Sportas

2017.12.19 10:11

Įvertino lietuvių plaukikų galimybes: turėsime net keturias didžiąsias viltis

Arnas Šarkūnas, LRT.lt 2017.12.19 10:11

Sekmadienį Budapešte (Vengrija) prasidėsiančiame Pasaulio plaukimo ilgajame (50 metrų) baseine čempionate pamatysime ir 9 Lietuvai atstovaujančius sportininkus. Anot kovas baseine per LRT KULTŪRĄ komentuosiančio Ramūno Grumbino, nors šis čempionatas nebus toks, kai reikėtų laukti garantuotų medalių, Lietuvos plaukimo vilčių bus net keturios.

Siūlo nenurašyti R. Meilutytės

20-metės olimpinės ir pasaulio čempionės Rūtos Meilutytės karjera pastaraisiais metais nedžiugina ne tik sirgalių, bet ir plaukimo ekspertų. Po prieš dvejus metus patirtos alkūnės traumos kaunietė nespėjo pasiruošti 2016 metų olimpinėms žaidynėms, po kurių išsiskyrė jos ir tuometinio plaukikės trenerio Jonathano Ruddo keliai.

R. Meilutytė, Reuters/Scanpix nuotr.

Naujojo plaukikės trenerio Pauliaus Andrijausko taikyti nauji treniruočių metodai nepasiteisino svarbiausiuose šių metų startuose, o paskutiniu fiasko tapo liepos pradžioje Alytuje vykęs Lietuvos plaukimo čempionatas, kurio R. Meilutytė nebaigė dėl sveikatos problemų. Anot R. Grumbino, šie negalavimai yra ir patiriamo streso bei spaudimo pasekmė.

„Pakeitus trenerį ir treniruočių vietas, kartais viskas nevyksta taip, kaip norėtųsi. Sportininkai patiria daug streso, o su tuo ateina ir negalavimai, ir traumos. (...) Šie metai R. Meilutytei yra pereinamieji, po kurių reikės daryti aiškius sprendimus. (...) Jei bus taip, kaip buvo šiemet, vadinasi, jai tokie treniruočių metodai netinka. (...) Bet kol nesibaigė pasaulio čempionatas, apie tai kalbėti anksti“, – apibendrina plaukimo komentatorius.

O tai, regis, gali tekti daryti, mat savo mėgstamoje 50 metrų krūtine distancijoje lietuvė šiemet pademonstravo tik dešimtą laiką pasaulyje (30,73 sek.) ir buvo itin toli ne tik nuo savo pasiekto asmeninio rekordo (29,48 sek.), bet ir nuo sezono lyderių amerikietės Lilly King (29,66 sek.) ir rusės Julijos Jefimovos (29,88 sek.).

Tiesa, į rungties finalą patenka 8 sportininkės, tad, anot pašnekovo, plaukikė visgi gali nustebinti.

„Nenurašykime R. Meilutytės, kurios rezultatai dar nėra tokie, kad galėtume kalbėti, jog ji kovos dėl aukso ar bent dėl sidabro. Dabar net patekimas į finalus bus geras rezultatas. Bet patekusi į finalą ir turėdama tą pergalių patirtį, manau, R. Meilutytė gali pakovoti ir „užsikabinti“ už medalių“, – teigia R. Grumbinas.

„Auksiniam berniukui“ koją kišti gali ir baseinas

Praėjusių metų pabaigoje vykusiame Pasaulio plaukimo trumpajame (25 m) baseine čempionate Simonas Bilis, kuris šiuo metu gyvena JAV, nustebino ekspertus ir 100 m laisvuoju stiliumi rungtyje nuskynė aukščiausios prabos apdovanojimą.

Tuomet jo pasiekto rezultato nepagerino nei vienas kitas plaukikas, tačiau, pasak R. Grumbino, šįkart 23-ejų panevėžiečio laukia kur kas rimtesnis iššūkis.

„S. Bilis po pasirodymo trumpajame, 25 metrų ilgio, baseine yra vienas iš pretendentų į aukštas vietas, tačiau nekalbu apie medalius. Vasarą pasaulio čempionate ilgame, 50 metrų, baseine konkurencija bus didesnė, nei buvo žiemą. Pergalingu galėtume vadinti patekimą į aštuntuką, t. y. į finalą. Neblogas pasiekimas būtų patekimas į pusfinalį, jei jis pagerintų savo asmeninius rezultatus“, – teigia plaukimo komentatorius.

Praėjusių metų pabaigoje taip pat ir bronza 50 metrų laisvu stiliumi rungtyje pasipuošęs lietuvis šiemet turėjo problemų ir su mokslais. Jis buvo pašalintas iš universiteto komandos, todėl turėjo sportuoti atskirai. Dėl šios priežastis anot R. Grumbino, itin sunku sekti plaukiko progresą, nors, pasak jo, šis atletas ir turėtų įveikti 100 metrų distanciją greičiau nei per 48,5 sekundės. Beje, koją S. Biliui gali pakišti ir „Danube“ arenos baseinas, mat jis bus dvigubai ilgesnis nei žiemą vykusiose varžybose.

„Ilgi ir trumpi baseinai labai skiriasi. Matėme, kad S. Biliui tinka tie trumpi baseinai, prie kurių jis priprato JAV. Jie matuojami jardais ir realiai yra dar trumpesni. Tiek jo posūkiai, tiek startas yra puikūs – dabar reikės pamatyti, kaip jam pavyksta tą greitį išlaikyti ilgame baseine“, – teigia varžybų komentatorius.

Pasirodymų finaluose gali būti ir daugiau

Iš čempionate galinčių nustebinti Lietuvos atstovų pašnekovas paminėjo ir puikių rezultatų pavasarį pasiekusį Daną Rapšį. Tuomet 22-ejų metų panevėžietis Stokholme vykusiose plaukimo varžybose 200 m distanciją nugara įveikė per 1 min. 57,08 sek. ir pasidabino aukso medaliu, tad viltys į jį dedamos ne veltui.

„Labai tikiu, kad D. Rapšys, kurio potencialas yra labai didelis, savo mėgstamoje 200 metrų nugara rungtyje plauks finale ir galbūt bus arti prizinių vietų“, – tikina R. Grumbinas bei priduria, kad lietuvio amžius yra būtent tas, kai galima laukti geriausių rezultatų.

G. Titenis, AFP/Scanpix nuotr.

Lietuvis Švedijos sostinėje triumfavo ir 200 metrų laisvuoju stiliumi finale. Ten gerai pasirodė ir 28-erių Giedrius Titenis – jis 100 metrų krūtine finale taip pat neturėjo sau lygių.

„Jis pakeitė trenerį ir jo rezultatai nuteikia viltingai. Bent jau 100 metrų rungtyje jis gali patekti į finalą. Jis yra tarp tų sportininkų, su kuriais galima sieti viltis“, – apie Austrijoje besitreniruojantį sportininką kalba pašnekovas, tačiau pritaria, kad lietuvis jau artėja prie plaukimo veterano amžiaus.

Plaukimo lygis kyla

Nors lietuvių kandidatų į aukštas vietas, anot R. Grumbino, yra ne vienas, Lietuvos plaukimo federacijos internetiniame puslapyje paviešintame jos prezidento Emilio Vaitkaičio komentare teigiama, kad aukšti tikslai rinktinei nėra keliami.

„Tikslų iškovoti medalius ar konkrečias vietas mūsų sportininkams nekeliame, nes šis čempionas vyks pirmaisiais naujojo olimpinio ciklo metais, kurie yra skirti įvairiems bandymams ir eksperimentams. Pagal pasiruošimo čempionatui rezultatus matome, kad plaukikai kryptingai artėja prie savo formos piko, todėl manome, kad jie bus pasiruošę gerinti asmeninius rezultatus. To iš jų tikimės“, – teigė Emilis Vaitkaitis.

Nors aukšta kartelė nėra nustatyta, tačiau galima manyti, kad tai tikrai nėra padaryta dėl plaukikų sportinės formos. O R. Grumbinas priduria, kad galima pastebėti, jog bendras plaukikų lygis Lietuvoje kyla.

„Šis čempionatas bus įdomus tuo, kad tų didžiųjų vilčių, manau, turėsime net keturias. (...) Aišku, dabar jau nėra taip, kai turėdavome garantuotą medalį. Dabar kiekvienas medalis bus labai didžiulė sėkmė ir realiai, net ir nelaimėjus tų medalių, nereikėtų nusivilti. (...) Sportininkų skaičius čempionatuose yra panašus, bet pretendentų į medalius aš įvardiju keturis, ko anksčiau nebūdavo. Anksčiau būdavo vienetai. (...) Tikiu, kad atsiras po metų kitų tokių sportininkų kaip R. Meilutytė, kuri savo laiku taip pat „iššovė“. Man atrodo, kad plaukimo sklaida ir rezultatai, bendras lygis yra pakilę ir gana stipriai“, – apibendrina komentatorius.

Kovos 50 metrų ilgio „Danube“ arenos baseine prasidės jau sekmadienį ir truks iki liepos 30 dienos. Per šį laikotarpį per LRT KULTŪROS kanalą ir naujienų portale LRT.lt bus parodyta net 16 transliacijų: 10.30 val. bus rodomi kvalifikaciniai plaukimai, o 18.30 val. prasidės rungčių finalai. Lietuvių pasirodymų tvarkaraštį rasite čia.