Sportas

2021.12.05 10:50

Futbolas žiemos akivaizdoje: iš klaidų pasimokęs Vilnius atstatė kupolą Pilaitėje, Kaunas savo dar laukia

Aivaras Katutis, LRT.lt2021.12.05 10:50

Lietuvoje dėl gamtos stichijų per pusę metų subyrėjo du pripučiami futbolo maniežai. Praėjusią žiemą po sniegu paskendo Pilaitėje stovėjęs kupolas, o birželį vėjas buvo negailestingas kauniečiams. LRT.lt kalbinta Vilniaus savivaldybė sako, kad šią žiemą į pagalbą pasitelks profesionalų komandą, o tuo tarpu Kaunas savo pripučiamo maniežo šiais metais gali ir nesulaukti.

Dvi gamtos išdaigos futbolui

Vis intensyviau krentantis sniegas Vilniaus miesto savivaldybei kelia ne pačius maloniausius prisiminimus. Šių metų sausį po didžiulės ir stiprios pūgos Pilaitėje sugriuvo pripučiamo futbolo maniežo stogas. Kupolas, neatlaikęs sniego sankaupos, suplyšo ir subliuško naktį, kai jame nebuvo žmonių, tad rimtesnės nelaimės pavyko išvengti.

Kaune esančiam Vilijampolės futbolo maniežui, kurį dengė 21 metro aukščio kupolas, negailestingas buvo vėjas. Joninių naktį, kaip spėjama, stiprus vėjas atplėšė vieną kampą, o tada ant vejos subliuško visa kupolo konstrukcija.

Iškart po incidento LRT TELEVIZIJOS kalbintas Kauno savivaldybės Statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius sakė, kad tai buvo antras kupolas, kurį šiame manieže pastatė slovėnų bendrovė.

„Aš tai šansų jį suklijuoti, sulipdyti nematau ir nenorėčiau. Matosi, kad viskas plyšę, atplyšę“, – tuomet pasakojo V. Abramavičius.

Kauno savivaldybės atstovas teigė, kad kelios dienos iki incidento kupolą apžiūrėjo jį gaminusios bendrovės darbuotojai.

„Apsižiūrėjo, ar mes teisingai eksploatuojame, ar visos sistemos veikia ir tvarkingai funkcionuoja. Apėjo, apžiūrėjo, sakė, viskas labai gerai. Tačiau stichija yra stichija, prieš gamtą mes visi turbūt bejėgiai, bet šis statinys, mano manymu, turėjo atlaikyti tokį škvalą“, – birželį sakė V. Abramavičius.

Kauniečiai ir maniežą prižiūrėjusi „Kauno Žalgirio“ futbolo akademija tokios įvykių eigos numatyti negalėjo, o štai vilniečiai nelaimės galėjo išvengti, jeigu, kaip tuomet LRT.lt teigė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas, Pilaitės manieže būtų veikę šiltą orą perduodantys dujiniai ventiliatoriai, o ne dyzeliniai.

Tuo tarpu antrasis Vilniuje esantis panašus objektas – BFA futbolo akademijos arena – snygį atlaikė. Akademijos personalas ir treneriai patys kasė ir nešė nuo stogo kritusį sniegą, taip užkirsdami kelią galimai nelaimei.

Atstatyti pavyko Vilniuje, Kaunas – nežinioje

Pilaitėje esantį futbolo maniežą šaltuoju metų laiku vėl apgaubė didžiulis kupolas. Jo atstatymui prireikė 130 tūkst. eurų. Tiesa, savivaldybė papildomų lėšų kupolui atstatyti neskyrė – visus kaštus prisiėmė jį apdraudusi bendrovė.

V. Benkunskas sako, kad savivaldybė jaučia pripučiamų kupolų poreikį sostinėje, todėl kitais metais planuoja pradėti dar vieno panašaus objekto statybas.

„Kadangi mūsų klimato sąlygos yra gana atšiaurios, turime daug kritulių, norėdami pritaikyti futbolo aikštes šaltajam sezonui, privalome pasirūpinti jo uždengimu arba šildymu, – LRT.lt teigė Vilniaus vicemeras. – Ateinantį sezoną Vilniuje planuojame pradėti vieno šildomo futbolo aikštyno įrengimo darbus ir dar vieno pripučiamo maniežo statybą.“

Vilniaus savivaldybė, siekdama, kad nepasikartotų praėjusios žiemos įvykiai, šį sezoną pasirinko naują techninės priežiūros įmonę.

„Manieže papildomai bus atlikta visų įrenginių revizija ir techninė analizė. Daugiau dėmesio bus skiriama sniego sankaupų šalinimui – esant ekstremalioms sąlygoms, bus samdomi darbuotojai, turintys patirties dirbant dideliame aukštyje, kurie rūpinsis sniego nuvalymu nuo kupolo“, – kalbėjo V. Benkunskas.

Vilniečiams šio maniežo išlaikymas, įskaitant darbuotojų atlyginimams skiriamas lėšas, taip pat sezoninį kupolo nuėmimą ir pastatymą bei kitus darbus, vidutiniškai kainuoja apie 210 tūkst. eurų per metus.

Kauno savivaldybės žinioje mieste yra tik vienas pripučiamas maniežas – Viljampolės. Kaip LRT.lt sakė V. Abramavičius, savivaldybė kol kas nėra paskaičiavusi nuostolių, nes į žalos sumą įeis ir kupolo atstatymo išlaidos. Tikimasi, kad ir šiuo atveju nuostolius atlygins draudimo kompanija.

Tai reiškia, kad iki šiol žiemomis vykę futbolo užsiėmimai Vilijampolės manieže artimiausiu metu nevyks. Savivaldybės atstovas sako, kad šiuo metu vyksta viešasis konkursas naujo kupolo įsigijimui, nors dar birželį buvo viliamasi, kad rudenį Kaune atsiras naujas pripučiamas kupolas.

Savivaldybė vis dar mato tokių sporto objektų poreikį mieste, tačiau pagreitinti įsigijimo proceso negali.

„Tokie kupolai pratęsia futbolo žaidimo laikotarpį, tad jie yra svarbūs tiek sportininkams, tiek jų treniruotėms ir treniruočių kokybei. Be to, tokio pripučiamo statinio kaina ir eksploatacinės išlaidos yra mažesnės negu pastato“, – pridūrė V. Abramavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt