Naujienų srautas

Sportas2018.01.24 20:03

Lietuvos futbolo rinktinė UEFA Tautų lygos turnyre atsidūrė mirtininkų grupėje

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2018.01.24 20:03

Trečiadienį Lozanoje (Šveicarijoje) įvyko UEFA Tautų lygos burtų traukimo ceremonija. Joje Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė sužinojo savo varžovus šiame naujo formato turnyre, kuris suteiks ir papildomą galimybę kovoti dėl kelialapio į 2020 metų Europos čempionatą. Tiesa, kelias iki to bus itin sudėtingas, nes lietuvių varžovai – labai grėsmingi. 

Kaip burtų traukimo ceremonijoje teigė UEFA vadovas Aleksandras Čeferinas, turnyras bus itin naudingas toms komandoms, kurios niekada neturėjo šanso patekti į Europos čempionatą. 

Burtų traukimo ceremonija buvo patikėta baltarusiui, buvusiam Londono „Arsenal“ žaidėjui Aleksandrui Hlebui (36 metai), suomiui, Amsterdamo „Ajax“, „Barcelona“, „Liverpool“ atstovavusiam Jariui Litmanenui (47), taip pat „Liverpool“ žaidusiam čekui Vladimirui Šmiceriui (44) ir portugalui, buvusiam „Porto“, „Barcelona“, Londono „Chelsea“ žaidėjui Deco (40).

Lietuviai – mirtininkų grupėje

Lietuvos futbolo rinktinė pateko į C diviziono 4 grupę, kur žais su Rumunijos (FIFA-40), Serbijos (FIFA-37) ir Juodkalnijos (FIFA-46) reprezentacinėmis komandomis.

Lietuvos futbolo rinktinė net penkis kartus žaidė su serbais, tačiau priešininkų rinktinės pavadinimas vis keitėsi. 2002 metais draugiškose rungtynėse buvo patirtas pralaimėjimas rezultatu 1:4 Jugoslavijos futbolo rinktinei. Su tuometine Serbija ir Juodkalnija lietuviai buvo susitikę atrankoje į 2006 metų pasaulio futbolo čempionatą, tačiau abu kartus pralaimėjo rezultatu 0:2. Jau su Serbijos rinktine Lietuva susikovė atrankoje į 2010 metų pasaulio futbolo čempionatą – rungtynes išvykoje mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 0:3, o namie pasiekė revanšą rezultatu 2:1, tačiau šios rungtynės serbams jau nieko nebelėmė. Tuo metu su Juodkalnijos rinktine lietuviai nėra žaidę nei draugiškų, nei oficialių rungtynių. Su rumunais lietuviai žaidė net 12 kartų, tačiau nugalėjo vos kartą – atrankoje į 2010 metų pasaulio čempionatą svečiuose pasiekta pergalė 3:0. Palyginus su kitomis C diviziono grupėmis, galima sakyti, kad lietuviai atsidūrė itin galingoje mirtininkų grupėje.

Tiesa, po burtų traukimo ceremonijos Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas nedrįso spręsti, ar priešininkai – parankūs.

„Burtai yra burtai. Šįkart mus suvedė su panašaus stiliaus, techniškomis komandomis, kurios propaguoja balkaniško stiliaus futbolas. Nenoriu sakyti, ar šie burtais mums sėkmingi, ar nesėkmingi – mes neturime lengvų varžovų. Mūsų grupėje nėra labai skirtingų komandų, tad galbūt būtų parankiau, kad joje būtų bent viena skirtingo braižo komanda, pavyzdžiui, Škotija ar Suomija. Bet tokie jau – burtai ir mes pasiruošę bei galvojame apie savo būsimus priešininkus“, – teigė E. Jankauskas.

Jis taip pat gyrė ir pačią turnyro idėją bei formatą.

„Tai tikrai inovatyvus ir sveikintinas sprendimas, nes oficialios varžybos yra geriau nei draugiškos – turnyras užpildys draugiškų rungtynių spragas. Net ta minimali galimybė visoms komandoms pakliūti į Europos čempionatą yra gerai, nes tai papildomas stimulas gerai žaisti ir siekti pergalės“, – mano Lietuvos rinktinės strategas.

Pirmąsias grupės rungtynes rugsėjo 7 dieną mūsiškiai žais namuose su serbais, o po trijų dienų jėgas išmėgins jau Juodkalnijoje. Į Lietuvą rinktinė grįš spalio 11 dieną bei per keturias dienas sužais su Rumunija ir Juodkalnija. Lapkritį lietuvių laukia dvi išvykos – lapkričio 17 dieną į Rumuniją ir lapkričio 20 dieną į Serbiją. Visos rungtynės numatytos 21.45 val. Lietuvos laiku.

Dar prieš prasidedant šiam turnyrui Lietuvos rinktinė išmėgins jėgas gegužę ir birželį vyksiančiame Baltijos taurės turnyre ir draugiškose rungtynėse su Lenkija.

LFF nuotr.

Burtų traukimo ceremonijoje be trenerio taip pat dalyvavo Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Tomas Danilevičius (kairėje) ir LFF generalinis sekretorius Nerijus Dunauskas (dešinėje).

Lietuva pagal reitingą – priešpaskutinio diviziono dugne

Visų pirma 55 Europos rinktinės pagal reitingą buvo suskirstytos į keturis divizionus. A ir B divizionuose kausis po 12 aukščiausią reitingą turinčių rinktinių, suskirstytų į keturias grupes po tris komandas, C grupėje – 15 komandų susigrums trijose grupėse po keturias rinktines ir vieną grupę, kurioje žais trys ekipos. 16 žemiausius koeficientus surinkusių D diviziono nacionalinių ekipų laukia futbolo mūšiai keturiose grupėse po keturias komandas.

147 vietą FIFA reitinge užimanti Lietuva pateko į trečią pagal pajėgumą – C divizioną, kuriame varžysis 15 komandų – Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija bei Lietuva. Mūsiškių burtai negalėjo suvesti su Estija ir Kipru. Be to, dėl ribotų galimybių žaisti šaltuoju laikotarpiu, lietuviai negalėjo atsidurti vienoje grupėje nei su Norvegija, nei su Suomija.

Šio diviziono ekipos buvo suskirstytos į tris grupes po keturias komandas ir vieną grupę, kurioje kausis trys rinktinės. Keturi grupių laimėtojai prasimuš į UEFA Tautų lygos B divizioną, o paskutiniąsias vietas užėmusios rinktinės iškris į D divizioną. Tiesa, mūsiškių C divizione dėl nelyginio komandų skaičiaus prie trijų ketvirtas vietas grupėse užėmusių komandų taip pat prisijungs blogiausia trečioji vieta, kuri bus nustatyta pagal rezultatus kovojant prieš dvi geriausias savo grupės ekipas. 

Vienintelės A diviziono komandos kovos dėl Tautų lygos trofėjaus. Verta atkreipti dėmesį į tai, kad kai kurios grupės yra itin galingos. Pavyzdžiui, A diviziono pirmojoje grupėje kovos tokios komandos, kaip Vokietija, Prancūzija ir Nyderlandai, kurių viena iškris į B divizioną.

Tautų lygos turnyro trofėjus, Reuters/Scanpix nuotr.

Tautų lygos grupių etapas prasidės šių metų rugsėjo mėnesį ir baigsis lapkritį – komandos iš viso sužais keturias arba šešias rungtynes.

Visi UEFA Tautų lygos divizionai:

A divizionas: Vokietija, Portugalija, Belgija, Ispanija, Prancūzija, Anglija, Šveicarija, Italija, Lenkija, Islandija, Kroatija, Nyderlandai.

B divizionas: Austrija, Velsas, Rusija, Slovakija, Švedija, Ukraina, Airija, Bosnija ir Hercegovina, Šiaurės Airija, Danija, Čekija, Turkija. Čia dėl politinių priežasčių vietoje grupėje negalėjo žaisti Rusija ir Ukraina;

C divizionas: Vengrija, Rumunija, Škotija, Slovėnija, Graikija, Serbija, Albanija, Norvegija, Juodkalnija, Izraelis, Bulgarija, Suomija, Kipras, Estija ir Lietuva;

D divizionas: Azerbaidžanas, Makedonija, Baltarusija, Gruzija, Armėnija, Latvija, Farerų Salos, Liuksemburgas, Kazachstanas, Moldova, Lichtenšteinas, Malta, Andora, Kosovas, San Marinas, Gibraltaras. Azerbaidžanas ir Armėnija negalėjo patekti į tą pačią grupę.

Papildomas bilietas į Europos čempionatą

Turnyro svarbą rodo ir tai, kad jis gali pagaliau atverti lietuviams vartus į Europos futbolo čempionatą. Jei mūsiškiai užimtų pirmą vietą savo grupėje šiame rugsėjo–lapkričio mėnesiais vyksiančiame turnyre, bet nesugebėtų 2019 metais organizuojamoje įprastoje atrankoje iškovoti kelialapio į Europos čempionatą, tuomet jie dalyvautų papildomoje atrankoje.

Ten lietuviams dėl kelialapio tektų susigrumti su kitų trijų C diviziono grupių nugalėtojais, o jei šie patektų į čempionatą įprastos atrankos metu, tuomet reikėtų žaisti su kitą aukščiausią vietą tose grupėse užėmusiomis komandomis. Taip pat ir su Lietuvos grupe – jei mūsiškiai užimtų antrąją vietą savo grupėje, tačiau geriausia šios grupės komanda patektų į Europos čempionatą įprastos atrankos metu, lietuviai vis tiek gautų teisę varžytis su kitomis stipriausiomis C diviziono ekipomis.

LRT primena, kad atranka į 2020 metų Europos čempionatą vyks kitų metų kovo–lapkričio mėnesiais. Joje dalyvaus 55 komandos, kurios bus suskirstytos į dešimt grupių po 5 arba 6 komandas. Po dvi geriausias kiekvienos grupės ekipas keliaus į Europos čempionatą, o likusios geriausios divizionų komandos savo likimą spręs kur kas vėliau.

Geriausios kiekvieno diviziono ekipos sužais trejas rungtynes – dviejų porų nugalėtojos susigrums dėl vienintelio kelialapio į Europos čempionatą. Įdomu, kad šios lemiamos rungtynės vyks 2020 metų kovą – vos pora mėnesių iki turnyro pradžios.

Tiesa, ir šis čempionatas bus neįprastas. 24 komandos žais 12-oje skirtingų Europos miestų, o turnyro pusfinaliai bei finalas vyks Londone.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi