Sportas

2021.11.24 17:10

Rankinio drama neprasidėjus Europos čempionatui: federacija liko be pinigų, bet pagalba iš ministerijos – negalima

Aivaras Katutis, Tautvydas Meškonis, LRT.lt2021.11.24 17:10

Lietuvos vyrų rankinio rinktinė pirmą kartą nuo 1998 metų dalyvaus Europos čempionate, tačiau sunkiu darbu vietą stipriausiame Senojo žemyno turnyre išsikovoję rankininkai yra nežinioje – federacija suka galvą, iš kur paimti 70 tūkst. eurų, kurie reikalingi rinktinės aprūpinimui, treniruočių stovykloms, draugiškoms rungtynėms bei žaidėjų kelionėms.

Lietuvos rankinio federacija (LRF) pirštu beda į pasikeitusią sporto finansavimo tvarką, tačiau Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) teigia, kad vadovaujasi valstybės nustatytais kriterijais ir neturi teisinio pagrindo staiga keisti finansavimą sportui.

Europos čempionatas Vengrijoje ir Slovakijoje vyks sausio 13–30 dienomis. Tuo tarpu pinigai, skirti aukšto meistriškumo programoms, pagal dabartinę tvarką federacijas pasieks tik kitų metų balandžio mėnesį.

Rankinio federacija, šiais metais iš valstybės biudžeto gavusi beveik 144 tūkst. eurų, tai vadina absurdu ir sporto žlugdymu, mat tokia finansavimo tvarka ne tik kad neatitinka įvairių sporto šakų varžybų kalendoriaus, bet ir padaro sportininkus įkaitais, kuomet net ir patekus į čempionatus, atletai į juos vykti negali dėl lėšų trūkumo.

„Mes, kaip federacija, aukšto meistriškumo programai finansavimą gausime tik balandžio mėnesį, kai svarbiausias sporto renginys vyks sausį. Tačiau mums pirkti bilietus ir susimokėti mokesčius už dalyvavimą Europos čempionate reikia dar šiais metais. Pagrindinė problema yra ta, kad šių metų biudžeto lėšų negalime skirti kitų metų renginiui. Mūsų vienintelis pinigų šaltinis lieka Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK), kuris gali padėti padengti kitų metų sąskaitą. Kreipėmės į savo rėmėjus, taip pat į Europos rankinio federaciją. Sulaukėme geranoriškumo ir, manau, kad viskas bus gerai – Europos čempionate dalyvausime“, – LRT RADIJUI sakė LRF generalinis sekretorius Miglius Astrauskas.

Lietuvos rankinio federacija atkreipia dėmesį į tai, kad Europos ir pasaulio čempionatų vykdymo sistema yra nevienoda, o tokia finansavimo tvarka, kai pinigai federacijas pasiekia tik praėjus tris mėnesiams nuo metų pradžios, nėra logiška. LRF lieka situacijos įkaite, nes pasilikti šių metų lėšų 2022 metų pradžiai, kai prasidės Europos čempionatas, negali.

„Šiems metams skirtų pinigų sutaupyti negali – turi išleisti visus, nes kitaip jie sugrįš į valstybės biudžetą. Bet pas mus visi jau išleisti, nes aukšto meistriškumo programai per du kartus gavome apie 145 tūkst. eurų, o mūsų išlaidos viršija 600 tūkst. eurų. Džiugu tik tai, kad trečdalį pajamų sugeneruojame iš šalies“, – pažymėjo M. Astrauskas.

LRF kaltų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje neieško, tačiau ragina numatyti, kad dalyvavimą Europos ir pasaulio čempionatuose tiesiogiai finansuotų pati ministerija arba per Lietuvos sporto centrą.

„Susiklostė tokia situacija, kad nei ministerija kalta, nei kuo gali padėti. Viešu pranešimu norėjosi labiau atkreipti darbo grupės, kuri ir dirba dėl sporto finansavimo klausimo, dėmesį. Visgi, nemanau, kad kasmetinis finansavimas bus paankstintas. Iki šiol nelabai kas vyko ir nesimatė jokių rezultatų“, – dėstė M. Astrauskas.

Kaip atsiųstame pranešime teigia ŠMSM viceministras Linas Obcarskas, valstybės finansavimas sporto federacijų vykdomoms aukšto meistriškumo programoms yra skiriamas pagal Vyriausybės patvirtintus visoms federacijoms bendrus kriterijus, todėl skirti valstybės finansavimą ne pagal juos, o pagal prašymą reaguojant į atsiradusį poreikį – galimybės nėra.

Lietuvos rankinio federacija, šiuo atveju neturinti pakankamai lėšų net pasiruošimo ciklui, L. Obcarsko teigimu, turėjo gerokai anksčiau identifikuoti savo finansines problemas.

„Federacijos, kaip ir bet kurios kitos organizacijos, turi planuoti savo biudžetus iš anksto ir deramai valdyti resursus. Kylančias problemas reikia identifikuoti laiku. Savalaikė tiesioginė komunikacija veikia kur kas efektyviau nei faktų konstatavimas finansinių metų pabaigoje“, – savo laiške rašė ŠMSM viceministras.

LRF, kuri kelialapį į Europos čempionatą iškovojo šių metų gegužę, tvirtina, kad į ministeriją kreipėsi žymiai anksčiau, o viešu laišku norėjo nušviesti situaciją plačiai visuomenėje.

„Nežinau, ar čia gali būti bloga komunikacija, jeigu parašai ministerijai prieš pusę metų ir negauni atsakymo, – tvirtina M. Astrauskas. – Nežinau, kaip pavyksta komunikuoti kitoms federacijoms, tačiau tokių susitikimų, kokie vykdavo anksčiau, kai visos federacijos bendrai išsakydavo problemas ir bandydavo jas spręsti, dabar jau nėra antri metai iš eilės. Problema – egzistuoja, bet procesai vyksta per lėtai.“

LRF, nustumdama į šalį Europos čempionatui numatytų lėšų problemą, viešame laiške nuogąstavo, kad po paskutinės sporto reformos valstybės finansavimas jai sumažėjo 25–30 procentų, nepaisant to, kad rankinio rezultatai yra geriausi per pastaruosius 20 metų.

L. Obcarskas, Lietuvos rankinio federacijos teiginį, jog valstybės finansavimas jai kelerius metus mažėja, laiko klaidingu: „2020 m. LRF vykdomai aukšto meistriškumo programai finansuoti iš valstybės biudžeto skirti 117 tūkst. eurų, šįmet, 2021-aisias, – 143 tūkst. eurų.“

Europos rankinio čempionatą tiesiogiai transliuos LRT. Lietuvos rinktinė F grupėje varžysis kartu su Norvegija, Rusija ir Slovakija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt