Sportas

2017.07.09 13:50

Rusijoje viešėjęs LRT.lt žurnalistas: Konfederacijų taurės testą išlaikė, bet dar laukia egzaminas

Sekmadienį Vokietijos pergale ir šiuo metų laiku beveik nesutemstančio Sankt Peterburgo dangų išraižiusiais fejerverkais baigėsi Konfederacijų taurės turnyras. Ši generalinė repeticija prieš kitąmet Rusijoje įvyksiantį Pasaulio futbolo čempionatą baigėsi be incidentų, tad šalies valdžia gali būti patenkinta – testas puikiai išlaikytas, tačiau nereikia pamiršti, kad kitąmet laukia kur kas rimtesnis egzaminas.

Kritikos strėlės – kaip ir Sočio olimpinėse žaidynėse

FIFA sprendimą surengti svarbiausią pasaulyje futbolo turnyrą ir prieš jį vykstančią Konfederacijų taurę Vladimiro Putino kieme kritikavo daug kas: vieni – dėl žmogaus teisių pažeidimų, kiti – dėl teisės suteikimo rengti tokį čempionatą nedemokratinėms šalims. O kai kurios priežastys – tokios pat, kaip ir prieš daugiau nei trejus metus, kai Rusijoje vyko Sočio žiemos olimpinės žaidynės. Tuomet ši šalis taip pat buvo itin kritikuota dėl žmogaus teisių pažeidinėjimo ir diskriminacinio įstatymo, kuriuo draudžiama propaguoti homoseksualių asmenų teises.

Tvarką viso turnyro metu prižiūrėjo gausios policijos pajėgos, A. Šarkūno (LRT) nuotr.

Po šių olimpinių žaidynių įvykęs įsiveržimas į Krymą bei Rytų Ukrainą dar labiau sudrebino žemę po Pasaulio čempionato organizatorių kojomis, tačiau čia pat Rusijos ginti stojo 2015 metų viduryje dėl korupcijos skandalo atsistatydinęs buvęs FIFA prezidentas Seppas Blatteris. Futbolo padangėje neliko šio ilgamečio FIFA funkcionieriaus, tačiau jo vietą užėmęs Gianni Infantino, nors ir yra viešai pripažinęs, pavyzdžiui, žmogaus teisių pažeidimus statant stadioną Sankt Peterburge, regis, nežada itin skaudžių kirčių pagrindinį pasaulyje futbolo turnyrą priimančiai valstybei.

Jo dėmesio nepatraukė ir Vladimiro Putino pasirašytas dekretas nr. 202, kuriuo remiantis, Konfederacijų taurės turnyrą priėmusiuose miestuose buvo sustiprintas saugumas bei uždraustos ar apribotos kai kurios veiklos, pavyzdžiui, politinės demonstracijos. Tačiau FIFA itin svarbus kuo gražesnis turnyro įvaizdis – anot „Bloomberg“, organizacija kenčia nuo besitraukiančio rėmėjų skaičiaus, kuris, nepavykus renginiui, galbūt dar labiau sumažėtų.

Sirgalių saugumu buvo rūpinamasi ir taip blokuojant kelius, A. Šarkūno (LRT) nuotr.

Nekonkurencinga Rusijos rinktinė

Nepaisant kritikos, Konfederacijų taurės turnyras sulaukė didžiulio susidomėjimo. Anot oficialios FIFA statistikos, jo metu buvo užpildytas net 81 proc. stadionų.

Tiesa, kiek galima remtis šia statistika, galima spręsti patiems. Pavyzdžiui, remiantis oficialia statistika, stadionas per rungtynes Rusija – Portugalija buvo sausakimšas, tačiau vaizdo įraše galima pamatyti daugybę tuščių vietų. Sausakimšas jis buvo ir tuomet, kai šeimininkai žaidė su Meksika. Tad kitąmet vyksiančio čempionato populiarumui svarbus Rusijos nacionalinės rinktinės pasirodymas. O jis vietinių, švelniai tariant, nedžiugina.

Nors praėjusiame Europos čempionate pirmosiose rungtynėse Rusijos komanda išplėšė tašką su anglais, tačiau vėlesni pralaimėjimai slovakams ir valams pasiuntė didelius siekius puoselėjusią komandą jau po grupės etapo namo. Rinktinę į savo rankas perėmusio Stanislavo Čerčesovo komanda šį birželį taip pat neišsikapstė iš grupės, tad rinktinės vairininkui tenkantis spaudimas artėjant pagrindiniam turnyrui tik didės.

Didelės kritikos lavinos Rusijos nacionalinė ekipa sulaukė ir dėl kaltinimų naudojant dopingą. FIFA pradėjo tyrimą, kurio metu aiškinamasi, ar 2014 metų Pasaulio čempionate dalyvavusi šios šalies 23 žaidėjų rinktinė nevartojo dopingo. Konfederacijų taurėje žaidė net 5 į antidopingo specialistų akiratį pakliuvę futbolininkai.

Į stadioną įsinešti draudžiamų daiktų sąrašas – itin platus, A. Šarkūno (LRT) nuotr.

Į dėmesio centrą pakliuvo ir vietiniai sirgaliai. Jie BBC antrojo kanalo žurnalistams papasakojo, kad atvykusių Anglijos futbolo sirgalių laukia kažkas panašaus, kas buvo ir Marselyje – užpuolimai ir persekiojimai. Tad iššūkis laukia ir saugumo tarnybų, kurių pajėgos turės būti itin gausios, mat išsiplės ir pats čempionatas. Konfederacijų taurės turnyras buvo surengtas 4 miestuose, o Pasaulio čempionatas vyks net 11 miestų. Kitąmet dėl trofėjaus varžysis 32 komandos, kai šiemet kovomis sirgalius džiugino vos 8.  Nereikia net abejoti, kad savo futbolo stabus seks minios sirgalių iš viso pasaulio.  

Nepatenkinti vietiniai

Konfederacijų taurės turnyras kėlė didžiules aistras ne tik tarp sirgalių, bet ir tarp turnyrą priėmusių miestų gyventojų. Jam prasidėjus, valdžia turnyrą priėmusių miestų gyventojus, besitikinčius svečių ir dažnai – papildomų įplaukų, užkrovė papildomais biurokratiniais rūpesčiais. Anksčiau tiems, kurie priima svečius, šių registracijai artimiausiame pašto skyriuje užtekdavo sugaišti vos 15 minučių. Pasikeitus tvarkai, jiems teko keliauti iki specialaus migracijos skyriaus bei ten dažnai sugaišti ne vieną valandą. Blogiausia, kad tai reikia padaryti vos per parą nuo tada, kai svečiai atvyksta.

Taip pat nemažai vietinių pykčio kėlė ir turnyrui mesti finansai. Vien Konfederacijų taurės turnyrą priėmusio Sankt Peterburgo stadionui buvo išleista apie 1,3 mlrd. eurų. Dar antra tiek, kalbama, kainavo saloje esanti infrastruktūra. Kitąmet įvyksiantis čempionatas vyks 11 miestų, o bendra čempionatui skirta suma šiemet buvo padidinta iki 9,4 mlrd. eurų. Kainą augina ir didėjančios sumos stadionų statybai, kurių vien dėl čempionato išdygs net penki. Tiesa, tai bent jau ne tiek daug, kiek Brazilija išleido čempionatui savo šalyje – anot Bloomberg, ši suma siekia 13,2 mlrd. eurų.

Vien šiemet Konfederacijų taurės turnyro finalą priėmęs Sankt Peterburgo stadionas kainavo 1,3 mlrd. eurų. A. Šarkūno (LRT) nuotr.

Išvyka – lietuvio kišenei

Tiesa, sirgaliai visgi gali būti laimingi. Specialų sirgaliaus pasą turintys rungtynių žiūrovai ne tik galėjo nemokamai naudotis specialiu viešuoju transportu priimančiuose miestuose, bet ir nemokamai keliauti, pavyzdžiui, iš Maskvos į Sankt Peterburgą. Nors tokia privilegija dėl ilgos kelionės naudojosi ne itin daug žmonių, tačiau kitąmet, padaugėjus svečių, toks keliavimo būdas gali tapti kur kas populiaresnis. Ypač kai atstumai tarp kai kurių priimančių miestų nebus tokie dideli, pavyzdžiui, tarp Samaros ir Kazanės yra „tik“ kiek daugiau nei 300 kilometrų.

Deja, jau dabar aišku, kad kai kuriems savo komandą norintiems visur sekti sirgaliams teks įveikti milžiniškus atstumus. Pavyzdžiui, rinktinei, kuriai burtai lems būti B grupės antrąja komanda, teks sužaisti po vienerias rungtynes Sočyje, Kazanėje ir Kaliningrade, t.y. vos per dešimt dienų teks įveikti maždaug 4 tūkstančius kilometrų. O po to, jei pateks į kitą etapą, iš Kaliningrado teks keliauti į Maskvą arba vėl į Sočį.

Sirgaliai Konfederacijų taurės turnyrą išnaudojo ir akiračio praplėtimui, A. Šarkūno (LRT) nuotr.

Savo akimis pamatyti garsiausias futbolo pasaulio asmenybes ušsigeidę lietuviai taip pat gali nemenkai sugaišti. Nors didžiuosius Rusijos miestus gana greitai ir komfortabiliai galima pasiekti lėktuvu, tačiau egzistuoja kur kas pigesnis, tačiau ir kur kas ilgesnis keliavimas traukiniu ar autobusu. Tiesa, grupės varžybas priimsiantis Kaliningradas yra čia pat – keliaujant kad ir automobiliu.

Pigiausias bilietas į grupės varžybas kainuos nuo 105 JAV dolerių (92,5 euro). Tiesa, kelionės kančias atperka ne tik rungtynės, bet ir bevizis režimas. Bilietą į rungtynes turintys sirgaliai sutaupo daugiau nei 60 eurų, kuriuos turėtų išleisti vizai. Tiesa, verta paminėti, kad vietiniams kainos į čempionato grupės rungtynes prasideda nuo 18,77 euro. 

FIFA nuotr.

Kainos pačioje Rusijoje taip pat nesikandžioja ir yra kiek mažesnės nei Lietuvoje. Pavyzdžiui, viešasis transportas Sankt Peterburge kainuoja 0,59 euro, skaniai papietauti miesto centre galima ir už mažiau nei 10 eurų. Mėgstantys turistauti bent jau pagrindiniams Sankt Peterburgo objektams turėtų skirti apie 40–50 eurų: įėjimas į Ermitažą kainuoja 700 rublių (10,25 EUR), o štai už patekimą į spalvingas Tsarskoye selo sales teks pakloti jau 1120 rublių (16,4 EUR).

Tiesa, maisto kainos ir transportas turėtų atpirkti papildomas išlaidas. Štai taksi iš Pulkovo oro uosto iki miesto centro (20 km nuo miesto centro) galima nusigauti ir už mažiau nei 10 eurų.

„Sveiki atvykę“ ir „iki greito“

Nepaisant kritikos ir kai kurių niuansų, tenka pripažinti, kad šįkart Rusijai pavyko.

Itin džiugiai nuteikia ir tai, kad sirgalių patogumu rūpinamasi visur kur – metro akį traukia pagalbos stendai, mieste ir aplink stadioną pilna padėti norinčių savanorių. Šie laukia ir išvykstant – prieš įžengiant į oro uosto salę akreditacijas ar sirgalių pasus turinčius žmones nukreipia į pagreitintą patikros liniją, paskui nurodo, kur reikėtų registruotis, o galiausiai palydi iki dar vieno saugumo patikrinimo posto. „Geros kelionės ir iki greito“, – taria geltonkasė savanorė.

Itin draugiški savanoriai prisidėjo prie svetingos atmosferos sukūrimo, A. Šarkūno (LRT) nuotr.

Bent jau sirgaliai pasijuto kaip namuose. Jei panašią, draugišką atmosferą pavyks sukurti ir kitąmet, Rusijoje laukia nuostabi futbolo šventė.