Sportas

2017.12.19 12:12

Ištraukti 2018 metų pasaulio futbolo čempionato burtai

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2017.12.19 12:12

Penktadienį ištraukti 2018 m. pasaulio futbolo čempionato burtai, kurie suskirstė 32 čempionato dalyves į 8 grupes – po dvi geriausias iš keturių kiekvienos grupės komandų pateks į kitą turnyro etapą. Rusijoje vyksiančio turnyro rungtynes nuo birželio 14 dienos transliuos LRT TELEVIZIJA ir naujienų portalas LRT.lt.

Iškilmingą ceremoniją pradėjo bei sveikinimo žodį tarė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Jis pakvietė futbolo aistruolius ateinančią vasarą atvykti į Rusiją.

Tokį kvietimą taip pat pakartojo ir FIFA prezidentas Gianni Infantino, kuris turnyro organizatoriams negailėjo geriausių žodžių. Tiesa, dopingo, kurio vartojimu kaltinami Rusijos lengvaatlečiai, temos buvo išvengta. Kiek anksčiau FIFA išplatino savo poziciją šia tema.

G. Infantino (kairėje) ir V. Putinas (dešinėje), Reuters/Scanpix nuotr.

Tuomet ceremonija iš 6 tūkst. svečių talpinančios, 1961 metais statytoje Kremliaus koncertų salės, kurioje yra koncertavusios tokios pramogų pasaulio žvaigždės kaip Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Julio Iglesias, Eltonas Johnas, Stingas ir kt., trumpam video tiltu persikėlė į Tarptautinę kosminę stotį. Ten esantys Rusijos astronautai paskelbė burtų traukimo pradžią.

Vėliau, dar po vieno muzikinio intarpo, kiekvienos turnyro dalyvės didžiausią svajonę – nugalėtojų taurę – į sceną įnešė jau kartą ją rankose laikęs vokietis Miroslavas Klose. Šis visų laikų rezultatyviausias pasaulio čempionatų žaidėjas (16 įvarčių) padėjo Vokietijai triumfuoti 2014 metų pirmenybėse. Vokietija taip pat triumfavo ir šią vasarą vykusiame Konfederacijų taurės turnyre.

Tuomet dėmesio centre atsidūrė iš televizijos laidų vedėjo Ivano Urganto ir dainininkės Alsu į savo rankas ceremonijos vedimą perėmę ir burtų traukimui dirigavę legendinis Anglijos futbolininkas, rezultatyviausias 1986 m. pasaulio čempionato futbolininkas Gary Linekeris (56 m.) ir Rusijos sporto žurnalistė Marija Komandnaja. Beje, G. Linekeris buvo vienas aršiausių šio čempionato kritikų, tačiau priėmęs pasiūlymą vesti burtų traukimo ceremoniją, pats sulaukė didžiulės kritikos lavinos.

 

Thank you, @fifaworldcup, for the magnificent Behind the scenes event! The Final Draw is coming!

A post shared by Maria Komandnaya (@komandnaya) on Nov 29, 2017 at 9:46am PST

Šiems sporto pasaulio veidams burtų traukimo ceremonijoje talkino aštuoni ryškias žymes futbolo aikštėse palikę atletai – prancūzas Laurent`as Blanc`as (52), anglas Gordonas Banksas (79), brazilas Cafu (47), italas Fabio Cannavaro (44), urugvajietis Diego Forlanas (38), argentinietis Diego Maradona (57), ispanas Carlesas Puyolis (39) ir rusas Nikita Simonjanas (91).

Jie burtų keliu padalino turnyro dalyves į 8 grupes po 4 komandas. Prieš tai rinktinės buvo suskirstytos į 4 krepšelius pagal FIFA reitingą. 

Burtuose turbūt labiausiai pasisekė šeimininkės teisėmis turnyre žaisiančiai Rusijos (65 vieta FIFA reitinge) komandai – ši žemiausią reitingą visame turnyre turinti rinktinė žais palyginti su kitomis gana silpnoje A grupėje su Saudo Arabija (FIFA-63) (rungtynėmis su ja Lužnikų stadione ir bus atidarytas turnyras), po 28 metų pertraukos į turnyrą sugrįžtančiu Egiptu (FIFA-31) ir Urugvajumi (FIFA-21). Beje, visos šioje grupėje žaisiančios rinktinės yra iš skirtingų žemynų.

B grupėje bene įdomiausia kova įvyks tarp kaimynių – dabartinės Europos čempionės Portugalijos (FIFA-3) ir aukso amžių dar visai neseniai išgyvenusios Ispanijos (FIFA-6), kurios prieš tai oficialiuose turnyruose yra susitikusios net 36 kartus. Ispanija vienas grupės rungtynes sužais visai šalia Lietuvos – birželio 25 dieną Kaliningrade rungtyniaus su Maroku (FIFA-40). Dar šioje grupėje žais Iranas (FIFA-32).

C grupėje jos favoritė Prancūzija (FIFA-9) grumsis su Australija (FIFA-39), po 36 metų pertraukos į turnyrą sugrįžusia Peru (FIFA-11) ir įspūdingai rezultatu 5-1 airius jų pačių tvirtovėje papildomoje atrankoje į turnyrą eliminavusia Danija (FIFA-12).

D grupėje dar vieną stebuklą bandys sukurti pirmąkart turnyre pasirodysianti, praėjusiame Europos čempionate senąjį žemyną užbūrusi Islandija (FIFA-22). Šios mažytės šalies nacionalinė rinktinė rungsis su Leonelio Messi vedama ne be sunkumų į čempionatą patekusia Argentina (FIFA-4). Pietų Amerikos atstovai dėl vietos kitame etape turbūt turės vargo ne tik su islandais, bet ir Kroatija (FIFA-17). Grupės autsaidere laikoma Nigerija (FIFA-50), kuri su Argentina pasaulio čempionate žais jau 5 kartą, tačiau prieš tai nei karto jos taip ir neįveikė. Tai ne vienintelis buvusių varžovų susitikimas čempionate – Argentina 1998 metais vykusiame turnyre rezultatu 1-0 įveikė Kroatiją. Įdomu ir tai, kad Kroatija ir Islandija varžėsi atrankoje į šį pasaulio čempionatą – rinktinės pasidalino po pergalę. Islandija taip pat vienąkart žaidė ir su Nigerija – 1981 metais europiečiai draugiškose rungtynėse šventė pergalę rezultatu 3-0. Dėl tokių praeities sąsajų ir gana vienodo komandų lygio, Kroatijos futbolo federacijos prezidentas Davoras Šukeras turbūt ne veltui pripažino, kad ši grupė galbūt yra pati sudėtingiausia visame turnyre.

Burtų traukimo ceremonijoje dalyvavo ir legendinis Argentinos futbolininkas Diego Maradona (kairėje) bei vienas garsiausių Brazilijos futbolininkų Cafu, Reuters/Scanpix nuotr.

Birželio 22 dieną Kaliningrade susigrums ir dvi E grupės komandos – Serbija (FIFA-37) ir Šveicarija (FIFA-8). Ši dvikova intriguoja ir dėl to, nes jos baigtis gali turėti itin didelės įtakos, kas pateks į kitą etapą. Neabejotina, kad į pirmą vietą grupėje taikysis brangiausio pasaulio futbolininko Neymaro vedama Brazilija (FIFA-2), o Kosta Rikai (FIFA-26) prireiks ir sėkmės norint įkasti varžovams.

Kovos F grupėje taip pat turėtų prikaustyti futbolo sirgalių dėmesį – čia ietis surems pasaulio čempionė Vokietija (FIFA-1), atranką Šiaurės Amerikoje laimėjusi Meksika (FIFA-16), italams pirmąkart per 60 metų į turnyrą neleidusi prasimušti Švedija (FIFA-18) ir viena stipriausių Azijos komandų – Pietų Korėja (FIFA-59). Beje, Meksika turi visai nesenų nuoskaudų Vokietijai – šią vasarą vykusiame Konfederacijų taurės turnyro pusfinalyje jie varžovams pralaimėjo rezultatu 4-1.

Burtais turėtų džiaugtis su Lietuva dėl vietos turnyre besivaržę Anglijos (FIFA-15) futbolininkai. Jiems didžiausią grėsmę G grupėje kels nebent Belgija (FIFA-5), su kuria jie susigrums birželio 28 dieną Kaliningrade. Tiesa, pažvelgus į statistiką, čia neabejotinai stipresni yra anglai – Belgija laimėjo vos vieną iš 20 tarpusavio susitikimų (pralaimėta 14 kartų, lygiosiomis baigėsi 5 rungtynės). Tokios grėsmingos priešininkės turbūt nepradžiugino nei pirmąkart turnyre žaisiančios Panamos (FIFA-56), nei Tuniso (FIFA-27). Tačiau Anglijos rinktinės strategas ragino neskubėti su išvadomis: „Mes visuomet pasižymime pirma „nurašydami“ kitas komandas, o vėliau joms pralaimėdami.“

H grupėje rungtyniaus mūsų kaimynai lenkai (FIFA-7). Jie dėl vietos kitame etape kovos su Senegalu (FIFA-23), Kolumbija (FIFA-13) ir Japonija (FIFA-55). Ši grupė yra vienintelė, kurioje nežais nei viena prieš tai turnyre nugalėjusi rinktinė. Ir visai realu, kad nesustabdomo Roberto Lewandowskio vedami lenkai atsidurs kitame turnyro etape.

Vertinant turnyro grupes pagal jose žaisiančių komandų dabartinį bendrą FIFA reitingą, stipriausia galima laikyti C grupę (71). Jai nedaug nusileidžia E grupė (73), kurioje žais Brazilija. Trečia pagal stiprumą galima įvardinti B grupę (81), ketvirta – D grupę (93), penkta – F grupę (94), šešta – H grupę (98), septinta – G grupę (103). Pati silpniausia pagal bendrą joje žaidžiančių komandų reitingą – A grupė, kurioje rungtyniaus turnyro šeimininkė Rusija (180). Tiesa, vertinant grupes pagal tai, kurią vietą jos užėmė burtų krepšeliuose, stipriausia grupe galima laikyti B grupę – Portugalija pirmame krepšelyje buvo penkta, ispanai pagal skirstymą antrajame krepšelyje buvo geriausia komanda, Iranas trečiame krepšelyje buvo antras. Silpniausių ekipų pagal FIFA reitingą krepšelyje atsidūręs Marokas taip pat buvo antras.

LRT siūlo pažvelgti į svarbiausius jau kitų metų birželį startuosiančio čempionato faktus.