Sportas

2017.09.14 12:23

Paryžius ir Los Andželas paskelbti 2024-ųjų ir 2028-ųjų olimpiadų šeimininkais

BNS2017.09.14 12:23

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) trečiadienį paskelbė Paryžių ir Los Andželą 2024 ir 2028 metų olimpinių žaidynių šeimininkais, ir tai pirmas kartas, kai ši sporto institucija „karūnuoja“ du miestus vienu metu.

Limos suvažiavimų centre nuvilnijo garsūs plojimai, kai TOK nariai vienbalsiai patvirtino liepos mėnesį pasiektą susitarimą, kad Paryžius taptų 2024 metų olimpiados šeimininku, o Los Andželas rengtų 2028 metų olimpiadą.

Paryžiaus ir Los Andželo paraiškų vadovai ant scenos prisidėjo prie TOK prezidento Thomaso Bacho ir apsikabino, kai TOK paskelbė sprendimą, pažymėjęs, kad iš jo išlošia visi.

„Tai stebuklinga, unikali pergalė, – vėliau sakė vienas Paryžiaus delegacijos vadovų Tony Estanguet. –Jaučiu tokią emociją, kokią savo gyvenime esu jutęs retai.“

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas šį sprendimą pavadino „Prancūzijos pergale“ ir sakė, kad olimpiada yra „nuostabi galimybė“ šaliai.

Los Andželo delegacija taip pat džiūgavo.

„Tai jaudina, liejosi emocijos, buvo kankinama ir įdomu. Didelės nežinios nebuvo, bet tai buvo labai ypatinga diena“, – naujienų agentūrai AFP sakė paraiškos vadovas Casey Wassermanas.

Balsavimas buvo paskutinis veiksmas kampanijoje, kuri įprasta intriga nepasižymėjo nuo liepos, kai Paryžius ir Los Andželas, paskatinti TOK, sutiko pretenduoti į 2024 ir 2028 olimpiadų šeimininkus.

Paryžiaus 2024-ųjų olimpiados pareigūnai džiaugėsi pergale po trijų ankstesnių nesėkmingų bandymų laimėti teisę rengti 1992, 2008 ir 2012 metų olimpiadas.

2024-ųjų žaidynės bus jau trečia Paryžiaus olimpiada ir ji įvyks lygiai 100 metų po praėjusios olimpiados Prancūzijos sostinėje.

„Didelė laimė po 100 metų sugrąžinti žaidynes į Paryžių“, – sakė Paryžiaus merė Anne Hidalgo.

Los Andželo 2028-ųjų olimpiados pareigūnai taip pat reiškė pasitenkinimą žaidynių sugrįžimu į JAV teritoriją.

2028-ųjų olimpiada bus pirmoji Jungtinėse Valstijose nuo chaotiškų 1996 metų žaidynių Atlantoje.

Tai taip pat bus trečias kartas, kai olimpiada vyks Los Andžele, kuris sėkmingas žaidynes surengė 1932 ir 1984 metais.

„Per daug pralaimėtojų“

Paryžius ir Los Andželas iškilo po pradinių varžybų dėl teisės rengti 2024 metų žaidynes, virtinei miestų pasitraukus dėl išblėsusios visuomenės paramos ir susirūpinimo biudžetu.

Pakeliui atkrito Hamburgas, Roma, Budapeštas ir Bostonas, kurių pasitraukimas atspindi politinius sunkumus bandant įtikinti rinkėjus, kad olimpiados surengimas yra vertas daugelio milijardų dolerių (eurų) kainos.

TOK vadovas Th. Bachas apie tai, kad į darbotvarkę gali būti įtrauktas dviejų olimpiadų šeimininkų paskelbimas, viešai pirmą kartą užsiminė pernai gruodį, skųsdamasis, kad per paraiškų procesą buvo „per daug pralaimėtojų“.

Per varžymąsi dėl 2024 metų olimpiados galiausiai liko tik Los Andželas ir Paryžius, ir TOK pasiryžimas užsitikrinti dvi aukštos kokybės paraiškas kitoms dviem vasaros olimpiadoms tapo akivaizdus.

Liepos mėnesį TOK paskelbė, kad teises rengti 2024 ir 2028 metų olimpiadas suteiks vienu metu, per susitikimą Limoje, taip sudarydamas sąlygas abiem miestams greit susitarti dėl sekos.

Sklandi ir akivaizdi varžybų pabaiga taip pat pašalino riziką, kad balsavimą aptemdys toks skandalas, koks kilo dėl 2016 metų olimpinių žaidynių sostinės rinkimų.

Praėjusią savaitę TOK užgriuvo nauji įtarimai kyšininkavimu, kai tyrėjai Brazilijoje nusitaikė į šios šalies Olimpinio komiteto vadovą Carlosą Nuzmaną.

C. Nuzmanas kaltinamas sąmokslu papirkti TOK narius, kad jie per 2009 metų balsavimą Kopenhagoje teisę rengti 2016 metų olimpiadą suteiktų Rio de Žaneirui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.