Sportas

2018.01.17 09:25

Šiaurės ir Pietų Korėjos surengė naują susitikimą dėl žiemos olimpiados

BNS 2018.01.17 09:25

Grupė Pchenjano ir Seulo pareigūnų trečiadienį susitiko aptarti, kiek atletų iš Šiaurės Korėjos dalyvaus ateinantį mėnesį Pietų Korėjoje vyksiančiose žiemos olimpinėse žaidynėse.

Šiaurės Korėja praėjusią savaitę sutiko pasiųsti į Pjongčango olimpiadą atletų ir aukšto rango pareigūnų delegaciją bei juos lydėsiančią valstybinių meno kolektyvų artistų grupę.

Pietų Korėjos vyriausybė ir olimpinių žaidynių organizacinis komitetas dėjo daug pastangų, kad Pchenjanas, boikotavęs 1988-ųjų olimpiadą Seule, šįsyk sutiktų dalyvauti žaidynėse, kurios jau reklamuojamos kaip „taikos olimpiada“.

Pasirengimas žaidynėms vyko tvyrant didžiulei įtampai dėl Šiaurės Korėjos branduolinės ir raketų programos, o pastarosios diskusijos rodo, kad dvišaliai santykiai pastebimai pagerėjo.

Šeši pareigūnai – po tris iš abiejų pusių – trečiadienį surengė darbo susitikimą aptarti dalyvausiančių atletų skaičiaus ir kitų detalių. Susitikimas vyko demilitarizuotoje zonoje esančiame Panmundžomo kaimelyje, per kurį eina demarkacinė linija.

Seulas siūlo per žaidynių atidarymo ceremoniją abiejų Korėjų atletams žygiuoti drauge, taip pat sudaryti jungtinę moterų ledo ritulio komandą.

Trečiadienio derybų rezultatus abi Korėjos šeštadienį Lozanos mieste Šveicarijoje aptars su Tarptautiniu olimpiniu komitetu (TOK), kuris turi pritarti Šiaurės Korėjos atletų, neįvykdžiusių kvalifikacinių atrankos normatyvų ar praleidusių galutinį registracijos terminą, dalyvavimui žaidynėse.

„Vesime derybas vadovaudamiesi abipusės pagarbos principu ir... siekdami padėti pagerinti dvišalius ryšius bei įtvirtinti taiką pusiasalyje“, – prieš susitikimą žurnalistams sakė Pietų Korėjos vyriausiasis derybininkas Chun Hae-sungas.

Seulas ir Pchenjanas pirmadienį įvykusiame susitikime jau sutarė dėl 140 narių turinčio Šiaurės Korėjos orkestro kelionės į Pietų Korėją. Orkestras surengs koncertus sostinėje ir Pjongčange, kur vyks olimpiada.

Galimybė surengti šiuos susitikimus atsidaro po to, kai Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas savo naujametinėje kalboje netikėtai pareiškė norįs pasiųsti delegaciją į vasario 9–25 dienomis Pietų Korėjoje vyksiančias žaidynes.

Seulas suskubo pasveikinti šį žingsnį, kuris traktuojamas kaip Pchenjano bandymas sušvelninti pusiasalyje tvyrančią didžiulę įtampą, išprovokuotą Šiaurės Korėjos branduolinių ambicijų.

Įtampa dėl Šiaurės Korėjos ginklų programų pastaraisiais mėnesiais pastebimai išaugo, Pchenjanui vykdant raketų, galinčių pasiekti JAV žemyninę dalį, bandymus ir susprogdinus jau šeštąjį, iki šiol galingiausią, branduolinį užtaisą.

Šiaurės Korėjos lyderis ir JAV vadovas Donaldas Trumpas ne kartą yra apsikeitę sodriais asmeniniais įžeidimais bei grasinimais ginkluotu konfliktu.