Sportas

2018.02.22 23:52

Lietuvos futbolo sezono uždanga pakyla: kaip pasikeitė jo dalyviai?

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.02.22 23:52

Jau šį savaitgalį futbolas grįžta ir į Lietuvos aikštes – šeštadienį šių metų Supertaurės finalo pakartojimu tarp Marijampolės „Sūduvos“ ir Kauno „Stumbro“ prasidės jau 30-asis šalies futbolo sezonas. Aštuonios čempionato komandos jį pasitinka itin pasikeitusios ir keldamos ambicingiausius planus. Tiesa, didžiausia kova ir toliau greičiausiai išliks tarp praėjusiame sezone dėl čempionų karūnos susigrūmusios „Sūduvos“ ir Vilniaus „Žalgirio“, nors kovos čempionate išties netrūks.

Įsimintinu turėjęs tapti sezonas

Ketverius metus sau lygių Lietuvos futbolo padangėje nesutikusiam Vilniaus „Žalgiriui“ ir praėjusio – jubiliejinio 70-ojo sezono pirma pusė nežadėjo nieko blogo. Dar liepos viduryje pilnutėliame LFF stadione „žaliai balti“ rodė, kaip reikia žaisti futbolą beveik 8 kartus turtingesniam Razgrado „Ludogorets“ klubui – varžovai įveikti rezultatu 2:1 ir Valdo Dambrausko komanda su itin pozityviomis nuotaikomis krovėsi lagaminus į Bulgariją. Tačiau svajos apie kitą atrankos į Čempionų lygą etapą tęsėsi trumpai – bulgarai parodė, kas yra kas, – žalgiriečiams atseikėjo net 4 įvarčius, kai šie į juos atsakė vos vienu.

Po to daugkartiniai Lietuvos čempionai tiesiog sustojo. Pirmas itin skaudus smūgis komandos laukė rugsėjo pabaigoje Panevėžyje – LFF taurės finale „žaliai balti“ atrodė lyg nesavi, o Kauno „Stumbras“ rungtynių pabaigoje sugebėjo pasiųsti kamuolį į vartus bei džiaugėsi pirmuoju tokiu apdovanojimu klubo istorijoje.

BNS nuotr.

Taškus į kairę ir į dešinę barstęs „Žalgiris“ sezono pabaigoje jau atsilikinėjo nuo „Sūduvos“ bei sulaukė pirmojo didžiulio pasikeitimo klubo viduje – komandą paliko trejus metus jai dirigavęs V. Dambrauskas, kurį pakeitė baltarusis Aleksandras Brazevičius. Šie pasikeitimai didesnio impulso komandai nedavė ir „Žalgiris“ dar kartą turėjo nukelti kepurę prieš varžovus – čempionų laurus pirmąkart klubo istorijoje užsikabino marijampoliečiai. Jie savo namų arenoje įveikė daugkartinius Lietuvos čempionus labiau nei įtikinamai – 3:0.

Permainų vėjai

Po tokio tragiškai pasibaigusio istoriniu turėjusio tapti sezono skriejo ne tik laikinojo komandos vairininko, bet ir daugybės žaidėjų galvos. Su komanda atsisveikino vos trejas rungtynes sužaidęs gynėjas Kaja Roguljis, saugas Matija Ljujičius, retai varžovus baudęs puolėjas Bahrudinas Atajičius ir nuolat traumų vargintas Mahamane`as Traore. Komandoje neliko ir tokių Lietuvos futbolo sirgaliams puikiai žinomų vardų, kaip Egidijus Vaitkūnas, Armantas Vitkauskas, Darvydas Šernas, Vytautas Lukša ir antroje sezono pusėje savo žaidimo niekaip neradęs Mantas Kuklys. Neliko klube ir vieno iš klubo veidų sporto direktoriaus Mindaugo Nikoličiaus, kuris vietą užleido iš „Stumbro“ atvykusiam Sergejui Slyvai.

Iš „Žalgirio“ išvykę žaidėjai, transfermarkt.com nuotr.

Atsisveikinus su nebereikalingais žaidėjais, praktiškai naujos komandos formavimas bent jau trejiems metams buvo patikėtas Danijoje ilgus metus praleidusiam, ten treniravimo patirties įgavusiam, o jaunystėje ir „žaliai baltus“ marškinėlius vilkėjusiam Aurelijui Skarbaliui. Specialistas iškart ėmėsi darbo – komandą sustiprino saugas Marquinhos (25 m.). Brazilas vertinamas 600 tūkst. eurų, tačiau tai toli gražu nebuvo didžiausias pasistiprinimas tarpsezoniu. Prie komandos vėliau prisijungė ir Austrijos pilietybę turintis Slovakijoje gimęs Tomašas Šimkovičius – 30-metis saugas įvertintas net 800 tūkst. eurų. Jis Vienos „Austria“ klube sužaidė net 128 rungtynes bei su šiuo klubu tapo šalies čempionu.

A. Skarbalius, BNS nuotr.

Tiesa, turbūt visoje lygoje įdomiausias perėjimas įvyko būtent iš tiesioginių konkurentų stovyklos – „Žalgirį“ papildė vienas iš marijampoliečių auksinio sezono kalvių atakuojantis saugas Jeremy Manzorro (26).

Po Naujųjų į Izraelį išvykus vienu iš geriausių legionierių Lietuvos futbolo istorijoje vadinamam Elivelto, jo bei rezultatyviausio praėjusio sezono žaidėjo D. Šerno rezultatus bent jau pakartoti patikėta gimtinėje žibėjusiam 25-erių slovakui Tomašui Malecui bei prieš pat pakylant naujojo sezono uždangai komandą papildžiusiam nigeriečiui Louisui Oganai (22). Sustiprinti puolamąją klubo galią gali ir į „Žalgirio“ gretas sugrįžę Danielis Romanovskis (21) bei Serge`as Nyuiadzi (26). Jiems teks itin didelė atsakomybė formuojant naująjį puolimo arsenalą, nes po praėjusio sezono klube neliko net penkių rezultatyviausių žaidėjų.

Tiesa, nepamiršta ir gynyba. Prie komandos prisijungė atraminio saugo pozicijoje rungtyniaujantis serbas Marko Tomičius (26), gynėjas Dominykas Barauskas bei iš Kazachstano grįžęs Georgas Freidgeimas (30), kuris, beje, tapo ir komandos kapitonu.

Pagrindinius konkurentus susilpninę bei itin pasikeitę daugkartiniai šalies čempionai dalį pasirengimo praleido Turkijoje, tačiau pirmieji A. Skarbaliaus potėpiai šio karjeros etapo paveiksle nebuvo itin sėkmingi – iš ten neatsivežta nė viena pergalė. Tiesa, kiek optimizmo įpūtė Vasario 16-osios proga pasiekta pergalė prieš Suvalkų „Wigry“ (3:1). Vilniečių ekipą papildę nauji veidai atrodo neblogai, tačiau, matyt, dar reikės laiko, kol jie taps komanda. Tad praėjusių metų vicečempionų sezono pradžioje gali laukti ir ne vienas kluptelėjimas.

Į „Žalgirį“ atvykę žaidėjai, transfermarkt.com nuotr.

1,5 mln. vertės žaidėjas

Tuo pasinaudoti, be abejonės, bandys taip pat Turkijoje taktikos subtilybes pritaikyti praktikoje bandęs kazachas Vladimiras Čeburinas. Jo vadovaujama „Sūduva“ po čempioniško praėjusio sezono finišo atrodė tvirta kaip kumštis, tačiau euforijai kiek aprimus, pradėjo byrėti. Netrukus išsiskyrė klubo keliai su saugu Pauliumi Janušausku.

Aikštės centre galinčių žaisti futbolininkų vis mažėjo – su ekipa atsisveikino saugas Karolis Chvedukas, J. Manzorro, atraminis saugas Semedo ir krašto gynėjas Ernestas Veliulis. Nuostolių netrūko ir gynybos grandyje – naujajame sezone nepamatysime gynėjų Choco ir Radanfaho Abu Bakro.

Tiesa, komandos branduolys visgi buvo išlaikytas, o tarpsezoniu nuostolių patyrusi „Sūduva“ sulaukė ir neblogo pastiprinimo – antrojo vartininko problema buvo išspręsta pasikvietus buvusį Vilniaus „Žalgirio“ vartų sargą Saulių Klevinską (33). Krašto gynėjo poziciją sustiprino kroatas Marko Iharošas (21), tačiau, panašu, jis paskutinį pusmetį praleido be futbolo. Vidurio gynėjo pozicijoje startinėje sudėtyje dažnai turėtume matytį baltarusį Vitalijų Gajdučiką (28), o atraminio saugo poziciją neabejotinai sustiprins Anglijos „Premier“ lygoje patirties turintis Alassane N`Diaye (27). Aikštės centre daugiau laisvės V. Čeburinui suteiks Julius Kasparavičius (22), o tikra tarpsezonio perėjimų lango bomba tapo čilietis Gersonas Acevedo (29), kuris vertinamas net 1,5 mln. eurų. Tiesa, džiaugtis dar anksti – verta prisiminti, kai praėjusio sezono pradžioje „Žalgiris“ taip pat daug ką nustebino su M. Traore, tačiau iš jo didesnės pagalbos sezono metu taip ir nesulaukė 

V. Čeburinas, BNS nuotr.

Tačiau bent jau dabar galingo pastiprinimo aikštės viduryje sulaukusi „Sūduva“ „ant popieriaus“ atrodo itin subalansuota komanda, o rungtynėse dėl LFF Supertaurės didelė dalis ir startiniame vienuoliktuke galinčių būti žaidėjų liko ant suolo. Tokia žaidėjų rotavimo galimybė itin svarbi norint vėl žvalgytis į A lygos trofėjų bei kuo sėkmingiau pasirodyti atrankoje į Čempionų lygą. 

Į „Sūduvą“ atvykę žaidėjai, transfermarkt.com nuotr.

Skirtingos likusiųjų bėdos

Tuo metu pernai sezono pabaigoje taip pat auksinių vilčių turėjusio futbolo klubo „Trakai“ strategas Olegas Vasilenko į komandos sudėtį nežvelgia taip ramiai. Tarpsezoniu komandą paliko visas būrys itin svarbių komandai žaidėjų – gynėjai baltarusis Pavelas Krukas, Arūnas Klimavičius, Alma Wakili, saugai Jurijus Mamajevas, Aleksandras Byčekovas. Beje, nuomos pagrindais į Čekiją iki gegužės pabaigos keliasi geriausias jaunasis praėjusio A lygos sezono žaidėjas Oscaras Dorley. Tačiau pastiprinimas toli gražu neatrodo toks, kuris išspręstų O. Vasilenkos bėdas – galima sakyti, kad komanda po praėjusio sezono susilpnėjo, tad mesti iššūkį turnyro lyderiams bus dar sudėtingiau.

Įdomu, kad komandos kapitono raištį vilkėjęs A. Klimavičius perėjo į „Jonavą“, kuri pernai pateko į ketvertuką ir naujame sezone puoselėja ambicingus planus. Jis prisijungė prie V. Lukšos (33), saugo Ismaelio Fahado (21) bei dviejų buvusių „Sūduvos“ žaidėjų – E. Veliulio (25) ir Mariaus Ciniko (31). Taip pat komandą papildė dar keli gynėjai – anksčiau FK „Trakai“ klubui atstovavęs Eugenijus Zasavitčis (25), buvęs „žalgirietis“ Jonas Skinderis (20) ir Žaliojo kyšulio pilietybę turintis Rony Santosas (23). Jauname sezone komandoje bus ir trys nauji vartininkai – brazilas Guilherme Cioletti (23) ir iš „Stumbro“ atvykę kroatas Nemanja Bjelanas (24) bei Matas Daškus (18 m). Į gerąją pusę pasikeitusi sudėtis bus naujajam komandos treneriui portugalui Filipei Ribeiro (42), kuris komandos vadžias perėmė iš praėjusio sezono sėkmės kalvio Mindaugo Čepo (39).  

Su nauju treneriu sezoną pradės ir už „Jonavos“ nugaros pernai likęs Klaipėdos „Atlantas“ – antroje sezono pusėje iš krizės komandą bandęs ištraukti Igoris Pankratjevas komandos vairą perleido savo asistentui Algimantui Briauniui. Chaoso pridėjo ir tai, kad „Atlanto“ generalinis direktorius Vacys Lekevičius apkaltino savo klubo žaidėjus pardavus rungtynes. To neįrodžius, V. Lekevičius buvo suspenduotas pusmečiui.

Tiesa, pasidžiaugti galima tuo, kad „Atlanto“ tarpsezonis buvo kur kas aktyvesnis – prie komandos prisijungė nemažai lietuviams jau pažįstamų veidų: Lietuvos rinktinėje žaidęs saugas Mindaugas Panka (33), „Atlanto“ marškinėlius jau vilkėjęs gynėjas Lukas Artimavičius (22) ir Vilniaus „Žalgiriui“ atstovavęs puolėjas Edvinas Baniulis (21). Itin įdomu bus pamatyti Latvijos rinktinei atstovavusį krašto gynėją Gintą Freimanį (32) bei gynėją senegalietį Abdoulaye Diallo (25), kuris, anot tinklalapio transfermarkt.com, tapo brangiausiu komandos žaidėju. Pasistiprinusi ir neblogų žaidėjų į savo gretas pakvietusi uostamiesčio ekipa gali tapti rimtu pretendentu ne tik užimti vietą ketvertuke, bet ir įkasti stipriausioms praėjusio sezono čempionato komandoms.

Aktyviai tarpsezoniu žaidėjų rinkoje sukosi ir lygos naujokė, pernai I lygoje triumfavusi bei ambicingus planus kurianti „Palanga“. Kai šiuo laikotarpiu buvo atsisveikinta tik su vienu žaidėju – į „Atlantą“ išvykusiu Ričardu Šveikausku (25), komandą papildė būrys naujokų. Iš to paties „Atlanto“ atvyko gynėjas Justas Raziūnas (22), aikštės viduryje komandai padės saugai Valentinas Furdui (30) ir Tomas Dambrauskis (21), o atakuojant rezultatyviausiam praėjusio sezono žaidėjui (17 įvarčių) Gvidui Juškai padės (35) iš Kauno „Stumbro“ atvykęs Donatas Konigas (19) bei prancūzas Yvenas Moyo (25). Panašu, kad palangiškiai rimtai nusiteikę ne tik išlikti aukščiausiame Lietuvos futbolo divizione, bet ir pakovoti dėl vietos pirmoje lentelės pusėje.

Tuo metu su finansiniais sunkumais po praėjusio sezono susidūrusi, bet galiausiai juos išsprendusi LFF taurės laimėtoja Kauno „Stumbro“ ekipa žiemą atsisveikino ne tik su jaunuoju puolėju, bet ir L. Artimavičiumi bei Tomu Snapkausku. Kad naujajam sezonui užsienyje, kaip ir praėjusio sezono lyderiai, besirengusi komanda žiemą nepadarė visų namų darbų, buvo matyti ir Supertaurės rungtynėse. Tiesa, praėjusiame sezone iškovota LFF taurė, pasiektas išlikimas A lygoje bei pasiruošimo sezonui metu keletas neblogai sužaistų rungtynių parodė, kad ši komanda potencialo turi. Be to, išlaikius legionierių branduolį ir jį papildžius Angolos rinktinėje žaidusiam vidurio gynėjui Kuagicai Davidui (27) bei Omano pilietybę turinčiam puolėjui Amranui Al-Jassasiui (21), treneris Mariano Barreto (61) gali vėl nustebinti. 

Ne ką ambicingesnius planus kurpia ir „Stumbro“ kaimynai – „Kauno Žalgirio“ ekipa. Nors likusi paskutinė A lygoje, komanda išliko aukščiausiame šalies futbolo divizione ir naujajam sezonui stiprinosi ne juokais – aikštės viduryje tandemą turėtų sudaryti į Lietuvos rinktinę kviečiamas saugas Simonas Paulius (26) ir Vilniaus „Žalgiryje“ bei Lietuvos rinktinėje žibėjęs Linas Pilibaitis (32). Be to, komandą papildė ir gerai Lietuvos futbolo gerbėjams žinomi saugas Karolis Gvildys (23) ir gynėjas Markas Beneta (24).

Sustyguoti patyrusių žaidėjų bei jaunimo derinį mėgins prie komandos vairo stojęs M. Čepas. Gana simboliška, kad startuoti jam teks stebint gerai pažįstamas spalvas – sekmadienį jo laukia akistata su Vilniaus „Žalgiriu“, kuriame jis dirbo net devynerius metus. Aktyviausi „žaliai baltų“ sirgaliai „Pietų IV“ sekmadienį taip pat pasitiks dvejopai – M. Čepą jie mini geru žodžiu, tačiau Kauno ekipai, švelniai tariant, nepuoselėja gražių jausmų.

„Facebook“ (facebook.com/pietu4ultras) nuotr. 

Tačiau aišku viena – savaitgalį visoje Lietuvoje emocijų bus užtektinai. O vilniečiams teks itin pasistengti norint įrodyti, kas Lietuvos futbole verčiausias vadintis „Žalgiriu“, nes, panašu, Kaune gali atsirasti dar vienas itin stiprus konkurentas.

I-as A lygos turas:

2018-02-24 (šeštadienis) 13 val. „Sūduva“ – „Stumbras“;

15 val. „Trakai“ – „Atlantas“;

2018-02-25 (sekmadienis) 13 val. „Palanga“ – „Jonava“;

18 val. „Žalgiris“ – „Kauno Žalgiris“.

Visą čempionato tvarkaraštį galite rasti čia.