Sportas

2017.07.21 12:01

Už ginkluotą apiplėšimą nuteistas JAV garsenybė O. J. Simpsonas paleidžiamas iš kalėjimo

BNS 2017.07.21 12:01

Nešlovę užsitraukusi amerikietiškojo futbolo žvaigždė O. J. Simpsonas, išteisintas dėl buvusios žmonos ir jos draugo nužudymo, bet vėliau įkalintas už ginkluotą apiplėšimą, ketvirtadienį, po beveik devynerių kalėjime praleistų metų, sulaukė žinios, kad bus paleistas lygtinai.

Nevados lygtinio paleidimo prašymus svarstanti keturių narių taryba po atviro posėdžio, kuris buvo tiesiogiai transliuojamas, vienbalsiai nusprendė paleisti 70 metų O. J. Simpsoną.

O. J. Simpsonas, kuris paskelbus sprendimą neslėpė emocijų, į laisvę gali išeiti jau spalio 1 dieną.

„Savo atsėdėjau, žinote? – sakė jis tarybai. – Padariau tai taip gerai ir pagarbiai, kaip, manau, gali visi.“

„Jei tada būčiau buvęs protingesnis, nieko niekada nebūtų įvykę“, – sakė jis, kalbėdamas apie dviejų žmonių apiplėšimą 2007 metų rugsėjį, dėl kurio buvo nuteistas kalėti.

1995 metais O. J. Simpsonas buvo išteisintas dėl šiurpaus jo buvusios žmonos Nicole Brown Simpson ir jos draugo Rono Goldmano nužudymo. Ta byla turėjo rasinį atspalvį, kaustė visos Amerikos dėmesį ir buvo vadinama „amžiaus teismu“.

Tačiau 2008 metais buvęs Nacionalinės futbolo lygos (NFL) žaidėjas ir aktorius buvo nusiųstas į kalėjimą už savo vaidmenį įvykdant minėtą apiplėšimą viename Las Vegaso viešbutyje.

„Jokių pateisinimų“

Ketvirtadienį O. J. Simpsonas su Nevados lygtinio paleidimo taryba bendravo vaizdo ryšiu iš vidutinio režimo Lavloko kalėjimo, kur atlieka bausmę.

Jis sėdėjo už paprasto medinio stalo, vilkėjo mėlynus džinsus, melsvus marškinius, baltus trikotažinius marškinėlius, avėjo baltus sportbačius.

O. J. Simpsonas atrodė numetęs svorio ir sveikesnis nei per praėjusį jo prašymo paleisti pirma laiko svarstymą prieš ketverius metus.

„Devynerius metus praleidau dėl nieko neieškodamas jokių pateisinimų, – sakė O. J. Simpsonas. – Gailiuosi, kad viskas pasisuko taip, kaip pasisuko.“

AFP/Scanpix nuotr.

„Neketinu įvykdyti nusikaltimo. Mano įsipareigojimas dėl permainų – būti geresniu žmogumi“, – sakė jis.

„Šiuo metu pasiekiau tokį gyvenimo tašką, kad noriu tik leisti laiką, kiek tik galiu, su savo vaikais ir draugais“, – sakė O. J. Simpsonas ir pridūrė, kad ketina apsigyventi Floridoje.

Lavloke taip pat dalyvavo jo vyresnioji duktė Arnelle, kuri liudijo jo naudai. Tarybai balsuojant dėl tėvo paleidimo, ji ranka prisidengė burną.

O. J. Simpsono sesuo Shirley verkė.

2008 metų spalį O. J. Simpsonas buvo nuteistas už ginkluotą apiplėšimą, užpuolimą, pagrobimą ir kitus nusikaltimus. Kaltinimai buvo susiję su incidentu, kai jis su penkiais bendrininkais, kurių du buvo ginkluoti, viešbučio kazino iš pasalų užpuolė du prekiautojus atmintinais sporto daiktais.

Jis buvo nuteistas kalėti mažiausiai devynerius ir daugiausiai 33 metus.

Vienas užpultų prekiautojų, Bruce`as Fromongas, ketvirtadienį liudijo O. J. Simpsono naudai ir sakė, kad jo „draugas“ nusipelno būti paleistas iš kalėjimo.

Kitas anuomet užpultas žmogus, Alfredas Beardsley, 2015 metų lapkritį mirė.

Nuopuolis

Orenthalas Jamesas Simpsonas išgarsėjo 8-ajame dešimtmetyje, su Bafalo klubu „Bills“, laimėjęs prestižinį geriausio koledžų amerikietiškojo futbolo žaidėjo apdovanojimą – Heismano prizą.

Futbolininko karjerą jis baigė 1979 metais, pasiekęs virtinę rekordų, ir tapo reklamos veidu ir aktoriumi, nusifilmavo „The Towering Inferno“ ir „Nuogame ginkle“ (The Naked Gun).

1994 metų birželį O. J. Simpsono 35 metų buvusi žmona N. Brown Simpson ir R. Goldmanas buvo rasti mirtinai subadyti prie jos namų Los Andžele.

Reuters/Scanpix nuotr.

O. J. Simpsonas buvo areštuotas po nedideliu greičiu vykusių gaudynių Los Andželo gatvėse, kurias tiesiogiai transliavo televizija ir stebėjo milijonai žiūrovų.

1995 metų spalį, po devynis mėnesius trukusio teismo proceso, jis buvo išteisintas. Daugelis amerikiečių į verdiktą sureagavo nepatikliai.

Žmonių nuomonės dėl to, ar šis sportininkas afroamerikietis yra kaltas, išsiskyrė aiškiai pagal rasinę liniją.

Vėliau O. J. Simpsonas buvo pripažintas atsakingu už N. Brown Simpson ir R. Goldmano mirtį 1997 metų civilinėje byloje, jam buvo nurodyta sumokėti kompensacijas aukų šeimoms, kurių bendra suma buvo 33,5 mln. dolerių (30 mln. eurų).

Kalėjime O. J. Simpsonas didelio dėmesio nesulaukė, bet žavėjimasis šia buvusia amerikietiškojo futbolo žvaigžde nėra išblėsęs.

Vasario mėnesį geriausio dokumentinio filmo „Oskarą“ gavo beveik aštuonių valandų trukmės juosta apie jo teismą dėl nužudymo „O. J.: pagaminta Amerikoje“ (O. J.: Made in America).

Televizijos miniserialas „ Amerikietiško nusikaltimo istorija: Žmonės prieš O. J. Simpsoną“ (The People v. O. J. Simpson: American Crime Story), kuriame buvusią NFL žvaigždę vaidino Cuba Goodingas jaunesnysis, pelnė devynis „Emmy“ apdovanojimus.