Sportas

2015.09.08 13:45

„Chimki“ liekantis R. Kurtinaitis: 1–2 lietuviai užsivilks mano ekipos marškinėlius

Modestas Krukauskas, 15min.lt2015.09.08 13:45

Lietuvos krepšinio specialistas ir Maskvos srities „Chimki“ treneris Rimas Kurtinaitis jau gyvena atostogų nuotaikomis. Lietuvis šiomis dienomis iki kito sezono pradžios atsisveikino su treniruojama ekipa. Tai reiškia, kad gandai apie R. Kurtinaičio galimus perėjimus į kitas komandas – beverčiai. „Aš lieku „Chimki“ treneriu dar sezonui“, – geros nuotaikos nestokojantis pasakojo R. Kurtinaitis.

Lietuvos krepšinio specialistas ir Maskvos srities „Chimki“ treneris Rimas Kurtinaitis jau gyvena atostogų nuotaikomis. Lietuvis šiomis dienomis iki kito sezono pradžios atsisveikino su treniruojama ekipa. Tai reiškia, kad gandai apie R. Kurtinaičio galimus perėjimus į kitas komandas – beverčiai. „Aš lieku „Chimki“ treneriu dar sezonui“, – geros nuotaikos nestokojantis pasakojo R. Kurtinaitis.

„Sezono pabaigtuvių vakarėliai niekur nesiskiria. Atsisveikinome kaip visada – nedidelis baliukas, šampanas, nuoširdžios ir nelabai padėkos... Ir visi skirstosi kas sau“, – sakė prieš porą dienų į Lietuvą sugrįžęs R. Kurtinaitis.

Garsiam Lietuvos krepšinio treneriui šis sezonas buvo kaip niekad sunkus: ekipa kovojo ne tik keturiuose varžybų frontuose – VTB jungtinės lygos turnyre, Rusijos čempionate, Rusijos taurės mačuose bei Eurolygoje, tačiau siekė svarbiausio sezono tikslo – išlikti Rusijos krepšinio padangėje.

Pinigais besidrabsčiusi ir apie 27 mln. eurų biudžetą surinkti ketinusi Maskvos srities ekipa jau po Naujųjų metų pradėjo buksuoti: nors klubas sėkmingai žaidė VTB, Rusijos čempionate ir Eurolygoje, finansų ir atsiskaitymų su krepšininkais klausimas 2013-aisiais tapo Achilo kulnu.

Vasarį „Chimki“ ekipos žaidėjai dėl nemokamų atlyginimų nutarė skelbti streiką ir nežaisti Eurolygos „Top 16“ mačų. Tik įsikišus miesto, srities bei Rusijos sporto valdžiai, klubo bankroto pavyko išvengti, ekipai buvo skirti nauji rėmėjai, o krepšininkams bei treneriams buvo išmokėtos algos.

Eurolygoje „Chimki“ komanda savo pasirodymą baigė „Top 16“ varžybose, Rusijos pirmenybėse liko antra, o VTB lygoje neperkopė pusfinalio, atsitrenkusi į Maskvos CSKA barjerą.

Iš viso per sezoną „Chimki“ sužaidė 62 rungtynes ir 42-ose šventė pergales.

„Per „Chimkų“ sezono uždarymą klubo rėmėjai ir miesto meras Olegas Šachovas, klubo prezidentas Dmitrijus Golubkovas dėkojo komandai, tikino, jog ji tikrai nepadarė gėdos bei sakė „ačiū“ žaidėjams, kad sunkiu ekipai momentu jie neišsibėgiojo. Dabar visi žino, kad kitą sezoną komandos biudžetas sumažės dvigubai, bus šiek tiek sunkiau, teks atsisveikinti su keliais pagrindiniais krepšininkais, bet nuotaikos neblogos. Bent jau viskas aišku“, – pasakojo nedideles statybas sumąstęs krepšinio treneris.

