Sportas

2018.04.26 13:05

Ar „Olympiakos“ stebuklą gali pakartoti ir prieš „Žalgirį“?

Donatas Urbonas, 15min.lt2018.04.26 13:05

Kai Pirėjo „Olympiakos“ pernai Stambule nusileido „Anadolu Efes“ krepšininkams ir ketvirtfinalio serijoje iki trijų pergalių užleido turkus į priekį 1-2, Ioannis Sfairopoulas pasiėmė savo krepšininkus pasiplaukioti į Bosforo sąsiaurį prapūsti galvų. Šįkart jis galėjo išsivesti auklėtinius pasivaikščioti po Kauno Santaką, bet Eurolygos vicečempionams prieš „gyvenk arba mirk“ apsilankymą „Žalgirio“ arenoje ketvirtadienį reikia rimtesnių vaistų.  

Lygiai prieš metus „Olympiakos“ viešėjo Stambule, kur irgi galynėjosi ketvirtfinalyje. „Anadolu Efes“ laimėjo antrąsias ir trečiąsias serijos rungtynes ir atsidūrė per žingsnį nuo finalo ketverto – 2-1.

Po antrojo pralaimėjimo Vassilis Spanoulis sukvietė komandos draugus į viešbučio kambarį. Graikas skėlė motyvacinę kalbą ir pakėlė bendražygių ūpą.

Kitądien I. Sfairopoulas išsivedė visą komandą į ekskursiją po Stambulą. Prapūsti galvų, atsikvėpti nuo krepšinio rutinos ir psichologiškai susitelkti prieš kritines rungtynes.

„Anadolu Efes“ pradėjo „Olympiakos“ išgyvenimo rungtynes 18:6, bet svečiai panaikino dviženklį deficitą ir sugrąžino ketvirtfinalio batalijas į Pirėjų. Ten „Olympiakos“ galutinai parbloškė Stambulo ekipą ir pateko į Eurolygos finalo ketvertą 3-2. Vėliau nužygiavo net iki finalo.

Panaši pasaka dabar sukasi „Olympiakos“ žmonių galvose.

Aštuoni iš tose ketvirtosiose rungtynėse Stambule dalyvavusių krepšininkų vis dar atstovauja „Olympiakos“, iš kurių šeši žaidžia pagrindinėje sudėtyje.

Prie geriausiai besiginančios Eurolygos komandos vairo vis dar stovi Ioannis Sfairopoulas.

Ši kompanija žino, ką reikia padaryti, kad subliūkštų visos šventę ruošiančios komandos ambicijos.

Tačiau aplinkybės dabar skiriasi kaip saulėtas Bosforas ir debesuota Santaka.

„Olympiakos“ žaidėjai negali taip lyg niekur nieko vaikštinėti Laisvės alėja ir semtis įkvėpimo. Tiesiog trečdalis komandos apskritai sunkiai pajėgia vaikščioti.

Štai Georgios Printezis šlubčiodamas įžingsniavo į „Žalgirio“ arenos treniruočių salę vakarinėje treniruotėje trečiadienį. Nikola Milutinovas atrodė gerokai guvesnis, bet ir jis nesitreniravo su bendražygiais visa jėga – tik padirbėjo fiziškai.

Kostas Papanikolaou bei Janis Strelniekas taip pat žaidžia per skausmus, Giorgui Bogriui medikai iš viso buvo uždraudę žaisti, o treneris Ioannis Sfairopoulas jau pavargo pokalbius su žurnalistais pradėti nuo klausimų apie naujausias gydytojų išvadas.

2016–2017 m. sezono finišo tiesiojoje Pirėjo ekipa irgi turėjo rūpesčių – traumuoti Danielis Hackettas bei Mattas Lojeski negalėjo padėti savo komandai, bet I. Sfairopoulas jau ir taip ruošėsi serijai be šių legionierių.

Tuo tarpu dabar „Olympiakos“ kažkuo primena polikliniką, kurioje prie gydytojų kabineto vis trypčioja traumuoti žaidėjai.

Bent trečdalis „Olympiakos“ sudėties tai žaidžia, tai nežaidžia. Tai gali treniruotis, tai negali. Eina į aikštę tik prisipumpavę nuskausminamųjų. Šie gal kiek slopina skausmą, bet matosi, kaip „Olympiakos“ kenčia aikštėje.

Puikiausiu to pavyzdžiu tapo trečiosios serijos rungtynės, kurias „Žalgiris“ laimėjo 80:60. G. Printezis, K. Papanikolaou, J. Strelniekas, N. Milutinovas ir G. Bogris kartu pelnė vos 15 taškų.

Retsykiais aukščiausio lygio žaidėjai net pramesdavo iš po krepšio, o G. Printezio firminis metimas vis skriedavo kreiva trajektorija.

Traumos visiškai išbalansavo „Olympiakos“ komandą ir paliko I. Sfairopoulą spręsti dilemą. Leidimas eiti į aikštę traumuotiems antrajame serijos mače tapo herojiška istorija Graikijoje, bet trečiajame susitikime Kaune tai tapo nusivylimu, kėlusiu klausimą, ar geriau nevertėjo į aikštę leisti gal ne tokių gerų, bet bent sveikų krepšininkų.

Toks komandos išbalansavimas turėjo įtakos bendrai „Olympiakos“ formai. Pastarąjį kartą labai Pirėjo klubas puikiai žaidė gal kovo 2-ąją, kai nugalėjo „Panathinaikos“ OAKA arenoje 87:85. Nuo to laiko per 6 reguliariojo sezono rungtynes graikai laimėjo tik 2 mačus. Sykį „Barcelona“ juos pažemino Pirėjo Taikos ir draugystės stadione net 90:63, Malagoje po pratęsimo skriaudė „Unicaja“.

Vienintelis Vassilis Spanoulis dabar demonstruoją solidžią formą, bet kaip parodė ketvirtfinalio serija, vienas mūšio lauke jis nepajėgus nugalėti vieningo „Žalgirio“ būrio.

BNS nuotr.

Toks komandos išderinimas sėja nerimą „Olympiakos“ stovykloje. Joje dėl ketvirtųjų rungtynių ir galimos serijos baigties „Žalgirio“ arenoje nerimauja ne tik Graikijos žurnalistai, bet ir „Olympiakos“ klubo žmonės.

Matote, pernykštės pasakos prisiminimus veja ir faktas, kad „Žalgiris“ žaidžia aukštesnio lygio krepšinį nei „Anadolu Efes“.

Šarūno Jasikevičiaus treniruojama „Žalgirio“ komanda yra geriau sustyguota ir paruošta tokiems mūšiams. Tai ne daugiau individualiais veiksmais kaip „Anadolu Efes“, bet komandiniu žaidimu, kuris veikia kaip mechanizmas, paremta komanda. Tai ne iš instinktų veikiantis krepšinis, o kruopštus plano vykdymas.

Be to, visi „Olympiakos“ mūšiai su „Anadolu Efes“ praėjusį sezoną buvo atkaklūs – net kai laimėjo, turkai tą padarė tik 2–4 taškeliais. Tuo tarpu „Žalgirio“ kirtis graikams 80:60 atskleidė, kad praraja tarp ant bangos esančio „Žalgirio“ ir ligoto „Olympiakos“ gali būti nemaža.

Dar jokia Eurolygos komanda nebuvo nugalėjusi „Olympiakos“ per vieną sezoną 4 kartus. „Žalgiris“ tą padarė per 5 mačus, beje, laimėjo trissyk per tris savaites. Tai rodo, kad Kauno ekipa nėra paranki „Olympiakos“ krepšininkams.

Tą galimai lemtingą ketvirtąjį serijos mačą Stambule pernai stebėjo 11 tūkstančių žiūrovų. Tačiau ta atmosfera negalėjo prilygti žaliai magijai „Žalgirio“ arenoje, kuri taip pakylėjo žalgiriečių energijos lygį, kad šis vėliau virto fiziška kieta kova gynyboje ir puolime graibstomais kamuoliais. „Anadolu Efes“ tada irgi perėmė namų aikštės pranašumą, bet jis nebuvo toks didelis, kokį su tokiais sirgaliais dabar turi „Žalgiris“.

Aišku, pati didžiausia klaida nuvertinti „Olympiakos“. Tai ne to mentaliteto komanda, kurią „Žalgiris“ gali apžaisti viena koja.

V. Spanoulis bus piktas ir smogs žalgiriečiams iš paskutiniųjų, kiek dar ten liko 35-erių veterano jėgų bake. Nepaisant to, kad iki pat rungtynių bus neaišku, ar žais G. Printezis bei N. Milutinovas, sunku tikėtis, kad „Olympiakos“ suolas bus toks neefektyvus kaip antradienį. O kaip „Olympiakos“ atrodo su tvirtu V. Spanoulio užnugariu, pamatėme jau antrosiose rungtynėse Pirėjuje.

„Olympiakos“ turėtų ištaisyti ir taktines žaidimo spragas, kurių pridarė trečiajame mače, kai žaidė kitaip, nei dirigavo Ioannio Sfairopoulo trenerių štabas.

Tačiau griežta I. Sfairopoulo žaidimo filosofija pernelyg nepasikeis. Ribotas žaidėjų pasirinkimas ir limituotos jų fizininės galimybės tuo pačiu suvaržo ir graiko taktinį arsenalą.

Kita vertus, I. Sfairopoulas nersis iš kailio, nes pralaimėjimas „Žalgiriui“, ko gero, kainuos jam darbą „Olympiakos“ komandoje. Gal jis imsis nestandartinių sprendimų, pavyzdžiui, leis aikštėn tik pirmajame serijos mače naudotą Kyle`ą Wiltjerą, kuris rizikuojant gynyba galbūt įneštų į žaidimą dinamikos.

Galima tikėtis tik dar didesnės graikų energijos bei produktyvesnio vaidmenų žaidėjų pasirodymo, taiklesnių metimų iš lengvų situacijų. Bet net ir susiklosčius aplinkybėms „Olympiakos“ bus be galo sunku sugrąžinti seriją į Pirėjų, nebent „Žalgiris“ taps didžiausiu savo varžovu ir pritrūks koncentracijos ar agresijos, paskutinę minutę koją nusilauš Kevinas Pangosas, o Šarūnas Jasikevičius pramiegos rungtynių pradžią.

BNS nuotr.

Tiesiog tokiose lenktynėse tarp tokių komandų viską lemia detalės, o „Olympiakos“ bolide jos smarkiai girgžda. Juolab, „Žalgiriui“ tai yra galimybė, kokių pasitaiko kartą per 20 metų. Kada dar, jei ne dabar?

Išgyvenimo rungtynių su „Žalgiriu“ išvakarėse „Olympiakos“ stovykloje tvyrojo kiek nejauki įtampa. Graikai supranta, kad labai realu, jog jų sezonas Eurolygoje baigsis jau ketvirtadienį.

Kaip sakė Šarūnas Jasikevičius, reikia gerbti „Olympiakos“ komandą. Ši turi polinkį gadinti jau suplanuotą šventę. Tą patvirtintų ir Jonas Kazlauskas. Bet tai „Olympiakos“, o ne žalgiriečiai dabar turėtų prisibijoti ketvirtadienio vakaro.

Rungtynių pradžia – 20 val.