Sportas

2017.12.19 12:07

Lietuvos futbolo rinktinė atranką į pasaulio čempionatą užbaigė pralaimėjimu

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2017.12.19 12:07

Atrankos ciklą į 2018 metų pasaulio futbolo čempionatą Lietuvos rinktinė užbaigė pralaimėjimu Anglijos nacionalinei komandai. Nors ir turėję ne vieną progą, mūsiškiai po Harry Kane`o realizuoto 11 metrų baudinio nusileido F grupės lyderiams rezultatu 0:1 (0:1).

Šaltą ir lietingą rudens vakarą LFF stadione susirinkę sirgaliai bei prie televizoriaus ekranų likę žiūrovai išvydo visai kitokią, lyginant su ketvirtadienio rungtynėmis su Malta, Edgaro Jankausko treniruojamą kariauną. Po diskvalifikacijos dėl atrankoje surinktų geltonų kortelių į startinę lietuvių sudėtį grįžo gynėjas Linas Klimavičius ir puolėjas Darvydas Šernas. Grubią, įvarčiu pasibaigusią klaidą rungtynėse su Malta padaręs Emilijus Zubas šįkart liko ant atsarginių suolelio – vietą vartuose užėmė Ernestas Šetkus. Gynybos krašte Egidijaus Vaitkūno vietą užėmė Valdemaras Borovskij. Vietą startinėje sudėtyje išsaugojo gerą įspūdį ketvirtadienį palikę gynėjai Vytautas Andriuškevičius ir Edvinas Girdvainis.

Taip pat įvyko pasikeitimai aikštės viduryje – dėl atrankoje surinktų geltonų kortelių aikštėje nepasirodė visas iki tol rungtynes atrankoje žaidęs Mantas Kuklys. Jo vietą užėmė Ovidijus Verbickas. Beje, sekmadienį E. Jankauskas visgi nusprendė žaisti labiau gynybinį futbolą – į aikštę grįžo Artūras Žulpa.

Anglijos rinktinės, kuri, anot jos trenerio Garetho Southgate`o, privalo nutildyti kritikus po sunkių rungtynių su Slovėnija (laimėjo 1:0), startinėje sudėtyje rungtynes pradėjo rinktinės debiutantai saugas Harry Winksas ir gynėjas Harry Maguire`as. Svečių puolimo smaigalyje rungtynes vėl pradėjo komandos kapitonas Harry Kane`as, kuriam atakuojant mūsiškių vartus padėjo Dele Alli ir Marcusas Rashfordas. Svečių ekipos vartuose Joe Hartą pakeitė Jackas Butlandas.

Prieš prasidedant rungtynėms, buvo pagerbtas su rinktine atsisveikinantis ilgametis komandos žaidėjas 36-erių Marius Stankevičius. Gynėjas nuo 2001 metų rinktinės gretose sužaidė 65 rungtynes ir pelnė penkis įvarčius.

AFP/Scanpix nuotr.

Vos teisėjui Orelui Grinfeldui iš Izraelio paskelbus apie rungtynių pradžią, lietuviai iškart ėmė regzti atakas prie varžovų vartų. Jau antrą minutę laimę iš toli išmėgino Arvydas Novikovas, tačiau jo smūgis skriejo virš vartų.

Tiesa, jau penktą minutę anglai kėlė kampinį, po kurio galva kamuolio nepasiekė H. Maguire`as.

11-ą minutę itin geros progos neišnaudojo D. Šernas – gavęs perdavimą iš aikštės krašto, puolėjas vienu lietimu jį pasiuntė prie pat vartų.

20 minutę vienu lietimu po sumaišties anglų baudos aikštelėje J. Butlando tolimu smūgiu budrumą išmėgino ir O. Verbickas, tačiau jo spyris buvo pernelyg silpnas, kad sukeltų didesnę grėsmę.

Už penkių minučių po sumaišties jau lietuvių baudos aikštelėje savo proga nepasinaudojo Michaelis Keane`as – jo smūgis iš baudos aikštelės prieigų skriejo prie vartų.

Po minutės lietuvių padėtis komplikavosi – O. Verbickas prasižengė prieš D. Alli ir teisėjas iš Izraelio nedvejodamas parodė 11 metrų žymos link. Prie kamuolio stojęs H. Kane`as nesuklydo ir pasiuntė kamuolį į apatinį kairį vartų kampą – nors E. Šetkus į smūgį sureagavo, tačiau kamuolys atsimušęs nuo virpsto įskriejo į vartų tinklą. Tai jau penktasis šio puolėjo įvartis atrankoje.

H. Kane`as realizuoja 11 metrų baudinį, Reuters/Scanpix nuotr.

38 minutė ir dar viena itin pavojinga ataka prie lietuvių vartų – M. Rashfordas puikiu reidu „išmaudė“ du Lietuvos rinktinės žaidėjus, tačiau jo smūgis skriejo prie pat virpsto.

Vos už trijų minučių vėl pavojingas įvykis prie lietuvių baudos aikštelės – Vytautas Andriuškevičius susidūrė su M. Rashfordu, tačiau teisėjo švilpukas fšįkart tylėjo. Po to pastarasis ir įvykyje nuo krentančio Anglijos rinktinės žaidėjo nukentėjęs E. Girdvainis liko gulėti ant dirbtinės LFF stadiono dangos. Tačiau po medikų suteiktos pagalbos abu šie žaidėjai grįžo į aikštę.

Jau baigiantis pirmai rungtynių pusei savo progą turėjo ir mūsiškių kapitonas Fiodoras Černychas – jo smūgiuotas kamuolys skriejo prie virpsto. Tai buvo vienas iš šešių lietuvių smūgių per pirmąsias 45 minutes. Lietuviai dukart smūgiavo į vartų plotą. Anglai į vartų plotą pataikė irgi dukart, tačiau atliko vienu smūgiu mažiau. Tiesa, kamuolį jie valdė net 62 proc. laiko (lietuviai – 38 proc.). Beje, jie kėlė keturis kampinius, kai lietuviai – 2.

Keitimų ilgosios pertraukos metu neatliko nei G. Southgate`as, nei E. Jankauskas. Toks pasitikėjimas savo ekipos puolimo arsenalu pastarajam galėjo ir pasiteisinti, kai 50-ą minutę virš vartų galingą smūgį pasiuntė D. Šernas.

Vos po 3 minučių savo sugebėjimus turėjo parodyti E. Šetkus – jis dukart atmušė galingus varžovų smūgius.

Tuo, kad rezultatas būtų išlygintas, vos nepasirūpino patys anglai – 55-ą minutę lietuvių greitos atakos metu M. Keane`as vos nenukreipė į vartus iš krašto skersuoto kamuolio. Čia laiku sureagavo J. Butlandas.

Sužaidus kiek daugiau nei valandą galimybę išlyginti rezultatą turėjo ir aikštės šeimininkai – Vykintas Slivka sužaidė sienele su D. Šernu, tačiau itin dėkingoje padėtyje atsidūrusio puolėjo smūgis buvo labai netaiklus.

69-ą minutę savo sugebėjimus vėl turėjo demonstruoti E. Šetkus – jis atrėmė iš arti galva smūgiavusio Aarono Cresswello smūgį.

Neapsikentęs antrajame kėlinyje sustabarėjusio komandos puolimo, G. Southgate`as 72 minutę atliko savo pirmąjį keitimą – M. Rashfordas vietą aikštėje užleido Danieliui Sturridge`ui.

76 minutę keitimą puolimo grandyje atliko ir E. Jankauskas – puikių progų neišnaudojusį D. Šerną pakeitė Deivydas Matulevičius.

Vos už 5 minučių – dar vienas keitimas svečių gretose. Vietoj D. Alli į aikštę žengė Jesse Lingardas. 

Lietuvos rinktinės vairininko sprendimas vos nepasiteisino, kai 84-ą minutę D. Matulevičius liko vienas prieš svečių ekipos vartininką, tačiau J. Butlandas buvo vietoje.

Teisėjas prie pagrindinio laiko pridėjo vos dvejas minutes, per kurias nei viena komanda nusegebėjo nuveikti nieko pavojingesnio. Finalinis teisėjo švilpukas pranešė apie dar vieną lietuvių pralaimėjimą. Šįkart – gana pasikeitusiai ir geriausios savo formos neparodžiusiai Anglijos rinktinei.

Tarpusavio susitikimuose – anglų dominavimas

Prieš prasidedant sekmadienio rungtynėms, Anglijos rinktinė tris kartus testavo Lietuvos futbolininkus. Nors mūsiškiai nei karto neprivertė varžovų vartininko traukti kamuolio iš vartų tinklo, pastarasis susitikimas su viena pajėgiausių Senojo žemyno komandų Lietuvos futbolo sirgalių itin nenuvylė. Kovo pabaigoje Londone Vykintas Slivka netgi buvo netoli to, kad pirmojo kėlinio pabaigoje išlygintų rezultatą – jis gavo perdavimą baudos aikštelėje iš aikštės vidurio ir galva permetė kamuolį per oro dvikovą pralaimėjusį Joe Hartą, tačiau paskutinę akimirką į tuščius vartus skriejantį kamuolį išmušė gynėjas.

Galiausiai tąkart drąsiai žaidę lietuviai pralaimėjo rezultatu 0:2, tačiau į varžovų vartų plotą buvo smūgiuota dukart – dvigubai daugiau nei per pirmus du tarpusavio susitikimus. Rinktinę atrankos į 2016 metų Europos čempionatą metu treniruojant Igoriui Pankratjevui, mūsiškiai varžovams pralaimėjo bendru rezultatu 0:7 ir vos kartą smūgiavo į anglų vartų plotą per abu tarpusavio susitikimus. Tuo metu mūsiškių vartams anglai grasino net 23 kartus.

Slovėnijoje – sudužusios škotų viltis

Kitose F grupės rungtynėse Slovėnijoje aikštės šeimininkai lygiosiomis 2:2 (0:1) sužaidė su prieš tai antroje grupės vietoje įsitaisiusia Škotijos nacionaline ekipa. Po Leigho Griffithso įvarčio 32-ą minutę škotai pirmavo, tačiau du Romano Bezjako (52 ir 72 min.) įvarčiai sugniuždė visas škotų viltis papildomoje atrankoje pamėginti patekti į pasaulio čempionatą. Nors Robertas Snodgrassas 88 minutę išlygino rezultatą, tačiau to Škotijai nepakako, kad išsilaikytų antroje grupės vietoje.

Papildomoje atrankoje varžysis Slovakijos futbolininkai, kurie namuose rezultatu 3:0 įveikė Maltos rinktinę. Įvarčius ten pelnė Adamas Nemecas (33 ir 62 min.) ir Ondrejus Duda.