Sportas

2021.11.30 15:34

Pirmasis Maksvyčio blynas rinktinėje – ką pamatėme?

Paulius Cubera, LRT.lt2021.11.30 15:34

Kazys Maksvytis turėjo progą pirmą kartą sukviesti Lietuvos krepšininkus į nacionalinę rinktinę ir su jais pradėti atranką į 2023 m. pasaulio čempionatą. Pirmasis langas įveiktas su dviem pergalėmis, aikštėje išbandyti trylika skirtingų žaidėjų. Ką pamatėme?

Trūkumas. Amžina Lietuvos rinktinės problema – įžaidėjas – buvo opi ir šį kartą. Iš rinktinės pasitraukus Mantui Kalniečiui ir negalint atvykti kitiems Eurolygos žaidėjams (visų pirma – Rokui Jokubaičiui) treneriui liko vienintelė išeitis – kviesti komandai vadovauti LKL lygio žaidėjus.

Treneris pasirinko į rinktinę pasikviesti sau gerai iš jaunimo laikų pažįstamą Vytenį Čižauską, o šalia jo pastatyti žaidėjus, kurie nėra tikri atakų organizatoriai, bet gali daryti šį darbą: Mindaugą Girdžiūną, Margirį Normantą ir Tomą Dimšą.

Akivaizdu, kad šioje situacijoje pagrindiniu įžaidėju rinktinėje būtų Vaidas Kariniauskas, tačiau „Ryto“ gynėjas yra patyręs traumą. Vienintelis likęs klausimas – kodėl K. Maksvytis nekvietė Žygimanto Janavičiaus, šį sezoną pagal rezultatyvius perdavimus (vid. 5,88) pirmaujančio visoje LKL.

„Šios rungtynės parodė, kad mes strigome įžaisdami kamuolį. Aš manau, kad čia paspirtis bus Vaidas Kariniauskas, jam buvo numatytas šis vaidmuo“, – po rungtynių Čekijoje sakė ir pats K. Maksvytis.

V. Čižauskas neblogai įėjo į aikštę mače su Bulgarija, davė gynyboje reikalingo fiziškumo, tačiau akivaizdu, kad iki pagrindinio rinktinės įžaidėjo lygio jis netempia. Per du mačus iš viso atlikti 5 rezultatyvūs perdavimai ir padarytos 3 klaidos, pataikyti 3 metimai iš 7.

Keista, kad trenerių štabas per 2 rungtynes tik 16 minučių surado Margiriui Normantui. Vienas iš „Ryto“ lyderių šį sezoną pasižymi agresyvumu, perimtais kamuoliais, kieta gynyba ir sugebėjimu aštrinti atakas. Tiesa, jam šalia savęs reikia turėti stiprų žaidimo organizatorių, pats jis toks nėra.

Rungtynėse su bulgarais įžaidėjo trūkumas nebuvo toks akivaizdus, gerai kamuoliu dalijosi M. Girdžiūnas (4 rez. perd.), puikiai komandos draugus rasdavo Deividas Gailius (8 rez. perd.), sugebėjimą nusimesti kamuolį demonstravo Eigirdas Žukauskas ir Martynas Echodas.

Mače su Čekija organizuotumo trūko dažniau, bet stipriai rinktinei padėjo atvykęs Mindaugas Kuzminskas, vienu metu itin dažnai maitintas kamuoliais. Puolėjas priimdavo teisingus sprendimus, kada mesti į krepšį pačiam, kada perduoti kamuolį kitiems.

Atsigavo. Puikų žaidimą šiame lange demonstravo šį sezoną Italijoje labai mažai trenerio pasitikėjimo sulaukęs M. Echodas. Per 2 rungtynes po 16,5 min. žaidęs centro žaidėjas rinko po 10 taškų (7/10 dvit.), 9,5 atkovoto kamuolio, 1,5 rez. perdavimo ir 16 naudingumo balo.

Pirmajame lange buvęs „Ryto“ žaidėjas tapo naudingiausiu rinktinės žaidėju (jei neskaitysime tik vieną mačą žaidusio ir 17 balų surinkusio M. Kuzminsko).

Reikia pažymėti, kad M. Echodui abi varžovų komandos buvo gana parankios. Tiek bulgarai, tiek čekai neturėjo stipriai Martyną ūgiu lenkiančių aukštaūgių, o lietuvio mobilumas, neblogas aikštės matymas ir sugebėjimas atlikti pikenrolus leido jam rinkti taškus.

Solidūs skaičiai atkovotų kamuolių grafoje irgi rodo lietuvio pranašumą prieš varžovus. Gerai poziciją mokantis užsiimti M. Echodas per du mačus net 7 kamuolius atkovojo puolime. Žinoma, M. Echodas nesugebėtų taip žaisti prieš J. Vesely`į ar panašaus lygio aukštaūgius, tačiau savo pranašumais šįkart jis puikiai pasinaudojo ir jau po mačo su Bulgarija treneriai išsiuntė namo tiesioginį M. Echodo konkurentą kovoje dėl pozicijos – Martiną Gebeną.

X faktorius. Po pirmojo mačo su Bulgarija tokiu buvo galima vadinti šešis tritaškius pataikiusį Osvaldą Olisevičių, tačiau Čekijoje snaiperis jau nebuvo toks užtikrintas. Nors Italijoje žibantis puolėjas spindėjo mače Klaipėdoje, sunku tikėtis, kad toks krepšininkas turi bent teorinių šansų užsivilkti rinktinės aprangą dideliame turnyre.

Puolėjo pozicijoje prieš Osvaldą rikiuojasi tiek šiame lange žaidę Arnas Butkevičius ir Mindaugas Kuzminskas, tiek Edgaras Ulanovas. Be to, į rinktinę bent jau langams labai rimtai beldžiasi universalusis „Ryto“ puolėjas Gytis Radzevičius.

Tikru atradimu rinktinėje šiame lange tapo K. Maksvyčio auklėtinis Permėje Eigirdas Žukauskas. Lietuvos krepšinio sirgaliams nuo 2017–2018 m. LKL sezono Prienų klube beveik nematytas aukštaūgis buvo stabiliausias šio lango rinktinės vedlys.

Po 23,6 minutės per abu mačus žaidęs ketvirtasis numeris rinko po 10 taškų (4/8 dvit., 3/6 trit.), 5,5 atkovoto kamuolio, 2 rezultatyvius perdavimus, 1 bloką ir 14 naudingumo balų.

Mače su Bulgarija jo +/– rodiklis nusileido tik O. Olisevičiui ir siekė 24, mače su Čekija buvo geriausias komandoje – +21. Būtent pastarasis skaičius labai gerai iliustruoja E. Žukausko indėlį ginantis prieš tiesioginius varžovus. Jis tai puikiai darė tiek po krepšiu, tiek perimetre.

„Eigirdas gali dengti žaidėjus nuo pirmos iki ketvirtos pozicijos, gali žaisti apačioje, lėtą aukštaūgį apžaisti iš viršaus, labai gerai tinka, kai keičiamės ginamaisiais. Su juo ir puolime yra pasirinkimų“, – po mačo Čekijoje apie auklėtinio universalumą kalbėjo K. Maksvytis.

Žinant pastarųjų metų rinktinės bėdas ir ryškų tikro ketvirtojo numerio trūkumą, nebūtų netikėta, jei ateityje E. Žukauską pamatytume rinktinės sudėtyje ir dideliame turnyre. Bent jau tiesioginį oponentą dėl šios pozicijos Eimantą Bendžių per šį langą komandos „Parma“ legionierius akivaizdžiai pranoko.

Mįslė. Laurynas Birutis į rinktinę atvyko kaip vienas naudingiausių Ispanijos ACB lygos centro žaidėjų, abiejuose mačuose buvo be konkurencijos aukščiausias žmogus aikštėje, tačiau jo žaidimas kelia dviprasmiškų minčių.

Po kiek daugiau nei 13 minučių abiejuose mačuose žaidęs centras iš viso pelnė 16 taškų, bet atsikovojo tik 4 kamuolius. Puolime L. Birutis negali įveikti tiesioginio oponento veidu į krepšį, o ir žaisti nugara jam dažnai yra sunku, nors tokių epizodų matėme. Laurynas yra gana mobilus žaidėjas, puikiai žaidžiantis pikenrolą, bet šiame lange jam trūko tikrai patikimo partnerio įžaidėjo pozicijoje.

Akivaizdu ir tai, kad L. Birutis gynyboje labai dažnai nespėdavo ir po šių mačų sunku pasakyti, ar jo pranašumai puolime atsveria trūkumus gynyboje.

Nelaimėlis. Tomas Dimša per abejas rungtynes iš viso atliko net 23 metimus į krepšį iš žaidimo, bet pataikė tik 4 sykius. Tritaškių statistika – 2 taiklūs metimai iš 14-os.

„Kalbėdamas apie rinktinę jam užsiminiau, kad rinktinėje vyksta kartų kaita ir jis turi išeiti į priešakines eiles, imtis atsakomybės. Jis tai puikiai padarė“, – po mačo su Bulgarija jo žaidimą vertino K. Maksvytis.

Neteisė treneris savo žaidėjo ir po ne itin sėkmingo mačo Čekijoje: „Tomas Dimša kelis labai gerus metimus išmetė. Išvedėme jį laisvą, bet jis paprasčiausiai jų nepataikė, nepasakyčiau, kad jis forsavo metimus.“

Akivaizdu, kad treneris Italijoje ir Čempionų lygoje puikiai žaidžiantį T. Dimšą mato kaip rinktinės langų lyderį, o puolėjas klube jau ne kartą yra įrodęs, kad toks gali būti. Tomas puolime turi daug laisvės, tačiau turi ja pasinaudoti geriau.

Štai mače su Bulgarija dėl išskirtinio O. Olisevičiaus pasirodymo Tomo ne taip trūko, o mačas su Čekija būtų buvęs kur kas lengvesnis, jei rinktinės lyderis būtų pataikęs laisvus gerus metimus.

Pavyzdys. Galima tik pagirti M. Kuzminską ir padėkoti jam už atsidavimą rinktinei. Praėjusį ketvirtadienį su Sankt Peterburgo „Zenit“ rungtynes Eurolygoje sužaidęs puolėjas iš Atėnų patraukė tiesiai į Čekiją ir po sudėtingos kelionės Opavoje pelnė 13 taškų, tapdamas vienu rinktinės lyderių abiejose aikštės pusėse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt