Sportas

2015.09.08 13:45

Algos laiku negavęs „Lietuvos ryto“ krepšininkas iš klubo ištrūko tik padedamas FIBA

Mindaugas Augustis, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Daugiau nei 200 tūkst. litų – tokią sumą teks suieškoti diržus stipriai susiveržusiam Vilniaus „Lietuvos ryto“ klubui, jei Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) Arbitražo teismas patenkins buvusio sostinės ekipos žaidėjo Sauliaus Kulviečio ir jo agento skundą. Kontraktą dėl vėluojančio atlyginimo nutraukęs krepšininkas neteko pasiūlymų iš užsienio, nes „Lietuvos rytas“ atsisakė išduoti paleidžiamąjį raštą.  

Daugiau nei 200 tūkst. litų – tokią sumą teks suieškoti diržus stipriai susiveržusiam Vilniaus „Lietuvos ryto“ klubui, jei Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) Arbitražo teismas patenkins buvusio sostinės ekipos žaidėjo Sauliaus Kulviečio ir jo agento skundą. Kontraktą dėl vėluojančio atlyginimo nutraukęs krepšininkas neteko pasiūlymų iš užsienio, nes „Lietuvos rytas“ atsisakė išduoti paleidžiamąjį raštą.

Sujaukė daug vilčių kėlusią karjerą

22-ejų kauniečiui dar neseniai buvo piešiama šviesi ateitis. S. Kulvietis buvo vienas krepšininkų, gimusių 1991 metais, kartos lyderių įvairių amžiaus grupių jaunimo čempionatuose.

2007 metais S. Kulvietis su Lietuvos jaunių (iki 16 metų) rinktine laimėjo bronzą Europos pirmenybėse, o po dvejų metų pasirašė ilgalaikę sutartį su vienu iš šalies krepšinio grandų.

Vis dėlto išsiųstas tobulintis į tuometę „Lietuvos ryto“ dukterinę komandą Vilniaus „Perlą“, 204 cm ūgio puolėjas pagrindinės ekipos slenksčio taip ir neįveikė. Krepšininko ketverių metų trukmės sutartis turėjo nustoti galioti šią gegužę, tačiau kontrakto pabaigos S. Kulvietis nebesulaukė.

Praėjusį spalį žaidėjas pasinaudojo sutartyje numatyta sąlyga vienašališkai nutraukti kontraktą, jei klubas vėluoja išmokėti atlyginimą daugiau nei 30 dienų.

Nors „Lietuvos rytas“ pavėluotai atsiskaitė už pirmus tris sezono mėnesius, S. Kulvietis nepersigalvojo ir pareikalavo išduoti paleidžiamąjį raštą.

Vietoje Prancūzijos – žlungantys „Sakalai“

Remiantis FIBA Arbitražo teisme atsidūrusios bylos duomenimis, lietuviu domėjosi du Prancūzijos klubai, tačiau išvykti į šią šalį S. Kulvietis negalėjo, nes „Lietuvos rytas“ keturis mėnesius nesutiko pateikti paleidžiamojo rašto, be kurio krepšininkas negalėjo sudaryti naujų sutarčių.

Vilniaus klubas įtikino ir Lietuvos krepšinio federaciją (LKF), kad kontraktas su S. Kulviečiu tebėra galiojantis.

Todėl supančiotam puolėjui nebeliko kitos išeities, kaip ieškoti užtarimo svetur. Vasarį situaciją išnagrinėjusi FIBA konstatavo, kad S. Kulvietis pagrįstai nutraukė sutartį su „Lietuvos rytu“. Gavus FIBA generalinio sekretoriaus Patricko Baumanno pasirašytą sprendimą, paleidžiamasis raštas pagaliau buvo išduotas, bet šaukštai jau buvo po pietų. Laiku atsiliepti į užsienio ekipų pasiūlymus negalėjęs žaidėjas sezoną buvo priverstas užbaigti finansinės krizės purtomame Vilniaus „Sakalų“ klube.

Klubui – piniginės pretenzijos, federacijai – kritikos strėlės

Gegužės pabaigoje naujos darbovietės vis dar neturintis S. Kulvietis kreipėsi į FIBA Arbitražo teismą reikalaudamas piniginės kompensacijos iš „Lietuvos ryto“.

Iš buvusių darbdavių jis siekia prisiteisti 49 tūkst. eurų (170 tūkst. litų) ir 5 proc. palūkanas bei kompensaciją už išlaidas, susijusias su teismo procesu. Dar 15,3 tūkst. eurų (daugiau nei 50 tūkst. litų), neskaitant palūkanų, reikalauja žaidėjui atstovaujanti agentūra „East Players“, tvirtinanti, kad „Lietuvos rytas“ liko skolingas už agentavimo paslaugas.

Anot krepšininkui atstovaujančio advokato padėjėjo Antano Paulausko, S. Kulviečio istorija yra ne vienintelis pavyzdys, parodantis, kad Lietuvos vicečempionų klubas su žaidėjais elgiasi netinkamai.

„Klubas vis nepasimoko iš savo klaidų. Laikydamasis principo „būsiu užsispyręs ir teisus avinas“, klubas tik nugrimzta į gilius ir finansiškai skausmingus konfliktus. Esu įsitikinęs, kad viso šito konflikto būtų pavykę išvengti, jeigu „Lietuvos rytas“ būtų rodęs tinkamą pagarbą žaidėjui, kuris klubui atidavė keletą savo karjeros metų, su juo augo ir dėjo visas pastangas tapti reikšminga figūra aikštėje“, – teigė S. Kulviečio atstovas.

A. Paulauskas sukritikavo ir LKF, esą aklai patikėjusia klubo pozicija.

„LKF kreipia ypatingai menką dėmesį į žaidėjų teisių užtikrinimą. Kartais susidaro įspūdis, kad federacijai apskritai nelabai rūpi žaidėjų interesai, nes vadovaujamasi tik vienašališka klubų pozicija. Toks LKF požiūris, mano supratimu, yra visiškai nepateisinamas ir veda prie įsitikinimo, jog LFK stokoja valios veikti drąsiai.

Tuo atveju, jeigu LKF būtų tinkamai reagavusi į žaidėjo pateiktus prašymus leisti pereiti jam į kitą klubą, tokio masto konflikto galėjo ir nebūti. Sauliui tiesiog pasisekė, kad į konfliktą įsikišo FIBA. Jeigu taip nebūtų atsitikę, žaidėjo karjera galėjo būti paralyžiuota ir pasmerkta“, – neabejojo teisininkas.

Vis dėlto LKF atstovai situaciją aiškino kiek kitaip.

„Federacija šiame ginče neužėmė jokios pozicijos. Pagal FIBA reglamentą, paleidžiamojo rašto negalima išduoti tuo atveju, jei yra galiojantis kontraktas. „Lietuvos ryto“ klubas federacijai tokį pateikė. Nuspręsti, ar sutartį reikia nutraukti, gali tik FIBA, todėl LKF jai ir perleido galutinį sprendimą“, – dėstė LKF atstovas žiniasklaidai Dalius Matvejevas.

Klubo vadovas: savo šanso žaidėjas neišnaudojo

„Lietuvos ryto“ klubo direktorius Martynas Purlys apie buvusio komandos atstovo FIBA Arbitražo teismui pateiktą skundą sužinojo tik iš DELFI.

Atsakomaisiais kaltinimais S. Kulviečio atžvilgiu vienas klubo vadovų nesidrabstė.

„Jam alga buvo mokama pakankamai laiku, bet iškilo tam tikrų problemų. Dėl jų ir prasidėjo šitas ginčas. Žaidėjo pusė sutartį traktavo vienaip, mes – kitaip. Kompromiso nesuradome, todėl žaidėjas nusprendė kreiptis į teismą“, – kalbėjo M. Purlys.

Paklaustas apie lūkesčius, kuriuos su S. Kulviečiu siejo ilgalaikę sutartį jam pasiūlęs klubas, M. Purlys buvo lakoniškas.

„Yra kaip yra, savo šanso jis neišnaudojo“, – teigė „Lietuvos ryto“ direktorius.

Vasarį prisijungęs prie „Sakalų“, S. Kulvietis Lietuvos krepšinio lygos (LKL) pirmenybėse spėjo sužaisti 5-erias rungtynes, per kurias vidutiniškai pelnydavo po 7,8 taško ir atkovodavo 4 atšokusius kamuolius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt