Sportas

2017.04.25 11:29

Dėl KKSD reformos M. Bilius galvoja apie pasitraukimą iš sporto

BNS2017.04.25 11:29

Rio parolimpinis čempionas Mindaugas Bilius mano, kad netrukus bus priverstas stabdyti savo sportinę karjerą, nes planuojamos drastiškos permainos šalies sporte, skaudžiai kirs ir per parolimpinį judėjimą.

Trauktis iš didžiojo sporto, jis gali būti priverstas reaguodamas į šiuo metu rengiamą Lietuvos kūno kultūros ir sporto įstatymo pakeitimo projektą, bloginantį neįgaliųjų sporto padėtį, didinantį nelygybę, atskirtį bei trintį tarp sveikųjų ir neįgaliųjų sportininkų.

Gegužės 30 d. LR Seime turėtų būti balsuojama dėl kūno kultūros ir sporto įstatymo pakeitimo projekto, kurį patvirtinus paramos netektų Pasaulio neįgaliųjų žaidynių dalyviai bei ketvirtadaliu būtų mažinama karjerą baigusių neįgalių sportininkų renta.

Anot parolimpinio komiteto prezidento M. Biliaus, įsigaliojus naujajam įstatymo projektui, neįgaliųjų sportas bus nublokštas į praeitį, buvusią prieš 25 metus. Jo teigimu, ruošiant naująjį įstatymo projektą buvo visiškai neatsižvelgta į LPOK siūlymus, aplamai ignoruota sporto bendruomenė.

„Deja, bet labai tikėtina, kad būsiu priverstas stabdyti sportinę karjerą ir prašyti rentos bei ja pasinaudoti. Tikrai to nedaryčiau, bet nematau kito kelio kaip atsakyti valdininkams, kurie priimdami sporto įstatymą jo visiškai nederina su sporto bendruomene. Esu vienas iš tų, kurie apie tai, kad bus beveik 40 proc. sumažinta renta, sužinojome tik tada, kai buvo pateiktas įstatymo projektas”, – sakė M. Bilius.

Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių čempionas įsitikinęs, kad visa sporto bendruomenė yra nepatenkinta nauju kūno kultūros ir sporto įstatymo projektu.

Šiuo metu Seime stumiamas sporto įstatymo pakeitimo projektas yra sulaukęs kritikos ir iš kitų sporto bendruomenės atstovų. Jį stipriai kritikavo treneriai, įvairios sporto federacijos, patys sportininkai. Įstatymo pakeitimas numato, kad sveikieji sportininkai rentą gautų tapę olimpinių žaidynių prizininkais, pasaulio bei Europos čempionais, tuo tarpu neįgalieji sportininkai ją gautų, tik tapę Parolimpinių žaidynių čempionais. Ženkliai skirtųsi ir gaunamų rentų dydis, nes parolimpiniai čempionai būtų prilyginti sveikųjų sportininkų Europos čempionams. Skaudžiausiai šis įstatymo pakeitimas paliestų tuos sportininkus, kurie dar sportuoja, bet jau yra iškovoję medalius.

Anot M. Biliaus, šiuo metu visiems atletams iškyla esminis ateities klausimas. „Jie kaip ir aš, yra priversti svarstyti ar stabdyti sportinę karjerą dabar ir prašyti rentos, kol ji nesumažinta beveik per pus ar rizikuoti, viliantis politinės brandos, kuomet įstatymo pakeitimai bus pradėti derinti su sporto bendruomene“, – pabrėžė M. Bilius.

„Iki šiol Parolimpinis čempionas buvo lygus su Olimpiniu čempionu, tačiau įstatymo pakeitimu mus bandoma prilyginti su sveikųjų Europos čempionais. Tad politikų teiginiai apie lygiateisiškumą tėra panašūs tik į pigius viešuosius ryšius, o teikiami įstatymų pakeitimai tik dar labiau didina atskirtį tarp sportininkų“, – mano M. Bilius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.