Sportas

2015.09.08 13:45

Margas futbolo legionas Lietuvoje

Nerijus Kesminas, 15min.lt2015.09.08 13:45

Kai italas Antonino Campanella ir Italijoje gimęs argentinietis Diego Rizoli trečiadienį žengė į aikštę vilkėdami Tauragės „Tauro“ marškinėliais, jie tapo 47-uoju ir 48-uoju legionieriais, kurie žaidė šio sezono „SMScredit.lt A lygos“ čempionate. Nuo Latvijos iki Trinidado ir Tobago, nuo Ispanijos iki Nigerijos, nuo Japonijos iki Brazilijos – stipriausios Lietuvos futbolo lygos geografija šiemet ypač plati.

Kai italas Antonino Campanella ir Italijoje gimęs argentinietis Diego Rizoli trečiadienį žengė į aikštę vilkėdami Tauragės „Tauro“ marškinėliais, jie tapo 47-uoju ir 48-uoju legionieriais, kurie žaidė šio sezono „SMScredit.lt A lygos“ čempionate. Nuo Latvijos iki Trinidado ir Tobago, nuo Ispanijos iki Nigerijos, nuo Japonijos iki Brazilijos – stipriausios Lietuvos futbolo lygos geografija šiemet ypač plati.

Skirtingos strategijos

Per LFF taurės turnyro finalą Kaune 11 metrų baudinių serijoje mušė net aštuoni užsieniečiai. Iš viso rungtynėse žaidė vienuolika legionierių.

Lietuviško klubų futbolo varžybų reglamentas numato limitą – aikštėje vienu metu gali būti ne daugiau nei penki futbolininkai, neturintys Lietuvos pilietybės. Neretose rungtynėse klubai limitą išnaudoja, o kai kurie jų galbūt mestų į kovą ir daugiau legionierių, jei tam neprieštarautų taisyklės.

Gargždų „Bangoje“ šį sezoną žaidė jau devyni futbolininkai iš Gruzijos, Rusijos, Brazilijos ir Ukrainos. „Taurui“ ir Vilniaus „Žalgiriui“ atstovavo po aštuonis legionierius.

Mažiausiai užsieniečių – vos du – rungtyniavo Klaipėdos „Atlante“. Po to, kai tradiciškai lietuviškiausią lygos klubą Alytaus „Dainavą“ papildė trijų žaidėjų iš Trinidado ir Tobago, Kirgizijos bei Prancūzijos desantas, būtent klaipėdiečiams galima perduoti šį neoficialų titulą. Juolab kad užsieniečiai „Atlante“ svarbių vaidmenų nevaidina – atsarginis komandos vartininkas iš Rusijos Michailas Komarovas „SMScredit.lt A lygoje“ sužaidė trejas rungtynes, o jo tėvynainis Antonas Alajevas – vos šešias minutes.

Mažiausiai legionierių šiuo metu turi „Kruoja“. Tada, kai klubas klimpo finansinių problemų liūne, iš jo spruko visas būrys užsieniečių – liko tik latvis vartininkas Maris Eltermanis. Kita vertus, sezono pradžioje „Kruojoje“ sužaisti spėjo tik du kiti užsieniečiai – Nicolas Estevao ir Nasseras Rahabas iš Prancūzijos.

Aikštėje – ne statistai

Epizodiškai žaidžiančius užsieniečius galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų – gruzinas Georgijus Gerkenašvili iš „Bangos“, po traumos atsigaunantis „Žalgirio“ kroatas Tomislavas Pekas, tik dėl to, kad ilgai buvo tvarkomi dokumentai, vėlai lygoje debiutavę A.Campanella ir D.Rizoli. Dauguma kitų yra svarbūs komandoms, kuriose žaidžia.

Sezoną „Kruojoje“ pradėjęs, o dabar „Šiauliuose“ žaidžiantis gruzinas Georgijus Alaverdašvili „SMScredit.lt A lygoje“ įmušė 9 įvarčius ir rezultatyvumu nusileidžia tik Evaldui Razuliui iš Klaipėdos „Atlanto“. Devyniskart kamuolį į varžovų vartus taip pat siuntė „Žalgirio“ puolėjas iš Lenkijos Kamilis Bilinskis.

Visi šie futbolininkai – ryškios lietuviško klubų futbolo asmenybės, be kurių sunku įsivaizduoti Vilniaus ir Šiaulių komandas. Taip pat, kaip Panevėžio „Ekraną“ – be Igorio Kozlovo iš Latvijos ir Uchenna Umeh iš Nigerijos, Marijampolės „Sūduvą“ – be kultinio brazilo Rafaelio Ledesmos, vartininko iš Latvijos Pavelo Davidovo, italo gynėjo Maximiliano Ugge ir kroato saugo Petaro Bašičiaus, „Kruoją“ – be ekscentriško M.Eltermanio, „Taurą“ – be italų, o „Bangą“ – be gruzinų, apie kuriuos komandos gerbėjai internete sezono pradžioje pokštavo: „Jei nori žaisti „Bangoje“, turi būti iš Gargždų arba gruzinas.“LFF taurės turnyro finalo spektaklį K.Bilinskis kūrė kartu su savo tėvynainiu Jakubu Wilku, kroatais Luka Peričiumi, Andro Švrljuga, Vedranu Gercu, rusu Pavelu Komolovu. G.Alaverdašvili – su kroatišku „Šiaulių“ legionu, kurį sudaro Niko Tokičius, Filipas Žderičius ir Marko Rašo, bei Leonidu Mušnikovu iš Rusijos.

Kai po pirmojo rato Lietuvos nacionalinės komandos treneris Csaba Laszlo ir futbolo žurnalistai rinko simbolinę „SMScredit.lt A lygos“ rinktinę, į ją pateko keturi užsieniečiai – M.Eltermanis, L.Peričius, J.Wilkas ir G.Alaverdašvili. Tai – irgi savotiška iliustracija, atspindinti legionierių įtaką lietuviškam klubų futbolui.

Senbuviai ir naujokai

Daugeliui futbolininkų iš užsienio Lietuva – tranzitinė stotelė: atvažiavau, parodžiau save, gavau patrauklesnį kontraktą, išvažiavau. Panašių istorijų turbūt bus ir ateityje – gal net šią vasarą. Kalbama, kad sparnus į užsienį tikrai turėtų kelti G.Alaverdašvili, kuriam nepavyko rasti tinkamų variantų prieš šį sezoną, todėl buvęs „Bangos“ puolėjas grįžo į Lietuvą.

Iš naujų veidų labiausiai išskirtiniai – daugiausia rezultatyvių perdavimų lygoje šį sezoną komandos draugams padalijantis buvęs Lenkijos rinktinės saugas J.Wilkas ir Ispanijos „Primera“ čempionato skonio ragavęs „Ekrano“ gynėjas Oscaras Reyesas.Bet lygoje yra ir užsieniečių, kurie rungtyniauja joje ne vienerius metus. Labiausiai išskirtiniai šiuo atžvilgiu – lietuviškai kalbantys R.Ledesma ir M.Eltermanis. „Sūduvos“ brazilas šaknis Lietuvoje įleido tvirtai – vedė lietuvę. Jau kelerius metus Lietuvoje žaidžia P.Komolovas, I.Kozlovas, U.Umeh, „Bangos“ vartininkas ukrainietis Vitalijus Mirnyjus ir brazilas saugas Mandinho.

Gausiausiai „SMScredit.lt A lygoje“ reprezentuojamos šalys yra Kroatija (šį sezoną žaidė 8 futbolininkai), Gruzija (7), Rusija (6), Italija ir Brazilija (po 4). Iš viso aikštėje pasirodė žaidėjai iš 19 valstybių.

Kai kurie legionieriai – N.Estevao, N.Rahabas, po konflikto su „Sūduva“ atsisveikinęs kinas Xin Renis – jau išvyko namo. Artėja vasara, kai keisis klubų sudėtys. Vieni užsieniečiai išvyks, kiti – atvyks. Tai – nesibaigiančio proceso dalis. O pamatyti naujų veidų – visada įdomu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt