Naujienų srautas

Sportas2018.02.09 10:38

Teismas atmetė 47 Rusijos sportininkų prašymus leisti varžytis Pjongčange

BNS 2018.02.09 10:38

Sporto arbitražo teismas (CAS) penktadienį, likus kelioms valandoms iki Pjongčango žiemos olimpiados atidarymo, atmetė 47 rusų paskutinės minutės bandymą užginčyti jų šaliai dėl dopingo paskelbtą draudimą dalyvauti šiose žaidynėse.

Prašymus pateikę sportininkai, tarp jų Korėjoje gimęs čiuožėjas Viktoras Anas, prašė CAS atšaukti Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sprendimą nepakviesti jų į Pjongčangą.

„Rusijos atletų ir trenerių pateikti prašymai buvo atmesti“, – sakoma CAS nutartyje.

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) iš karto pasveikino sprendimą – naujausią Rusijos dopingo skandalo posūkį – ir nurodė, kad juo „paremiama kova su dopingu ir suteikiamas aiškumas visiems atletams“.

Gruodžio mėnesį TOK suspendavo Rusiją dėl valstybės remto dopingo sąmokslo, kurio kulminacija įvyko per 2014 metų žiemos olimpiadą Rusijos Sočio mieste.

Tačiau TOK paliko spragą nurodęs, kad grupė „švarių“ Rusijos atletų gali dalyvauti su neutralia vėliava kaip „olimpiniai atletai iš Rusijos“.

CAS praėjusią savaitę sulaukė kritikos, panaikinęs diskvalifikaciją iki gyvos galvos 28 rusams. Iš jų 15 pateikė paraiškas dalyvauti Pjongčango olimpiadoje, bet TOK atsisakė juos pakviesti.

Kiti 32, tarp jų V. Anas, biatlono aukso medalininkas Antonas Šipulinas ir slidininkas pasaulio čempionas Sergejus Ustiugovas, nebuvo įtraukti į Rusijos sportininkų, pakviestų varžytis Pjongčange, sąrašą.

V. Putinas ir V. Anas, Reuters/Scanpix nuotr.

„Priimdami sprendimus CAS arbitrai atsižvelgė, kad TOK sukurtas procesas, pagal kurį sudaromas Rusijos sportininkų, kviečiamų varžytis kaip olimpiniai atletai iš Rusijos (OAR), sąrašas, negali būti apibūdinamas kaip sankcija, o veikiau kaip sprendimas dėl tinkamumo“, – sakoma CAS nutartyje.

Tačiau gali būti, kad CAS sprendimas nebus paskutinis žodis šioje byloje. Vienas Tarptautiniam olimpiniam komitetui artimas šaltinis sakė naujienų agentūrai AFP, kad minėti 47 rusų sportininkai taip pat kreipėsi į Šveicarijos civilinį teismą Lozanoje.

„Patyrė spaudimą“

Šiuo metu planuojama, kad olimpiadoje varžysis 168 rusai. Tai bus ketvirta pagal dydį komanda po JAV, Kanados ir Šveicarijos.

Neutralios rusų sportininkų komandos – olimpinių atletų iš Rusijos – atstovas naujienų agentūrai AFP sakė: „Gaila, kad Rusijos delegacija nėra didesnė.“

Rusijos dailiojo čiuožimo sportininkė Jevgenija Tarasova sakė: „Tai, žinoma, liūdna.“

J. Tarasova ir V. Morozovas, Reuters/Scanpix nuotr.

Tačiau TOK sveikino sprendimą, o Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) prezidentas Craigas Reedie jį pavadino „sveikintinomis naujienomis WADA, ... atletams ir visiems kitiems visame pasaulyje, kam rūpi „švarus“ sportas“.

Sprendimas suspenduoti Rusiją gruodžio mėnesį buvo priimtas atskleidus sistemingo dopingo sąmokslą, apėmusį ir Sočio olimpiadą, kurioje šeimininkės Rusijos sportininkai iškovojo daugiausiai medalių.

Tyrimas atskleidė sudėtingus manevrus, kai „užteršti“ rusų šlapimo pavyzdžiai per naktį būdavo pakeičiami „švariais“ pasinaudojant „pelių urveliu“ Sočio antidopingo laboratorijos sienoje.

Rusija neigė bet kokias vyriausybės sąsajas su šiuo sąmokslu. Tačiau TOK iki gyvos galvos suspendavo jos buvusį sporto ministrą, vicepremjerą Vitalijų Mutko.

Pastarasis penktadienį pareiškė, kad arbitrai savo naujausią sprendimą priėmė patirdami olimpinių pareigūnų spaudimą.

„CAS sunku priimti sprendimus turint omenyje ankstesnį spaudimą“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė V. Mutko, turėdamas omenyje TOK prieštaravimus.

„Tam tikra prasme švenčia“

Ši Rusijos saga prieš Pjongčango olimpiadą kėlė daug ginčų; Rusijos dalyvavimą labai aktyviai aptarinėja atletai. Ketvirtadienį pasirodė pranešimų apie vieno kanadiečio ir vieno ruso ginčą sportininkų kaimelyje Pjongčange. Kanados komanda ketvirtadienį buvo priversta atsiprašyti.

„Atletai šį sprendimą tam tikra prasme švenčia“, – sakė amerikietė Angela Ruggiero, TOK atletų komisijos pirmininkė.

„Mes siunčiame žinią, kad sprendimas priimtas ir derėtų būti patenkintiems, kad visi atletai, įskaitant olimpinius atletus iš Rusijos, turėjo įveikti tokią pačią didelę kliūtį“, – pridūrė ji.

„Jei buvai sučiuptas sukčiaujantis, tavęs nebeturi būti. Tai turi būti vienoda visoms šalims“, – sakė JAV ledrogių sporto atstovas Nickas Cunninghamas.

„Jei esi „švarus“ atletas, turėtum varžytis. Jei nesi „švarus“ atletas, neturėtum varžytis. Man dėl to nekyla jokių neaiškumų“, – sakė jis.

„Aišku, nuvilia, kad mes vis dar apie tai kalbame žiemos olimpiados išvakarėse“, – sakė Britų olimpinės asociacijos pirmininkas Hugh Robertsonas.

„Nuramina tai, kad TOK sprendimui buvo pritarta ir mes galime tęsti žaidynes, ir pamiršti apie dopingą“, – pridūrė jis.

Tačiau informaciją apie Rusijos kontroliuotą dopingo programą nutekinusio Grigorijaus Rodčenkovo advokatas Jimas Waldenas perspėjo, kad tai tik „mažas teisingumo trupinys „švariems“ atletams“.

„Tikiuosi, kad TOK prezidentas Thomas Bachas klausosi. Olimpinio idealo labui jam reikia atsistatydinti“, – sakoma J. Waldeno pareiškime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi