Sportas

2017.05.17 15:15

E. Eimontas: jei futbolo žmonės pasirinks konservatyvų kelią, savęs poste neįsivaizduoju

15min.lt 2017.05.17 15:15

Trečiadienį popiet 15min video studijoje lankėsi Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Edvinas Eimontas.

Šalies futbolo vadovas dalinasi mintimis apie į dvi stovyklas suskilusią šalies futbolo federaciją bei ketvirtadienį Vilniuje vyksiančią Konferenciją, kurioje bus tvirtinama daugybę aistrų įplieskusi naujųjų organizacijos įstatų direkcija.

Visą sporto žurnalisto Mariaus Bagdono pokalbį su E. Eimontu galite peržiūrėti čia:

Pateikiame didžiąją interviu dalį.

– Pirmasis klausimas būtų toks: ar tikrai rytoj – ketvirtadienį bus paskutinė diena, kai vadovaujate šalies futbolo federacijai?

– Atsakyti vienaip, ar kitaip, negaliu. Rytoj svarbi diena dėl kitų priežasčių. Tai – įstatų keitimas. Mano pozicija byloja apie tai, kad įstatai būtų pakeisti. Kad būtų padarytas didelis žingsnis į priekį.

– Bet jei futbolo bendruomenė pasirinks ne jūsų, bet jūsų oponentų įstatų projektą?

– Aš save sieju su dabartiniu įstatų variantų. Mano įstatų variante federacijos prezidentas turėtų didesnes galias.

Alternatyvi versija nėra prasta, bet reikėtų susitelkti, kad Gerojo valdymo projektas būtų galiojantis. Aš turiu tam tikrų pastabų. Rytoj bus pirmasis žingsnis, o kiti žingsniai turėtų garantuoti prezidento galią arba Vykdomojo Komiteto galią.

Federacija gali turėti skirtingas struktūras. Svarbu, kad įsigaliotų gerojo valdymo praktikos principai. Jie yra universalūs.

Jei futbolo bendruomenė pasirinks konservatyvų kelią ir prezidentas taps labiau reprezentacinė, bet ne galias turinti struktūra, aš nelabai įsivaizduoju savęs tokioje pozicijoje.

– Ar tai reiškia, kad pasitrauktumėte?

– Ar prisiimu atsakomybę. Jei žadu 2020 padaryti, kad futbolas taptų Nr.1 Lietuvoje. Jei savo atsakomybės negaliu garantuoti, vadinasi, aš tik užimu kėdę.

– Jūsų oponentas LFF viceprezidentas Vidmantas Butkevičius teigia, jog E.Eimontas jau atsistatydinęs ir eina pareigas iki artimiausios konferencijos. O paskui bus rinkimai. Ką jis turi mintyse, jei jūs esate atšaukęs savo atsistatydinimą?

– Teisininkai dėl to galėtų ginčytis metų metus, bet aš esu toks žmogus, kuris organizaciją ir tikslus, interesus vertina aukščiau.

Aš nenoriu veltis į teisinius ginčus su organizacija, kurioje dirbu 16 metų, dėl to, kurioje vietoje padėtas kablelis.

Yra daug darbų, o kai vyksta karas, veikla būna paralyžuota. Aš to nenoriu.

– Kokie pagrindiniai skirtumai tarp jūsų siūlomų įstatų ir oponentų?

– Mūsų nuomone, pagrindinis futbolo formuotojas yra klubas. Konferencijoje, kurioje formuoja dėsnius, yra klubai.

Mano oponentai mano, kad dabar klubus atstovauti pakanka apskritims atstovaujančių asmenų.

Bet tai tik tarpininkai, kurie neatspindi klubų interesų.

– Praėjusią savaitę lankėtės Bahreine vykusiame FIFA kongrese. Kokie esminiai klausimai buvo paliesti ir ar jau teko su FIFA atstovais kalbėtis apie susidariusią situaciją Lietuvoje? Kaip FIFA atstovai reagavo į LFF Vykdomojo komiteto sprendimą prezidentui palikti tik reprezentacines pareigas?

– Tiek UEFA, tiek FIFA, prezidentas yra labai svarbus asmuo. Ne tik tas, kuris tik reprezentuoja. Pavyzdžiui, G. Infantino, ar A. Čeferino pasiūlymai – tai ne Vykdomojo komiteto, bet prezidentų pasiūlymai.

Perkėlus atsakomybę Vykdomajam komitetui nerimo yra, kad bus prarasta lyderystė. Kas braižys kryptį?

Turime aiškią strategiją, tikslus, kas prisiims atsakomybę?

– Įsismarkavus šiam konfliktui balandžio mėnesį uždraudėte federacijos darbuotojams teikti komentarus internete. Kodėl?

– Pagrindinis noras buvo tai, kad federacijos darbuotojai netaptų situacijos įkaitais. Federacija turi savo darbus. Nenorėčiau, kad komunikacijos skyrius dėliotų mano ar kitų pusių pareiškimus.

– Iš karto po jūsų atsistatydinimo viceprezidentas V. Butkevičiaus aplinka išplatino pranešimą, kuriame jis kreipiasi ir pateikė keturis klausimus. Esą absoliučiai visas federacijos turtas yra užstatytas, kreditinė linija 2 500 00 eurų yra išsekusi, „Futbolo projektams“ federacijos suteikta 2 200 000 eurų paskola prarasta; „Sporto medicinos centro“ nuostolis – 170 000 eurų. Galite pakomentuoti visus šiuos kaltinimus?

– Aš pateikiau skaičius Vykdomajam komitetui. Šiuo metu vyksta auditas, atskirus auditus vykdo ir UEFA bei FIFA, kurioms turime atsiskaityti už jų suteiktas lėšas. Šie kaltinimai mesti skubotai.

Sprendimai dėl šių projektų buvo Vykdomojo komiteto, jam buvo pateikti išrašai.

Man atėjus į prezidento pareigas, skolos sumažėjo. Mūsų veikla banguoja, nes pagrindiniai pajamų šaltiniai ateina per antrą pusmetį. Tai žino ir mūsų tiekėjai.

– Bet ar tai tikri skaičiai?

– Jei kalbame apie prastesnę federacijos finansinę būklę, tai tikrai – ne. Skolos yra sumažėjusios. Problema yra sumažėję pinigų srautai. UEFA keičia finansavimo sistemą – anksčiau gaudavome lėšas per pirmą metų ketvirtį, bet dabar pirmiau turime pateikti ataskaitas. Galbūt todėl nerimas ir kilo.

– Kitas jums mestas kaltinimas – neteisėtai disponavote iš UEFA federacijai skirtais Čempionų lygos bilietais.

– Mes visada gaudavome tam tikrą kiekį bilietų. Jie buvo skiriami Vykdomojo komiteto nariams, prezidentui, generaliniam direktoriui.

Pernai pabandžiau padaryti tvarką ir apibrėžti bilietų skyrimo procedūras. UEFA tikrai griežtai pasisako, kad turime pateikti asmenų, gaunančių bilietų, duomenis.

Pas mus, žmonės išreiškia norą važiuoti, bet kai reikia pirkti bilietus, už kuriuos federacija moka pinigus, tie žmonės pasitraukdavo, nebuvo aišku, kam atitenka tie bilietai. Todėl sistema buvo keičiama.

UEFA rekomendacija yra tokia, kad procedūra būtų aiški.

– Kitas opus klausimas – jūsų atlyginimas. Teigiama, kad iki šiol LFF prezidentas į rankas gaudavo apie 3300 eurų, o jūs sugebėdavote šią sumą pasididinti beveik dukart – gruodžio mėnesį iki 6900 eurų. Kaip ši suma taip išaugo.

– Vykdomajam komitetui pateikiau duomenis. Iki šiol federacijoje bijodavome pasakyti skaičius. Gal dėl to ir kilo nesusipratimas, auditas turėtų nustatyti, ar atlyginimas mokamas teisėtai. Bet papildomų priemokų nebuvo.

– Jei pergalė rytoj pasibaigtų oponentų pergalė. Įsivaizduojate save ne futbolo, bet kitoje veikloje?

– Futbole esu jau 16 metų. Prieš kelerius metus pradėjau dėstyti, nes jaučiuosi išmanąs, kaip sportas ir jo sistema veikia ir turėtų veikti Lietuvoje.

Išeiti iš futbolo į kitą sritį būtų keista. Todėl tikiuosi, kad liksiu sporte, galbūt futbole.