Sportas

2017.07.02 15:59

Konfederacijų taurei pasiruošė ir saugumo tarnybos: sirgaliams gali grėsti net kalėjimas

Arnas Šarkūnas, specialiai LRT.lt iš Sankt Peterburgo2017.07.02 15:59

Europoje itin padažnėjus teroristiniams išpuoliams, stipriai susirūpino ir Rusija. Padidėjusi jų tikimybė ypač aktuali tapo per Konfederacijų taurės turnyrą, kuris privalėjo atspindėti šalies pasiruošimą priimti kitų valstybių sirgalius. Tad šiam turnyrui ypatingą dėmesį skyrė ir saugumo tarnybos. Tiesa, kai kurie nauji apribojimai bei taisyklės kartais prasilenkia ir su logika, ir su demokratija.

Į kalėjimą – už vieno dokumento neturėjimą

Kad policininkų mieste kur kas daugiau, pripažįsta visi vietiniai, kalbinti Sankt Peterburge. Ir iš tiesų, pareigūnus galima sutikti vos ne kiekviename žingsnyje, tad atvykus į šią šalį itin svarbu turėti su savimi pasą. Paprašytas pareigūnų turi parodyti ne tik jį bei migracijos kortelę, kurią gauni kirsdamas valstybės sieną, bet ir registracijos kortelę, kurioje riogso spaudas, kad tikrai apsistojai ten, kur iš tiesų apsistojai. Neturint bent vieno jų, gali grėsti ne tik didžiulės baudos, bet net ir įkalinimas.

Kalbant apie registracijos kortelę, su turnyru taip pat atgužėjo dar vienas „džiaugsmas“ tiems, kurie priima atvykėlius. Anksčiau jiems užtekdavo nukulniuoti iki artimiausio pašto skyriaus bei užregistruoti savo svečius. Deja, bet su Konfederacijų taure nepatogumų padaugėjo – būtina keliauti iki specialaus migracijos skyriaus, kartais esančio ir visai kitame miesto gale, bei ten pasirūpinti dokumentų sutvarkymu.

Anksčiau ši svečių registravimo prievolė atimdavo daugiausiai 15 minučių, tačiau dėl dabartinės, iki turnyro pabaigos egzistuojančios tvarkos, gali tekti paaukoti ir pusdienį. Sugriežtinti ir popierizmo reikalavimai – kartu su migracijos kortelės kopija privalu pateikti ne tik pagrindinio paso puslapio, Rusijos vizos, bet ir visų kitų pase esančių vizų ar sienos kirtimus įrodančių štampų kopijas.

„Kiekvienąkart valdžia prisigalvoja kokių nesąmonių. Norėjo kaip geriau, o gavosi kaip visada. (...) Biurokratija yra visos Rusijos problema“, – porina geras tris valandas dokumentų pildymui ir tiesiog stovėjimui eilėje sugaišęs būsto nuomotojas Vitalijus.

Šie žmonės vietoj to, kad svetingai galėtų supažindinti su miestu, visų pirma turi keliauti į registracijos vietą. Taip yra, nes kiekvienas atvykėlis turi būti užregistruotas per parą nuo tada, kai kirto Rusijos sieną, jei šalyje neketina užsibūti ilgiau nei savaitę.

AFP/Scanpix nuotr.

„Eikite su mumis“

Gali pasirodyti keista, kad tokie biurokratiniai niuansai atsirado būtent tada, kai į Rusiją iš viso pasaulio suplūdo minios sirgalių – dėl išaugusio žmonių skaičiaus savaime išauga ir dokumentų kalnai. Tačiau juk viskas dėl pačių sirgalių bei vietinių saugumo.

Kad pasikeitimų yra, pastebima ir keliaujant viešuoju transportu, pavyzdžiui, metro. Tiesa, tam išties yra itin skaudaus pagrindo. Balandžio pradžioje Sankt Peterburgo „Sadovaja“ metro stotyje nugriaudėjo sprogimas, nusinešęs 14-os žmonių gyvybes.

Po šio įvykio visose miesto metro stotyse buvo įrengti metalo detektoriai, kurie, beje, atsirado ir kai kuriuose viešbučiuose bei muziejuose. Be to, kiekvienoje stotyje pilna policininkų, kurie prieš leidžiantis gilyn po žeme gali ir užkalbinti. „Eikite su mumis“, – taria pareigūnas ir rodo į specialų kambarį. Patikrinimas panašus kaip oro uoste – žmogaus turima kuprinė ar rankinė įdedama į rentgeno aparatą, o visas bagažo turinys pasirodo ekrane. Jei pareigūno žvilgsnio nepatraukia ten esantys daiktai, tuomet gali keliauti savo keliais, jei kažkuo jis susidomi, tenka ištraukti kuprinės turinį.

Reuters/Scanpix nuotr.

Panašus patikrinimas laukia ir patenkant į Krestovsky stadiono perimetrą – specialūs punktai pastatyti maždaug šimtas metrų nuo stadiono. O išskirtinių nėra – akreditacijas turintys žurnalistai ir kiti turnyre besidarbuojantys žmonės privalo būti nuskanuoti, apieškoti bei privalo įjungti kiekvieną turimą elektroninį prietaisą bei taip įrodyti, kad, pavyzdžiui, telefonas ir yra telefonas. Baisiausia nelaimė, jei kažkurio prietaiso baterija bus išsikrovusi – taip gali nepamatyti ir rungtynių.

Visi šie reikalavimai atsirado kartu su prezidento Vladimiro Putino pasirašytu dekretu nr. 202, kuriuo Konfederacijų taurės turnyrą priimančiuose miestuose sustiprintas saugumas bei uždraustos ar apribotos kai kurios veiklos. Deja, bet tarp šių veiklų atsidūrė ir politinės demonstracijos.

Ant bilieto – nuotrauka

Prie saugumui galbūt pasitarnaujančių taisyklių atsirado ir viena, skirta sirgaliams. Norėdami patekti į stadioną, jie privalo turėti dar vieną atributą – sirgaliaus pasą, su kuriuo užtikrinamas ir nemokamas keliavimas tarp turnyrą rengiančių miestų. Tiesa, toks keliavimas kol kas dar nėra itin populiarus.

Sirgaliaus pasas itin primena žiniasklaidos akreditaciją – ant jo žmogaus nuotrauka bei pagrindiniai duomenys. Taip turnyro organizatoriai išsprendė daugybei sporto renginių opią problemą – bilietų perpardavinėjimą.

Stadionuose ir aplink juos dirbantiems pareigūnams – taip pat specialios kortelės, AFP/Scanpixs nuotr.

Sirgaliaus pasas atstoja ir šalies vizą, tad įsigijus bilietą, kurių kainos šiemet prasidėjo nuo 62 eurų svetimšaliui į turnyro rungtynes, už vizą nereikėjo mokėti. Lietuvoje turistinė Rusijos viza kainuoja pusę tiek, tad suderinti kelionę su futbolu visai apsimoka. Tiesa, nors viza nekainuoja, tačiau jos vis tiek reikia. Tai logiška, mat sirgaliaus pasai išduodami specialiuose punktuose, esančiuose priimančiuose miestuose, tačiau iki jų visų pirma reikia kažkaip nukeliauti, t.y. kirsti Rusijos sieną. Tokią tvarką organizatoriai aiškina būtinybe užkirsti kelią į šalį patekti teroristinių organizacijų nariams ar prisidėjimu prie jų įtariamiems žmonėms bei neramumus galintiems kelti sirgaliams.

Stadiono vartai atviri ne visiems

Patys Rusijos futbolo sirgaliai garsėja kaip vieni aršiausių bei keliančių daugiausiai rūpesčių policijos pareigūnams. 2012 metais Europos futbolo čempionato metu Varšuvoje aršiausi Rusijos futbolo fanai susirėmė su čempionatą rengiančiais lenkais. Ir toks atvejis ne vienas. Galima prisiminti praėjusių metų Europos čempionatą Prancūzijoje, kai Marselyje Rusijos futbolo rinktinės sirgaliai užpuolė Anglijos nacionalinės komandos palaikyti atvykusius sirgalius.

Marselyje Rusijos sirgaliai neramumus kėlė ir tribūnose, Reuters/Scanpix nuotr.

Vaizdai, kaip rusai tiesiog trypia bei persekioja nieko neįtariusius anglus, sukrėtė futbolo visuomenę ir užtraukė juodus debesis ant šalies įvaizdžio. Jei tai įvyktų savame kieme, turnyrui, panašu, būtų suduotas itin didžiulis smūgis. O tą, beje, artėjant Pasaulio čempionatui Rusijos chuliganai žada – jie greičiausiai į turnyrą pateksiančios Anglijos komandos sirgaliams pasiuntė aiškią žinutę, kad jų itin laukia. Tokią skandalingą žinią dar šių metų pradžioje paskelbė BBC antrasis kanalas.

Po įvykių Marselyje sujudo šalies saugumo organizacijos ir padvigubino sirgalių, kuriems uždrausta įkelti koją į stadioną, skaičių. Dabar šiame sąraše – net 191 žmogus.

Priežastys, dėl kurių jie atsidūrė šiame sąraše, – įvairios. Fajerių (specialių fakelų) deginimas stadione, smurtas, rasizmas. Pastarasis Rusijoje itin gajus, nors šalies futbolo antirasizmo inspektorius Aleksejus Smertinas vienąkart yra kategoriškai neigęs, kad toks šalyje išvis egzistuoja.

Tačiau jo žodžius paneigiančių pavyzdžių nereikia ieškoti toli. Pavyzdžiui, ketverius metus Sankt Peterburgo „Zenit“ atstovavęs brangiausias klubo puolėjas brazilas Hulkas yra prisipažinęs, kad rasistinių užgauliojimų sulaukdavo beveik kiekvienose rungtynėse. Jei kažkas panašaus įvyktų stadione Konfederacijų taurės turnyro metu, pagal FIFA reglamentą rungtynių teisėjas galėtų jas ir nutraukti.

Tiesa, nors į stadioną koją įkelti ir uždrausta, tačiau nieko nepasakyta apie sirgalių zonas, kuriose, beje, apribojimų taip pat daug. Tačiau jei šie prasižengėliai ten ir pasirodytų, prie vienos gražiausių Piteryje Prisikėlimo bažnyčios pastatytas jau kelintą dešimtį skaičiuojantis pilkas autobusiukas, kuriame – specialios paskirties policijos dalinio „Omon“ pareigūnai.

A. Šarkūno (LRT.lt) nuotr.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt