Sportas

2017.11.24 18:46

Ką teks nugalėti nukraujavusiai Lietuvos rinktinei, kad patektų į pasaulio čempionatą?

Penktadienį Lietuvos krepšinio rinktinė pradeda kovas atrankoje į 2019 m. Kinijoje vyksiantį pasaulio krepšinio čempionatą. Daugelis jau žino, kad šiemet atrankos sistema keitėsi ir kad dėl FIBA-Eurolygos karo daug stipriausių Europos rinktinių nesurinks geriausių savo žaidėjų. Tačiau kaip tiksliai atrodys naujoji sistema ir kokius varžovus Lietuvos komandai teks aplenkti?

Penktadienį Lietuvos krepšinio rinktinė pradeda kovas atrankoje į 2019 m. Kinijoje vyksiantį pasaulio krepšinio čempionatą. Daugelis jau žino, kad šiemet atrankos sistema keitėsi ir kad dėl FIBA-Eurolygos karo daug stipriausių Europos rinktinių nesurinks geriausių savo žaidėjų. Tačiau kaip tiksliai atrodys naujoji sistema ir kokius varžovus Lietuvos komandai teks aplenkti?

Portalas 15min paaiškina naująją atrankos į Pasaulio krepšinio čempionato sistemą ir atsako į dažniausiai kylančius klausimus.

Kiek rinktinių iš Europos pateks į pasaulio krepšinio čempionatą?

Į pasaulio čempionatą pateks 12-os Europos šalių rinktinės. Nei viena iš jų, net Europos čempionė Slovėnija, vietos čempionate neužsitikrino iš anksto: visos Europos šalys turės dalyvauti atrankos turnyre.

BNS nuotr.

Kiek laiko truks atranka į pasaulio krepšinio čempionatą?

2017 m. lapkritį prasidėjusi atranka į pasaulio krepšinio čempionatą baigsis 2019 m. vasarį. Pats pasaulio čempionatas vyks 2019 m. rugpjūčio 31 – rugsėjo 15 d.

Kaip atrodys atranka į pasaulio krepšinio čempionatą?

Atrankos turnyrą sudarys du etapai. Pirmajame atrankos turnyro etape, kuris vyks nuo 2017 m. lapkričio, iki 2018 m. liepos, dalyvaus 32-jų Europos šalių rinktinės: visos 24 rinktinės, kurios dalyvavo 2017 m. Europos krepšinio čempionate, ir dar 8-ios išankstiniame kvalifikaciniame etape geriausiai pasirodžiusios Europos rinktinės. Šiame etape varžėsi į Europos čempionatą nepatekusios šalys.

24-ios geriausiai pirmajame atrankos turnyro etape pasirodžiusios rinktinės pateks į antrąjį etapą, kuris vyks nuo 2018 m. rugpjūčio iki 2019 m. vasario. 12 geriausiai antrajame atrankos etape pasirodžiusių rinktinių pateks į 2019 m. vyksiantį pasaulio krepšinio čempionatą.

Kaip atrodys pirmasis atrankos etapas?

Šiame etapoe 32 rinktinės yra suskirstytos į 8 grupes po 4 komandas. Lietuvos rinktinė pateko į C grupę, kurioje varžysis su Lenkija, Kosovu ir Vengrija.

Per pirmąjį etapą kiekviena jame dalyvaujanti rinktinė sužais po 6 rungtynes: su kiekvienu grupės varžovu namuose ir išvykoje.

Šios 6 rungtynės bus sužaistos per tris „rinktinių langus“, kiekvieno jų metu rinktinės sužais po dvi rungtynes. Pirmasis „langas“ vyksta 2017 m. lapkričio 20–28 d., antrasis „langas“ vyks 2018 m. vasario 19–27 d., trečiasis „langas“ vyks 2018 m. birželio 25 – liepos 3 d.

Lietuvos rinktinė lapkričio 24 d. atrankos turnyrą pradės rungtynėmis išvykoje su Kosovu, tada lapkričio 26 d. namie žais su Lenkija, tada 2018 m. vasario 23 d. namie žais su Vengrija, vasario 26 d. namie žais su Kosovu, birželio 28 d. išvykoje žais su Lenkija, o liepos 1 d. išvykoje žais su Vengrija.

Į antrąjį etapą pateks po tris geriausiai pasirodžiusias rinktines iš kiekvienos grupės.

Kaip atrodys antrasis atrankos etapas?

Antrajame etape 24 į jį patekusios rinktinės bus suskirstytos į 4 naujas grupes po 6 komandas. Skirstant bus atsižvelgiama į pirmojo etapo grupes: pirmąjį etapą peržengusios tų pačių grupių rinktinės ir antrajame etape pateks į tas pačias grupes.

Pavyzdžiui, trys geriausios C grupės, kurioje žaidžia Lietuva, komandos antrajame etape varžysis su trimis geriausiomis D grupės komandomis, sudarydamos naują J grupę. Pirmojo etapo D grupėje, iš kurios tris varžovus gaus Lietuva, jei pateks į antrąjį atrankos etapą, varžosi Italija, Kroatija, Nyderlandai ir Rumunija.

Svarbu tai, kad į antrą etapą patekusių rinktinių pirmajame etape tarpusavio rungtynėse iškovotos pergalės bei pralaimėjimai skaitysis ir antrajame etape. Kitaip tariant, jei iš pirmojo etapo C grupės į antrąjį etapą pateks Lietuva, Lenkija ir Kosovas, o Lietuva pirmajame etape abukart laimės prieš Lenkiją ir su Kosovu pasidalins po pergalę, Lietuva į antrąjį etapą žengs jau turėdama 3 pergales ir 1 pralaimėjimą.

Per antrąjį etapą kiekviena jame dalyvaujanti rinktinė sužais dar po 6 rungtynes: su kiekvienu naujai gautu grupės varžovu namuose ir išvykoje. Kaip ir pirmajame etape, šios rungtynės bus sužaistos per tris „rinktinių langus“, kiekvieno jų metu rinktinės sužais po dvi rungtynes.

Tikslus Lietuvos rinktinės, jei ji pateks į antrąjį etapą, tvarkaraštis bus žinomas vėliau. Tačiau jau dabar aišku, kad pirmąsias dvi rungtynes rinktinė sužaistų 2018 m. rugsėjo 14–17 d., kitas dvi – lapkričio 28-gruodžio 2 d., o paskutines dvi – 2019 m. vasario 22–25 d.

Į finalinį pasaulio čempionatą etapą pateks po 3 daugiausia pergalių iškovojusias komandas iš kiekvienos grupės. Esant lygiam dviejų rinktinių pergalių skaičiui, į pasaulio čempionatą patenkančią rinktinę nulems tarpusavio rungtynių rezultatai.

Ar Lietuvos rinktinė visą atrankos turnyrą turės verstis be NBA ir Eurolygos žaidėjų?

Jei FIBA ir Eurolygos karas nesibaigs, o kol kas vilčių, kad jis baigtųsi – nedaug, Lietuvos rinktinei NBA ir Eurolygos žaidėjai galės padėti tik per ketverias rungtynes iš dvylikos: paskutiniajame pirmojo etapo „lange“ ir pirmajame antrojo etapo „lange“, kurie abu vyks vasarą, ne sezono metu.

Per likusius „langus“, kurie vyks sezono metu, pertraukų daryti Eurolyga nesutinka. O FIBA savo ruožtu nesutinka keisti atrankos turnyro tvarkaraščio. Abi organizacijos kaltina viena kitą krepšinio žlugdymu.

Tiesa, kai kuriais atvejais net ir sezono metu vykstančių atrankos į pasaulio krepšinio čempionatą rungtynių metu Eurolygos krepšininkai rinktinei padėti galėtų. Dalis rungtynių, tarp jų ir lapkričio 26 d. Lietuvos rungtynės su Lenkija, vyksta sekmadienį – dieną, kurią nuo artimiausių Eurolygos rungtynių skiria bent dvi dienos. Todėl Eurolygos klubai teoriškai gali išleisti žaidėjus į rinktinę.

BNS nuotr. 

Tačiau jie to daryti dažnai nenori. Pavyzdžiui, Kauno „Žalgiris“, nors Lietuvos krepšinio federacija ir kreipėsi į klubą, Paulių Jankūną, Antaną Kavaliauską, Artūrą Milaknį ir Edgarą Ulanovą į rinktinę bent sekmadienio rungtynėms išleisti atsisakė. „Visi suprantame, kad tai Eurolygos pozicija. Jie žino, ką privalo daryti“, – apie tokį klubo sprendimą 15min sakė rinktinės treneris Dainius Adomaitis.

Milano „Olimpia“, kurioje žaidžia Mantas Kalnietis ir Artūras Gudaitis, taip pat lietuvių išleisti į sekmadienio rungtynes nesutiko, nors jie norėjo prisidėti prie rinktinės. Tuo tarpu Atėnų „Panathinaikos“ į Graikijos rinktinę sekmadienį išleido graikus krepšininkus, bet užsieniečiams, tarp jų ir Lukui Lekavičiui, išimčių padaryti nesutiko.

Šiuo metu kova tarp FIBA ir Eurolygos persikėlė į politinį ir teisinį lygmenį. FIBA vasarą kreipėsi į Europos Komisiją, kad ši imtųsi veiksmų ir įpareigotų Eurolygą išleisti žaidėjus į rinktines. Praėjusią savaitę 31 Europos Parlamento narys irgi kreipėsi į Europos Komisiją su prašymu įsikišti į FIBA ir Eurolygos konfliktą bei užtikrinti, kad Eurolygos krepšininkai būtų išleisti į nacionalines komandas.

Europos Komisija sprendimo dar nepriėmė. Nuo jo, tikėtina, didele dalimi priklausys Eurolygos žaidėjų galimybė žaisti atrankos turnyre.

Ką verta žinoti apie Lietuvos rinktinės varžovus?

Artimiausi rinktinės varžovai – Lenkija, Kosovas ir Vengrija. Pastaruoju metu nė viena iš šių rinktinių didelių pergalių neiškovojo.

Lenkija ir Vengrija dalyvavo 2017 m. Europos krepšinio čempionate. Lenkija, iškovojusi vieną pergalę ir patyrusi keturis pralaimėjimus, iškrito po čempionato grupių etapo, Vengrija iškrito aštuntfinalyje, 78:86 pralaimėjusi Serbijai.

Kosovas į pasaulio čempionato atranką pateko per išankstinį kvalifikacinį etapą, savo grupėje aplenkęs Makedoniją. Kosovo rinktinė niekada nėra dalyvavusi nei Europos, nei pasaulio čempionatuose.

Iš į rungtynes su Lietuva pakviestų Lenkijos rinktinės žaidėjų lyderiais tapti turėtų natūralizuotas amerikietis įžaidėjas A.J.Slaughteris (14 taškų, 4 rezultatyvių perdavimų ir 3 atkovotų kamuolių vidurkis Europos čempionate), atakuojantis gynėjas Mateuszas Ponitka (12,8 taško ir 7 atkovotų kamuolių vidurkis čempionate) ir aukštaūgis Damianas Kuligas (10,4 taško ir 5,6 atkovotų kamuolių vidurkis čempionate).

Kosovo rinktinės geriausi žaidėjai išankstiniame kvalifikaciniame etape buvo po 18,8 taško ir 5,3 rezultatyvaus perdavimo rinkęs atakuojantis gynėjas Drdanas Berisha bei 12,5 taško, 6 atkovotų kamuolių ir 4,5 rezultatyvių perdavimų vidurkį turėjęs natūralizuotas ameriekietis įžaidėjas Scottas Bamforthas. Šie žaidėjai turėtų vesti komandą į priekį ir atrankos turnyre. Dar vieno labai svarbaus žaidėjo – krašto puolėjo Erjano Kastrati – pirmosiose rungtynėse su Lietuva nebus.

Apskritai Lietuvos rinktinės varžovų netektys – gerokai mažesnės negu lietuvių. Eurolygoje žaidžia ir dėl to į rinktinę neatvyks vienintelis Lenkijos krepšininkas – Malagos „Unicaja“ atstovaujantis Adamas Waczynskis. Tiesa, rinktinėje nebus ir NBA, „Washingtons Wizards“ klube žaidžiančio Marcino Gortato. Vengrija irgi versis be vieno žaidėjo – „Barcelona“ atstovo Adamo Hangos, Kosovas savo sudėtyse NBA ir Eurolygos žaidėjų neturi.

Jei Lietuva pateks į antrąjį etapą, šiame etape rinktinės lauks trys iš keturių D grupės komandų: Italijos, Kroatijos, Nyderlandų ir Rumunijos. Tarp šių rinktinių pavojingiausios – Italija, kuri 2017 m. Europos krepšinio čempionate pasiekė ketvirtfinalį, ir Kroatija, kaip ir Lietuva, kritusi aštuntfinalyje.

Vis dėlto NBA ir Eurolygos žaidėjų neturėjimas skaudžiai palies ir jas: kroatai didžiąją dalį rungtynių versis versis be Bojano Bogdanovičiaus ar Dario Šaričiaus, o italai – be Marco Belinelli ar Luigi Datome.

Kokia televizija transliuos Lietuvos rinktinės rungtynes?

Visas Lietuvos rinktinės rungtynes tiesiogiai transliuos TV3.

Klausyti visų rungtynių galima bus per LRT RADIJĄ.