Sportas

2018.06.09 10:55

N. Kesmino žvilgsnis į D grupę: kavos tirščiai rodo, kad L. Messi pirmas nebus

Nerijus Kesminas, 15min.lt2018.06.09 10:55

Daugelis jų keliaus namo po vos poros Rusijoje praleistų savaičių ir galbūt gailėsis laiko, kurį galėjo skirti atostogoms. Kiti lies apmaudo ašaras po pralaimėtų atkrintamųjų rungtynių arba svajonės žlugimo finale. Ir tik 23 iš 736 žaidėjų liepos 15-osios vakarą galės išdidžiai pasakyti: „Aš – pasaulio čempionas.“ Birželio 14 dieną Rusijoje prasidėsiantis planetos futbolo čempionato finalo turnyras – prie starto linijos. Šįkart – apie D ketvertą.

Sąrašas. Argentina, Islandija, Kroatija, Nigerija.

Prologas. Prieš ketverius metus Brazilijoje argentiniečiai tik po 120 minučių alinamos kovos finale atidavė pasaulio čempionų titulą vokiečiams. Nuo to laiko „Albi celeste“ dar dukart buvo per plauką nuo didelės pergalės – kaimynų kirstynės „Copa America“ turnyro finale abusyk buvo pralaimėtos Čilei. Abusyk – po baudinių serijos, kurių antroji psichologiškai palaužė Lionelį Messi: Argentinos rinktinės lyderis ir simbolis paskelbė atsisveikinąs su komanda.

Galinga liepsna pliūptelėjusi ir emocijų vulkanu prasiveržusi tautos meilė netrukus privertė mažąjį Leo apsigalvoti, bet futbolo dievai ėmė suktis į Argentiną nugara ne tik finaluose. Atrankos į Rusiją turnyre komandą jos pačios medžioklės plotuose mušė ir Ekvadoras, ir Paragvajus. Dar skaudesnis smūgis patirtas Brazilijoje – iš ten parsivežtas „sausas“ 0:3, o bet kuris pralaimėjimas brazilams bet kurį argentinietį žeidžia labiau nei dešimt ekvadorinių ar paragvajinių nokdaunų.

„Albi celeste“ krėtė žaidybinė karštinė, treneriai iš posto skraidė lyg spalvoti rutuliai iš dažasvydžio šautuvo: Gerardo Martino pakeitė Edgardo Bauza, o šį – Jorge Sampaoli. Paskutinę atrankos dieną Argentinai verkiant reikėjo dar vieno jos futbolo mesijo apsireiškimo. Reikėjo – apsireiškė: trys L. Messi įvarčiai dvikovoje su Ekvadoru vis dėlto atvėrė pasaulio vicečempionams traukinio, vežančio į Rusiją, vagono duris.

Lionelis Messi, Reuters/Scanpix nuotr.

Trenerį per atrankos varžybas keitė ir kroatai. Šios šalies futbolo vadovai Antei Čačičiui už darbą padėkojo po lyg žaibas iš giedro dangaus trenkusių lygiųjų namie su suomiais priešpaskutinėse ciklo rungtynėse. Prie komandos vairo stojęs Zlatko Daličius kroatų į pirmąją vietą grupėje nebeištempė, bet laimėjo lemiamą dvejų atkrintamųjų rungtynių seriją prieš graikus.

Grupės, kurios Kroatija nelaimėjo, nugalėtoja tapo Islandija, finišo tiesiojoje išvykoje sutriuškinusi Turkiją ir palaužusi Kosovą. Pono Atsitiktinumo atranka, atrodo, neįtikino, kad islandai yra stipresni už kroatus: jis nusprendė dar kartą patikrinti šių komandų jėgų santykį ir burtais vėl suvedė jas į vieną grupę.

Be abiejų Europos komandų ir argentiniečų, pasaulio pirmenybių D kvartete dar bus atranką ypač įtikinamai įveikusi Nigerija. Nors į finalo turnyro „Superereliams“ teko lipti per Afrikos čempiono Kamerūno ir solidaus Alžyro galvas, jų tai nesutrikdė – Nigerijos komandai vienintelis pralaimėjimas įrašytas po apsižioplinimo, kai dvikovai su Alžyru buvo įregistruotas diskvalifikuotas futbolininkas. Bet galutiniam rezultatui įtakos tai neturėjo – anksčiau surinktų taškų Nigerijai užteko su kaupu.

Ginklai. Galbūt stipriausia grupė artėjančiame čempionate – taip ne kartą pasakyta ir parašyta apie šį komandų ketvertą. Galbūt. Bet kelyje į čempionatą su nesklandumais susidurti teko bei vis dar tenka visoms grupės dalyvėms.

Net Nigerijai ne viskas slydo lyg sviestu. Prancūzo trenerio Gernoto Rohro sukonstruotas galingas afrikietiškas futbolo ginklas gali strigti – tai buvo matyti per kontrolines rungtynes su Anglija praėjusį savaitgalį. Akis vėl badė vienas pagrindinių G. Rohro galvosopių, – tai, kad komanda neturi patyrusio ir patikimo vartininko, – bet ši aplinkybė seniai nebestebina.

Nustebino kita – pirmajame kėlinyje Londono „Wembley“ stadione anglai be gailesčio volavo grandį, kuri Nigerijos komandoje laikoma stipriausia – pajėgas aikštės viduryje. Volavo, nors afrikiečiams, atrodytų, trūko vos vieno vidurio saugo – smulkią traumą besigydžiusio Wilfriedo Ndidi.

Kitas grupės komandas traumos kankino rimčiau. Jos visą sezoną jaukė Argentinos rinktinės puolėjo Kuno Aguero, o šių metų pavasarį – ir saugo Lucaso Biglios planus. Pagrindinis argentiniečių vartininkas Sergio Romero, kuris kartu su gynėju Marcosu Rojo beveik visą sezoną praleido ant „Manchester United“ atsarginių suolo, dėl traumos Rusijoje nežais.

Žinios, sklindančios iš Islandijos futbolininkų lazareto – dar nerimastingesnės. Juolab kad vos trečdalį milijono gyventojų turinti šalis žaidėjų rezervais nė iš tolo neprilygsta nei Argentinai, nei Kroatijai. Islandai, aiškiai neturėdami kito pasirinkimo, į rinktinės sąrašą įtraukė savo lyderį Gylfi Sigurdssoną ir kapitoną Aroną Gunnarssoną, nors čempionato pradžioje jie tikrai dar nebus pasirengę žaisti.

Gylfi Sigurdssonas, Reuters/Scanpix nuotr.

Komandoje nebus puolėjo Kolbeino Sigthorssono, kurį vis dar stabdo prieš daugiau nei pusantrų metų operuoto menisko bėdos. Trauma iš sklandaus treniruočių ritmo išmušė ir kitą snaiperį – Vokietijos Bundeslygoje gerą sezoną sužaidusį Alfredą Finnbogassoną.

Kroatija turi kitų rūpesčių. Atrankos grupėje „Vatreni“ per 10 dvikovų įmušė tik 15 įvarčių. Kalbant apie komandą, kurioje yra Luka Modričius, Ivanas Rakitičius, Mario Mandžukičius, Ivanas Perišičius, Nikola Kaliničius, šioje situacijoje žodis „mažai“ yra per silpnas – prieš jį reikėtų pridėti dar vieną. Pavyzdžiui, „apmaudžiai“, „skandalingai“ ar net „gėdingai“.

Yra ir įsisenėjusi nacionalinio futbolo bėda – Z. Daličiui prikišama tai, kuo nuolat buvo badomos A. Čačičiaus akys: naujasis treneris esą irgi ne to kalibro, kad galėtų turėti pakankamą autoritetą žvaigždžių pilname komandos persirengimo kambaryje, o svarbiausius sprendimus už jį priima kiti žmonės. Kroatijos sporto apžvalgininkas Aleksandaras Holiga turbūt yra teisus sakydamas apie savo šalies rinktinę taip: jie turi žvaigždžių, bet neturi stiliaus, todėl yra tik stiprių ego suma, o ne daug laimėti galinti komanda.

Kroatijos futbolo rinktinė, Reuters/Scanpix nuotr.

Intriga. Ji lenda iš visų kampų. Favorite tarsi ir turėtų būti laikoma Argentina, bet savi sirgaliai jai švilpė ir per atrankos turnyrą, ir per beviltiškai, 1:6, šiemet Ispanijai pralaimėtas kontrolines rungtynes. Įdomi detalė – kita argentiniečių repeticija, akistata su Nigerija, irgi nenusisekė: praėjusių metų lapkritį pralaimėta 2:4.

Argentiniečiai turi daug patirties, nugalėtojų mentalitetą ir L. Messi. Kroatai – visą puokštę žvaigždžių pačiame jėgų žydėjime. Nigerija – efektyvų G. Rohro komandinio futbolo receptą, išryškinantį ir patyrusių, ir jaunų futbolininkų geriausias savybes. Islandai – daug fizinės jėgos, geležinę drausmę, komandos vienybę ir bet kurioje situacijoje šaltas žaidėjų galvas.

Kas laimės, kas laimės? Kol kas aišku tik tiek, kad tikrai ne Gargždų „Banga“.

Žvaigždė. L. Messi. Kroatija turi L. Modričių, Nigerija – Johną Mikelį, Islandija – na, gerai, dabar neturi, bet galbūt turės – G. Sigurdssoną. Tačiau pasaulis vis tiek pirmiausia kalbės apie L. Messi, nepriklausomai nuo to, ar Argentinai ir pačiam futbolo genijui iš Rosarijo seksis gerai, ar kaip nors kitaip.

Žaidėjas, kurį verta stebėti. Francis Uzoho (Nigerija). Ne todėl, kad jis – geriausias ar perspektyviausias D grupėje žaisiantis jaunas futbolininkas. Priežastis kita – devyniolikmečio vartininko, Ispanijos „La Liga“ šiemet palikusios La Korunijos „Deportivo“ vartus gynusio vos dvejose rungtynėse, svarba Afrikos komandai, matyt, bus didžiulė

Su rinktine atsisveikinus ilgamečiam jos angelui sargui Vincentui Enyeamai, Carlui Ikemei susirgus onkologine liga, o Ikechukwu Ezenwai iššvaisčius G. Rohro pasitikėjimo kreditus, pagrindinio vartininko pirštinės atsidūrė F. Uzoho rankinėje. Rusijoje Nigerijai reikės jo patikimo žaidimo. Pačiam vartininkui – visokeriopos komandos draugų pagalbos.

Trys įdomūs faktai. 1. I. Ezenwa ir islandas gynėjas Birkiras Saeverssonas bus vieninteliai savo šalių žaidėjai, atstovausiantys savų nacionalinių lygų klubams. Tokią pat šykščią savo valstybių lygose rungtyniaujančių futbolininkų injekciją iš kitų pirmenybių dalyvių pasirinko tik Šveicarijos ir Belgijos komandų treneriai. Visiškai savas lygas ignoravo ir jų žaidėjų į čempionatą nepakvietė dvi šalys – Švedija bei Senegalas.

2. Per Europos čempionatą prieš dvejus metus islandai mėgavosi pokštu: tegul paskutinis, išvyksiantis į Prancūziją palaikyti saviškius, išjungia šviesą Keflaviko tarptautiniame oro uoste. Šįsyk bent keli islandai namie liks – šalies vyriausybės nariai paskelbė nevyksią į Rusiją po to, kai Anglijoje rusišku cheminiu preparatu buvo apnuodyti buvęs šnipas Sergejus Skripalis ir jo dukra Julija.

3. Nigerijos futbolo legenda Nwankwo Kanu, birželio 16-ąją Kaliningrade stebėdamas saviškių rungtynes su kroatais, turbūt galvos ir apie savo bagažo saugumą. Šio mėnesio pradžioje, kai buvo atvykęs į miestą prie Baltijos žaisti Rusijos ir užsienio legendų rungtynių, N. Kanu pasigedo 11 tūkstančių dolerių. Kaliningrado policija pasistengė ne juokais – vagys buvo sugauti greičiau nei per parą, o futbolo garsenybė lauknešėlį su savo pinigais atgavo dar prieš kelionę namo.

Citata. „Mes nesiųsime žinios: laimėsime čempionatą, nes esame geriausi. Tiesa ta, kad tokie nesame“, – skambiais pažadais nesišvaistė L. Messi, bet pridūrė, kad pasaulio čempionatuose pagal logikos dėsnius viskas klostosi retai, todėl argentiniečiai, kaip visada, turi tikslą iškovoti titulą.

Prognozuojama rikiuotė. Šįsyk – visiškai iš kavos tirščių burta. 1. Nigerija; 2. Argentina; 3. Kroatija; 4. Islandija. Kodėl? Kas ten žino – gi burta iš kavos tirščių.