Sportas

2017.09.29 09:42

Išvykos į Londoną nustebintas „Žalgiris“ nusitaikė į dar bent dvi užsienio valstybes

Kai prieš 15 metų Kauno „Žalgiris“ išvyko žaisti į Londoną, 1500 žmonių susirinko pažiūrėti Eurolygos mačo su vietos „Towers“. Dauguma tų žiūrovų buvo lietuviai – jie iškabino vėliavas po visą „Crystal Palace“ sporto centro areną. „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas tą atsimena iš pasakojimų. Ir jis sugalvojo į Londoną grįžti dar kartą. Pastarasis vizitas buvo dar skambesnis.

„Kiek supratau iš pasakojimų, salėje tada buvo vien Lietuvos vėliavos, – 2001-ųjų gruodžio 6-osios rungtynes Londone prisiminė P. Motiejūnas, kuriam tuomet tebuvo 20 metų. – Kažkaip visada tuo tikėjau. Žinojome, kad ten yra daug lietuvių.“

Tą dvikovą vedamas Tomo Masiulio, Grigorijaus Chižniako ir Donato Slaninos „Žalgiris“ laimėjo 81:58.

Panašiai, kaip 2017-ųjų „Žalgiris“, Londone lengvai susitvarkęs su Torūnės „Polski Cukier“ 87:61.

Nors toks draugiškas mačas iš pradžių kėlė skeptišką įspūdį, jis pranoko ir skeptikų, ir pačių „Žalgirio“ vadovų lūkesčius.

Į 7,5 tūkst. žiūrovų talpinančią „Copper Box“ areną, kurioje 2012-aisiais vyko Londono olimpinių žaidynių krepšinio kovos, susirinko per 5 tūkst. sirgalių.

„Atmosfera buvo tikrai nuostabi. Žaisti išvykoje, kitoje šalyje, ir sulaukti tokio palaikymo... Tikrai įspūdinga. Ne tik senbuviams, kurie gal to tikėjosi, bet ypač legionieriams, kurie visai nežinojo, ko laukti“, – 15min.lt pasakojo P. Motiejūnas.

Lietuviško krepšinio išsiilgę tautiečiai Londone su pasididžiavimu traukė Lietuvos himną.

„Žalgiris! Žalgiris!“ – aidėjo „Copper Box“ arenoje net ir tada, kai žaliai balti jau smaginosi su Lenkijos vicečempionais.

O kas vyko, kai užgrojo Stasio Povilaičio „Švieski man vėl“... Nuo ypatingo jausmo žiūrovams per kūną bėgo šiurpai.

Londoną lankę lietuviai tokios atmosferos išsiilgę net „Žalgirio“ arenoje.

„Žalgirio“ vadovai Paulius Motiejūnas ir Robertas Javtokas šypsojosi, girdėdami griausmingą palaikymą ir matydami aikštėje skrajojančius žalgiriečius.

Šypsojosi ir šalia jų sėdėjęs Eurolygos bosas Jordi Bertomeu, kuris niekada nelaidojo planų atvesti Eurolygą į krepšinio užmirštą salą.

„Eurolyga visada kartojo, kad ta rinka labai įdomi. Mintis žaisti Londone mano galvoje sukosi jau 7–8 metus, dar kai dirbau federacijoje. Pamatėme, kad pirmas bandymas pasiteisino. Manau, ateityje šis projektas gali būti pelningas“, – rankomis trynė P. Motiejūnas.

Šis pasibandymas neatnešė „Žalgiriui“ kažkokio pelno. Gerokai uždirbo tik kartu į Londoną skridusi „Žalgirio“ atributikos parduotuvė – išpardavė viską, ką atsigabeno.

Bet finansinis „Žalgirio“ tikslas buvo „nepradirbti“. Lietuvos čempionai sulaukė finansinės paramos iš Londono lietuvių įmonių, kurie padengė didžiąją dalį išlaidų.

P. Motiejūnas nemano, kad iš šio projekto pavyko uždirbti, bet svarbiausia, kad būtų išeita „ant nulio“.

Koks bus tikslus galutinis finansinis rezultatas, dar skaičiuojama su organizatoriais.

Jeigu viskas gerai, „Žalgiris“ įjungs radarą ir ieškos dar platesnių vandenų.

„Turi tą verslo modelį, tiki, kad viskas gali būti gerai, bet kol nepabandai, yra baimė, kas bus, jeigu nepavyks. Bet manau, kad pavyko. Dabar jau bus drąsiau.

Nenorime apsistoti tik ties Londonu. Norisi kažkur išvažiuoti, didinti žinomumą, susitikti su vietos lietuviais kitose šalyse.

Ir mums patiems tai naudinga dėl žinomumo, ir jausmas tikrai geras, kai tavęs laukia ir kažkam suteiki džiaugsmo savo atvykimu“, – kalbėjo P. Motiejūnas.

Londone žalgiriečius pasitiko krepšinio išsiilgę gerbėjai

Pasitikrinti galimybes svečiose šalyse padėjo pernai pradėtas „Žalgirio“ sirgalių surašymas, kuriame registravosi žaliai baltiems prijaučiantys lietuviai iš viso pasaulio.

Prisirašydami jie turėjo nurodyti ir savo gyvenamąją vietą. Pagal surinktus duomenis „Žalgiris“ atsekė didžiulius aistruolių skaičius Londone, taip pat Airijoje ar net Čikagoje.

„Daugiausia dar yra Airijoje, ta pati Čikaga. Su treneriais kiek kalbėjomės, Čikagoje yra buvęs labai stiprus palaikymas. Bet čia yra NBA, kiti vandenys. Ten daugiau ne nuo mūsų vienų priklauso“, – apie keliones į Ameriką nesvaigo P. Motiejūnas.

„Žalgiris“ dar žvalgosi ir į Suomiją. Ne kiek dėl didžiulio žalgiriečių sirgalių skaičiaus, bet kontaktų – Suomijoje didžiulis krepšinio bumas, tūkstančiai suomių seka nacionalinę komandą Europos čempionatuose.

Žiūrėdamas į ateitį „Žalgiris“ galvoja apie didesnį, jau ne dviejų komandų turnyrą. Vizijose – 3–4 Eurolygos klubų susitikimas.

Tiesa, tam reikėtų didesnio ir pačių britų įsitraukimo. Ir šįkart lietuviai kvietė prie projekto prisidėti vietinius, tačiau šie savaitgalį rengė krepšinio šou, todėl „Žalgiris“ partneriauti pasirinko lenkus.

„Tų minčių daug. Kalbėjome su Eurolyga – jie patenkinti ir nori, kad toliau vystytume šį projektą, – tikino P. Motiejūnas. – Tad dabar turime kelis variantus. Arba vėl ten pat rinksimės kelioms dienoms, arba darysime turnė Didžiojoje Britanijoje.“