Sportas

2017.03.06 13:24

Nustumtas į šalį: ar „Raptors“ J. Valančiūnas dar apskritai reikalingas?

DELFI.lt2017.03.06 13:24

Jonas Valančiūnas pastaruoju metu Toronto „Raptors“ klube išgyvena ne pačius geriausius laikus. Ant atsarginių žaidėjų suolelio nugrūstas 24-erių metų centras neberanda savęs Dwane'o Casey sistemoje, o ir treneris pernelyg nesistengia 213 cm ūgio lietuvio išnaudoti.

Iš J. Valančiūno jau ne pirmus metus tobulos gynybos reikalavęs D. Casey išvydo lietuvio darbo vaisius, tačiau to jam nebuvo gana. Neapsikentę „roplių“ vadovai šią spragą nusprendė užkamšyti mainų būdų prisivilioję atletiškąjį Serge'ą Ibaką.

Kaip tai pakeitė Jono žaidimą? Paprastai kalbant, sužlugdė. Po mainų JV minutės aikštėje drastiškai krito žemyn – nuo 26 iki vos 19 per rungtynes. Nė vieneriose iš jų mūsiškis nerungtyniavo ketvirtajame kėlinyje, o apskritai antrose mačų pusėse už jį daugiau rungtyniavo net ir toks žaidėjas kaip Delonas Wrightas.

Ir tai kaip reikiant paveikė Joną – jis į save jau nebepanašus net puolime. Po S. Ibakos prisijungimo, per šešis susitikimus, uteniškis rinko po 7,3 taško ir 6,5 atšokusio kamuolio, o ypač blogos buvo dvejos rungtynės prieš Vašingtono „Wizards“.

Su centru iš Lenkijos Marcinu Gortatu besistumdęs lietuvis per du mačus pelnė tik 9 taškus ir atkovojo 11 kamuolių, o iš žaidimo pataikė vos 4 metimus iš 14.

„Galbūt tai, kad yra nustumtas į šalį, ir veikia jo žaidimui, – svarstė „Sportsnet“ žurnalistas Ardenas Zwellingas.

„Psichologiškai jis – kažkur kitur“, – įžvelgė TSN reporteris Jackas Armstrongas.

Tiesa, kituose susitikimuose galima pastebėti ir tradicinę „Raptors“ klaidą – kamuoliais nebuvo maitinamas, nors ir atakavo nepriekaištingai: prieš Bostono „Celtics“ Jonas pataikė 3 dvitaškius iš 4, prieš Portlando „Trail Blazers“ – 7 iš 8, prieš Niujorko „Knicks“ – 4 iš 4, prieš Milvokio „Bucks“ – 5 iš 5.

„Valančiūnas žaidžia geriau, kai dažniau gauna kamuolį – taip buvo visą laiką. Jam patinka būti įtrauktam į žaidimą. Kyle'as Lowry tikrai jo ieškotų, – Toronto ekipos, kuri dabar turi verstis be riešo operaciją iškentėjusio gynėjo, žaidimą analizavo „Toronto Sun“ žurnalistas Ryanas Wolstatas.

Corey Josephas su juo kartu nėra žaidęs, todėl nenuostabu, kad jie neturi tarpusavio ryšio. Valančiūnas nerungtyniauja antrame penkete, kurį pastaruosius dvejus metus į priekį veda būtent Josephas. Valančiūnas išvis beveik nežaidžia rungtynių pabaigose, kai Corey dažniausiai būna ant parketo. Neįsivaizduoju, kaip „Raptors“ išspręs šią situaciją.“

Viso to kaltininkas – jau minėtasis S. Ibaka, kuris iš JV „atėmė“ ne tik minutes, bet ir metimus. 27-erių metų, iš Kongo kilęs, bet Ispanijos pilietybę turintis, aukštaūgis per šešerias rungtynes „Raptors“ gretose vidutiniškai žaidė net po 35 minutes, pelnė po 17,1 taško, po atkovojo 7,6 kamuolio ir atliko po 1,5 bloko.

Iš kitos pusės, kitiems trims aukštaūgiams – Lucasui Nogueirai, Jakobui Poeltlui ir Pascaliui Siakamui – nepasisekė dar labiau – jie apskritai buvo išimti iš rotacijos.

„Jeigu yra palanki situacija ir jeigu yra išnaudojamas, tuomet Jonas gali būti visai efektyvus. Bet šioje komandoje, kaip ji dabar suformuota, jis paprasčiausiai netinka. Jonas dabar yra 14 mln. dolerių vertės atsarginis“, – negailestingai konstatavo žurnalistas „Sportsnet“ Johnas Griggas.

„Valančiūnas modernioje NBA negali apsiginti. Jis savo vertę dar sugeba maksimalizuoti, kuomet yra antras ar trečias komandos puolimo variantas. Bet kai dabar yra S. Ibaka, to paprasčiausiai nebus. Įtariu, kad, jeigu S. Ibaka ir Patrickas Pattersonas ar P.J. Tuckeris kartu su K. Lowry liks Toronte, Valančiūnas, norint sumažinti prabangos mokesčius, tarpsezonio metu bus išmainytas.

Didžiausias klausimas yra, ar tokie aukštaūgiai kaip Valančiūnas, Nikola Vučevičius, Brookas Lopezas, Gregas Monroe, Jahlilas Okaforas ir kiti, išvis bus paklausi prekė rinkoje“, – savo įžvalgomis dalijosi apie „Raptors“ žaidimą nuolat rašantis R. Wolstatas.

Akivaizdu, net nesvarbu, kaip susiklostys šis sezonas, kad Jono dienos Toronte – jau suskaičiuotos. Matydami tokį lietuvio žaidimą mainams neprieštarautų net ir kai kurie „Raptors“ sirgaliai. Tiesa, kiti dar gina mūsiškį ir ieško kaltų dėl JV nugrūdimo ant atsarginių žaidėjų suolelio.

Diskusijos diskusijoms, svarstymai svarstymams, bet panašu, kad į Lietuvos rinktinės treniruočių stovyklą Jonas atvyks jau nebe kaip „Raptors“ narys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.