Treneris patikino, jog dėl beveik perpus kitą sezoną sumažėsiančio klubo biudžeto komandą jau paliko senbuvis Vitalijus Frizdonas, kiti krepšininkai turės „apsikarpyti“ kontraktus arba galės pasitraukti iš ekipos.

– Jums vadovaujant „Chimki“ komandoje nebuvo Lietuvos krepšininkų. Gal pakeisite nuostatą ir į komandą pasikviesite lietuvį?, – 15min.lt paklausė R. Kurtinaičio.

– Tai kad pastaruoju metu mes ne itin ką turime. Nėra pasirinkimo. Pasibaigus sezonui galiu pamąstyti, kad daugiausiai dėmesio sulauks du-trys mūsų žaidėjai. Šiaip – man labai patinka Pauliaus Jankūno ir Mindaugo Kuzminsko žaidimas.

Gerai, pasakysiu – galvoju pasikviesti lietuvių. Tačiau kol kas Mindaugas koketuoja su Malagos ekipa, todėl P. Jankūnas yra tik vienas iš kandidatų užsivilkti „Chimki“ marškinėlius. Norėčiau ir daugiau lietuvių pasikviesti, tačiau viskas priklausys nuo situacijos: ar kontraktus turintys krepšininkai norės palikti „Chimki“. Juk negali per prievartą išvaryti žaidėjų. Jei atsirastų laisvų vietų, galvočiau...

– Kalbos, jog jūs galėtumėte vasarą priimti Kauno „Žalgirio“ ar Vilniaus „Lietuvos ryto“ ekipų pasiūlymus – žiniasklaidos antis?

– Mes viską aptarėme po sezono su „Chimki“ vadovais. Aš turiu dar metus galiojančią sutartį su Maskvos srities „Chimki“ komanda ir tikrai nesirengiu kažką keisti. Net ir norėdamas nenutraukčiau sutarties.

Aš iš tiesų labai komfortiškai jaučiuosi Chimkuose – man ten viskas patinka. Ir labai juokiausi, kai prieš gerą mėnesį paskambino sūnus ir pranešė apie Lietuvoje pasklidusią žinią, jog mano kėdė „Chimkuose“ braška – eilėje jau stovi kitas strategas.

Apraminau jį. Kai klube buvo sunki situacija, aš pats ėjau pas Rusijos sporto ministrą Mutko, srities gubernatorių, merą ir jie po ekipos išgelbėjimo juokaudami sakė, jog visiems pasitraukus iš komandos, vis tiek joje liktų Kurtinaitis – manyk, patys už savo pinigus išlaikytų mane.

Juolab, kad žinia pasklido po to, kai mes išvykoje sugebėjome įveikti Krasnodaro „Lokomotiv“. Patikėkite, ten nugalėti yra siaubingai sunku. Tą braškančios kėdės žinią pakomentavau taip: „Pirmą kartą girdžiu, kad trenerį atleistų už pergalę“.

– Besibaigiant VTB lygos kovoms jūs rusų žiniasklaidai žadėjote nuo čempionų sosto nustumti Maskvos CSKA komandą. To padaryti nepavyko ir „Chimki“ liko antras. Pykote ant saviškių?

– Nieko aš nežadėjau. Juk mane jau gerai pažįstate, todėl nujaučiate, kad tai netiesa. Net jei mes žaistume su Vietnamo trečiosios krepšinio lygos komandą, aš sakyčiau, kad tai gera komanda ir su ja bus sunku kovoti.

Prieš lemiamą akistatą su CSKA, aš daviau interviu rusų žurnalistams, kuriems sakiau, kad turime penkiasdešimt procentų galimybių serijoje įveikti CSKA, iškovoti pergalę bei patekti į lygos finalą. Paaiškinau: nes mūsų žaidėjai nėra traumuoti, turime aikštės pranašumą, maskviečiai yra pervargę po Eurolygos finalų.

