Sportas

2018.06.06 15:03

Š. Marčiulionis regi Š. Jasikevičių Toronto klube: jis juos tikrai pašokdintų

Kęstas Rimkus, 15min.lt2018.06.06 15:03

Frankfurto oro uoste Šarūnas Marčiulionis lyg tyčia prasilenkė su Masai Ujiri. Jie nėra pažįstami ir nesikalbėjo, bet vienas geriausių visų laikų Lietuvos krepšininkų Š. Marčiulionis įsitikinęs, kad į kitą pasaulio kraštą „Toronto Raptors“ prezidentas atkeliavo ne šiaip sau.

Šarūnas Jasikevičius prie NBA klubo vairo neatrodo fantastika šioje lygoje septynerius metus žaidusiam ir NBA sistemą išmanančiam Š. Marčiulioniui.

„Bomba“, „Sensacija“, „Pribloškianti žinia iš už Atlanto“, – antraštės sumirgėjo antradienio vakarą, kai įtakingo ESPN.com portalo apžvalgininkas pranešė apie „Toronto Raptors“ susidomėjimą Šarūnu Jasikevičiumi.

Ar naujiena iš tiesų tokia šokiruojanti? Kodėl praėjusį mėnesį trenerį Dwane`ą Casey atleidusios „Raptors“ radare atsidūrė 42 metų lietuvis? Kokie būtų Kauno „Žalgirio“ trenerio šansai lyginant su kitais kandidatais? Ar jam apskritai dabar derėtų pasileisti į flirtą su Kanados komanda, dar tik įsibėgėjus karjerai Europoje?

Apie tai 24sek pokalbis su keturiems NBA klubams atstovavusiu, dalį mėnesių kasmet Jungtinėse Valstijose gyvenančiu NBA Šlovės muziejaus nariu Š. Marčiulioniu.

– Šarūnai, kiek jums reali atrodo žinia apie „Raptors“ susidomėjimą matyti Š. Jasikevičių pagrindinio trenerio poste?

– Lyg ir prasilenkiau Frankfurto oro uoste su Masai Ujiri. Manau, kad jis pasikalbėjo akis į akį. Jei Šarūnas nebuvo nuskridęs į JAV, vadinasi, kažkas buvo atskridęs pasikalbėti su juo.

Manau, kad viskas yra sunkiai tikėtina, bet įmanoma. Šarūnas jau yra gyvenęs ir žaidęs Jungtinėse Valstijose – tai jau pliusas prieš kitus Europos trenerius, pavyzdžiui, tokius kaip Željko Obradovičius. Š. Jasikevičiui perėjimas, prisitaikymas būtų paprastesnis.

Kita vertus, Ettore Messina labai patyręs, bet ir jis pastaraisiais metais sėdėjo greta Greggo Popovichiaus ant „San Antonio Spurs“ suolo ir mokėsi.

Iš vienos pusės, logiška būtų pirmiausia apšilti antro trenerio pozicijoje. Atsidurti NBA mėsmalėje ir rizikuoti iškart būtų pavojinga. Tai mes Lietuvoje gyvename euforijoje po „Žalgirio“ žygių Eurolygoje. Tačiau ką Torontas žino apie Lietuvą, Eurolygą, „Žalgirį“ ir Š. Jasikevičių? Geriausiu atveju tiek, kad jis žaidęs „Indiana Pacers“ ir „Warriors“.

Kita vertus, M. Ujiri dėmesys labai pakelia Š. Jasikevičiaus vertę Europoje.

BNS nuotr.

– Daug metų NBA buvo uždara Europos treneriams, šią vasarą „Phoenix Suns“ pagrindiniu strategu tapęs Igoris Kokoškovas tapo pirmuoju europiečiu, užėmusiu tokias pareigas. Ar kas nors keičiasi?

– Durys atsidaro. Manau, kad europiečiais galima vadinti ir Davidą Blatą (buvęs „Cleveland Cavaliers“ treneris) bei dabartinį „Houston Rockets“ trenerį Mike`ą D`Antoni. Jie sukaupę patirties abiejose Atlanto pusėse. Šiemet pokalbiams dėl pagrindinio trenerio pareigų kviečiamas E. Messina.

Tačiau tapti treneriu ir kandidatu nėra tas pats. Pamenu, kai „Brooklyn Nets“ rinkosi trenerį ir teiravosi mano nuomonės, klubas buvo sudaręs aštuonių kandidatų sąrašą.

Įdomu, kurioje sąrašo pozicijoje yra Šarūnas. Natūralu, kad iš pradžių kandidatų ratas gali siekti 8–10 trenerių. Klubo vadovai padaro daug skambučių, pokalbių, tada ratas siaurėja. Labai įdomu, kur yra Š. Jasikevičius.

– Kaip galima būtų paaiškinti „Raptors“ susidomėjimą Š. Jasikevičiumi – vis dėlto net ir Europos mastu tai pradedantis treneris, tik tris sezonus einantis pagrindinio trenerio pareigas?

– Klubo prezidentas M. Ujiri mėgsta rizikuoti. Jo paties karjera stebuklinga – atvykęs iš Afrikos prasimušė iki NBA klubo vadovo – tarsi ištraukė laimingą loterijos bilietą.

M. Ujiri nuimtų dalį atsakomybės nuo savęs, jei pasitelktų trenerį iš svetur. Jis būtų ne bet koks – geriausias Europos metų treneris. Už jį dar ir sumokėti galima būtų tris kartus mažiau nei už bet kurį kitą iš NBA rinkos.

Pinigine prasme rizika mažesnė, jei tektų po metų išsiskirti. Be to, kiekvienas klubas turi savo finansinius limitus.

Kitas klausimas – kaip tai paveiktų komandos chemiją? „Raptors“ surinko daug skirtingų žmonių, galbūt Šarūnas galėtų juos sulipdyti?

Manau, M. Ujiri galėtų ryžtis eksperimentui – jis atvežtų geriausią trenerį iš Europos, su kuriuo gali pabandyti sukurti stebuklą. Su vietiniais stebuklo nesukurs, buvę D. Casey asistentai jau dirbo ten. Galima iškeisti pusę komandos, bet trijų lukų dončičių nepakviesi.

Būtų įdomi rizika, be to, pamatuota ekonomiškai. Trenerio uždarbis NBA siekia 6–8 milijonų dolerių per metus, tiesa, beveik pusė tenka mokesčiams.

Š. Jasikevičius, BNS nuotr.

– Ar Š. Jasikevičiaus bendra patirtis NBA – tik porą metų žaidžiant „Pacers“ ir „Warriors“ nėra per maža?

– Jis galėtų sulaužyti daug stereotipų. Stebuklų ten nėra. Nemanau, kad pavyktų išsireikalauti, kad žaidėjai keliais ir nagais kovotų ir išlaužtų parketą per visas 82 reguliariojo sezono rungtynes, o gal ir visą šimtą, jei įskaičiuotume atkrintamąsias varžybas.

Žmogiškieji limitai ten sunkiai pakeičiami – svarbiausi žaidėjai vieną mačą žaidžia stipriai, kitame gali pusę rungtynių vaikščioti.

Tačiau Š. Jasikevičius galėtų tai pabandyti pakeisti.

– Ar Šaras galėtų suvaldyti Toronto komandos lyderius DeMarą DeRozaną ir Kyle`ą Lowry?

– Viskas priklauso nuo trenerio. Aš manau, kad viskas yra įmanoma. Jei galima „Žalgirį“ prikelti ir nuvesti iki Eurolygos finalo ketverto, tai viskas yra įmanoma ir ten. Jei būtų klubo pasitikėjimas, jei žaidėjai tikėtų, tai galėtų būti sėkmingas derinys.

Gal kaip tik – atvažiavęs žmogus iš šalies turėtų daugiau šansų tapti autoritetu. NBA trenerių ratas yra toks, kad visi jame sukasi, iš vieno klubo važiuoja į kitą, niekas nepasako niekam blogo žodžio, nes nenori susipykti – atleis ir negaus darbo kitur. Taip ir susidaro nekeičiama gildija.

Jei nori šoko terapijos, toks žmogus tiktų. Žaidėjas gali turėti nuomonę, bet jis lieka žaidėjas. Jis turi klausyti, ką sako treneris.

– Ir Jonui Valančiūnui tikriausiai būtų gerai, žinant, kaip Š. Jasikevičius moka išnaudoti vidurio puolėjus?

– Žinoma. Jei dar Domantą (Sabonį) išsimainytų iš „Pacers“, tai būtų ypač įdomi šaika (šypsosi).

– Jei Š. Jasikevičius sulauktų konkretaus „Raptors“ pasiūlymo, ar jam būtų verta griebti jį net nesvarstant?

– Tai būtų didelė rizika karjerai. Pirmieji metai kiekvienam treneriui yra nepaprastai svarbūs. Jei susimautų, galėtų grįžti į Europą, bet antro kvietimo į NBA veikiausiai jau nebebūtų.

Reikėtų gerai pasverti – gal verta palaukti. Kita vertus, ilgai išlaikyti karštą iš pelenų pakilusią Eurolygos komandą irgi yra sunkus uždavinys.

Tai būtų gyvenimo šansas. Iš vienos pusės, jų nebūna daug ir galima būtų griebti. Iš kitos pusės, galbūt verta palaukti, sukaupti daugiau vidinės patirties. Emocijų valdymas yra labai svarbus. Galima vaidinti kaip teatre, bet reikia mokėti staiga sustabdyti savo vaidmenį, kad visa tai neišbalansuotų viduje.

NBA pasaulyje vyksta daug mikro įvykių, dėl teisėjavimo taip pat. Žinant Šaro temperamentą, tikrai gali perkaisti galva. Bet kuriuo atveju, tai labai įdomus gyvenimo etapas.

Manau, būtų linksma, jei Šaras juos ten pašokdintų (šypsosi). Aš sergu už tai, kad tai įvyktų. Kiek tai realu – abejoju, tiesą sakant, mažai tikiu, kad jie priimtų tokį sprendimą.

Nors, jei klubo vadovas atvažiuoja čia ir kalbasi, – tai gali būti rimta. Juk šiaip nevažinėtų po visą pasaulį. Būtų įdomu, tikrai užsisakyčiau NBA kanalą, kad galėčiau žiūrėti visas rungtynes. Kaina nebebūtų svarbi (juokiasi).