Sportas

2016.11.10 10:22

Slovakijos rinktinėje – maištas prieš premijų nemokantį federacijos prezidentą

Marius Bagdonas, 15min.lt2016.11.10 10:22

Galėjo nutikti taip, jog penktadienio vakarą ant Antono Malatinskio stadiono vejos prieš Lietuvą būtų išbėgęs ne Slovakijos futbolo žvaigždynas, bet šios šalies jaunimo komanda. Prieš Trnavoje vyksiančias pasaulio čempionato atrankos rungtynes į viešumą išėjo informacija, jog Slovakijos futbolininkai nėra patenkinti premijavimo sistema, o trintis tarp komandos ir šalies futbolo asociacijos (SFZ) prezidento Jano Kovačiko tik didėja.

Žaidėjų ir prezidento karas

Dar visai neseniai Slovakija džiaugėsi istoriniu pasiekimu. EURO 2016 turnyras Prancūzijoje parodė, kad vos 5,4 mln. gyventojų turinti Vidurio Europos šalis turi vieną talentingiausių komandų visame žemyne.

Tačiau praėjo keli mėnesiai ir viskas staiga apsivertė aukštyn kojomis. Du pralaimėjimai 2018 metų pasaulio čempionato atrankos starte skausmingai atkrapštė Slovakijos futbolo žaizdas, kurios, pasirodo, slypi ne tik aikštėje.

Įtampa Slovakijos futbolo piramidės viršūnėje smarkiai auga, o nacionalinės rinktinės treneris Janas Kozakas jau atrankos ciklo pradžioje yra priverstas malšinti federacijos ir nacionalinės rinktinės futbolininkų nesantaikos padarinius. Po dviejų iš eilės pralaimėjimų Anglijai (0:1) ir Slovėnijai (0:1) prasidėjo raganų medžioklė, kurios nesustabdė net triuškinanti pergalė 3:0 prieš Škotiją.

Slovakijos futbolininkai pareiškė, jog yra nepatenkinti dabartine premijavimo sistema, tuo tarpu futbolo asociacijos vadovas J. Kovačikas pirštu baksnojo į F grupės turnyro lentelę, kurioje slovakai lenkia tik Maltą. Šiame kare futbolo asociaciją neakivaizdžiai palaikančioje Slovakijos žiniasklaidoje netgi buvo pasirodę pranešimų, kad ryškiausios komandos žvaigždės gali išvis boikotuoti rinktinę ir atsisakyti žaisti joje, jei situacija nesikeis.

Kibirkštis įskėlė nesumokėtos premijos

Slovakijos futbolo visuomenė suūžė tarsi bičių avilys po to, kai nacionalinės komandos futbolininkai pareikalavo, jog kiekvienam rinktinės nariui SFZ sumokėtų po 5 tūkst. eurų vien už dalyvavimą atrankos rungtynėse, nepriklausomai nuo to, koks rezultatas bus pasiektas.

Žaidėjų teigimu, tokių priemonių nuspręsta imtis dėl to, jog asociacija nevykdo ankstesnių įsipareigojimų ir nesumokėjo premijų už komandos pasirodymą EURO 2016.

„Apgailestaujame, kad finansinės problemos, o ne komandos rezultatai, pastarosiomis savaitėmis tapo pagrindine tema. Norime pabrėžti, kad kiekvienam iš mūsų yra didžiulė garbė atstovauti savo šaliai ir visuomet jai atiduosime visas jėgas, tačiau reikalaujame pakeisti dabartinę premijavimo sistemą dėl netinkamų Slovakijos futbolo asociacijos veiksmų, kadangi mums vis dar yra nesumokėtas atlygis už pasiekimus Europos futbolo čempionate“, – savo oficialiame pareiškime rašė žaidėjai.

Iki šiol Slovakijos futbolo vadovai premijas skirstė atsižvelgdami tiek į pasiektus rezultatus, tiek į oponentą, su kuriuo teko rungtyniauti. Už pergalę komandai skiriama nuo 100 iki 150 tūkst. eurų, už lygiąsias – per pusę mažesnės sumos. Už pralaimėjimą žaidėjai nieko negauna.

Pusę šios premijos SFZ į žaidėjų sąskaitas perveda iš karto po kiekvienų rungtynių, o likusią pusę žaidėjai gaus tokiu atveju, jei komandai pavyks prasibrauti į pasaulio čempionatą. Šio konflikto nuošalyje neliko ir rinktinės treneris J. Kozakas.

Strategas stojo ginti savo auklėtinių. „Noriu užtikrinti, kad nė vienas mano žaidėjas tikrai nesiekia uždirbti atstovaudamas nacionalinei komandai, tačiau situacija, kuri susiklostė, yra neteisinga. Žinau, jog kad ir kaip būtų išspręsta ši problema, žaidėjai atiduos visas jėgas aikštėje, o sirgaliai, tikiuosi, mus supras“, – kalbėjo J. Kozakas.

Prezidentas sako užgesinęs konfliktą Priremtas prie sienos SFZ prezidentas galiausiai prisipažino, kad kalbos apie skolas rinktinės žaidėjams – ne iš piršto laužtos. Anot J. Kovačiko, komandai buvo išmokėti maždaug 4 mln. eurų už jos patekimą į Europos čempionatą, tačiau įveikę grupės varžybas ir prasibrovę į aštuntfinalį slovakai pagal išankstinį susitarimą turėjo gauti dar 500 tūkst. eurų. Būtent šių pinigų pervedimas ir užstrigo.

Prezidento teigimu, premiją sumokėti buvo delsiama dėl Slovakijos ir kitų šalių mokestinių sistemų skirtumo. J. Kovačiko teigimu, žaidėjai iki šiol nebuvo deklaravę savo gyvenamųjų vietų, todėl federacija negalėjo žinoti, ar į Slovakijos, ar kitų šalių sąskaitas šias premijas pervesti. Vis dėlto panašu, kad karo kirvis bent jau laikinai buvo užkastas.

J. Kovačikas prasitarė, kad buvo susitikęs tiek su žaidėjų atstovais, tiek su abiem rinktinės treneriais. Pokalbyje, kuriame taip pat dalyvavo SFZ generalinis sekretorius Jofezas Klimentas bei viceprezidentas Karolis Belanikas, galiausiai pavyko užgesinti įsismarkavusį laužą. Anot federacijos prezidento, konstruktyvaus pokalbio metu pavyko rasti kompromisą ir nė vienas žaidėjas atvykti į rinktinės stovyklą neatsisakė. Atrodo, galiausiai federacija sutiko sumokėti skolą ir peržiūrėti naują premijavimo sistemą, tačiau aistroms aprimus prezidentas J. Kovačikas nepraleido pilstelėti naujo žibalo į ugnį ir pareiškė, kad atstovauti nacionalinei komandai kiekvienam slovakui turi būti garbė, o ne papildoma galimybė pasipinigauti.

„Žinoma, prieš rungtynes su škotais įtampa rinktinėse stovykloje tikrai jautėsi. Tačiau kitaip ir būti negalėjo, juk mačas buvo lemiamas. Jei nebūtume laimėję jo, mūsų šansai patekti į pasaulio čempionatą būtų galutinai subliuškę. Ta pergalė mums buvo nepaprastai svarbi, tačiau lygiai tokios gyvybiškai svarbios rungtynės bus ir su Lietuva. Tikiuosi, kad pirmosiose dvejose rungtynėse nusivylę mūsų aistruoliai grįš ir ras kelią į stadioną“, – savo šalies žiniasklaidai kalbėjo J. Kovačikas.

Susiriejo su žurnalistais Premijavimo klausimas – tik viena šių savaičių Slovakijos futbolo problema. Kita – tokia, kuri dar visai neseniai kamavo ir Lietuvos futbolo rinktinę.

Slovakijos žiniasklaida nerinkdama žodžių aršiai kritikavo J. Kozako auklėtinius po blankios atrankos ciklo pradžios ir šie sureagavo principingai – kategoriškai atsisakė bendrauti su žurnalistais. Praėjusiame atrankos cikle taip pat elgėsi ir Lietuvos futbolo rinktinės žaidėjai, tačiau situacija kardinaliai pasikeitė, kai Lietuvos futbolo federacijos (LFF) vairą perėmė Edvinas Eimontas, o rinktinės trenerio poste Igorį Pankratjevą pakeitė Edgaras Jankauskas. Žiniasklaidos atstovams praėjusį rudenį „paspirti kamuolį“ siūliusio Giedriaus Arlauskio komandoje nebeliko, o kiti rinktinės žaidėjai su žurnalistais pastaruoju metu bendrauja noriai ir drąsiai.

„Ši situacija turi būti išspręsta ir sprendimą mes turime rasti kuo greičiau. Futbolas be žiniasklaidos tiesiog neegzistuoja. Tokia žaidėjų reakcija į kritiką ir atsisakymas bendrauti į niekur neveda. Kiekvienas futbolininkas privalo suprasti, kokią žalą šalies futbolui jis daro nekalbėdamas, ir prisiimti atsakomybę. Norėtųsi, kad futbolininkai suprastų, jog žurnalistai tiesiog dirba savo darbą“, – apie šių savaičių slovakų futbolo problemas kalbėjo J. Kovačikas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.