Sportas

2016.11.09 16:50

Vyriausybė atidėjo sprendimą dėl išmokų sportininkams naujovių

BNS 2016.11.09 16:50

Vyriausybė atidėjo sprendimą dėl pataisų, kurios keistų išmokų sportininkams tvarką.

Pastabų pataisoms posėdyje trečiadienį išsakė teisingumo, švietimo ir mokslo bei finansų ministrai, todėl projektai bus toliau derinami.

Pavyzdžiui, finansų ministrė Rasa Budbergytė, be kita ko, teigė nepritarianti siūlomoms biudžetinėse įstaigose dirbančių trenerių darbo apmokėjimo sąlygoms.

„Projekte yra numatyta, kad pareiginė alga ir priedas už turimą kvalifikacinę kategoriją, jų koeficiento vienetą siūloma prilyginti minimalios mėnesinės algos dydžiui, tuo tarpu mes visi žinome, kad valstybės ir savivaldybių įstaigose tokio vieneto prilyginimas minimalios mėnesinės algos dydžiui neegzistuoja, ir nesuprantu, kodėl dabar yra bandoma siūlyti prilyginimą, nes tai yra neadekvačiai dideli dydžiai, iškraipoma visiškai sistema“, – aiškino ministrė.

Vidaus reikalų ministerijos teikiamos pataisos siūlo diferencijuoti sportininkams mokamų rentų dydžius, tobulinti sportininko valstybės stipendijos institutą, taip pat numatyti, kad premijos už konkrečius laimėjimus skiriamos sportininkams ir jų treneriams (bet ne kitiems sportininkų rinkinės nariams – masažuotojams, vadybininkams, mokslininkams, rinktinės vadovams).

„Vadovaujamės europine patirtimi, daugelyje valstybių (premijos) mokamos tik sportininkams arba sportininkams ir treneriams, o kai kuriose valstybėse apsikritai iš valstybės premijos nemokamos nei sportininkams, nei treneriams. (...) Taip pat būtų sukuriama kitų naudų – tiek komandinių, tiek individualių sporto šakų sportininkai turėtų gauti vienodas premijas, skirtingai nei šiuo metu“, – BNS sakė Kūno kultūros ir sporto departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Vytautas Vainys.

Jis pažymėjo, kad masažuotojai, vadybininkai ir kiti rinktinės nariai, kuriems nebebūtų skiriamos premijos, turėtų už darbą tiesiog gauti algą.

Valstybės premijų dydžius už nustatytų vyriausybė. Pažymima, kad premija būtų skiriama už laimėjimus tik tokiuose sporto renginiuose, kurie kelia susidomėjimą visuomenei ir turi pripažinimą tarp sportininkų. Pavyzdžiui, valstybės premijų siūloma nemokėti Pasaulio čempionatų 4–6 vietų laimėtojams, sporto šakų, neįtrauktų į parolimpinių ir kurčiųjų žaidynių programas, pasaulio ir Europos čempionatų 1–3 vietų laimėtojams.

Šiuo metu sportininkų renta yra fiksuota (siekia 1,5 vidutinio darbo užmokesčio dydžio). Pataisomis siūloma jos dydį diferencijuoti – kuo svarbesnėse sporto varžybose pasiektas laimėjimas, tuos ji būtų didesnė. Rentą, kaip ir šiuo metu, sportininkai galėtų gauti tik baigę karjerą. Skirtingai nei dabar galiojančiame įstatyme, sportininkas turėtų teisę gauti rentą, neatsižvelgiant, ar jis turi draudžiamųjų pajamų.

Valstybės stipendijas, pagal siūlomas pataisas, galėtų gauti jaunimas (dabar jaunimui bet ir iškovojus svarius laimėjimus ši išmoka neskiriama). Stipendija galėtų būti skiriama iki karjeros pabaigos arba laikotarpiui nuo 1 iki 4 metų – priklausomai nuo pasiekimų.