juleną Lopetegui.

Brazilija sulaikiusi kvapą laukė Neymaro pagijimo po kovo 3 dieną atliktos dešinės pėdos operacijos, bet brangiausias pasaulio žaidėjas per praėjusias dvejas rungtynes pasirodė puikiai ir pelnė įvarčių.

Neaiškesnė padėtis dėl Egipto superpuolėjo Mohamedo Salah peties, kurį jis susižeidė per klubui „Real Madrid“ pralaimėtas „Liverpool“ Čempionų lygos rungtynes. Vis dėlto M. Salah šiuo metu vėl treniruojasi.

Argentinos ir puolimo genijaus Lionelio Messi, turinčio visus titulus išskyrus pasaulio čempiono vardą, pasirengimą supurtė skandalas dėl draugiškų rungtynių su Izraeliu Jeruzalėje atšaukimo.

Tuo tarpu Rusija nerimavo dėl savo komandos pasirodymo prieš pasaulinę milijardų žiūrovų auditoriją.

Čempionato šeimininkė pranoko ankstesnius Rusijos ir Sovietų Sąjungos „rekordus“ pralaimėjusi septynias rungtynes ir nukritusi į 70-ąją pasaulinio sąrašo vietą, tad joks treneris nepatiria tokio spaudimo kaip Stanislavas Čerčesovas.

„Turime priimti visą kritiką ir paversti ją kažkuo, kas pozityvu“, – sakė Rusijos rinktinės treneris.