Sportas

2021.11.25 14:47

Debiutui besirengiantis Maksvytis: apie Kuzminsko iniciatyvą, Juškevičiaus sprendimą ir Šengelijos pavyzdį „Žalgiriui“

Paulius Cubera, LRT.lt2021.11.25 14:47

Lietuvos krepšinio rinktinės treneris Kazys Maksvytis laukia savo debiuto su komanda, kuris jau penktadienį „Švyturio“ arenoje Klaipėdoje įvyks žaidžiant su Bulgarijos rinktine. Nauja rinktinė su nauju trenerių štabu pradės atranką į 2023 m. pasaulio pirmenybes, o K. Maksvytis – naują ir turbūt sudėtingiausią savo karjeros etapą.

Lietuvos ir Bulgarijos rungtynių pradžia – penktadienį 19:30 val.

„Senai tiek kamerų nebuvo“, – po Lietuvos rinktinės treniruotės buriuojantis žurnalistams nusistebėjo K. Maksvytis. Iš netoli Klaipėdos esančio Darbėnų miestelio kilęs treneris savo kelią nacionalinėje komandoje simboliškai pradės arčiausiai gimtinės, kiek tik įmanoma.

Rusijoje klube dirbantis K. Maksvytis pripažino, kad jaudulio prie rungtynes tikrai yra, o susidomėjimą jaučia ir iš jį pasiekiančių prašymų padėti gauti bilietus į rungtynes.

„Tikiuosi sulaukti savo draugų, kaip „Neptūno“ treneris sirgalių, kaip darbėniškis, atvažiuos šeima. Jaudulys yra, bet didesniame rate jaudulį pavyksta įveikti geriau“, – kalbėjo treneris.

Pavyzdžiui, Tornikė Šengelija, pasirašydamas sutartį su CSKA, įtraukė sąlygą, kad turi būti išleistas į savo šalies rinktinę

Kalbėdamas su žiniasklaida K. Maksvytis pasakojo apie darbų pasidalijimą rinktinės štabe, pasirengimą mačui, įvardijo Bulgarijos rinktinės stiprybes ir dar kartą papriekaištavo savo žaidėjų į rinktinę neišleidusiam Kauno „Žalgiriui“.

– Koks jausmas būnant čia, Klaipėdoje, rengiantis rungtynėms?

– Aišku, yra jausmas, visų pirma jis pasirodo per bilietų prašymą (šypsosi). Tikiuosi sulaukti savo draugų, kaip „Neptūno“ treneris sirgalių, kaip darbėniškis, atvažiuos šeima. Jaudulys yra, bet didesniame rate jaudulį pavyksta įveikti geriau.

– Gal pirmas mačas išvykoje būtų geriau?

– Be abejo, geriau yra Lietuvoje ir su bulgarais. Varžovus vertiname, gerbiame, bet nebijome. Prie šios situacijos, kai turime tik trijų dienų stovyklą, nors šis palengvinimas yra, kad mačas vyksta Lietuvoje.

– Kalbant apie sirgalius, LKL matome, kad renkasi negausiai. Kaip manote, kaip bus dabar?

– Norėtųsi, kad būtų daugiau, juolab, kad žaisime namuose, sirgaliai būtų kaip šeštasis žaidėjas. Tikiuosi jų bus daugiau nei LKL.

– Sakėte, kad mažai laiko perduoti savo filosofiją, žaidėjai mums sakė, kad pavyko. Kaip atrodo jums?

– Kaip studentui – visada trūksta tos paskutinės nakties. Su trenerių štabu kalbėjome, kad laiką pavyko išnaudoti gana gerai, racionaliai. Grubiai tariant turėjome tris žaidybines treniruotes, kas krepšinyje yra labai nedaug. Pagrindinis tikslas buvo kažkiek suvienodinti ir supaprastinti savo sistemą, filosofiją, tuo pačiu atsižvelgiant į laukiančias rungtynes. Manau, kad tai neblogai pavyko. Dar smagiau, kad visi atvykę žaidėjai yra pasiruošę, be traumų, be teigiamų koronaviruso testų.

– Koks varžovas yra Bulgarija?

– Bulgarija yra tokia, sakyčiau, Pietų komanda, labai priklauso nuo emocijų. Su geromis emocijomis žaidžia geriau, su blogomis gali pulti į duobę. Bulgarijos žaidime yra daug improvizacijos, turi nemažai metikų, žaidžia greitai. Statistiškai tai yra daugiausia atakų surengianti komanda. Vienas pagrindinių tikslų bus, kaip mes stabdysime jų greitą puolimą.

– Akivaizdu, kad turėsite pranašumą priekinėje linijoje?

– Tikėkimės. Tas pats Laurynas Birutis tikrai gana neblogai atrodo. Tikėsimės, kad pavyks jį išnaudoti.

– Bulgarija neturi pagrindinių žvaigždžių – Saša Vezenkovo, Dee Bosto – ar galime sakyti, kad visgi čekai šiame lange yra rimtesnis varžovas?

– Žinote, nemėgstu žiūrėti du žingsnius į priekį. Dabar yra pirmas žingsnis – bulgarai, ruošiamės jiems. Kalbant bendrai, taip, čekai su šia sudėtimi neseniai žaidė olimpiadoje, treneris tas pats, žaidėjai tie patys.

Bulgarijos žaidime yra daug improvizacijos, turi nemažai metikų, žaidžia greitai. Statistiškai tai yra daugiausia atakų surengianti komanda.

– Kas numatomi lyderiai mūsų rinktinėje?

– Pagal pirminį planą vyksta ir kažkoks atsinaujinimas, pagal treniruotes yra vienaip, rungtynėse gali būti kitaip. Gerai atrodo Tomas Dimša, kapitonas Arnas Butkevičius, nemažo vaidmens tikiuosi iš L. Biručio. Manau, kad žaidimas suksis aplink juos ir dar keletą.

– Esate naujokas rinktinėje, turite štabe patyrusį Kęstutį Kemzūrą, bet esant langams nė vienas štabo narys nėra dirbęs. Kaip pasiskirstėte pareigomis iki lango?

– Mes buvome pasidaliję darbus, didesnį krūvį iki lango atliko K. Kemzūra ir skautas Tomas Rinkevičius, kurie šiek tiek susistemino varžovų puolimą, gynybą, žaidėjus. Gerai, kad klubas mane išleido pora dienų anksčiau, tai mums pagelbėjo. Žinoma, dirbti naujame štabe iššūkis yra mums visiems, reikia išmokti dirbti kartu, ne tik dirbti – išmokti laimėti kartu. Darbo buvo.

– Esate anksčiau treniravęs 7 žaidėjus, kiek tai padeda jiems ir jums?

– Padeda, žinoma. Visų pirma, aš žinau, kaip juos išnaudoti. Žinau jų stiprybes, žinau net ir trūkumus. Kai kurios sistemos ir mintys kartojasi, kurias aš naudojau savo komandose.

– Galėjo būti ir aštuntas žaidėjas. Kodėl rinktinėje nėra Ado Juškevičiaus?

– Kalbėjau su pačiu Adu, jis pats pareiškė norą daugiau laiko praleisti su šeima, nes yra laukiami malonūs pokyčiai (šypsosi). Iš jo pusės buvo pasakyta, kad neturi pakankamai motyvacijos būti rinktinėje, kad geriau žaistų jaunesni, kuriems labiau žiba akys. Aš bandžiau jį įkalbėti, bet sutikau su jo požiūriu, kadangi jis pats jį išsakė.

– Vadinasi, Adas nebemato savęs rinktinėje ir ateityje?

– Čia geriau būtų klausti jo, bet turbūt taip.

– Anksčiau kritikavote „Žalgirio“ sprendimą neišleisti žaidėjų į rinktinę, dabar Mindaugas Balčiūnas kolegų tinklalaidėje pasakė, kad supranta Pauliau Motiejūno sprendimą. Ar jūsų nuomonė kažkaip pasikeitė?

– Čia turi būti viskas išspręsta kitu lygmeniu. Pavyzdžiui, Tornikė Šengelija, pasirašydamas sutartį su CSKA, įtraukė sąlygą, kad turi būti išleistas į savo šalies rinktinę. Ne visi mūsų Eurolygos žaidėjai gali taip diktuoti sąlygas, kaip Šengelija, bet manau, kad šie klausimai turi būti suderinti nacionaliniu lygmeniu.

– Mindaugas Kuzminskas atvyksta į rinktinę – kaip jums jos sprendimas?

– Jeigu atvirai, visai nesitikėjau jo turėti rinktinėje, bet sužinojus, kad Rusijos klubai išleidžia žaidėjus, susisiekus su juo, jis pats pareiškė norą žaisti.

Buvo, be abejo, diskusija ir tarp trenerių. Turim kažkokią chemiją, ar mums dabar reikia naujo žmogaus. Bet vertinant visą situaciją, manau, kad turi žaisti geriausi žaidėjai, ypač kai patys rodo tokią iniciatyvą. prijungsime ir antroms rungtynėms Mindaugas bus gera paspirtis.

– Ar su M. Kuzminsko komandos draugu Artūru Gudaičiu nebuvo kalbėta?

– Ne, su Artūru nekalbėjome, bet prieš tai treneris jo nebuvo išleidęs į langus.

– Vytenį Čižauską treniruojate po 9 metų pertraukos. Kokį įspūdį jis palieka, kiek yra pasikeitęs nuo jaunimo laikų, ar jis galėtų būti pagrindinės įžaidėjas rinktinėje?

– Galiu pasakyti, kad atrodo neblogai, gerai vadovauja komandai. Visas pasimatys per rungtynes, kol kas buvome numatę, kad jis bus labiau kylantis nuo suolo.

– Ar esate apsisprendęs, kas penktadienį nežais.

– Nesame, turime tai padaryti iki vakaro pagal FIBA taisykles. Treniruočių nedaug, šiandien ji ką tik baigėsi, mes su treneriais dar norėtume šiek tiek pasikonsultuoti ir priimsime sprendimą. Kol kas jo nėra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt