Sportas

2016.11.18 18:20

Rinktinės metus apibendrinęs E. Jankauskas: pralaimėjimas Slovakijoje neprivers mūsų slėptis

Marius Bagdonas, 15min.lt2016.11.18 18:20

Taškai ant „i“ sudėlioti. Lietuvos futbolo rinktinės strategas Edgaras Jankauskas ir jo asistentai penktadienį Vilniuje pristatė pirmųjų ketverių pasaulio čempionato atrankos rungtynių ataskaitą.

Rudeniniai pragiedruliai

Šalies futbolo visuomenė kol kas neabejoja – vairas pagaliau atsidūrė tinkamo žmogaus rankose. E. Jankauskas atrodo kur kas geriau nei principingai treningo politikos laikęsis jo pirmtakas, kalba kur kas protingiau ir įdomiau už liežuviu malti ypač mėgusį vengrą Csabą Laszlo, dabar rinktinė stengiasi kurti, o ne „žaisti į kaulą“, kaip to kadaise reikalavo Raimondas Žutautas.

Iki absoliučios euforijos šį rudenį pritrūko ne tiek ir daug – sėkmingesnių lemiamų rungtynių minučių dvikovose su slovėnais ir škotais bei pabėgti nuo šalto dušo, kuriuo mūsiškius Trnavoje išprausė slovakai.

„Padarysiu viską, jog kuo greičiau atsitiestume po to pralaimėjimo ir judėtume tik į priekį, – žvalgytis atgal nebuvo linkęs E. Jankauskas. – Darysime viską, kad šis paskutinis pralaimėjimas nepriverstų mūsų slėptis. Dabar žaisime su dar stipresnėmis komandomis, tačiau tikrai nieko nebijosime.“

Suformuotas rinktinės stuburas

Tokios nusistovėjusios ir stabilios sudėties Lietuvos rinktinė neturėjo vos ne nuo Nepriklausomybės pradžios, kai komanda dar buvo formuojama po Europą pabirusių buvusių Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkų pagrindu. Per ketverias atrankos rungtynes E. Jankauskas panaudojo vos 17 futbolininkų, iš kurių trys (Deivydas Matulevičius, Mindaugas Grigaravičius bei Manfredas Ruzgis) kartu sudėjus težaidė vos 64 minutes.

Be keitimų visuose trijuose mačuose žaidė taip pat vos trys futbolininkai – vartininkas Ernestas Šetkus bei gynėjai Egidijus Vaitkūnas ir Georgas Freidgeimas. Tiesa, ateinančiame mače kovo mėnesį su anglais šis sąrašas dar labiau sutrumpės, nes G. Freidgeimas dvikovą „Wembley“ turės praleisti dėl geltonų kortelių. Talentu ši komanda stiprokai atsilieka tiek nuo Armino Narbekovo, tiek nuo Gintaro Staučės, tiek nuo Deivido Šembero kartų, tačiau norą kovoti ir pasitikėjimą savo jėgomis Čempionų lygos laimėtojas vyrams įskiepijo jau pirmaisiais savo vadovavimo metais.

Šiemet lietuviai įrodė, kad išnaudodami charakterį bei valią gali kibti į atlapus ir kur kas brangiau Europos futbolo rinkoje vertinamiems priešininkams.

Dėmesys detalėms

Šalies treneriams E. Jankauskas ir jo asistentai papasakojo apie rinktinės pasirengimą visoms atrankos dvikovoms. Už varžovų analizę trenerių štabe atsakingi Marius Babravičius ir Rokas Garastas pasidžiaugė, kad mikroklimatas ekipoje šiemet buvo tas faktorius, kuris metų pabaigoje leido matyti vaisius. „Mikroklimatą komandoje įvertinčiau tikrai labai aukštu balu ir tikiuosi, kad tai aikštėje tikrai matyti“, – kalbėjo R. Garastas.

Jo teigimu, šiais metais Lietuvos rinktinė iš viso turėjo 27 treniruotes. Dešimtyje iš jų lietuviai konkrečiai modeliavo savo žaidimą, atsižvelgdami į konkretų priešininką.

Dar viena naujojo trenerių štabo įdiegta naujovė – motyvaciniai vaizdo įrašai prieš kiekvienas rungtynes. Tik rungtynėms su Malta ir Rusija tokiomis priemonėmis treneriai savo vyrų nenuteikinėjo.

„Žaidžiant su tokiu varžovu kaip Malta ir taip motyvacijos tikrai niekam netrūko, nes laimėti būtinai reikėjo“, – šypsojosi M. Babravičius. Rinktinės analitikas papasakojo, kad visai neseniai lankėsi Madrido „Atletico“ klube ir pasakojo, jog Diego Simeone tokių emocijas skatinančių vaizdo įrašų turi apie kelis šimtus.

Mačui Trnavoje pasirengė geriausiai

R. Garastas išvardijo pagrindinius akcentus, mūsiškiams padėjusius šiemet sėkmingai pradėti atranką. Pavyzdžiui, mače su slovėnais treneriai atspėjo net 90 proc. varžovų startinės sudėties žaidėjų, akistatoje su škotais, nors ir pralaimėjo kovą dėl aukštų kamuolių, labai gerai spaudė savo priešininkus ir primetė savo tempą. Nors Maltos rinktinės startinę sudėtį atspėti sekėsi šiek tiek sunkiau, tačiau ir pasiruošti šiam mačui komanda turėjo vos dvi dienas.

„Varžovų analizė tąkart buvo kiek glaustesnė, pirmajame kėlinyje mūsų perdavimai buvo per lėti. Kai po pertraukos vaizdas pasikeitė, mes laimėjome. Svarbiausia buvo kantrybė. Mes tikėjome savimi“, – pasakojo R. Garastas.

Dar viena naujojo trenerių štabo įdiegta naujovė – motyvaciniai vaizdo įrašai prieš kiekvienas rungtynes. Tik rungtynėms su Malta ir Rusija tokiomis priemonėmis treneriai savo vyrų nenuteikinėjo.

„Žaidžiant su tokiu varžovu kaip Malta ir taip motyvacijos tikrai niekam netrūko, nes laimėti būtinai reikėjo“, – šypsojosi M. Babravičius.

Rinktinės analitikas papasakojo, kad visai neseniai lankėsi Madrido „Atletico“ klube ir pasakojo, jog Diego Simeone tokių emocijas skatinančių vaizdo įrašų turi apie kelis šimtus. Mačui Trnavoje pasirengė geriausiai R. Garastas išvardijo pagrindinius akcentus, mūsiškiams padėjusius šiemet sėkmingai pradėti atranką. Pavyzdžiui, mače su slovėnais treneriai atspėjo net 90 proc. varžovų startinės sudėties žaidėjų, akistatoje su škotais, nors ir pralaimėjo kovą dėl aukštų kamuolių, labai gerai spaudė savo priešininkus ir primetė savo tempą. Nors Maltos rinktinės startinę sudėtį atspėti sekėsi šiek tiek sunkiau, tačiau ir pasiruošti šiam mačui komanda turėjo vos dvi dienas.

„Varžovų analizė tąkart buvo kiek glaustesnė, pirmajame kėlinyje mūsų perdavimai buvo per lėti. Kai po pertraukos vaizdas pasikeitė, mes laimėjome. Svarbiausia buvo kantrybė. Mes tikėjome savimi“, – pasakojo R. Garastas.

Anot trenerio, Slovakijoje nepilnai veikė išankstiniai susitarimai, žaidėjai tendencingai klydo gynyboje, nesilaikė žaidybinio plano. „Buvome labai gerai pasirengę, varžovai nepateikė mums nieko naujo, tačiau nepavyko apsiginti. Visa tai privedė prie fiasko, bet nenorėtume visko nurašyti ant šių vienerių rungtynių“, – atvirai kalbėjo R. Garastas.

Už kluptelėjimą Slovakijoje E. Jankausko trenerių štabo prie kryžiaus nekalė ir futbolo specialistai. „Pralaimėjimas – skaudus. Galbūt gal kiek ir per daug komanda praleido, rezultatas galėjo būti kuklesnis, bet pažanga žvelgiant į visus atrankos mačus yra didelė. Matome, kad komanda žaidžia, laiko įtampoje varžovus, matyti taktika. Pagaliau žiūriu futbolą ir žinau, kad pamatysiu kažką malonaus. Dėl to žmonės ir eina žiūrėti futbolo“, – kalbėjo ilgametis Lietuvos rinktinės treneris Benjaminas Zelkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.