Sportas

2021.12.08 06:24

Premjeras: Australija nesiųs savo pareigūnų į Pekino olimpiadą

atnaujinta 9.35
BNS2021.12.08 06:24

Australija nesiųs savo pareigūnų į artėjančią Pekino žiemos olimpiadą, trečiadienį pareiškė australų premjeras Scottas Morrisonas, anksčiau apie diplomatinį žaidynių boikotą paskelbus Jungtinėms Valstijoms.

Kanbera šį sprendimą priėmė esant „nesutarimų“ su Kinija įvairiais klausimais, įskaitant Australijos įstatymus dėl užsienio šalių kišimosi ir neseniai priimtą sprendimą įsigyti atominių povandeninių laivų, sakė premjeras.

„Australija neatsitrauks nuo griežtos pozicijos, kurią užėmėme gindami Australijos interesus, ir, be abejo, nenuostabu, kad į tas žaidynes nesiųsime Australijos pareigūnų“, – sakė jis.

Kanberos sprendimas neužkerta kelio australų atletams dalyvauti olimpiadoje.

Antradienį apie Pekino olimpiados diplomatinį boikotą paskelbė Jungtinės Valstijos. Vašingtonas nurodė, kad šį sprendimą priėmė atsižvelgdamas į Kinijos vykdomą uigūrų mažumos genocidą ir nusikaltimus žmoniškumui Sindziange bei kitus žmogaus teisių pažeidimus.

S. Morrisonas taip pat paminėjo žmogaus teisių pažeidimus Sindziange ir Pekino nenorą susitikti derybų su australų pareigūnais kaip pagrindines priežastis, nulėmusias Kanberos sprendimą nesiųsti savo pareigūnų į olimpiadą.

„Mes nedarėme jokių kliūčių, tačiau Kinijos vyriausybė nuosekliai atsisakydavo išnaudoti galimybes mums susitikti aptarti tų klausimų“, – sakė vyriausybės vadovas.

Per pastaruosius dvejus metus Kinija ėmėsi virtinės sankcijų, nukreiptų prieš australiškas prekes, tarp Pekino ir Kanberos įsiplieskus aštriam politiniams ginčui, dėl kurio buvo įšaldyti ministrų lygio kontaktai, o dvišalius santykius ištiko rimčiausia krizė nuo 1989 metų žudynių Tiananmenio aikštėje.

Kiniją papiktino Australijos planai priimti teisės aktus, draudžiančius užsienio įtakos operacijas, uždrausti kinų telekomunikacijų milžinei „Huawei“ dalyvauti diegiant Australijoje itin spartaus 5G plačiajuosčio ryšio tinklą ir raginimai atlikti nepriklausomą tyrimą dėl koronaviruso pandemijos ištakų.

Kinija ėmėsi baudžiamųjų priemonių prieš australiškų miežių, anglių, vario rūdos, medvilnės, šieno, medienos, langustų, cukraus, vyno, jautienos, citrusų vaisių, grūdų, valgomųjų vynuogių, pieno produktų ir kūdikių pradinio maitinimo mišinių importą.

Australijos sprendimas įsigyti atominių povandeninių laivų pagal naują gynybos paktą su Jungtine Karalyste ir Jungtinėmis Valstijomis, daugelio laikomas bandymu atsverti Kinijos įtaką Ramiojo vandenyno regione, taip pat smarkiai supykdė Pekiną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt