Sportas

2017.05.31 08:33

Statistikos vergai: šalutinis legionierių efekto poveikis „Žalgiriui“ negresia?

Kiek legionierius bus motyvuotas LKL finalui, jei dėl pasirodymo Europos turnyruose jau yra sulaukęs krūvos kitų komandų pasiūlymų arba net žino, kad kitą sezoną Lietuvoje nebežais? Neprognozuojamas klausimas, į kurį treneriai neturi tikslaus atsakymo. Bet panašu, kad dėl LKL aukso žiedų kovojančioms „Žalgirio“ ir „Lietkabelio“ komandoms šalutinis legionierių efekto poveikis negresia.

„Tai yra didelė viso Europos krepšinio problema. Esu žaidęs su labai motyvuotais amerikiečiais ir tokiais, kurie jau kovo mėnesį norėjo važiuoti namo“, – 24sek „Žalgirio“ arenos koridoriuose pasakojo Leo Westermannas.

Jeigu šis 24-erių prancūzas nori važiuoti namo, tai nebent todėl, kad LKL finalo seriją prieš „Lietkabelį“ laimėtų trumpiausiu keliu 4-0.

Pirmose LKL finalo rungtynėse L. Westermannas pelnė 10 taškų, išskirstė 8 rezultatyvius perdavimus, atkovojo 6 kamuolius ir su 17 naudingumo balų prisidėjo prie žalgiriečių pergalės 73:67.

Daugiausia po jo perdavimų brazilas Augusto Lima skraidė virš „Lietkabelio“ lanko ir sužaidė rezultatyviausią sezono mačą (20 tšk.).

Australas Brockas Motumas pridėjo 11 taškų ir buvo trečias rezultatyviausias žalgirietis.

Keturi „Žalgirio“ legionieriai surinko 61,64 proc. visų komandos taškų. Motyvacijos stokos šiems vyrukams neprikiši, nors tas pats L. Westermannas dar prieš LKL finalą gavo Malagos „Unicaja“ pasiūlymą, o 2–3 kartus savo vertę pakėlęs B. Motumas dar turės gerai pasukti galvą, kurį iš daugybės pasiūlymų išsirinkti.

„Neįlįsiu į kiekvieno žaidėjo vidų. Bet dabar toks laikotarpis. Ypač po Eurolygos finalo ketverto, – situaciją žaidėjų rinkoje supranta Šarūnas Jasikevičius. – Mums svarbiausia, kaip žaidėjai žiūri į savo darbą. Visus metus jie tą darė labai gerai. Jei juos kažkas kalbina, su tuo reikia susitvarkyti, nes tai profesijos dalis. Kad kalbų bus, logiška, nes jie turėjo gerą sezoną.“

Kai kurių amerikiečių logika paprasta. Pasirodymą Eurolygoje ar Europos taurėje jie baigia balandį–gegužę. Europos krepšinio klubai labiausiai vertina krepšininkų žaidimą Europos turnyruose. Tą žinodami statistikos vergai moja ranka į nacionalinio čempionato pabaigą dėl motyvacijos stokos ar bijodami susižeisti.

Pavyzdžiui, LKL finale rungtyniaujantis užsienietis galbūt jau yra preliminariai sutaręs su kitu klubu dėl kito sezono sutarties, todėl nerizikuos gauti traumos ir neatsiduos kovai šimtu procentų.

Taip buvo ir dabar, ir praėjusiame dešimtmetyje. Per „Žalgirio“ ir „Lietuvos ryto“ kovas priešininkai suklusdavo, kai varžovai į aikštę mesdavo visus penkis lietuvius – žinodavo, kad bus reikalų. Kai aikštėje būdavo daug amerikiečių, lietuviai tik trindavo rankomis.

„Šioje komandoje turime labai gerą nusiteikimą. Visi kaunamės, nes turime vieną tikslą – laimėti čempionatą. Ir einame teisinga linkme“, – pasakojo L. Westermannas.

Tik vienintelis Kevinas Pangosas pastaruoju metu pastebimai stringa. Atkrintamosiose varžybose 24-erių kanadiečio rodikliai smuko perpus.

Rinkęs 8,5 taško ir 9,2 rezultatyvaus perdavimo reguliariajame sezone, „Žalgirio“ starto penketo įžaidėjas atkrintamosiose per tą patį minučių skaičių (19,5) renka tik po 5 taškus ir 4,6 efektyvumo balo.

Kaip gali atrodyti nemotyvuotas legionierius ir ką tai gali prišaukti, pavyzdžių toli ieškoti nereikia. „Lietuvos rytas“ po pralaimėjimo LKL pusfinalyje nušalino nuo komandos keturis amerikiečius Drew Gordoną, Corey Fisherį, Taylorą Browną ir Cleviną Hannah.

„Negaliu pateisinti, kaip gali pusfinalyje nuvykti naktį į kažkokį restoraną. Nesuprantu“, – Vilniuje į linksmybes pasinėrusiems amerikiečiams priekaištavo R. Kurtinaitis.

„Lietuvos rytas“ išmetė keturis amerikiečius ir, nepaisant skurdžios rotacijos, mažojo finalo starte pakiliu žaidimu 79:60 nepaliko vilčių „Neptūnui“.

„Norėčiau išskirti bendrą komandos pagerėjusį klimatą. Atsidavimą, kurį matėme aikštėje. Tai ne tik mano žodžiai. Jautėme tai ir iš sirgalių pusės – krepšinis buvo gyvesnis, sirgaliai linksmesni. Tai nebuvo kažkas surežisuoto“, – apie kardinaliai pasikeitusį „Lietuvos ryto“ emocinį foną aikštėje kalbėjo R. Kurtinaitis.

Pirmoje treniruotėje po ryžtingo „Lietuvos ryto“ vadovų sprendimo R. Kurtinaitis dar prieš kameras davė bizūno Lietuvos krepšininkams, kurie klubui nepranešė apie nepateisinamą legionierių užklasinę veiklą.

Būtent tvirtos asmenybės rūbinėje gelbsti nuo tokių situacijų. „Žalgiryje“ jau daugybę metų profesionalią atmosferą kuria Paulius Jankūnas, Robertas Javtokas, yra tokių patyrusių lietuvių kaip Renaldas Seibutis ar Antanas Kavaliauskas.

Su tokiais žmonėmis lengviau išlaikyti discipliną.

„Jankūnas, Javtokas, Seibutis, visi lietuviai... Jie formuoja komandą ir jos rūbinę. Jie neįtikėtini. Tie vyrukai labai padeda legionieriams, tad geru žaidimu norime jiems atsidėkoti“, – 24sek tikino L. Westermanas.

Šalutinis legionierių efektas, atrodo, negresia ir „Lietkabelio“ užsieniečiams.

Panevėžyje rungtyniauja du legionieriai – Lorenzo Williamsas ir Benas Madgenas, o tvarką prižiūri veteranų būrys: Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai, Mindaugas Lukauskis bei Gintaras Leonavičius.

Tai daug matę šeimos žmonės, duodantys pavyzdį ir komandos nariams.

Nors „Lietkabelio“ užsieniečiai patys „iš savęs“ nėra problemiški. Panevėžyje juokaujama, kad L. Williamsas yra visus stereotipus laužantis afroamerikietis. Jis, beje, Panevėžyje gyvena su šeima.

Visiškas profesionalas yra ir B. Madgenas, kuris pirmas pasirodo „Cido“ arenos treniruočių salėje ir palieka ją paskutinis.

Disciplina ir meistriškumas išvedė šias komandas į LKL superfinalą, kuriame trečiadienį „Lietkabelis“ bandys nugalėti „Žalgirį“ ir išlyginti serijos iki 4 pergalių rezultatą 1-1.

„Pergalė yra pergalė, bet privalome gerinti žaidimą. Šiandien buvome toli nuo to lygio, kokį rodėme sezono metu, – pripažino L. Westermannas. – „Lietkabelis“ žaidžia protingą krepšinį. Tai patyrusi komanda, o mes nežaidėme savo krepšinio.

Panevėžyje jie žaidžia labai gerai, bet mes žinome, ką reikia padaryti. Bus kieta kova, todėl reikia atiduoti viską.

Tai paskutinė ir svarbiausia sezono atkarpa. Pakalbėsime ir viskas bus gerai.“