Sportas

2013.06.17 17:02

Apdovanoti alpinistai E. Uksaitė-Nichols ir V. Vitkauskas (nuotraukos)

ELTA 2013.06.17 17:02

Alpinistei Editai Uksaitei-Nichols, kuri tapo pirmąja lietuve, įkopusia į aukščiausią pasaulio viršukalnę Everestą (8848 m), pirmadienį įteiktas Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) aukso medalis „Už nuopelnus Lietuvos sportui“.

Alpinistei Editai Uksaitei-Nichols, kuri tapo pirmąja lietuve, įkopusia į aukščiausią pasaulio viršukalnę Everestą (8848 m), pirmadienį įteiktas Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) aukso medalis „Už nuopelnus Lietuvos sportui“.

„Džiaugiuosi jūsų asmeniniu ir kartu Lietuvos pasiekimu. Pakartojote tai, ką padarė Vladas Vitkauskas. Džiugu, kad iškėlėte Lietuvos vardą į 8848 metrų aukštį“, – apdovanodamas E. Uksaitę-Nichols sakė KKSD generalinis direktorius Klemensas Rimšelis.

Alpinistui V. Vitkauskui, kuriam gegužės 7 dieną sukako 60 metų, K. Rimšelis įteikė KKSD Sporto garbės komandoro ženklą. V. Vitkauskas į Everestą įkopė prie 20 metų. Jis tapo pirmuoju Lietuvos alpinistu, Everesto viršukalnėje iškėlusiu trispalvę.

„Nedaugelis tikėjo, kad aš galiu tai padaryti. Prireikė gana daug žemaitiško užsispyrimo ir ryžto, turėjau atsisakyti daugelio dalykų, kad įgyvendinčiau savo svajonę, – sakė iš Telšių kilusi E. Uksaitė-Nichols. – Į aukštesnius kalnus pradėjau kopti prieš pusketvirtų metų. Pradėjau nuo Kilimandžaro (5895 m), po to įkopiau į Akonkagvą (6959 m). Kai pirmą kartą atvykau į Himalajus, pajutau, kad jau esu pasiruošusi kopti aukščiau ir kad turiu stiprybės bei noro. O, kai įkopiau į Čo Oju (8201 m) ir Manaslu (8163 m) viršukalnes, supratau, jog esu pasirengusi žygiui į Everestą. Paskutiniu postūmiu tapo V. Vitkausko padrąsinimai.“

Šiuo metu Ženevoje (Šveicarija) gyvenanti logistikos specialistė E. Uksaitė-Nichols į Everesto viršukalnę šiauriniu šlaitu įkopė gegužės 22 dienos ryte. Kopimas truko apie dešimt, o nusileidimas – apie septynias valandas. Pačioje viršukalnėje, kur buvo apie 60 laipsnių šalčio ir kur vėjo greitis siekė 65–70 km/val. greitį, alpinistė praleido apie 15–20 minučių.

„Oro sąlygos buvo labai ekstremalios. Bet žemaitiškas užsispyrimas vedė iki pat viršūnės. Svarbiausia buvo neprarasti koncentracijos, nes pavojų tykojo labai daug“, – teigė E. Uksaitė-Nichols.

Iš devynių tarptautinės ekspedicijos narių į Everestą kartu su lietuve dar įkopė viena lenkų kilmės australė ir vienas danas.

„Kalnai – mano stichija. Kalnuose jaučiuosi kaip namuose. Man reikia kalnų. Užkopusi į viršūnę, dar negalėjau patikėti, kad tikslas jau pasiektas. Vaizdas nuo viršūnės nepakartojamas – galima net matyti žemės išlinkimą. Ten jautiesi tarp sapno ir realybės, tarp gyvybės ir mirties, – pasakojo E. Uksaitė-Nichols. – Žinojau, kad Everesto šiaurinė pusė alpinistams sudėtinga ir pavojinga, bet nesitikėjau, kad bus toks stiprus vėjas ir taip šalta. Tikrai antrą kartą nekopčiau.“

V. Vitkauskas sakė, kad po susitikimo su Edita praėjusį rudenį jis įsitikino, jog ši alpinistė tikrai nori ir gali įkopti į Everestą. „Edita pasižymi labai atsakingu mąstymu. Ji suprato, ką turi daryti, pasirinko rimtą ekspediciją ir nepadarė klaidų“, – pažymėjo taip pat iš Žemaitijos kilęs alpinistas.

Beje, V. Vitkauskas gegužės pabaigoje viešėjo Nepale, kur buvo minimas pirmojo įkopimo į Everestą 60 metų jubiliejus, todėl jis vienas pirmųjų pasveikino Editą istorinio pasiekimo proga.