Sportas

2018.03.01 16:37

D. Gudzinevičiūtė apie išrišimą Rusijai: ji jau buvo nubausta

„Toks įspūdis, kad žiemos olimpinės žaidynės vyko pirmą kartą. Tokio susidomėjimo dar nėra buvę“, – kątik praūžusiomis Pjongčango žiemos olimpinėmis žaidynėmis džiaugėsi Lietuvos tautinio olimpinio komiteto LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. LTOK surengė neformalų žaidynių aptarimą, kurio metu džiaugėsi sportininkų pasirodymais ir transliuotojų darbu.

Ne turistai

Lietuvos žiemos olimpiečiai Pietų Korėjoje prieš žaidynes iškeltų tikslų neįvykdė. Tiesa, jie buvo suformuluoti gana aukšti – vienas sportininkas turėtų užimti ne žemesnę nei dešimtą vietą, vienas sportininkas užimtų ne žemesnę nei dvidešimtą vietą, du sportininkai užimtų ne žemesnę nei trisdešimtą vietą, du sportininkai aplenktų nemažiau nei pusė varžybų dalyvių savo varžybų rungtyje.

Keliant tikslus buvo daugiausia vilčių dedama į Agnę Sereikaitę, tačiau greitojo čiuožimo atstovė dėl traumos Pjongčange taip ir nepasirodė.

Aukščiausias Lietuvai vietas – 13 ir 17 – užėmė biatlonininkas Tomas Kaukėnas. Tai buvo geriausias šios sporto šakos atstovų pasirodymas olimpinėse žaidynėse nuo Nepriklausomybės atkūrimo.

D. Gudzinevičiūtė džiaugėsi, kad per šias olimpines žaidynes jautėsi daug pozityvo: „Gera girdėti kaimyną lifte, kuris džiaugiasi transliacijomis ir mūsų sportininkų pasiekimais. Mes esame nusistatę, kad, jeigu sportininkas iškovoja vietą, tai mes jį ir vežame. Negalima kaltinti ir federacijų. Jiems sunkiau deleguoti jaunimą, nes patyrę sportininkai dalyvauja pasaulio taurės etapuose ir renka įskaitinius taškus, o šie lemia subsidijas.“

Rusijos sugrįžimas

Daugiausia kalbų Pietų Korėjoje kėlė Rusijos delegacija. Dėl sistemingo dopingo vartojimo Sočio žaidynėse jie dalyvavo po olimpine vėliava, tačiau ir Pjongčange nuskambėjo du rusų dopingo vartojimo atvejai. Kerlingo žaidėjas Aleksandras Krušelnickis dėl to neteko bronzos medalio.

Atrodo, kad tai nejaudino Tarptautinio olimpinio komiteto IOC, kuris praėjus vos kelioms dienoms po žaidynių panaikino sankcijas Rusijai ir priėmė atgal į olimpinę šeimą.

D. Gudzinevičiūtė nenoriai komentavo tarptautinės organizacijos sprendimą: „Negaliu nieko daug komentuoti, nes nežinau niuansų. Bet iš tikrųjų, Rusija buvo nubausta už tai, kad įkliuvo du dopingą vartoję sportininkai – jie neturėjo teisės nešti savo vėliavos uždarymo ceremonijoje. Aš manau, kad Tarptautinis olimpinis komitetas apsvarstė ne tik sportininkų, bet ir visą kitą elgesį. Greičiausiai turėjo įtakos ir išvados apie RUSADA pertvarką.“

Tačiau pasaulinė antidopingo agentūra WADA turėjo priekaištų tokiam IOC sprendimui: „Reikėtų patikslinti, kad Rusijos antidopingo agentūra (RUSADA) vis dar nesilaiko Pasaulinio antidopingo kodekso, nes ji dar neatitinka būtinų kriterijų, (numatytų) RUSADA įsipareigojimų laikymosi veiksmų plane, po Rusijoje įrodytos sistemiškos manipuliacijos dopingo kontrolės procese.“

Pagyros transliuotojams

Sočio olimpines žaidynes transliavo nacionalinis transliuotojas LRT, o Pjongčango startus jau Lietuvos žiūrovams perteikė TV3.

D. Gudzinevičiūtė liko patenkinta bendradarbiavimu ir nesuprato besiskundusių dėl reklamų pertekliaus komerciniame kanale: „Nepasitenkinimas iš tų, kurie nežino, kad kitaip neįmanoma. Transliacijos sukėlė didelį susidomėjimą. Atrodo, kad žiemos žaidynės pirmą kartą įvyko.“

TV3 kūrybos vadovas Arvydas Rimas skaičiavo, kad Pjongčango žiemos olimpinės žaidynės pasiekė net 2,4 mln. auditoriją, o TV3 parodė 266 valandų transliacijų. Palyginimui Sočio olimpinės žaidynės per LRT sutraukė 1,7 mln. žiūrovų.

„Girdėjome tuos skundus, kad reklamų daugiau nei turinio, bet tai absurdas. Juk yra nustatyta, kad per valandą galime rodyti tik 12 minučių reklamos. Mes susimokėjome už transliacijas ir susirenkame tuos pinigus iš reklamos, tai Lietuvai tai praktiškai nieko nekainuoja“, – aiškino A. Rimas.

D. Gudzinevičiūtė atsisakė atskleisti, kiek LTOK uždirbo iš šio sandorio – tai jie nupirko transliacijų teises iš „Discovery“ ir po to perpardavė TV3: „Tai griežta komercinė paslaptis. Be to, ne mes pirkome, o Olimpinis fondas (fondui vadovauja ir jo veiklą kontroliuoja LTOK vykdomasis komitetas – aut.past.). Tik noriu pabrėžti, kad mes su LRT nekonkuravome. Jie nenusipirko ir tada mes nupirkome, o jie pabudo. Be to, LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius šio sprendimo nekritikavo.“