Sportas

2017.11.26 11:41

D. Adomaitis: sunku šią Lenkijos rinktinę pavadinti lenkiška

„Tai treneri, nežinau, angliškai ar lenkiškai?“ – pas lenkų žurnalistą Jakubą Dainių Adomaitį vedė Lietuvos rinktinės atstovas spaudai Vaidotas Zajarskas. Paspaudęs kaimynui ranką, nacionalinės komandos strategas be jokių problemų pradėjo berti lenkiškus žodžius. Tai joks siurprizas. Ši šalis turi ypatingą simbolinę reikšmę Lietuvos rinktinės specialistui.

„Gal vietomis manęs nesuprato, bet pats lenkiškai kalbėjo puikiai“, – Lietuvos ir Lenkijos dvikovos išvakarėse Klaipėdoje 24sek tikino Jakubas.

Įsisavinti lenkų kalbą iš Šakių kilęs D. Adomaitis turėjo užtektinai laiko – bent 8 metus. Dar kaip krepšininkas 1999–2003 metais D. Adomaitis žaidė Vloclaveko „Anwil“ ir Vroclavo „Slask“.

Maža to, būtent Lenkijoje 2009-aisiais prasidėjo D. Adomaičio trenerio karjera. Pradėjęs nuo asistento pareigų Slupsko „Energa Czarni“ klube, tada dar 36-erių lietuvis ketino kelerius metus pasistažuoti kaip padėjėjas.

Tačiau jau debiutinį sezoną, kovo mėnesį, D. Adomaičiui teko perimti „Energa Czarni“ vairą iš vilčių nepateisinusio latvio Igorio Miglinieko. „Aišku, praėjo labai daug laiko ir jis pasikeitė. Bet jau tada jis buvo neblogas treneris“, – pažymėjo lenkų žurnalistas Jakubas.

Užbaigęs sezoną aštuntoje vietoje, 2010–2011 m. D. Adomaitis sugebėjo atvesti Slupsko klubą ant nugalėtojų podiumo – iškovojo bronzą. Tada tai buvo aukščiausias pasiekimas „Energa Czarni“ klubo istorijoje, kurį iki tol buvo pavykę pasiekti tik kartą. Bet 2011–2012 m. sezonas nebuvo toks sėkmingas – maždaug 40-o pagal dydį Lenkijos miesto komanda krito ketvirtfinalyje ir pasibaigus dvejų metų sutarčiai D. Adomaitis atsisveikino su savo pirmąją kaip trenerio komanda.

Lietuvis liko Lenkijoje ir perėmė vairą klubo, kuriame kadaise žaidė pats – „Anwil“. Tačiau jo kelionė Vloclaveke baigėsi labai greitai – viena pergale per 5 rungtynes sezoną pradėjęs strategas buvo atleistas.

„Manau, tikrai per anksti“, – 24sek pasakojo Jakubas, vienas iš saujelės lenkų žurnalistų, atvykusių į Klaipėdą nušviesti Lenkijai kaimyninių šalių kaktomušos pasaulio čempionato atrankoje.

Pats D. Adomaitis su šypsena prisimena savo pirmuosius žingsnius trenerio karjeroje. Nepaisant liūdnai pasibaigusios kelionės Lenkijoje, lietuviui ta patirtis kelia tik malonius prisiminimus.

„Tik geriausius. Tai buvo naujas etapas gyvenime, nauji iššūkiai. Tikrai, sutikau begalę įdomių ir gerų žmonių, kurie dar ir šiandien yra mano draugai. Prisiminimai geriausi“, – 24sek teigė D. Adomaitis.

Ne tik jo lenkų kalbos žinios pravers Lietuvos rinktinei kaunantis su kaimynais lenkais. D. Adomaitis pats yra žaidęs prieš kai kuriuos nacionalinės komandos narius arba juos treniravęs. Pavyzdžiui, Vloclaveke treniravo Michalą Sokolowskį, kuris prie pergalės prieš Vengriją 70:60, prisidėjo 14 taškų ir tapo mačo „X faktoriumi“.

„Galbūt ta patirtis pravers šiek tiek analizuojant žaidėjus individualiai. Kai kuriuos jų yra tekę pačiam treniruoti, prieš kai kuriuos daug kartų žaisti. Tai gali praversti mūsiškiams“, – samprotavo D. Adomaitis.

Nors treneris per beveik dešimtmetį perprato Lenkijos krepšinio kultūrą, lenkiško krepšinio šioje rinktinėje nedaug. Ją nuo 2014-ųjų treniruoja amerikietis Mike`as Tayloras, įnešęs į kaimynų žaidimą akivaizdžių vakarietiškų krepšinio tendencijų.

„Sunku šią rinktinę pavadinti lenkiška. Tai labiau amerikietiška rinktinė, – šyptelėjo D. Adomaitis. – Tai komanda, kuri remiasi didžiuliu kiekiu derinių. Per tuos ketverius metus jie gerai susižaidė, mėgsta rungtyniauti labai greitai. Jų žaidimo stilius nelabai lenkiškas – daugiau amerikietiškas.“

Palikęs Lenkiją D. Adomaitis grįžo į Lietuvą ir dirbo tik tėvynėje. Pradėjo nuo Vilniaus „Lietuvos ryto“ trenerio asistento pareigų, trumpai pats vadovavo sostinės komandai, o vėliau dirbo Utenos „Juventus“ ir Klaipėdos „Neptūne“. Po 5 metų pertraukos Lenkijos krepšinio gerbėjai turės gerą progą pamatyti užaugusį D. Adomaitį.