Tai vienas žurnalistas viską apvertė aukštyn kojomis, parašė, kad CSKA silpnas ir bus įveiktas – nors kalbėjau apie santykį penkiasdešimt prieš penkiasdešimt. Šiaip – tai buvo šiokia tokia provokacija.

Tai gerai, kad maskviečių treneris Ettore Messina yra protingas žmogus, į tuos neva mano pasisakymus reagavo ramiai – juk jis ne serbas...

Po pralaimėjimo pasakiau, kad prieš CSKA, norint jį įveikti, reikia ne tik žaisti, bet labai gerai žaisti. Tą patį bučiau pasakęs ir nugalėjęs maskviečius.

– Bet po lemiamo VTB pusfinalio serijos mačo su CSKA kilo kitas skandalas – R.Kurtinaitis buvo apkaltintas keistomis nuodėmėmis. Rusų žurnalistams nepatiko, jog pirmuosius du kėlinius pirmavę „Chimki“ krepšininkai po pertraukos atrodė pakeitę, vangiai kovojo, nesiekė pergalės, o R. Kurtinaitis, ne kaip ankstesniuose mačuose, ramiai stebėjo ekipos fiasko.

– Na, ką aš galiu pasakyti? Kai treniravau „Lietuvos rytą“, per LKL finalą, kai mano komanda pirmavo 3:2, vilniečiai namie pralaimėjo „Žalgiriui“. Iškart buvo pasakyta, kad aš kaunietis, buvęs „Žalgirio“ žaidėjas ir specialiai atidaviau pergalę žalgiriečiams.

Kai „Lietuvos rytas“ laimėjo tos serijos lemiamą mačą Kaune, parsidavėliškumu buvo apkaltintas „Žalgirio“ strategas Darius Maskoliūnas. Tų sąmokslų galima susigalvoti iki išprotėjimo. Tik tie rusų žurnalistai kažkodėl nerašė, jog po dviejų kėlinių aš jau turėjau skirtą techninę pražangą ir po dar vienos būčiau išvarytas iš aikštės.

Todėl ir stovėjau kaip įkastas, nors kas darėsi mano viduje – niekas nežinojo...

– Kalbama, jog jūs dabar esate itin brangiai apmokamas treneris ir Lietuvos klubams jau neįkandamas – sklando gandas, kad jūsų alga per sezoną yra 800 tūkst. eurų.

– Tiek tikrai nėra – gerai būtų... Nors apie pinigus niekas nemėgsta viešai kalbėti, galiu tik pasakyti, jog šnekama į tą pusę. Tačiau tai nereiškia, kad Lietuvos ekipoms aš neįperkamas. Jau sakiau ankščiau, kad aš vis tiek kažkada sugrįšiu ir treniruosiu stipriausius mūsų klubus.

– Rusijos VTB lyga baigia užgožti Lietuvos krepšinio ir Baltijos krepšinio lygas. Kokia jūsų nuomonė – ar reikia priešintis šios lygos invazijai į mūsų sportą ar sutikti su naujadaru?

– Rusija pati naikina savo šalies čempionatą ir viską meta į VTB. Aš nežinau, ar jau taip labai blogai, kai geriausios Lietuvos komandos gali kovoti su stipriomis rusų ekipomis. Juk ir atstumai nėra didelį – lietuviams nereikia skristi žaisti į Vladivostoką.

Ką mes turime namie? Baltijos lygą, kuri jau nėra tokia aktuali? LKL, kuris tapo neteisingas... Aš jau prieš pusmetį esu išsakęs nuomonę, kad negalima skriausti krepšinio sirgalių ir „Žalgiris“ bei „Lietuvos rytas“ privalo kovoti savo aikštėje su kitomis LKL komandomis.

Be to, tas LKL turnyrinės lentelės skaičiavimas – kaip nori, taip ir traktuoji tuos skaičiukus. Manau, VTB nėra blogai, tačiau savanoriškai skriausti savo šalies čempionatą – nepriimtina.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt