Sportas

2021.11.18 05:30

Stankevičius apie LFF leidžiamus pinigus kovai su Malinausku: neleisiu žeminti mūsų darbuotojų

Dovilė Šeduikytė, LRT.lt2021.11.18 05:30

Lietuvos futbolo federacijoje – niūrios nuotaikos. Pasibaigęs dar vienas vyrų futbolo rinktinės ciklas ir lygiosios 1:1 su Kuveitu patvirtino skaudžią realybę, kad populiariausias pasaulyje žaidimas Lietuvoje tūno kamputyje. Federacijos vadovai kaltina prieš dešimtmetį nevystytą jaunimą, bet generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius griebiasi ir liūdnos filosofijos: „Aš labai tikiuosi, kad ateis ta nauja karta ir viskas bus geriau. O galbūt po 10 ar 12 metų kita federacijos valdžia lygiai taip pat kaltins mus.“

Nerimą kelia ne tik reprezentacinė šalies komanda, bet ir visos jaunimo rinktinės. Baigiantis įvairiems Europos ir pasaulio čempionato ciklams jos lieka toli nuo varžovų. Iškalbingas ir Lietuvos iki 17 metų futbolininkų pralaimėjimas 1:4 ne futbolo galiūnams, o kaimynams latviams.

Tuo tarpu, LFF valdžios atstovai leidžia laiką ir pinigus ne tik kovoms už Lietuvos futbolą, bet ir savo gerą vardą. Turinio kūrėjas Skirmantas Malinauskas teisiasi su LFF Vykdomojo komiteto nariu Arūnu Pukeliu dėl teiginių apie jo praeitį. Į teisinę kovą įsitraukė ir federacijos prezidentas Tomas Danilevičius, bet jo ir federacijos ieškiniai prieš S. Malinauską buvo atmesti. Visgi, LFF nusprendė pateikti apeliaciją ir tęsia žygį teismo koridoriuose.

Teismą laimėjęs S. Malinauskas skaičiavo, kad futbolo federacijai tai jau kainavo apie 15 tūkst. eurų. E. Stankevičius tikslios sumos įvardyti nenorėjo, bet pripažino, kad teisinės išlaidos yra išaugusios: „Bet dar tikrai keliais kartais atsiliekame nuo 2017-2018 metais išleistų sumų teisininkams. Kitas dalykas – taip, turime koncentruotis į mūsų pagrindinį dalyką, o tokie dalykai nepadeda tam. Iš kitos pusės, yra puolami Lietuvos futbolo federacijoje dirbantys žmonės, o aš to netoleruosiu ir neleisiu, kad čia dirbančius žmones žemintų.“

S. Malinauskas tokiais LFF atstovo pareiškimais stebisi: „Futbolo federacija skundžia du mano teiginius ir abu jie yra susiję su A. Pukeliu. Pati futbolo federacija praktiškai nėra minima. Tačiau tai yra vieša įstaiga ir teisę, net pareigą kritikuoti ar abejoti jos skaidrumu galime taip pat kaip kalbėdami apie Seimą ar Lietuvos banką.

Futbolo federacija yra finansuojama visų mūsų pinigais, kuriuos jie susirenka iš įvairių šaltinių, bet kaip Lietuvos atstovai. Federacijos vadovai yra vieši asmenys, kuriuos galima kritikuoti. Visa tai įrodė Vilniaus apylinkės teismas, bet jie vis tiek pateikė apeliaciją ir toliau leidžia federacijos pinigus. Ir tikrai renkasi brangių teisininkų paslaugas. Tai įrodo faktas, kad aš už tą patį posėdį aš sumokėjau 3500 eurų, o jie – 12400 eurų. Kadangi aš laimėjau, jie padengs ir mano teisines išlaidas. Tai – ir visų mūsų pinigai, o dar laukia apeliacijos procesas.“

E. Stankevičius interviu taip pat kalbėjo apie netenkinančius visų rinktinių rezultatus ir kitus artimiausiame Vykdomajame posėdyje svarstytinus klausimus.

– Treneris Valdas Ivanauskas teigė, kad tikslus įvykdė. Koks federacijos vertinimas?

– Vertiname sudėtingai ir neigiamai. Buvo tikrai sudėtingas ciklas ir sunkūs metai. Pradėjome juos su vienu treneriu, o baigėme su kitu. Federacijos tikslų neišpildė nei vienas, nei kitas. Gruodžio 7 dienos Vykdomojo komiteto posėdyje treneris Valdas Ivanauskas turės pristatyti savo nuveiktą darbą, o Vykdomojo komiteto nariai tada spręs, ar tęsti jam darbą ar nebe.

– Per šiuos kelis trenerio darbo mėnesius buvo ir skandalų, susijusių su vyriausiuoju treneriu. Pirma, apie prastą atmosferą rinktinėje prabilo futbolininkas, o vėliau buvo V. Ivanausko konfliktai su žurnalistais. Ar į tai taip pat bus atsižvelgiama?

– Žiūrėsime į viską sistemiškai. Matome tas problemas. Žiūrime ir į pasikeitimus rinktinės viduje, ir negatyvą. Bus išklausytos nuomonės ir atsižvelgiama į galimas opcijas.

– Ar federacija svarsto užsieniečio trenerio kandidatūrą ar prioritetas būtų lietuviams?

– Aš asmeniškai norėčiau kliautis vietiniais specialistais. Tikrai turime talentingų trenerių, kurie gali treniruoti vyrų rinktinę, o užsienietį matyčiau techninio direktoriaus pareigose.

Didžiausia pagarba treneriams ir žaidėjams už nuveiktus darbus, bet mano įsitikinimu prieš Kuveitą tikrai turėjome laimėti.

– Treneris V. Ivanauskas sakė, kad rinktinės lygis tiesiog yra toks, koks yra ir negali greitai pasikeisti, bet ar tikrai mūsų lygis – lygiosios su Kuveitu?

– Treneris teisus, kad prireiks daug laiko – ne vienų ar dvejų metų. Dabartinė federacijos valdžia prisiima tuos rezultatus, kurie yra šiandien. Galime kaltinti tuos, kurie dirbo prieš 10 ar 12 metų, bet nieko nepakeisime. Didžiausia pagarba treneriams ir žaidėjams už nuveiktus darbus, bet mano įsitikinimu prieš Kuveitą tikrai turėjome laimėti.

– Mažai pozityvo ir jaunimo rinktinėse. Keli ciklai baigiasi, bet rinktinės net nepriartėja prie Europos ar pasaulio čempionatų, o, pavyzdžiui, 17-mečių rinktinė net 1:4 pralaimėjo Latvijai. Ar tai nekelia federacijai nerimo?

– Neramina visų rinktinių rezultatai. Apie tai taip pat bus rimtai kalbama artimiausiame Vykdomajame posėdyje. Tikiuosi, kad mūsų darbo gėris pasimatys po kelių metų, kai mūsų jaunoji karta ateis. Turėjome techninį direktorių, kuris nubrėžė gaires, įvedė „Anderlecht“ programą, dabar turėsime naują techninį direktorių. Treneriai dabar yra pilnateisiai federacijos nariai ir būna federacijoje kiekvieną dieną. Jie įsilieja į mūsų veiklą ir aš matau teigiamų dalykų, nors tobulėti tikrai yra kur. Aš labai tikiuosi, kad ateis ta nauja karta ir viskas bus geriau. O galbūt po 10 ar 12 metų kita federacijos valdžia lygiai taip pat kaltins mus.

– Valdas Ivanauskas užsiminė apie lietuvių kilmės užsieniečius, kurie ateityje galėtų sustiprinti Lietuvos rinktinę. Kiek tame perspektyvų mato federacija?

– Tai yra viena iš mūsų strateginių krypčių, kurioje aš matau iki šiol neatrastą potencialą. Kalbame su potencialiais techniniais direktoriais ir kitais metais daugiau dėmesio skirsime skautingo programai. Norime padaryti stovyklą Anglijoje ten gyvenantiems lietuviams. Turėjome vizitą ir Šiaurės Airijoje, kur susitikome su keliais žmonėmis ir matome, kad yra to talentingo jaunimo su lietuviškomis šaknimis. Tai pamatėme ir 15-mečių stovykloje, kurią surengėme – yra talentingų vaikų ne tik Lietuvoje.

– Didžiausi Lietuvos futbolo klubai priešinasi federacijos siūlomai naujai tvarkai dėl didėjančių mokesčių už legionierius ir jaunų žaidėjų integravimą. Ar federacija pasiryžusi įgyvendinti tuos pokyčius?

– Yra įvairių pasiūlymų iš federacijos pusės. Ne visi gal jie patinka A lygos klubams. Akademijos irgi nori kitokios, griežtesnės tvarkos. Turime ieškoti kompromisų, kurie tiktų ir A lygos, I lygos klubams ir akademijoms. Turime akademijų sertifikavimą ir jaunimo ugdymo programas. Turime motyvuoti jaunuosius talentus ir padėti jiems integruotis į vyrų futbolą. Suprantame, kad yra klubai, kurie siekia rezultato čia ir dabar, dairosi į europinius turnyrus. Priverstinio įvedimo nebus – diskutuojama su A lygos klubais, treneriais ir ieškome bendro sprendimo.

– Federacija taip pat nori įvesti 500 eurų išmoką buvusiems treneriams ir kitiems futbolo pasaulio žmonėms. Kam reikia tokios priemonės?

– Ši idėja kilo, kai bendravome su mūsų garbingo amžiaus treneriais. Jie atidavė visą gyvenimą futbolui, bet šiandien gyvena ganėtinai sunkiomis sąlygomis. Manau, kad svarbu atkreipti dėmesį į senjorus. Tai būtų ir toks įvertinimas, ir palengvinimas finansiškai, kiek tai gali padaryti Lietuvos futbolo federacija.

– Kiek federacijai kainuoja teisinės išlaidos kovai su Skirmantu Malinausku? Po jums nepalankaus sprendimo pateikėte apeliaciją, bet ar nemanote, kad tai tik nukreipia jus nuo pagrindinių pareigų?

– Čia yra dvejopas jausmas. Taip, finansiškai teisinės išlaidos yra padidėjusios, palyginus su praėjusiais metais, bet dar tikrai keliais kartais atsiliekame nuo 2017–2018 metais išleistų sumų teisininkams. Kitas dalykas – taip, turime koncentruotis į mūsų pagrindinį dalyką, o tokie dalykai nepadeda tam. Iš kitos pusės, yra puolami Lietuvos futbolo federacijoje dirbantys žmonės, o aš to netoleruosiu ir neleisiu, kad čia dirbančius žmones žemintų.

– Kitais metais vyrų rinktinės laukia kitas ciklas, bet kiek gali užtrukti, kai pamatysime gerėjančius rezultatus?

– Gruodžio 16 dieną sužinosime UEFA Tautų lygos burtų. Tikimės, kad jie palankūs bus, bet lengvų varžovų mums nėra. Tai parodė susitikimas su Kuveitu. Aš nemanau, kad galima tikėtis kažkokių labai gerų rezultatų, nors ir žaisime C divizione. Čia irgi yra skambių šalių – Graikija, Turkija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt